Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Silent Moebius


Ranma-kun
post Jul 28 2004, 05:16 AM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Aceasta este una dintre seriile care mi-au placut cel mai mult, probabil pentru ca a fost si primul anime care l-am vazut in japoneza original si subtitrat, acuma 2 ani pe VOX, anime-ul este un gen S.F.-Monster-Horror-Mecha, dar nu s-ar integra chiar la mecha ca nu se prea lupta ei cu robotzi and stuff, anyway aicea ash vrea parerea voastra, sa-l mutam la mecha.
Anyway, anime-ul este o combinatzie intre Sailor Moon si Evangelion, sau cam asha arata, eh, nu char, adica actorii principali sunt o grupa de fete dintr-o organizatzie speciala a politziei numita AMP (Advances Mistification Police department sau asha ceva, au trecut 2 ani, nu mai stiu exact) care trebuie sa vaneze monshtrii care au rezultat dintr-un incident de catziva ani in coace, in care un om de stiintza, si tatal lui Kasumi Liqeur (e practic personajul principal) a incercat sa deschida un portal spre lumea demonilo,r de atuncea lumea demonilor si a oamenilor sunt legate intre ele, si demonii tot pantrund in lumea oamenilor si ii omoara, si pentru a controla aceasta amenintzare AMP a angajat o serie de tinere femeni cu abilitatzi psihice sau fizice extraordinare, iar unele dintre ele erau chiar Jumate-Demoni ca spre exemplu sefa amp.
Pe scurt, este un super anime S.F. in stilul Neon Genesis Evangelion, cu foarte multe batai S.F. cu foarte multzi monshtri, cu fete frumoase, in care se pune si mult actziunea pe viatza personala a personajelor, realizandu-se un efect realistic extraordinar, si daca te uitzi la 2 noaptea ca mine la un maraton, si e unul dintre primele anime-uri serioase si originale care le-ai vazut, la un momentdat tzi se pare ca, chiar traiesc, si cand iese un monstru pe acolo, sari si vrei sa tragi cu un batz la el care crezi ca e o super arma magica si nush ce :twisted:

(IMG:http://www.animegalleries.net/albums/silent_mobius/AMP/mobius_amp013.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Aug 11 2004, 02:33 AM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ok, chiar nu a vazut nimeni aceasta serie, chiar e una dintre seriile mele favorite si mi-ar place sa discut cu cineva despre ea, so come on guys, chiar nu e nimeni care sa fi vazut aceasta serie... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 11 2004, 12:20 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Ran...eu nu-l am...ai si tu rabdare...pe masura ce o sa-l vada lumea o sa posteze...Pare interesant... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7of9
post Aug 12 2004, 10:14 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 28
Joined: --
From: We are Borg
Member No.: 317
Points: 2



O sa il iau eu, serialul. O parte din el o sa fie .asf, dar restul .ogm. Cand apar restul de episoade .ogm le iau si pe alea, sa fie complet mai intii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Sep 28 2004, 09:18 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



well, eu l-am vazut, tot atunci pe VOX, dar mi se pare ca era in 2 nopti la interval de o sapt, si a doua parte nu am mai putut-o vedea, mi-a parut tare rau at ca nu s-a putut
ce sa spun, nu imi mai amintesc din pacate mai nimic, adica cum se numesc pers, etc. damn, de 10 min ma chinui sa imi amintesc ceva despre asta, si nu mai am in minte decat imagini, ce-i drept, destul de clare, dar cam greu de descirs :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 28 2004, 10:37 PM
Post #6


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



A fost in fiecare luni de la 1 noaptea timp de 4 saptamani, au fost 4 parti.. de catve 3-4 ore fiecare parca,, serialul are 26 de ep sau mai bine.. si are deznodamantul deschis :D adica tot nu se termina.. prezinta o adevarata realitate SF... pe mine ma mpresionat puternic prin felul in care sunt prezentate vietzile personale ale fiecarui personaj... lasandu-ti impresia ca sunt personaje reale, e o drama adevarata... m-a impresionat profund... probabil si repet "pentru ca sa fost primul anime original in japoneza si subtitrat.. si care era mai serios"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Sep 28 2004, 10:42 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



well, at inseamna ca am vazut cele 2 'episoade' din mijloc, sau ceva de genul.... ultimul lucru ce l-am vazut parca era cand Katsumi(asa o cheama?) se trezeste din acel vis indus de monstrul ala, si la preview arata parca ca in urm ep va muri politistul ala, prietenul ei parca.... cel mai mult mi-a placut pov cu lebia(aia blonda) si cu aia care parca a fost ca fetitza mica intr-un fel de 'internat' pt gifted people.... da' zau ca cred ca incurc unele lucruri acum :P
well, din cate tin minte si pe mine ma impresionase ff mult at animeul, dar cum nu l-am vazut tot, mi-a trecut, sa zic asa :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 10 2004, 07:19 AM
Post #8


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Pacat ca nu l-ai vazut pe tot, cred ca te-ar fi impresionat pe tine, Silent Moebius este un anime profund filozofic la unele faze, si actiunea iarashi e superba, da stiu faza cu lebia, de fapt M-am uitat la acel episod impreuna cu taica-miu si si lui i-a placut, dar nu e singura faza, asta il face asha de frumos, ca se insista atat de mult pe povestea personajelor principale, prin acest fapt le si umanizeaza foarte mult, de aceea m-a impresionat asha /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2005, 12:37 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...interesant S M...tocmai l-am vazut in varianta .ogm dvd rip...super grafica...actiune fluenta, caractere f bine conturate...in concluzie Silent Mobius e un anime serios ce merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 17 2005, 02:48 PM
Post #10


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Interesant anime. M-am chinuit sa urmaresc pe Vox, erau nopti in care se vedea atat de prost incat stateam mai mult cu mana pe mufa de la cablu.

Tin minte ca mi-a lasat un gust amar, nu mai tin minte sigur de ce. Ideea insa mi s-a parut, chiar si atunci, tipica, animatia - interesanta, deci cam patratoasa, parca. Din cauza problemelor de imagine/sunet mare parte din idee mi-a ramas, inca, necunoascuta. :? Sunt totus fericitul posesor al unui episod comprimat la vreo 40 - 50 MB (!!!). Mi-ar placea (sunt melancolic :P ) sa il revad clar.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 17 2005, 05:52 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Urfe daca esti fericitul posesor al unui dvd rom si vii la Cerf :wink: cu cea mai mare placere iti fac o copie pe 2 dvd-uri la Silent Mobius /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 17 2005, 08:16 PM
Post #12


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Da, sunt fericitul posesor al unui DVD-ROM (chiar mai mult de atat) - insa in ceea ce tine de CERF, imi pastrez pozitia de anul trecut. Cu oarecare regret.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Feb 17 2005, 10:38 PM
Post #13


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Urfe, da inainte de toate uitate la Soukyuu no Fafner, sunt sigur ca ala o sa-ti placa foarte mult, you being NGE fan and all, anyway la Silent Mobius povestea e complicata, tre sa te uiti de mai multe ori ca sa intelegi ce se intampla de fapt, si actiunea nici nu se termina macar, lasa finalul deschis, parca ar fi lasat loc de o continuare care tot nu vine, e un anime destul de original, foarte ciudat, n-am mai vazut ceva ca el :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 18 2005, 06:21 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



mda...pacat...atunci cu alta ocazie :roll:
...Ranma continuare nu cred ca va mai fi...eu am acceptat sf ca un nou inceput optimist /smile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Feb 21 2005, 10:26 PM
Post #15


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



AM si uitat sa postez la topicul asta :?. L-am vazut acu vro 2 luni....e misto. Pacat ca nu are final.....dar finalul e mai bun decat la alte animeuri care strica totul la sfarsit :? Oricum dupa cum a zis si Sid grafica, personajele chiar si OSt-ul e misto. Un anime care chiar merita vazut.

Mai exista si un film, dar nu l-am gasit nicaieri si este scos inainte de serie prin 1997, poate ala o avea final
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Mar 11 2006, 03:09 PM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Exista 2 filme, daca le vrea cineva sa ma contacteze :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th September 2024 - 01:41 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |