Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Final Fantasy - The Spirits Within


zeri
post Sep 20 2005, 11:13 PM
Post #61


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Asa este, la vremea lui The Spirits Within a fost varful de lance al graficii pe computer si a ramas asa pana la aparitia Advent Children care arata in detaliu cat de mult a evoluat tehnica in acesti patru ani.

Cred ca sunt printre putinii care apreciaza povestea din SW si m-as uita si acum iar la el, mai ales ca am facut rost de dvd. Nu consider povestea in tip "americanesc" ci una obisnuita de film SF. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanessj
post Sep 27 2005, 10:13 PM
Post #62


Tekken God ... from space
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: 27-September 05
From: Brasov
Member No.: 1.828
Points: 336
Gender:



Poveste nu e una "americanista",dar filmul e facut mai mult pentru americanii,fara magii,fara sumonii,fara chocobos,fara airship...toate astea fiind elementele care fac deliciul oricariu joc din serie...inafar de scenarui si de personaje binentzeles!!!
Grafica,nu ma pot plange,dar personal,stilul "aproape" foto-realistic promovat atunci nu prea ma atrage,prefer personaje mai anime-like! Cele din film erau conturate destul de bine,cu background si oveste proprie,si daca nu exista moshu' ala scientist,pe nume Cid desigur,filmul ar fi fost mai bine numit doar Spirits Within,fara FF in fatza!!!
Nu zic ca nu-mi place filmul,este un SF foarte bun,dar din nou,Final Fantasy inseama zeci/sute de ore de joc,de poveste,nu cca 2 ore!!! Parerea mea,nici un film nu poate egala asta!!!
ja ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Sep 27 2005, 10:44 PM
Post #63


Unregistered









Eu cred ca orice se poate, daca te straduiesti.
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanessj
post Sep 28 2005, 09:55 AM
Post #64


Tekken God ... from space
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: 27-September 05
From: Brasov
Member No.: 1.828
Points: 336
Gender:



Ma indoiesc....cum zicea si L.Methos...el a terminat FF9 in 9 ore(parca,mie lene sa mai trag o privire)_bravo lui,are o bere de le mine,eu inca nu am performantze dastea,imi place sa enjoy a game...oricum bat campii_asha deci asta ar isemna ca un film sa aibe cca. 9-10ore..asta se mai poate,il face pe mai mult partzi (nu mai multe filme ca LoTR,mai multe partzi ca...aaa...intzelegetzi voi :P )!!!
Timpul alocat unui astfel de film este mult prea scurt pentru a dezvolta o poveste care sa egaleze un scenariu de joc FF (la fel s-a intamplat si cu Filmele DBZ)!!! Imi sustzin parerea anterioara:
"Nici un film nu poate egala un joc FF!!!"
ja ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Sep 28 2005, 10:02 AM
Post #65


Unregistered









Nu ai fost atent la ce am zis si nu ai reflectat, gandit etc.Nu intram acum in disputa filme vs. jocuri, sau viceversa, pentru ca ne apuca Anul Nou.
Go to the top of the page
+Quote Post

Kanessj
post Sep 28 2005, 10:15 AM
Post #66


Tekken God ... from space
***

Group: Members+
Posts: 148
Joined: 27-September 05
From: Brasov
Member No.: 1.828
Points: 336
Gender:



Bun am intzeles,aici se vb de filme FF,dar pentru ca un film se ridice la nivelul unui joc din serie...ca altfel de...mai bine nu i-ar zice FF,tre macar sa egaleze un scenariu de joc,care e mult mai complex si in primul rand...mai lung decat un scenariu de film!!!
Daca filmul FF continua un anume joc,ar fi frumos sa continue ideea acelui joc (cum e in FF7AC...Lifestream,Materie...etc),iar daca se scoate un film FF nou,fara nici o legatura cu vreoun joc al seriei...acesta ar trebui mai intai sa prezinte personajele,backgound-ul,acestora,lumea inconjuratoare,the plot...si sincer,cred ca astea ar tzine un pic cam mult,asta doar daca nu sunt facute la vraja sau la mishto!!! Cred ca cel mai bine ar fi ca toate filmele FF sa continue un titlu,sau sa prezinte actzinea dinainte de joc...cred ca multzi dintre voi ar vrea sa stie ce sa mai intamplat cu Squall si cu Rinoa,sau cu Zidane si Garrnet!!! Decat sa scoata un film "nou" FF,mai bine scot un joc,pun pariu ca va avea mai mult succes decat un film!!!
ja ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Sep 28 2005, 10:18 AM
Post #67


Unregistered









Credeam ca ti-ai dat seama deja ca The Spirts Within a fost facut de Hollywood pentru americani, ca a fost denumit Final Fantasy din considerente de markenting, bla, bla...

Jocuri vor mai scoate, stai linistit.
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 28 2005, 11:32 AM
Post #68


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Final Fantasy din titlu nu cred ca are nici o legatura cu seria de jocuri, deci e inutil sa se faca o comparatie cu ele. In schimb daca compari Spirits Within cu oricare alt SF aparut pana acuma poti spune ca are un scenariu interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 28 2005, 08:37 PM
Post #69


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



i thought it was crap sincer...adik ...atunci cand lam vazut eram supoer happy mam tot uiat la el de nush cate ori dar dak stai sa te gandesti e crap....wtf ...ghost stories...vine fantoma si ii sperie si ii omoara...wtff...this ain;t harry potter ..si faza cu spiritele iar :| ...k unu ii in bateria de la un suit deala..unu ii o pasare altu ii nush c ...hai sa fim seriosi ...asa mai bine facea o poveste cu cafteala medievala si macar semana cu FFXI si nu trebuia sa ii dea nush c personaje speciale sau poveste asa s-au kinuit facut o poveste care e cam slabutza...

si faza k se intampla pe terra e alta tampenie...farmecul FF era k prezenta o lume imaginara ...asa au incercat sa faca un sf cu fantome..kkt...

nu pot sa zic k a fost un film rau ....dar pot sa zic k a fost un FF rau ....cum a zis kane....trebuia sa lase partea cu FF afara...dak zicea doar k e facut de squaresoft ma duceam ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 29 2005, 12:51 AM
Post #70


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Dupa parerea ta de Final Fantasy maniak cu limbaj de mirc-arist poate e un film nasol, dar povestea nu e deloc o tampenie ci dimpotriva este foarte interesanta. Poate ca scenariul trebuia scris un pic altfel sa nu semene asa mult cu unul hollywoodian, dar in rest e ok. Probabil daca se bateau unii intre ei pana isi manjeau creierii pe niste pereti iti placea si tie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Sep 29 2005, 02:53 PM
Post #71


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



in afara de cid si chocobos (park pijamaua unui personaj din joc are chocobs pe ea ;) ) nu s'ar face legatura cu final fantasy. putea la fel de bine sa se fi numit spirits within simplu. Plus k scenariul nu a fost facut de K. Nojima (scenaristul ff de la ff7 incolo) ci de un american... nuff said :P
kanessj: logik k nu poti contura un background pt personaje in 1hjumate de film, si nici nu poti dezvolta o poveste epica (like ff7 sau ffx) in acest timp, dar AC a reusit sa aiba scenariu bun prin faptul k nu a trebuit sa piarda timpul cu backgroundul personajelor pt k acesta fusese deja conturat in ff7. Sigur ,tsw a fost dezavantajat pt k in 1hjuma trebuia sa dezvolte background pt toata lumea. Probabil un anime bine realizat, cu f multe episoade ar putea sa dezvolte o poveste la fel de buna k joacele din serie. dar acest lucru e cam imposibil...

concluzia? la fel cum a spus si cyber cred k s'a cam spus tot ce se putea spune despre fftsw
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 29 2005, 03:07 PM
Post #72


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



e limbaj de CS :P

si nush c vezi asa bun la scenariu ...nu e nik deosebit...aliens kill humans....humans find a way to kill'em ....humans win ...scenariu tipic american..k dovada k un american la si scris...poti anticipa tot in film aproape inafara de faptul k moare grey si k folosesc zeus canon ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Sep 29 2005, 11:43 PM
Post #73


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



pe mine m-a impresinat grafica...care a fost suberba..parerea mea. Din cate imi dau seama multa lume a fost enervata de titlul (k si eu credeam k are vreo leg cu jocul...dar soarta).
....scenariu..nu a fost exceptional..dar nici rau
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 30 2005, 06:05 AM
Post #74


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



am vazut si eu filmul asta acum muuult timp pe la HBO si desi grafic mi`a placut la nebunie, nu este printre preferratele mele ca subiect....in schimb mi`a placut foarte mult partea cu Mama Gaia :lol:
probabil ca acum am sa aud ceva in gen"normal..daca nu ai jucat jocul"...si daca aud asa ceva, parerea mea este ca un film gen trebuie sa impresioneze fara sa aiba vreo legatura cun jocu...~ni~ ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MajinCloud
post Jan 30 2006, 11:22 PM
Post #75


the cloud
**

Group: Members+
Posts: 29
Joined: 29-January 06
Member No.: 2.122
Points: 54
Gender:



filmu in sine e marfa. grafica superba, poveste interesanta si actiune destul de buna. lucru care il face sa fie prost e faptu ca se numeste Final Fantasy Spirits Within. nu pt ca ceva legat de FF ar fi naspa. ci pt ca nu are nici o legatura cu FF. daca ar fi fost Spirits Within lumea nu ar fi avut deja parerea "FF marfa!!! macel, Chokobo, Summon! YEY!". filmul nu are nici o legatura cu jocurile. multa lume a vrut sa vada filmu pentru ca au jucat/vazut/auzit de jocuri. ca film e bun dar e incadrat intr-un univers care nu il accepta


Kanessj: ceri prea mult de la un film. sutele alea de ore sunt si in mare parte de la luptele care le faci pe drumurile dintr-un loc in altul. si alea 9 ore a lui L.Methos sunt si ele pline de lupte cu monstri minori. intr-un joc poate sa iti ia 15 min sa traversezi o sectiune de camp, in film pers poate sa ia un motor si sa ajunga in mai putin de 30 sec. spre ex si din ffac ai putea face ceva de sute de ore daca fiecare drum pe care il face Cloud are 50 de lupte si daca trebe sa se duca dupa fiecare dintre sabiile lui iar apoi sa il cresti la lvl 99.
la FF8 si FF9 nu prea ar avea ce continuare sa faca ca jocuri. ar iesii naspa dupa ce teai chinuit inainte sa ajungi la lvl 99 sa o iei de la capat. si ca poveste ai amnezie (deasta nu mai sti nimica) ai fost jefuit (deasta nu mai ai nimica) si un nou pericol mondial se apropie (o zi nasoala pentru orice erou :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ice hunter
post Sep 7 2006, 10:11 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 5-September 06
Member No.: 2.960
Points: 5
Gender:



Din pacate nam avut ocazia sa vad toata seria din final fantasy, dar mam uitat la ff7 shi mia placut enorm.dar totusi jocul ff mi s-a parut putin cam deplasat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 7 2006, 10:27 PM
Post #77


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Daca citeai pe aici aflai ca Spirits Within nu are nicio legatura cu jocurile Final Fantasy, este un film de sine statator, deci daca ai ceva util de adaugat..te rog...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Oct 3 2006, 01:18 PM
Post #78


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



O mica precizare, FF: The Spirits Within a fost, intr-adevar, facut de si pentru americani, nu este un anime, insa povestea apartine lui Hironobu Sakaguchi, autorul conceptului Final Fantasy.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 3 2006, 03:05 PM
Post #79


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nu sunt de acord ca filmul a fost facut pt americani. Este destul de departe de scenariul tipic hollywoodian. Din contra, cred ca the spirit within a fost conceput ca un anime si s-a incercat sa fie vandut la americani = a cam esuat. povestea e chiar interesanta, complexa, multa filosofie, nu exista personaje pur rele sau bune, finalu nu-i deloc stil hollywood.
- daca vreti un SF tipic hollywoodian pt a-l compara cu FF vedeti Pitch Black cu Vin Diesel = fara complicatii, actiune, un erou care rupe tot si un final in care raman cei 2 happy.
Final Fantasy the Spirits Within l-am vazut de mult, cand habar nu aveam ce inseamna anime - m-a impresionat mult, atat povestea originala cat si grafica. Un super film. Nu am jucat niciodata jocurile FF, asa ca nu pot compara, dar filmu e super - si intr-un stil pur japonez - este MULT mai aproape de Ghost in the shell decat de Terminator ( asta nu inseaman ca T. e un film rau :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Oct 3 2006, 10:41 PM
Post #80


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Am vazut filmul la cinema cand a aparut. Foarte frumos facut. E cam banal personajul negativ, acel trigger happy general, si tema cu generali care comit ei atentatele ca sa-si justifice existenta. Asta a fost subiect si para subiect american vazut in mai multe filme. A fost cam banal si ca te prindeai ca o sa ramana doar tipa si liderule chipei, asa ca doar asteptai sa ii omoare pe ceilalti.
Daca ar apare si azi filmu asta si tot asi fi impresionat de grafica si de atmosfera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 09:28 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |