Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lost in translation


LArSON
post Feb 6 2004, 12:56 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



Vă recomand să vedeţi acest film. Prezintă Japonia prin ochii a doi americani (de fapt doar o bucăţică din Japonia). E interesant să vezi c?te ceva din ceea ce se ?nt?mplă la Tokio :wink:

[spoiler:02848c8c92]Şi mai ales să vedeţi cum e ?ntr-un club de streaptease japonez :lol: [/spoiler:02848c8c92]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Apr 9 2004, 09:08 PM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



"Lost in Translation" [Rataciti printre cuvinte]

Intro:
Acum o saptamana trece cineva pe la mine cu HDD si imi lasa vreo 30 de filme DivX.
Printre ele se afla si un film cu Bill Murray. Actor comic prin excelenta, bun, atunci si filmul va fi o comedie (imi zic). Derulez rapid filmul sa prind cateva scene comice, dar nu gasesc nici una.
Ba din contra admosfera este apasatoare si melancolica. Ma uit la scurta descriere a filmului (pe care amicul meu o face la toate filmele) si vad drama romantica.

"Lost in Translation" aparut in 2003, cu Bill Murray reda vizita de afaceri a unui actor american de film, sosit in Japonia pentru a filma o reclama. Din cate imi dau seama este o coproductie SUA/Japonia.
Filmul urmareste personajul principal din momentul aterizari avionului pana in clipa plecari iar actiunea se petrece in totalitate in Japonia (Japonia reala, de zi cu zi; nu idializata sau blamata).
Ce mi-a placut mie este portretizarea Japoniei contemporane si modul in care un strain (fie el European, American sau oricare aflat in zona vestica de influenta) se comporta intr-o tara ce este straina si familiara in acelasi timp.
De la hobby-uri la vici, totul este aparte in Japonia iar diferentele culturale intre cele doua emisfere sunt simtite de catre erou.

Desi ca fani anime stim ceva mai mult despre Japonia decat restul oamenilor (din partea asta a lumii), adevarul este ca daca maine am face o vizita acolo, nu ne-am gasi locul. Nu cred ca japonezi se deranjeaza foarte mult in a invata engleza (un lucru destul de greu pentu ei din cate stiu) astfel ca o comunicare adecvata cade din start.
Iar modul in care ne-am obisnuit sa ne comportam si sa percepem pe ceilalti ar fi destul de inoportun in suficiente situatii. Cred ca m-asi simti la fel ca Bill Murray, cel putin la inceput (de acea mi-a placut acest film atat de mult).

Recomand acest film tuturor fanilor anime, pentru o mai buna familiarizare cu lumea nipona moderna [spoiler:599fde00c0](adevarata; in care samuraii nu mai exista, pokemonii nu merg pe starda, iar fetitele nu prind carti magice ajutate de o pisica vorbitoare cu aripi).[/spoiler:599fde00c0]

Intrebare: voi ati auzit de acest film sau nu, a fost la cinematograf sau nu? (personal, inafara de 3 filme nu stiu nimic din productiile cinematografice din anul trecut sau curent).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post May 30 2004, 11:59 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Mi s-a parut un film deosebit.....cu totul.Un film necomercial si de atmosfera.Cu multe intelesuri si multe fete.(a se citi fetse)
Nu am auzit ca acest film sa fi fost difuzat in cinematografe la noi dar s-ar putea sa ma insel eu......desi sunt aproape sigur ca nu este un film care ar fi prins la noi.

Japonia......un tinut misterios si deosebit cu totul.Povestea romantica ce se profileaza pe fundalul asta extraordinar este interesanta si nu una conventionala ca in alte filme.Ma gandesc ca poate nu am vazut eu prea multe filme de genul asta....dar ...
Cei doi protagonisti ai filmului....pierduti in lumea asta de nenteles....comunicarea este dificila cu totul....alienarea dusa spre extrem.O lume a contrastelor....
Filmul acesta poate fi privit la multe niveluri....tocmai asta este interesant.

M-a impresionat foarte tare contrastul dintre lumea occidentalizata a Tokyo-ului modern cu miscare si zgomot...si momentele de liniste in care cei doi privesc cu totul altceva....linistea japoniei traditionale....in care se plimba....vad lucruri....simt.Si nu este nevoie de cuvinte.
Sunt super fazele in care Bob vorbeste cu sotia sa la telefon...lol.Iar Charlotte (Scarlett Johansson) este super draguta.
Am impresie ca filmul asta trebuie urmarit nu intr-un mod rational excesiv ci mai degraba fiind relaxat la maxim...e un film de atmosfera care trebuie simtit si nu gandit.
E un film cre m-a lasat cu o senzatie minunata....
Cred ca e oarecum vorba de comunicare....la diferite niveluri...si problemele pe care le implica...si care sunt destul de grave din anumite puncte de vedere.Bariere invizibile..intre culturi..intre oameni....instinct si raspunsuri naturale din partea fiintelor umane.

Si eu il recomand calduros tuturor care s-au saturat de comercial.

(IMG:http://images.killermovies.com/l/lostintranslation/gallery/poster.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post May 30 2004, 10:35 PM
Post #4


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



M-ati facut si l-am luat de pe net si l-am si vazut....si imi pare bine. Anu' trecut cand probabil mi-a trecut si mie prin mana nici nu l-am bagat in seama, nimeni nu a zis nimic interesant despre el. Probabil nu era pe gustul lor, dar se pare ca e exact pe gustul meu.

QUOTE
Si eu il recomand calduros tuturor care s-au saturat de comercial.


Ai dreptate, filmul nu este ca celelalte aberatii pe care le-am vazut in ultima vreme, se vede amprenta nipona.

Filmul chiar daca probabil nu e clasat ca fiind comedie, eu am gasit destule faze la care sa ma amuz, trebuie sa intelegi putin de tot si japoneza ca sa te prinzi in unele momente. Pacat totusi ca Tokyo a fost filmat numai in zile ploiase, probabil ca sa fie in armonie cu atmosfera filmului.

Mi-a placut si mie contrastul intre viata orasului modern si atmosfera din templele acelea. Cred ca daca as ajunge vreodata in japonia, prima oprire ar fi in Kyoto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nihon-suku
post May 9 2005, 04:28 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 22
Joined: --
From: Craiova
Member No.: 1.263
Points: 2



Am vazut filmul shi ce pot sa zic este faptul ca prezinta Japonia intr-o aura putzin sumbra shi in anumite momente chiar ridicola (de fapt cred ca asta era shi scopul) prin ochii a doi "gai-jin"-i care nu prea shtiu multe despre cultura si limba nipona, aflanudu-se acolo din obligatzie nu din placere. Acestea doua din urma declansand o reactzie cat se poate de normala protagonishtilor, si anume: "VREAU ACASAAA :cry: :cry: :cry: !!! "

Ma bukur ca am vazut filmul pentru ca altfel nu as mai fi aflat de melodia din soundtrack "Air - Alone In Kyoto" care imi place la nebunie. 8)

Impresia asta mi-a lasat-o mie filmul shi sper sa nu deranjez pe cineva cu ce am spus mai sus... fiecare are opinia sa :wink: . See Ya ! :D :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shadysands
post Jun 5 2005, 04:39 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: --
From: kochi da
Member No.: 1.086
Points: 53



Japonia din LiT nu este decat un pretext. Actiunea ar fi putut la fel de bine sa se petreaca in Mbatunga, (desi e indoielnic faptul ca statul inexistent enumerat ar avea o industrie a publicitatii ce sa angajeze un actor american...dar divag) fiindca ceea ce vrea filmul sa ne spuna poate fi spus oriunde. Tagline-ul este "Cateodata trebuie sa mergi in partea cealalta a lumii pentru a inchide cercul". Am vazut ca foarte multe persoane au interpretat gresit filmul si l-au privit ba ca pe o poveste de dragoste in care "nu se intampla nimic", ba ca pe un film slab, in care tot ce fac aia e sa stea de vorba despre nimicuri si sa umble prin baruri...Toti va inselati. Filmul ne prezinta un lucru simplu ce din pacate este extrem de valabil: Foarte putini dintre noi isi gasesc vreodata sufletul-pereche, iar daca acest lucru se intampla vreodata, ori nu ne dam seama din varii motive, ori este prea tarziu pentru a mai putea intreprinde ceva. De asemenea, mai aduce in discutie si cateva lucruri mai putin importante, cum ar fi faptul ca te deschizi mult mai usor in fata unui strain decat in fata unei persoane cunoscute, familiare, tocmai din cauza faptului ca persoana cunoscuta se asteapta ca tu sa fii intr-un anume mod, pe cand un strain nu te judeca din punctul de vedere al unui cunoscut.
LiT e un film foarte bun, cum rar apar, nu un film ce incearca sa prezinte aia ca fiind asa sau ailalta ca fiind asa. Nu e o denigrare la adresa japoniei. De asemenea, ar trebui vazut de mai multe ori, ti se pare din ce in ce mai putin plicticos pe masura ce il vezi,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 03:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |