Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Remember the past?


Zink
post Apr 7 2004, 04:50 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: Bucharest -shadowcity...follow the sounds of anime::
Member No.: 259
Points: 2



Tineti minte cand a inceput sa se difuzeze anime in romania?
Hai sa fac un mic flash back.
Tin minte cand acum vreo 6..7? ani poate si mai mult...cand eram la tara la bunicii mei si cum auzeam pe la ora 5 pm.toti cochii strigand:
Sailor moon! pe romania1! hai ca a inceput!
si cum ne uitam toti ca disperatii dar daca ne intreba cineva de anime nu stiam ce este....de parca exista cuvantul ala in romania atunci...Sau acum vreo 10 ani dadeau desenele alea disney? oricum cat am fost la bunicii mei 1 an jumate prindeam numai romania 1!Dar tin minte ca sorumea avea caste sailor moon...nu stiu de unde!Voi cum tineti minte inceputul? :shock:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Apr 7 2004, 06:04 PM
Post #2


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



da...aveam..cat? 6 7 ani.. si fugeam acasa disperat ca incepea Sailor Moon...hmm...imi amintesc si alte desene care le dadeau, foarte misto...
era ceva despre un tip, Conan (nu barbarul) care statea el pe o insula cu gagicasa sau ceva de genu asta, si vin unii si o rapesc. asta acolo ofticat, are scene gen antrenament cum ridica pietre/stanci/munti si dupa aia pleaca dupa aia. se face ca se imprieteneste cu un fel de primitive guy, merg ei peacolo batai nu stiu ce, si...cam atat imi amintesc. mai era o faza, ca era un general enemy care se imprieteneste cu asta principal si se bateau la un port parca intr un robot.
numi amintesc daca era anime, dar parca..nu stiu..:(
mai imi amintesc de DB si Tsubasa pe italia uno parca...si de sailor moon si acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Apr 7 2004, 06:39 PM
Post #3


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Hmm, dar de ce n-o luati voi chiar de la inceputuri? Ca poate nu v-ati uitat la Sandy Bell sau Candy-Candy, dar Voltron sau Saber Ryder presupun ca ati vazut!!! Cel mai "indepartat" anime de care imi aduc eu aminte se cheama Phoenix - cred ca era prin '91 dar nu mi-e foarte clar (ma rog, eu nu-mi mai aduceam aminte decat cateva faze dar m-a ajutat lumea de pe aici sa-l reperez si ca nume... :D ) Am vazut si cateva imagini din el acum si am ramas dezamagita pt ca e cu totul diferit de ce imi ramasese mie in cap, deh - ce face memoria asta... Ehehei, ce viata pe atunci...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 7 2004, 08:12 PM
Post #4


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Da' de Saber Rider mai tine cineva minte.. ? :D Astea erau desene nelipsite din orarul meu. La fel si Voltron, si Sailor Moon, si altele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Apr 7 2004, 09:04 PM
Post #5


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Cand eram mica ma uitam la Sandy Bell ca nebuna. Tin minte o faza cu mama mea intr-o zi:
Eu: Maamaaaaa, mi-am pierdut desenele!!! T_T (ma referam la cele de la TV)
Mama: Lasa ca le gasesti tu maine!! (se gandea la desenele mele)
Am ramas atunci ca vitelul la poarta noua :kahaha:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Apr 7 2004, 09:55 PM
Post #6


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Cu pasarea spatiala de foc, si la mine, primul anime. Tin minte ca eram incremenit in fata ecranului. Nu pricepeam mare lucru, dar era magie.

Tin minte imaginea unui cadavru plutind intr-o epava a unei nave spatiale.... si cat de mult am uitat sa respir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 7 2004, 10:31 PM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



da...mi-aduc aminte de sandy belle...de, aveam diriga de franceza in generala...stiam si melodia (ceva de genul: elle aime va bien la vie, sandy/dans une joly pays, sandy... :D )si tin minte si pasarea spatiala si saber rader si multe altele
ma uitam la ele si imi placeau dar primul anime care intr-adevar mi-a facut o impresie a fost saint seiya care l-am vazut pe un post francez prin 91-92
poate impresia a fost marita si de faptul ca pe la noi inca se mai dadeau pif et hercule sau miaunel si balanel... hihihi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Apr 8 2004, 09:29 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



pasarea de foc a fost ceva extraordinar ... si a mai fost ceva inainte acesta , au gresit astia de pe tvr si au dat un filme anime de vreo 2 ore intro zi care m-a lasa fara cuvinte ; idea , grafica ( chiar daca aveam tv alb/negru ) , e fost ceva extraordinar ( am mai postat si cu alte ocazii despre el ) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 8 2004, 11:10 AM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Cred ca te referi la Choujin Locke daca nu gresesc. Am aflat ca ii zice Choujin Locke mai tirziu, imi aduc aminte ca pe TVR i-au zis "Eu Superman", si eu ma asteptam sa vad filmul Superman. Asta a fost primul Anime pe care l-am vazut eu. I-mi aduc aminte ca a fost acum vre-o 12-14 ani intr-o duminica dupa-amiaza, cred ca pe la 11 daca imi mai aduc bine aminte, pe TVR(numai 1, pe atunci nu era 2).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 8 2004, 10:34 PM
Post #10


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Ce vremuri...Sa incepem cum se incepe:...
A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi fost, nu s-ar povesti, un baiet de vreo 4-6 ani care se uita la un cub magic ce se deschidea la cuvinte mistice
"Tati, da un pumn in televizor ca iar nu merge!" Apoi, apasand baiatul nostru un singur buton( nu erau remote controls pe atunci :oops: ) cubul se lradia cu o lumina magica parca din cer...Era zeul TVR1 care, bucuros de ofranda-i adusa de supusui( abonamentul ... :cry: ) oferea micilor odrasle mici bucurii ( desene "tari" pe atunci).Zeita Sandy Bell se cobora pe o raza aurie, acea mult iubita pasare spatiala, si desfata privirile pline de admiratie ale curajosului baiat.Si iata ca baiatul di poveste crescu si pana in ziua de azi isi aminteste cu drag cum zeita Sandy i-a soptit: "anime".De atunci, bravul nostru erou s-a hotarat sa laude faptele de vitejie ale magnificei Sailor Moon in fiecare zi , inca din clasa a IV-a, uimindui pe neispravitii si ifidelii si cetatea lui de bastina( colectivul clasei a IV-a A UHHHHAAAA :evil: )
Si tanarul nostru a trait pana la adanci batraneti cu scopul suprem de a se reintalni candva cu zeita copilariei sale...
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Apr 8 2004, 11:07 PM
Post #11


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



d-api manga zone pe MCM ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Apr 9 2004, 05:20 AM
Post #12


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Si eu am vazut inceputurile de pe TVR, dar nu prea mult, eram mic, stiu ca ma uitam la nishte mecha-uri si ceva cu o fata si un autocar sau ceva, oricum, eu ma uit din 94 zilnic la animeuri pe rtl2, in viatza mea Rtl2 rulz, cate 2-3-4 serii de anime in fiecare zi :), s-au implinit deja 11 ani de anime pe rtl2 pt mine, hm.. si da.. mai era M6 unde am vazut prima data SailorMoon si DragonballZ, de atunci m-am inebunit dupa DBZ, si da si vox unde dau si acuma anime original, oh man.. dar la noi, acuma si C.C. Sakura s-a termina, DBZ iara ioc, si nush daca mai e Sakura Wars pe AXN pentru ca mi l-au inlocuit cu romantica :cry: , era fain pe vremuri, mai dadeau si ei anime-uri de calitate, dar acuma... nimic :( , asta e, asa va fi, am zis-o si o zic din nou, I'm outa here :P
P.S.
Viva-ul german va emite din 5 aprilie Noir
mo 22h
di 22:30h
mi 22:30h
sa 23:45h
so 21h
Pe Vox dau pe data de 14.05.2004 , El HAzard, noaptea de la 1:45, vineri spre sambata
Rtl 2 va emite intr-un network de cablu din germania un canal sora, Anima sau asa ceva.. va putetzi gandi ce e... si cam atat :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zink
post Apr 9 2004, 02:57 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: Bucharest -shadowcity...follow the sounds of anime::
Member No.: 259
Points: 2



ma bucur de ratingul mare. :D
Dar cea mai disperata faza de cand mi-am facut cunostinta cu anime'ul
a fost cand mi-am facut un costum ca'lui tuxido mask din hainele lui bunicamea....Datorita colorii roz pe care le aveau,am folosit un marker negru sa le fac mai calumea. Dupa aceea, am iesit afara.... mandru in costumul meu...cred ca era gata sa imi iau bataie!(vreau sa adaug ca aveam si o pelerina pe spate facuta dintr-un cearceaf!) oricum..asta a fost acum multi,multi ani..cand eram mic si cu imaginatie prea mare...
AND ILL DO IT AGAIN IF I HAVE TO!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Apr 9 2004, 09:37 PM
Post #14


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Uite asa, deodata, Chojin Locke imi pare putin cunoscut... dar nu tin minte sa-l
fi vazut vreodata. Insa ceea ce am citit despre el nu trezeste decat respect.
Manga-ul acela este imens, se pare. 13 ani si 4-5 editori.


Uje, mama ta avea pe jumatate dreptate: Sailor Moon se dadea in reluarea a doua
zi.

Of course, eu parca nu ma infuriam la culme cand in loc de desene gaseam alte
minunatii (dezbateri parlamentare etc.): )

Ah, remember si The Mask of Zorro? Si el tin minte ca mi-a placut mult. Si ca
ultimul episod a nimerit lunea.. vinerea nu se dadeau desenele, iar 3 zile am
stat aproape nedormit si plangand, pentru ca ma asteptam la ce-i mai rau.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Apr 10 2004, 10:19 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Anime-ul despre care am vorbit eu nu este Chojin Locke si nici nu tin minte sa-l fi vazut pe asta ... The Mask of Zorro :D era bestial [spoiler:a45cbfeeee]stiti ca episoadele erau in japoneza dublate in romana ( adica statea cineva si traducea )insa ,la un moment dat , incepusera sa fie in engleza (sau italiana) dublate in romana ... :lol: ... cred ca-si schimbasera site-ul de unde downloud-au [/spoiler:a45cbfeeee] si mie mia placut si mi-ar place sa-l mai vad :)
De la Mangazone am aflat de termenii MANGA si ANIME si am vazut primele scene mai sangeroase ( erau din Baoh ) si primele scene hentai ( din New Angel ) ... a fost un fel e revelatie :D ... apoi am privit altfel aceste stil de desene animate ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Serpico
post Apr 12 2004, 04:02 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 82
Joined: --
From: Bucuresti/ Amestris
Member No.: 249
Points: 2



Mi se pare ca mai nou si Fox Kids are ceva ce seamana cu anime. Nush sigur. E ceva cu niste spioane & stuff. Oricum e ceva mai bine decat ce era-nainte...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Apr 13 2004, 02:33 AM
Post #17


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



QUOTE(Urfe)
Uje, mama ta avea pe jumatate dreptate: Sailor Moon se dadea in reluarea a doua zi.

Eu ma refeream la Sandy Bell =P...si nu stiu daca se dadea in reluare.
Helcaraxe, ala nu e anime. Am vazut si eu un ep pe M6 parca. Nu prea e ceva de el. Pe Fox Kids stiu ca dadeau la un moment dat Sailor Moon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Apr 13 2004, 10:08 AM
Post #18


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



QUOTE(Urfe)
Cu pasarea spatiala de foc, si la mine, primul anime. .



de o gramada de vreme ma chinui sa-mi aduc aminte cum se numeste animeul asta, dar am un blackout total. :( Stiu doar ca mi-au placut la nebunie pe vremea aia.

Sandy Bel n-am suportat-o niciodata, iar Candy Candy erau preferatele mele acum muuulti ani, cand eram prin clasa a 6-a sau a 7-a... Pacat ca nu se mai gasesc...Nu am decat fragmente scurte si openingurile din serialul asta....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Apr 13 2004, 10:19 AM
Post #19


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Nu am prins chestii precum Samdy Bell sau Candy Candy sau nu-mi aduc aminte.Primul anime adevarat care inca sta undeva prin cele mai inpaienjenite colturi ale mintii mele(probabil in spatele ochilor)e Macron 1.Restul e istorie.Daca cineva mi-ar oferi acum sa vad anime-ul respectiv,l-as refuza din start.N-as vrea sa stric ce mi-a ramas mie in minte vazand acum,cand am o capacitate de intelegere mai mare,animeul.Pur si simplu as mi-ar strica toata placerea in a-mi aduce aminte de el.

In legatura cu Fox Kids>daca ala cu spioanele e anime eu imi mananc talpa de la ghete.Blasfemie!!!!Am vazut cateva episoade si nu stiam cum sa schimb mai repede canalul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 13 2004, 01:29 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Tocmai am terminat de dat jos pasarea de foc spatiala si e exact asa cum m-il aduceam aminte. O singura problema, e in japoneza si numai in japoneza. Stiti careva destul de bine ca sa-l traduceti?
Apropo numele original este Hi No Tori : 2772. Mai sint inca 4 filme care nu le-au mai bagat romanasii nostrii, dar 2772 este cel difuzat la noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th June 2024 - 03:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |