Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

16 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Elfen Lied


Ranma-kun
post Dec 25 2004, 02:35 PM
Post #61


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Am vazut si eu primele episoade, ce sa zic, seria e sick :evil: , nu stiu cat de bolnav trebuie sa fie cineva care scrie asha ceva, sau ce societate perversa si dezechilibrata mental trebuie sa aiba japonezii, dupa cateva episoade mi-a venit sa ma spanzur, in orice caz ii dau credit pentru ca a reushit sa evidentzieze cant de bolnav mental pot fi oamenii, si ce rezulta din cazuri in care nishte copii sunt maltratati, Lucy sufera de o boala psihica avansata, ea nu e un asasin instruit ci un ucigash in serie caruia ii place sa ishi tortureze victimele, sa le rupa in bucati, numai oamenii care au trecut printr-o profunda tortura psihica recurd la astfel de metode pentru a ucide, ce m-a shocat pe mine este ca anime-ul se bazeaza pe multe elemente reale, de exemplu maltratarea copiilor si bolile psihice rezultate, cazuri de genul ala puteti sa vedeti in fiecare zi la stiri, iar in cazul in care un asemena copil ar primi puteri supranaturale, adio lume...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 27 2004, 12:07 AM
Post #62


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ce sa zic, am terminat seria, sfarshitul e exceptional, mi-am schimbat intr-o oarecare masura parerea, deoarece Nana nu a murit, pe la episodul 5 credeam ca murise si eram foarte upset, pana la urma toate personajele principale raman in viatza si reushesc sa duca o viatza oarecum normala, si se evidentziaza faptul ca Diclonius nu sunt chiar fiintze asha de rele, ca iubirea poate sa patrunda chiar in inima unui monstru care a fost nascut cu singurul scop de a ucide /^_^
Pentru cei interesati, aici gasiti un link spre un site frumos despre elfenlied, si anume: http://www.elfenlied.net/ , si acolo gasiti chiar si un joc despre elfenlied de downloadat, si anume http://www.elfenlied.net/game.html, are 23 MB, e in japoneza, dar e fighter, si nu trebuie sa stiti japoneza pentru a-l juca, jocul e cute :wink:
Apropo.. se pare ca exista si un manga despre ElfenLied.. sper sa-l gasesc pe undeva sa-l downloadez, il are careva ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

tmwtp2002
post Dec 28 2004, 11:34 AM
Post #63


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 39
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 341
Points: 34



Pentru cei care vor sa inteleaga Elfen Lied mai bine, exista manga "Elfen Lied". Pot spune ca fata de anime manga-ul e mai "intunecat". Sunt dezvaluite mai multe detalii care completeaza misterul incomplet din anime. De asemenea am auzit ca manga-ul continua si dupa misterioasa vizita de la sfarsitul anime-ului. Inca nu shtiu sigur fiindca nu au ajuns cu traducerea foarte departe(dar avanseaza destul de repede)...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 5 2005, 10:46 PM
Post #64


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



man ....ce pot sa spun m-a dat pe spate anime-ul asta adik am citit ca e horror da nici chiar asa n-am mai vazut atata sange de la berserk incoace
ehh nici nu stiu de unde sa incep .... so many things to say

oricum pe mine m-a fascinat sentimentul de supranatural pe care-l inspira lucy modul ei de a privi oameni care e absolut firesc avand in vedere traumele pe care le-a trait si nu ma refer la chestiile legate de kouta desi la varsta pe care o avea cand s-au intamplat chiar si acestea sunt o tragedie oricum io am ramas cu impresia ca acele brate au o personalitate a lor proprie cam in stilul bratelor folosite de doctor otto ovtavius (octopus) din spider man chestia asta se observa in modul in care lucy cand era copil vb cu ea insusi
un alt aspect interesant este ca diclonius nu sunt erau ucigasi innascuti (si sincer vb orice om normal ajuns in situatia ei sau a altor copi ajunsi in statia de cercetari ar luao razna cu siguranta) avand in vedere ca si directorul acelei instituti era din acceasi specie si ca tot el (sau fiul sau) i-au dat drumu lui lucy ma face sa cred ca adevaratu lor scop era sa transforme acei copii relativ normali in ucigasii care sa le duca la indeplinire planurile


cat despre discutia virus sau mutatie ...hmm un virus se transmite infecteaza gazda si o foloseste ca sa se transmita mai departe
o mutatie se mosteneste sau se capata prin expunerea la anumiti factori de mediu acum avand in vedere ca acei vectori sunt de natura fizica si nu biologica (adika nu exista contact fizic intre diclonius si omul afectat) inclin sa cred ca ei pot fi considerati un factor de mediu mutagen si cum o astfel de mutatie nu afecteaza persoana care o are ci pe urmasi sai deoarece in afara de cazul in care este de natura sa influenteze dezvoltarea celulelor (adik sa provoace cancer) nu afecteaza un adult deoarece mare parte a genelor nu mai sunt folosite din moment ce avem de aface cu un adult care nu mai creste si deci nu mai dezvolta noi organe

in concluzie inclin sa cred ca este vb de o mutatie produsa de contactul cu vectori
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 6 2005, 01:00 AM
Post #65


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Pentru cine vrea sa downloadeze Elfen Lied manga, ii recomand acest link http://evanidus.ath.cx:7421/ , este un tracker bittorent, nu se gasesc si pe http din pacate, manga-ul e mult mai cuprinzator decat anime-ul, si se dezvaluie nishte mistere care nu sunt dezvaluite si in anime, este tradus momentan doar apana la capitolul 18, oricum.. sper sa va placa :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jan 6 2005, 02:40 AM
Post #66


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



am auzit de mult de elfen lied si de faptul ca e foarte sangeros. tocmai asta ma atras :P :P


am vrut si eu sa dl episoadele de pe anime xg si imi zice ca sunt prea mica :evil: "you need to be ove 16 to see this anime". trebuia sa le dau data de nastere....

dar nici o problema, peste 3 saptamani fac eu 16 ani si vedem atunci :twisted:



mersi ranma-kun pentru link /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jan 6 2005, 03:11 AM
Post #67


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



hahahahaha ... multi inainte mey :P ... dar ai putea folosi dc++ sa-l iei de la noi de aici :P ... si nu te intreaba nimeni varsta :evil:
da oricum ... e cu bulina rosie de +16 pe el :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jan 6 2005, 04:15 PM
Post #68


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



ooooooh myyyyyy gooooooooood!!!!!!!



e cel mai prost desenat manga pe care lam vazut




:D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 6 2005, 11:58 PM
Post #69


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Blackinque, nu stiu la care manga te referi, dar nu cred ca la Elfen Lied, deoarece este foarte bine desenat, in plus manga-ul este foarte bun, se aseamana mult cu anime-ul, dar introduce o serie de elemente suplimentare, prin care poveshtile se diferentziaza :D , e super, merita citit :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Jan 9 2005, 09:37 PM
Post #70


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



E tare ,a mplans la sfashit.Super emotzionant, a meritat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Jan 10 2005, 12:11 AM
Post #71


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



ai plans ....... asta e nou nu mi s-a parut asa tragic
in fond e o criminala indiferent de motive daca o simpatizezi sau nu tine de fiecare persoana in parte
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nim
post Jan 10 2005, 08:55 AM
Post #72


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 57
Joined: --
Member No.: 691
Points: 40
Gender:



Daca va aducetzi aminte de the Sleepers,adik traume din copilarie care i-au facut sa devina criminali,nu e mare diferentza...ce pt ca nu e om nu inseamna ca nu potzi plange pt ea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Feb 5 2005, 02:42 PM
Post #73


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Nu am vazut mult din el, dar voi recupera. Mi-a placut faza cand "arunca in aer" nu`sh catzi gardieni, iar dupa ce e impushcata, cade in apa, ajunge la mal finally, sa arate shi sa se comporte so freakin` innocent. Genious and bloody!!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Feb 25 2005, 04:55 PM
Post #74


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



L-am vazut si eu si mi-a placut. Nu este un anime de referinta dar merita vazut. Acum o sa trec la manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 4 2005, 11:08 AM
Post #75


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Ashaaaa... Pot spune fericita ca am vazut shi eu cap-coada Elfen Lied-u`. And it was great. True, ma ashteptam la un alt subiect, un pic mai sangeros shi mai controversat poate cand am vazut primul episod, dar a fost okey shi asha. Uite ce poate face personalitatea multipla din om. Lucy ruleaza, Nyuu e groaznic de impiedicata. Doua firi complet diferite, dar cred ca asta este tot farmecul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akari
post Mar 11 2005, 04:40 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: I don`t give a damn!
Member No.: 687
Points: 2



Lin Okamoto e barbat sau femeie?
Cica zice blakcinque k e coreean/a
Is it true?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Mar 11 2005, 04:44 PM
Post #77


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Am apucat si eu sa vad toata seria.parerea mea?E JALNICA SERIA!Nu o recomand.Inceputu e promitator,sfarsitul e tragic.Adica incepe frumos,dar sfarsitul e naspa.Plus ca eu nici pana acum nu am inteles cine e fisa lu ala.De fapt stiu.Da ma rog.Chestia e ca fazele sunt tare incurcate.Unele din ele.DOH!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Mar 12 2005, 02:05 AM
Post #78


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Eu nu sunt de acord cu tine.Mi sa parut destul de clara seria desi dupa parerea mea putea fi dezvoltat subiectul mai mult. Pot spune clar ca nu a fost un anime care sa-ti dea dureri de cap. Mi-a placut si-l recomand mai departe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 12 2005, 02:38 AM
Post #79


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Immortality...1.animeul nu e asa imbarligat precum pretinzi...
2.Nu ai inteles nimic din aceasta serie(in my opinion)
3.Are un sfarsit misto...everyone says so nu numai eu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 12 2005, 10:29 AM
Post #80


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Animel....finalul nu e exact misto.....adica e prea previzibil.....preferam ceva mai tragic.....in rest seria nu e imbarligata de loc......e chiar banala.....nu are intorsaturi de situatie socante sau secrete ascunse....e misto...celp utin pt sange si Nyuu :D :D :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

16 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th May 2024 - 06:23 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |