Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai Champloo - sau de ce este S.Watanabe bun


Pico
post Feb 12 2006, 08:02 PM
Post #61


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



pareri impartite k de obicei...nush ...oricum o tai ...are momente ff comice...si acuma il vad pe jin cum sare in apa dupa pesti...e si desenat misto...e fain noah....kestia care m-a deranjat ff tare au fost episoadele alea fara rost....cum a fost ala cu zombies....wtf...da bataile sunt misto...si prezinta japonia medievala ff bine...mai ales la mancaruri:P...mai mult umblau aia sa manance decat sa-l caute pe taicaso lui Fuu...si ideea cu crestinii si tralalala la sf a fost iar cam jenanta...insa iar toate reperele istorice erau adevarate.... e buna seria...nush ...e misto e placut sa te uiti la ea ...merita zic eu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HerMioNe
post Oct 27 2006, 02:09 PM
Post #62


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 27-October 06
Member No.: 3.190
Points: 24
Gender:



Da, Samurai Champloo a fost un anime destul de bun...cu toate ca sincer atunci cand am auzit prima oara de el si de toata chestia cu "hip - hop" ma gandeam "oh god ce tampenie o mai fi si asta?" dar am zis sa incerc sa ma uit...na ca a fost bine, nu regret, a fost foarte tare, iar in ceea ce priveste sfarsitul...mi se pare ca s'a terminat cu era normal sa se termine...si mi se pare ca sfarsitul a fost evident de la inceput :P am fost multumita desi mintea mea filozofala vroia ceva mai aproape de idealuri la sfarsit :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ilia
post Dec 18 2006, 03:58 PM
Post #63


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 17-February 06
Member No.: 2.187
Points: 12
Gender:



Sincer, ma indoiesc ca e un cuvant mai potrivit pentru a descrie seria asta decat COOL. Nu numai stilu de realizare, da si caracterele sunt cel putin tari!
Am vazut seria completa, pe secvente insa, asa cum au dat-o pe vox, la germani, in toiul noptii. A meritat efortul de a ma duce de fiecare data super obosita la cursuri de dimineata!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 18 2006, 04:19 PM
Post #64


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Chiar daca seria nu e atat de buna ca Cowboy Bebop (in special unele aspecte ale sfarsitului m-au nemultumit :( ), Watanabe are un stil unic, care se remarca imediat. Modul original in care "spune povestea", personaje pe care te face sa le indragesti din prima, episoade regizate in stil diferit, muzica folosita atat de bine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 18 2006, 04:41 PM
Post #65


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si ce anume te-a nemultumit, ca nu au murit toate personajele? Trebuia sa le explodeze probabil capul <_<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 18 2006, 04:59 PM
Post #66


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Faptul ca nu au murit ma multumeste. Imi plac happy eding-uri... in unele cazuri! Si aici un happy ending a fost bun. Nu asta era problema... :D

E vorba de momentul in care s-a atins maximul. Hai sa facem o recapitulare.

Intai vedem lupta lui Jin, Jin e cazut in apa si se pare ca a murit. Apoi urmeaza lupta lui Mugen, care m-a nemultumit total. E cu un adversar care nu arata nimic, are o arma cu care loveste de la distanta, e o lupta urata, fara spectaculozitate, sadica, in care nu vedem calitatile lui Mugen. Nu mi s-a parut potrivit cu stilul de scenariu de pana atunci.

Iar momentul cel mai bun, cel mai frumos, lovitura lui Jin, care trebuia sa iasa mult in fata, e umbrit de punctul culminant care s-a atins in momentul in care Jin a cazut in apa, lucru intamplat in lupta precedenta. Ma refer la momentul in care adversarul ii spune lui Jin: "You let me stab you on purpuse...". Asta e punctul culminant, care nu a iesit in fata asa cum ar fi trebuit.

Si faptul, ca cea mai buna secventa de lupta din Samurai Champloo ramane primul duel intre Jin Si Mugen. Care e spectaculos, e interesant, cei 2 au stiluri diferite, au imaginatie... As fi preferat, ca pe parcursul serialului sa vad la un moment dat ceva mai bun. Mi-as fi dorit ca in ultimul episod sa vad ceva macar de valoarea celei despre care am vorbit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Dec 18 2006, 06:15 PM
Post #67


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yay, in sfarsit cineva pe aici care apreciaza si happy end-uri :D.

Da, intr-adevar, lupta de final a lui Mugen il dezavantajeaza, dar pe mine unul nu m-a suparat atat de tare, a avut multe alte lupte superbe (aia cu tipul care se lupta cu chi e de nota 10)... ba chiar merita si Jin putin mai multa actiune. Serialul asta s-a vrut mai nonconformist, eu unul nu am reusit sa-i plasez un punct culminant... intr-un fel asta i-am si apreciat, mersul natural, cu suisuri si coborasuri, fara complicatii sau fir epic cu evolutie liniara - just like life. S-a intamplat sa fie asa sfarsitul, nu unul cataclismic, dar din pacate unul care te lasa vrand mai mult. Ca noa, e fain...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Dec 18 2006, 06:28 PM
Post #68


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Eu am fost dezamagita pentru ca pana la ultimul episod, pentru mine a fost anime-ul perfect. Poate daca l-as fi vazut intai pe asta si apoi Cowboy Bebop, poate as fi trecut cu vederea si as fi zis ca Watanabe atata a putut. Dar adevarul e ca poate mult mai mult, Cowboy Bebop e perfect, mi-as fi dorit mult ca si despre Samurai Champloo sa pot spune acelasi lucru.

Referitor la "aia cu tipul care se lupta cu chi", da, am remarcat-o si eu. E un bun exemplu de moment zen, ador momentele zen din anime-uri, si asta e unul dintre cele bune.

Un episod care mi-a placut in mod deosebit este si cel cu Jin si cu femeia care fusese obligata de sotul ei sa se prostitueze. M-a impresionat in mod deosebit atitudinea lui Jin. Poate imi poate explica cineva, probabil un baiat, de ce s-a lasat batut... ar fi putut foarte usor sa-i bata pe toti, erau doar niste batausi de cartier... dar el s-a lasat lovit... nu sunt sigura ca am inteles exact de ce...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 30 2007, 12:19 PM
Post #69


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Raspuns: Femeia respectiva era casatorita, iar de divortzuri in timpurile alea, mai ales in Japonia, nu am auzit. Daca i-ar fi batut pe toti de acolo nu ar fi rezolvat nimica. Sotzul ei ar fi trimiso iara in alt loc sa faca aceasi lucru.
Singura solutie care ar ramane este so ia cu el, ceea ce iese din optiuni: Jin este un samurai, un razboinic. Nu are o casa stabila. NU putea sa o ia cu el pe drumuri, si mai e si promisiunea de a gasi "samuraiul care miroase a floarea soarelui, poate si mentalitatea Japoniei de atunci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 30 2007, 04:29 PM
Post #70


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Anzai:
Pai da, dar nici daca s-a lasat batut n-a rezolvat mare lucru. De fapt, n-a rezolvat nimic, pentru ca ea tot in bordel ar fi ramas. Eu cred ca e altceva... iti scapa si tie... :angry:

Ma gandeam la personajele principale, la Jin si la Mugen si la preferintele mele. Ma intrebam care-mi place mai mult dintre cei 2. Nu stiu, s-a intamplat ceva pe masura ce vedeam filmul, mi s-a schimbat modul de abordare. Pentru ca in mod normal, ma aruncam la Mugen. Genul meu de tip, cam necioplit, arogant, neconventional, destul de crud, pus intotdeauna pe cearta. Dar gandindu-ma mai bine, mi-am dat seama ca-l prefer pe Jin. Rece, puternic, linistit si intotdeuna in control, bun cu oamenii din jurul lui. Cred ca singurul anime in care mi s-a schimbat abordarea. Probabil si de asta Watanabe e asa de bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 30 2007, 05:41 PM
Post #71


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Muza, eu zic ca nu i-a batut din simplul motiv ca se simtea deja invins...

PS. Mie unul imi pare bine ca nu trebuie sa aleg un personaj preferat, de altfel trio-ul asta mi se pare perfect. Probabil cel mai perfect trio intalnit de mine, considerand ca toate celelalte aveau o dinamica centrata pe unul din personaje, sau tot felul de alte prostii inutile. Refuz sa aleg un personaj preferat, chiar daca mi se parea pana acum ca inclin in favoarea lui Mugen... pur si simplu nu-i pot vedea altfel decat scotandu-se reciproc in evidenta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 30 2007, 05:48 PM
Post #72


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Cum sa se simta invins? In sensul ca orice ar fi facut nu putea sa ramana cu ea sau ce? Cam acelasi lucru zisese si Anzai. Ca nu cred ca zici ca nu putea sa-i bata... erau niste mafioti... batausi de strada... ii facea praf imediat... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 30 2007, 05:53 PM
Post #73


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pai tipa nu vroia sa fie salvata, de-aia invins... problema lui nu era de norme sociale sau alte blabla-uri, problema lui era ca tipa prefera sa zambeasca cuminte la musterii aia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 30 2007, 06:53 PM
Post #74


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



QUOTE(Trickster @ Apr 30 2007, 05:53 PM)
Pai tipa nu vroia sa fie salvata, de-aia invins... problema lui nu era de norme sociale sau alte blabla-uri, problema lui era ca tipa prefera sa zambeasca cuminte la musterii aia.
*



Exact. Daca ii batea pe ei, facea ceva impotriva vointzei ei. Ea era deja impacata cu soarta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 1 2007, 06:27 PM
Post #75


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Da, inteleg acum ce ziceti voi... pana la urma amandoi ziceati acelasi lucru, dar nu intelesesem eu bine primul post al lui Anzai. Scena ma impresioneaza mult, e atata tristete in ochii lui, ca si in scenele de dinainte, cand sta in ploaie. E alt om, mi-a placut ideea de a-l face asa, pana acum nu vazusem decat partea dura a lui Jin si ghiceam o sensibilitate ascunsa, mai ales din modul in care se poarta cu Fuu. Oricum, numai un om deosebit de puternic ar fi putut proceda asa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 1 2007, 06:54 PM
Post #76


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



De fapt e un arhetip uman, la fel ca si ceilalti doi... asta ii face asa de abordabili si aproape de noi. Sigur am intalnit la altii sau am gasit in noi atitudini asemanatoare, sau daca nu macar la nivel de subconstient le percepem. Is plini de farmec tocmai pentru ca-s usor de inteles si fara a ni se da motivatiile lor pe tava...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post May 2 2007, 08:58 AM
Post #77


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Faptul ca nu sta sa explice motivatii sau alte lucruri e unul din marile merite ale anime-ului, te face sa gandesti, sa intelegi ce vrei. E acelasi lucru ca la Bebop... Vad ca apreciezi acelasi lucru ca mine.

Fascinant pentru mine e modul in care spune povestea, faptul ca fiecare episod e altceva, astepti tot timpul sa afli date din trecut, sa poti sa-ti explic niste lucruri relativ la cei 3, date care vin, criminal de lent. Dar exact cand trebuie. La sfarsit pot spune ca am aflat tot ce ma intereseaza, ii cunosc bine pe cei 3 (asa cum zicea si tu, grozav trio-ul...). Si, cel putin eu, am gustat si episoadele nostime, cum a fost ala cu baseball-ul.

Zicea cineva prin discutiile de la inceput ca OST-ul e slab, nu e slab, e potrivit cu anime-ul. Eu nu-l pot asculta separat, cum fac la alte anime-uri, pentru ca nu e genul meu de muzica, dar e bine folosita muzica in anime. Eu am acceptat de la primul episod stilul de muzica, m-a socat intro-ul, dar am privit ca pe ceva original. Si am descoperit ca si restul muzicii e bine aleasa. Ca si ideea de grafitti, care tine tot de curent.

Adversarii lui Champlo, ii reproseaza, in general ca nu are un story. Ba are, si inca foarte bine facut. Doar ca nu e in stilul clasic, e cumva pe stilul fimelelor de arta. De fapt, ca sa apreciezi la adevarata valoare un film de genul asta trebuie sa-ti placa filmele de arta, unde lucrurile se desfasoara incet, povestea se spune mai neobisnuit. E normal sa nu le placa celor care vor un action movie cu samurai. Cei care-si doresc asa ceva sa stea departe de Champloo... ca nu au cum sa-l aprecieze.

Prin ce cred ca mai iese in evidenta Watanabe.... prin modul in care, la fiecare episod, te face sa te intrebi, cu ce o sa te mai surprinda. Cum o sa faca sa para altfel, sa-ti dea un sentiment nou. Cum o sa creeze un pic altfel atmosfera. Uite, de exemplu, episodul dublu Dark Night's Road - Misguided Miscreants. E probabil episodul cel mai bine facut din punct de vedere regizoral. Scena care urmeaza caderii lui Mugen in apa, este absolut sublima. Observati nu numai ce se intampla, caderea, si imaginile apocaliptice. Ascultati muzica, care e diferita de stilul Champloo, pare un cantec popular. Atentie la desen, asta mi s-a parut important. Desenul e impresionist... m-au innebunit scenele alea... grozava idee... foarte mult a reusit sa trasmita doar desenand scenele respective in stil impresionist.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 2 2007, 06:45 PM
Post #78


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Mie muzica chiar mi-a placut, in masura in care nu-s fan hip hop, trip hop, scratch-uri, etc. , vreo doua piese le-am si fost ascultat separat o vreme. E ideea din Bebop, spiritul anime-ului prin muzica, daca nu-ti place muzica nu-ti place nici anime-ul.

Ah, si eu nu suport filmele de arta, dar asta tot mi se pare o capodopera :P . Si numai si numai pentru ca mi-a dat o stare de buna dispozitie, nu m-a facut sa-i caut valori ascunse, sau nu m-a frustrat cu dialoguri kilometrice in care unul din personaje isi expune ideile sau motivatiile (cliseu anime).

Si da, scenele in care Mugen e in fata cu moartea is si preferatele mele :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post May 11 2007, 10:41 AM
Post #79


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Va anunt din start ca nu am citit ce scrie mai sus.. nici macar un post. Asa ca daca se vor repeta lucruri in postul meu sau vor aparea ciudatenii, nu dati cu usturoi (drept de autor ruxi :lol:)

Abia am inceput sa ma uit. E o serie la care vreau sa ma uit de 1 an si am tot amanat. Iar discutia care a fost aici (adica am vazut titlul pe prima pagina) m`a facut pana la urma sa ma hotarasc. Asadar, am ajuns la ep 6. Si nu pot spune decat ca sunt incantata pana peste poate :P

Acum ceva vreme imi aratase Kisa cateva scene din el si combinatia de Hip Hop sau Rap (nush ce e, nu ma pricep...) cu samurai a fost mai mult decat reusita :D Mugen is one of my favs si nu pt ca ar fi extra-special, ci pt ca e un idiot si jumatate si actioneaza inainte sa gandeasca. Besides, are niste miscari (chiar daca inutile) foarte bine construite. Iar privirea aia a lui e kinda fun ^_^

Actiunea - mergand dupa samuraiul care miroase a floarea soarelui - merge previzibil : pe cand cautam noi pe nenea, intram in tot felul de buclucuri cauzate de Mugen sau Fuu (inca nici unul cauzat de... Jin :D) Dar asta nu inseamna ca totul e previzibil. Nu am asteptam ca cineva sa moara. Adica, exact in mom cand am crezut ca totul se termina cu bine, pac!

In orice caz, e un serial super fain si abia astept sa mai vad (now me goes to school). Revin ... si altadata :D

Later Edit. Am terminat de vazut seria si am ramas un pic wtf?! A fost la un moment dat un episod foarte interesant prin valea mortilor in care totul explodeaza pe o raza de cativa KM si totusi cei 3 aventurieri ai nostri scapa teferi, nici o referire in urmatoarele episoade... wtf was that? :blink:

Apoi, mi`ar fi placut ca la final sa fi ramas cei 3 impreuna. Jin aparent ii propusese lui Fuu sa se marite cu el, dar fuu era prea indragostita de Mugen... Nah, life sucks. It was a cute adventure :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Jul 31 2007, 01:44 PM
Post #80


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...ca sa nu repet mare parte din ceea ce s-a spus inainte am sa fac cateva referiri scurte...!!

1. si mie mi-a placut duelul intre jin si mugen...

2. mi-a placut dinamica personajelor si comicul de situatie..

3. mi s-a parut ok "ideea de"

............, are si parti negative insa, acum, chiar n-am dispozitia necesara pentru a le aborda in scris(poate dau un edit mai incolo...)!

INSA, ceea ce ma nemultumeste profund este comparatia obsesiva pe care o faceti cu bebop.....!!! :blink:
bebop e o creatie de geniu.....champloo e la "ani lumina" distanta de acesta...!, desi stilul este similar nu incape nici o comparatie...


toate cele b,
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 01:25 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |