Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Samurai Champloo - sau de ce este S.Watanabe bun


Trickster
post Jul 31 2007, 02:29 PM
Post #81


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pai ambele-s de Watanabe, macar ca si creatii ale lui pot fi comparate. Si din punctul meu de vedere ambele-s la fel de bune... btw, cand zici ca-i la ani lumina, de fapt care zici ca-i mai bun? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 1 2007, 01:51 PM
Post #82


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



....bebop...!! :rolleyes:

da' asta reiesa destul de clar din cele scrise anterior....!!, sau nu ??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 1 2007, 04:17 PM
Post #83


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pai ani lumina distanta se poate in amblele directii :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 1 2007, 05:18 PM
Post #84


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



scria "mare".....bebop creatie de geniu...!!, daca asta e de geniu..., iar champloo era la ani lumina de el...cum l-am fi putut denumi pe cel din urma...!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 1 2007, 05:26 PM
Post #85


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da pai, Bebop creatie de geniu... Samurai la ani lumina de el... poate ca samurai e superioara unei creatii de geniu, si asta ai vrut sa arati :P. Oricum, ma bucur ca-ti plac, ambele is niste anime-uri exceptionale.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 26 2007, 12:35 PM
Post #86


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am terminat de vazut Samurai Champloo acum 2 sau 3 zile. Nu mi-a placut extraordinar de mult la inceput insa pe nesimtite am ajuns sa fiu foarte atasata de personaje si de atmosfera acea relaxata si relaxanta de road-trip. Parca nici nu mai conta scopul, destinatia finala, cat calatoria in sine. Mi-a placut mix-ul de povesti, evenimente, personaje din toata istoria Japoniei. Mai invatam cate ceva. :P Iar Fuu, God bless her, e geniala. In sfarsit un personaj natural, cu reactii absolut normale, nu super exagerate de dragul dramatismului si cu o voce, din nou, normala, cum ar trebuie sa fie, nu atat de high pitched incat sa-ti curga sange din urechi si tot sa fie considerata kawaii. Numai pentru voce si a devenit unul dintre personajele mele favorite all time. :lol:
QUOTE
Apoi, mi`ar fi placut ca la final sa fi ramas cei 3 impreuna. Jin aparent ii propusese lui Fuu sa se marite cu el, dar fuu era prea indragostita de Mugen... Nah, life sucks. It was a cute adventure

As I see it, s-au mai despartit in timpul serialului si tot impreuna au ajuns. Asa ca faza de sfarsit nu prea inseamna nimic, cred ca in satul urmator urmau sa se reintalneasca si sa faca un eat&run. :lol:
PS:+1 pentru episodul in care joaca baseball si pun cainele drept jucator.
+2 pentru cel cu tagging in care Mugen scrie pe toate obiectele cum se numesc. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dragos
post Oct 27 2007, 11:32 PM
Post #87


Incepator
**

Group: Members
Posts: 22
Joined: 25-September 07
From: Bacau
Member No.: 5.221
Points: 50
Gender:



"Samurai Champloo" a fost tare nu suficient sange :twisted: dar merge.Mi-a placut la nebunie melodia de la opening.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 8 2008, 08:41 PM
Post #88


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Samurai Champloo l-as putea caracteriza ca unul dintre cele mai bune animeuri de arte martiale!!
Evident primul lucru care fac un serial bun sunt personajele. Mugen, Jinn si Fuu sunt personajele principale, excelent realizate, fiindu-ti imposibil sa nu te atasezi de ele, fiecare cu slabiciunile si preferintele sale, fiecare cu abilitati si personalitati diferite, complementare intr-un fel. Relatia lor se dezvolta pe parcurs si este o placere sa o urmaresti.Mugen, Jin si Fuu aduc aminte intr-o oarecare masura de Spike, Jet si Faye
Muzica este foarte interesanta si, la fel ca in Cowboy Bebop, este un aspect foarte ingrijit. Cowboy Bebop este o balada jazz (stilul se numeste chiar Bebop Jazz <- un stil bazat pe libertate si skill, totul se face live, fara nimic vorbit dinainte) iar Samurai Champloo este una ... rap, de tip secolul 21 si, trebuie sa recunosc ca se imbina foarte bine cu actiunea haotica din Japonia, din acele timpuri!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 14 2008, 01:24 PM
Post #89


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am terminat si eu de vazut champloo. hmm, trebuie sa recunosc ca m-a surprins intr-un mod placut.
La pozitive : pt un serial de actiune, SC e best of the best. Excelent. Desi nu ma omor dupa acest gen, Champloo m-a prins. Animatie superba, personajele sunt foarte faine - complexe, si f. likeable,bine dezvoltate. episoadele marea majoritate sunt foarte entertaining - unele f. dramatice, altele razi cu lacrimi - unele m-au emotionat teribil (eps cu trecutul lui Mugen mi-a placut enorm, iar cel cu Samuraiul care vroia sa il omoare pe jin -cu cantaretul de hip-hop - e criminal :D ) Bravo
Acum, desi il consider un serial foarte bun, cred ca unii exagereaza cu laudele. So :
serial genial ? :blink: no kidding. Poate imi explica si mie cineva ce este genial in champloo, ce aduce nou, prin ce revolutioneaza industria anime.
1. asemanarea cu Bebop se vede de la o posta : de la structura episodica la design-ul personajelor (Mugen e un Spike mai suparat), deci Samurai Champloo = cowboy Bebop in era Tokugawa
2. desi personajele sunt complexe si foarte faine, totusi apar niste stereotipuri evidente : combinatia Mugen-Jin e clasica - un tip traditional si tacut si unul rebel si genki; cei doi sunt rivali de moarte, dar la final devin prieteni. Nothing originla here.
3. Povestea : buba mare - povestea e subtire ca un fir de ata : practic eps nu au legatura unul cu altul - acum marea maj. sunt foarte entertaining, corect, dar sunt si unele care...u know, mai apare un samurai, care ii provoaca la duel, cine-i mai tare, etc.
In plus - povestea e pe alocuri tampita : common, Jin si mugen sunt idioti ??? Pleaca de-aiurea prin toata tara cu o fata pe care abia au cunoscut-o, daor pt ca a dat cu banul :blink: ? . aaa, si binenteles, nici unul nu isi pune intrebari referitor la cine-i samuraiul cu miros de floarea soarelui.nuuuuuuuu Doamne fereste. Colind toata Japonia, dar abia in eps 19 se apuca ei sa intrebe cine-i tipul, de ce il cauta, alte detalii....
De fapt, singurul aspect original din Champloo e muzica (asta nu inseamna ca e buna - depinde de gusturi).
Oh, si btw, Champloo nu e comercial ? :lol: no kidding. 1. Orice anime e comercial, de aia sunt create, ca sa faca bani.2. Champloo e cat se poate de comercial, un shounen pe gustul fanboysilor - e genul de anime care tipa : look at me!!!! I'm cooool!!
DAr stiti care e poanta faina ? chiar e cool. foarte :P .
In the end, Champloo e un anime super entertaining, uber cool, un action de nota 10, dar atat, no clasic (in my oppinion). 5/5






User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 14 2008, 01:51 PM
Post #90


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Emanuel, ce e ala anime de geniu? Pe bune, ca anime revolutionar nu e...

Ai facut tu unele simplificari si comparatii stupide prin post-ul tau si-i ataci pe cei ce-au spus cum ca ar fi de geniu (lansand posibil cea mai inutila si imposibil de argumentat dezbatere, geniul il ia fiecare cum vrea doar :P), dar ma bucur ca ti-a placut, si ca ai reusit sa-l vezi cat de cat laid back, adica cum trebuie luat anime-ul asta (si intr-o anumita masura toate anime-urile). De ce-i asa de bun? Tocmai pentru ca te simti deplin multumit vizionandu-l...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 14 2008, 02:02 PM
Post #91


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



pai, TRickster, cred ca cei care au introdus notiunea in acest topic ar trebui sa o defineasca :P - why don't you ask them ? (cei care striga - anime genial!!! :D ). - dar pentru mine ceva de geniu (cel putin in domeniul anime) e ceva ce stabilseste noi criterii, tipare,genuri, aduce noutati, e revolutionar.
so.. care's comparatiile stupide ? :rolleyes: cele cu bebop ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 14 2008, 02:11 PM
Post #92


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ah, deci cine zice de geniu sa si defineasca, ca doar perceptia ta asupra notiunii nu are cum sa fie gresita... tsc tsc, daca tot ii contrazici... :P Apropo, genial /= revolutionar, geniul implica doar excelenta dincolo de limite. Si la comparatii stupide... da :P. Si vezi ca ai si simplificari de-alea :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 14 2008, 02:20 PM
Post #93


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



:lol: ai tu ce ai cu mine. pai normal ca cine zice sa defineasca -doar no sa definesc eu ce a spus altul :P . Eu doar i-am contrazis, si am intrebat ce este de geniu in champloo, adica exemple, definitii, explicatii. Geniul poate fi revolutionar = excelenta dincolo de limite tradusa prin redefinirea unui gen = revolutionar.
Cat despre simplificari si comparatii - poate ca am exagerat putin, dar asemanarea cu Bebop e clara (cel putin in opinia mea), so cred ca stupid e un cuvant cam tare ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 14 2008, 02:26 PM
Post #94


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nush, o sa zic doar ca Bebop se aseamana cu Champloo in masura in care Ghibli-urile seamana intre ele de exemplu... un stil comun, lucru firesc considerand ca vin de la acelasi om, si cam atat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 14 2008, 02:34 PM
Post #95


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



hmmm, I don't know, mie mi se pare ca WAtanabe a incercat sa foloseasca aceiasi formula castigatoare din Bebop.... si i-a reusit :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 14 2008, 02:36 PM
Post #96


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Bebop seamana cu Champloo, e acelasi gen de film. Cateva personaje care ni se dezvaluie pe parcurs, multe povesti separate, unele din trecut.

Emanuel:
Nu sunt de acord cand spui ca personajele ar semana.

Prin ce cred eu ca exceleaza? Prin regie. Spre deosebire de Cowboy Bebop scenariul are lipsuri, dar regia e la fel de buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 14 2008, 02:44 PM
Post #97


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Muza, nu am zis ca pers. se aseamana - doar design-ul (well, aici poate are trickster dreptate -e vorba de stilul omului :P ).
hmmm, cat despre regie, trebuie sa recunosc ca nu prea ma pricep :D . Nu prea am idee cum se traduce regie excelenta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 14 2008, 02:45 PM
Post #98


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Uf uf... Watanabe isi face povestile sa aiba un aer de improvizatie, de fapt de asta si prefera genuri muzicale care cu asa ceva se manca, si anume jazz si hip-hop/rap/beatbox/etc. , si de aia au stilul ala comun, disparat, lipsit de o evolutie sau structura clara. Dar doar pentru ca si-a pus amprenta asupra lor nu inseamna ca sa spui ca Champloo e doar un biet Bebop medieval nu-i o exagerare grosolana. Personal stiu oameni care-l prefera pe cel din urma, cu tot cu scenariu lui saracacios (is curios ce cusururi ii gasesti Muza, faptul ca anime-ul nu se invarte in jurul lui poate?)

Regia e tocmai felul ala minunat in care povestea e pusa in scena.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 14 2008, 02:53 PM
Post #99


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
Ca sa nu ma repet, pentru a vedea ce m-a nemultumit la scenariu, vezi postul 64 de la acelasi topic... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jan 14 2008, 03:05 PM
Post #100


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ah, da, finalul. Cum ca saracul Mugen n-a avut parte de o lupta de-aia cataclismica, cum ca nu a avut si el un loc in sablonul ala simpatic cu eroul cum se ridica cu ultimele forte si cu o lumina ciudata in ochi, momentul tau zen :P... probabil trebuiau sa vina doi gemeni si sa se bata cu baietii nostrii :P. Glumesc bineinteles, nu te supara, dar am mai zis, anime-ul asta nu putea avea un sfarsit deplin, prin simplul fapt ca life goes on.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 01:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |