Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> General stuff


Majin
post Aug 13 2004, 08:12 AM
Post #61


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



hm..complexitatea personajelor....brr...la asta nu ma bag...scorp-sama,pai totul incepe cand integral il soate pe alucard de unde era el inchis si pt asta ea devine "master" pt alucard..The End
axi,e normal ca un adversar puternic sa te bucure daca esti un luptator....o asemenea confruntare te face sa treci peste limitele tale,te face sa avansezi...sa devii mai puternic..{deja vorbesc ca un saiyan.....} :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Aug 13 2004, 10:01 AM
Post #62


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Pe mine anime-ul m-a fascinat mai mult din pricina personajelor si a graficii.E un anime artistic cu niste personmaje cel putin ciudate.Desi nu are o poveste puternica...merge binisor.

Alucard e batut in cap dar intr-un mod pozitiv...in atatea mii de ani oricui i-ar incepe sa-i lipseasca doage.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Aug 18 2004, 08:31 AM
Post #63


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pai intre a petrece niste ani alaturi de Integra pentru care daca nu simtea nimic macar o considera out of the ordinary ( si cred ca si pe Victoria...altfel nu ar fi transformat-o ) , chiar si luptandu-se cu wannabe si a sta inchis intr-o camera ( aproape imobilizat ...btw era si ceva magic seal ca nu cred ca niste lanturi l-ar fi tinut inchis..nu ) cred ca prima varianta e mai placuta, nu. Cred ca ii placea sa observe oameni cu o personalitate puternica ca Integra...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Aug 18 2004, 10:06 AM
Post #64


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



simcer,nu cred ca Alucard are ca hobby "observarea"oamenilor...pt el oamenii sunt niste gunoaie,niste nimikuri . ...parerea mea e ca Alucard simte un fel de ...recunostinta pt Integral.... doar ea la scos de la racoare :P
intreaga faza cu sentimentele lor..ce simt Alucard...ce simte Integral....ma face sa ametesc!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Aug 18 2004, 03:29 PM
Post #65


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Personal mi-a placut mult hellsing, cu toate ca un lucru nu am inteles...ce era cu chipurile alea, m-i s-a parut ca nu e nici o legatura...apoi a aparut si icognito care la fel m-i s-a parut aruncat acolo, doar asa pentru funul lui alucard....ma rog... Mai plauzibila m-i s-a parut povestea din manga...ca chipurile erau facute de un grup millenium bla bla bla, world domination bla bla bla, super armata de vampiri numa buni de luat in tinta lui alucard....
De ce zic ca icognito m-i se pare aruncat de umplutura? in primul rand ca nu apare in manga si apoi ca e cam naspa facut.... si nici nu e atat de tare... ma rog, acolo alucard a avut un pic de noroc cu sangele Integrei...
da cand s-a dezlantuit....
Alte chestii care au fost puse partial din manga si nu au avut prea multa grija la detalii, a fost organizatia ischariot, care nu se rezuma doar la parintele Anderson si la Maxwell.... Anderson m-i se pare ca e mai bezmetic decat alucard, e cam dus de acasa, rau de tot....
Nici povestea lui nu k lumea aratata, ce era el de fapt? Ce era cu faza aia cand are ca un fel de vis sau de viziune cu el indreptandu-si un pistol la tampla si o umbra aparand deasupra lui... nu am inteles chestia aia....pacat ca daca erau un pic mai atenti ar fi fost printre cele mai bune...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Nov 15 2004, 11:48 AM
Post #66


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Asa copilashi si copilitze...........sa vedem dak eu am inteles ceva din atitudinea lui Alucard.....for starters, he's one HELL of character (k enough about stupid puns).
So, batranul hellsing se pare ca l-a prins si imblanzit pe Dracula... l-a intemnitat si puterea i-a fost "ferecata" de acele sealuri....
Totushi, Alucard (sesizati maiastra intoarcere a numelui) este o "unealta" a familiei Hellsing, si e lasat din generatie in generatie (apparently).
In ce priveste sentimentele, sunt un pic cam confuz...... isi omoara semenii (de fapt el e destul de diferit de restul asa ca nu e prea bine spus semenii) da o salveaza pe Victoria (why?). Cat despre daca o transforma sau nu pe Integra la sfarsit, i think it's all up to the producers.... :wink:
Alucard e unu dintre cele mai sadice personaje principala.... daca la inceput nici macar nu se sinchiseste omorand vampirii aia low si zombie... parca se schimba un pic dupa ce se bate cu Anderson, dupa lupta aia incepe sa simta fiorul unei confruntari cu un adversar pe masura cum e Anderson (sincer dintre toti cei pe care ii intalneste Alucard, Anderson e singurul mai puternic, chiar capabil sa il puna in incurcatura seriosa pe alucard)...
Apoi cand isi primeste noile arme de la Walter, e fericit ca un copilas mic, si de abia asteapta ocazia sa le incerce. Apoi cand cei 2 frati vampiri si armata de yombii ataca hellsing mansion, atunci se vede cat de excited e ca vine unul pe care il credea competitiv, dar si ce deyamgit e cand vede ca nu e diferit fata de altii.........
In serial, singura chestie ce il impiedica sa se exprime cu adevarat sunt acele sealuri.... dar si cand scapa de ele, cat e tare se tinea ultimul vampir intalnit, care se credea egal cu Alucard (imi scapa acuma numele) nu e mai mult decat un low level pentru dezlantuitul alucard.....
tiu ca pare plictisitor sa vezi pe Alucard tot timpul baand in stanga si dreapta, dar felulin care ii bate pe respectivii mi-a placut si m-a fascinat..
In manga, Alucard e dezlantuit la maxim.....in cele 5 volume care le-am citit, e la fel de tare, dar un pic mai sadic decat e in anime.......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 25 2004, 04:58 PM
Post #67


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mie mi-a placut Hellsing pentru atmosfera si personaje. Are farmec serialul. Nu zic ca e super povestea, nici pe de parte, numai ca am urmarit cu placere episoadele si ma bucuram ca un copil la fazele de bataie :D Deh, toti suntem sau ar trebui sa fim(sa ne pastram) copii.

Sunt curios sa vad un semen al lui Alucard, sau o explicare a fiintei lui si puterilor lui, dar uneori o poveste e faina cand te lasa si pe tine sa iti folosesti imaginatia.

Oricum eu zic ca merita vazut.
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 5 2005, 11:58 AM
Post #68


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Pai eu n-am inteles de ce, dupa ce se elibereaza, accepta asa usor sa devina "catelusul credincios" al d-soarei Integra /? E adevarat ca o cam spiona si poate era pe "gustul" lui dar era liber si putea sa faca ce avea chef /... nu sa dadaceasca copii si sa se inplice in treburi ce nu-l interesau /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 6 2005, 08:25 AM
Post #69


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Nu cred ca te pot lamuri pe deplin dar daca bine tin minte, van hellsing sau mai bine zis fondatorul agentiei, cel ce l-a capturat pe Alucard aka Dracula, a pus niste sealuri magice ca sa ii opreasca din puteri si sa il aiba sub control. De aceea tot cere permisiunea sa ridice anumite sealuri cand e vorba sa intre in actiune.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 6 2005, 11:04 AM
Post #70


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Mersi! de faza cu sealurile magice n-am stiut :roll: Pai daca iau in calcul si ce s-a discutat in "Sir Integra Hellsing si Alucard" am o noua teorie: Alucard urmarea sa fe liber! daca Victoria ar fi baut sangele lui, dupa ce el a baut cand a tansformat-o, ar fi fost libera! nu? atunci si el ar fi fost liber daca Integra ar fi baut sangele lui! :D
Integra era oricum in proces de transformare, dar cred ca se obisnuise cu ideea, /smile ca altfel s-ar fi omorat, sa de data asta ar fi avut grija sa nu mai fie salvata :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 6 2005, 12:55 PM
Post #71


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Mai Dino, am vazut acelasi serial? Parerea mea e ca intre cei doi nu e mai mult decat respect shi nimik mai mult. De unde veniti cu idei d-astea fanteziste ca vrea sa se elibereze sau chestii d-astea. De ce ar fi asteptat atata supus integrei ca sa se elibereze?
Shi nici dragoste nu este intre cei doi... doar respect din parte lui alucard pentru puterea de care da dovada integra, curajul ei shi ambitia dupa cum bine a specificat cineva inaintea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 6 2005, 01:18 PM
Post #72


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



Cine a vorbit de dragoste, intre cei doi???eu nu!
Daca nu vroia sa se elibereze de ce vroia sa-i bea Integra sangele? nu el ii spune Victoriei ca daca si ea ar fi baut sangele lui, ea ar fi fost libera? poate si-n cazul Integrei era la fel! se poate sa nu fie asa, era o supozitie nu trebuie sa fi de acord!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Jan 6 2005, 02:39 PM
Post #73


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai nu asta e scopul forumului? Sa mai discuti si in cotradictie? Asta e parerea mea ca nu exista dorinta de eliberare la alucard iar tu crezi ca este, nu e nimik rau intr-o discutie in contradictoriu...... :wink: sporim numarul de posturi la acest subiect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 30 2006, 06:21 PM
Post #74


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



in sfarsit un anime/ film cu vampiri facut asa cum trebuie. De regula vampire filcks nu-s tocmai genu meu pt ca sunt cam slow si prea multa vorbaraie. Hellsing poate n-o avea o poveste de sa-ti stea mintea-n loc, dar nici nu e nevoie. E un serial horror - si functioneaza perfect la acest capitol. Incepand de la intro ( care intre noi fie vorba e... splendid) te cam ia cu fiori pe sira spinarii - e DARK, rau, violent - zombiii sunt foarte creepy.
Mai adaugati niste personaje super faine : Alucard, Victoria si Integra si avem un serial excelent. Aa, si povestea nu-i de loc rea - ideea cu rivalitatea dintre organizatiile catolice si protestante e foarte originala, si mi-a placut la greu - :D . Soundtrack de exceptie ( atat openingu cat si endingu sunt TARI - am si luat ostu) si animatie la fel - ce pretentii ma ipoti avea de la un asa serial ?
Sa mai adaug ca Maxwell e un alt personaj excelent - nu-i nici bun, nici rau, e foarte puternic , de fapt singuru adversar a-l lui Alucard.
Singuru lucru care ma dezamagit la Hellsing - si doar in parte este finalul : Incognito m-a cam inervat (Maxwell este mult mai tare) - iar modul cum il omoara Alucard e prea ... sf. Plus ca sincer, ultimu eps nici nu prea l-am inteles, insa per total Hellsing este un serial superb, recomandat oricarui fan horror
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alex
post Nov 30 2006, 10:32 PM
Post #75


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 30-November 06
From: Sighet
Member No.: 3.357
Points: 78
Gender:



Alucard:true immortal vampire(Walter),nu e chiar atat de batran avand in vedere ca e Dracula=Vlat Tepes are doar vreo 600 de ani,procesul prin care el a devenit atat de puternic e un mister,familia hellsing,a reusit cumva sa ii confere aceste puteri,prpbabil prin intermediul magiei(procesele implicate nu imi sunt cunoscute)(chiar la inceputul in OVA 2 Integra spune ca s-au depus eforturi mari timp de 100 de ani pt a-l "crea"(probabil de a-i conferi aceste puteri).Si da din cate stiu eu Alucard a vrut sa scape de sub dominatia familiei Hellsing(din cate stiu eu asa cv scrie in manga O_o),cele 13 epidoade aparute sunt diferite fata de manga(doar pana la aparitia lui Incognito sunt asemanatoare),personajele sunt mai bine conturate decat in OVA(desi OVA sunt mai fidele seriei manga,cel putin pana la OVA 2 ultimul aparut ^_^),puterile lui sunt mai sporite decat in OVA/manga(Anderson este un mic copil pe langa puterile lui Alucard desi in manga Alucard ii fatea fata dar nu atat de usor).
"sealurile magice"sunt in numar de 4(da,da stiu unii zic ca sunt doar 3,dar defapt sunt 4:P,ultimul fiind restraint level 0 moment in care Alucard isi poate sumona "familiars"cei care au fost muscati de el si alea alea...alea alea...all his power is unleased..alea alea...intelege-ti voi).Nu exista nici o idila intre Integra si Alucard.Alucard e mai sadic,ii place sa se joace cu adversarii sai,le confera sentimentul de putere,dupa care le-o fura(e evil mai ce sa zic)

Informatii luate provin de pe un site care continea un review la seria manga,asa ca no..nush daca sunt toate true:),daca nu sunt...ce sa zic my bad:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Nov 1 2007, 09:02 PM
Post #76


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Lucrul de care tin ce mai mult cont intr-un anime este de obicei povestea. Hellsing e o exceptie, am vazut in ultimul timp numai drame si putina actiune m-a mai dezmeticit putin. Poveste 0, da' chiar 0, in schimb luptele sunt faine si e interesant modul acesta de prezentare a vampirilor. Pacat, daca s-ar fi pus o poveste interesanta ar fi fost un anime reusit, oricum 13 ep sunt putine si nu ai timp sa te plictisesti. Cred ca discutia pe seama actiunilor personajelor e inutila, Hellsing e menit sa fie un action/horror si din punctul acesta de vedere este facut bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Nov 5 2007, 08:42 PM
Post #77


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ei, scarz, esti un pic dur. povestea 0 ??? common, Hellsing are o poveste destul de buna. Este chiar mai original decat majoritatea filmelor cu vampiri. As spune ca povestea e chiar destul de complexa - afara de lupta dintre vampiri/oameni, este rivalitatea dintre cele 2 grupuri anti-vampiri (le-am uitat numele :P ), ceea ce da o nota de originalitate seriei. Aceasta disputa dintre catolici si protestanti e chiar super interesanta, pacat ca nu s-a elaborat mai mult. Finalul e cam ;) , dar in rest eu zic ca povestea e reusita.
sigur, probabil ca nu va lua vreodata un oscar :lol: , dar e oricum departe de 0. Plus, nu uita ca Helsing e un serial horror - scopul lui principal e sa ingrozeasca, iar la capitolul asta isi atinge scopul :) - chiar foarte bine, so, the rest doesn't matter (too much)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Jan 8 2008, 09:04 PM
Post #78


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Nov 5 2007, 08:42 PM)
Plus, nu uita ca Helsing e un serial horror - scopul lui principal e sa ingrozeasca, iar la capitolul asta isi atinge scopul  :) - chiar foarte bine, so, the rest doesn't matter (too much)
*



Asta e ce am spus si eu. Un lucru pe care nu l-am mentionat este faptul ca filmele si cartile despre vampiri mi s-au parut intotdeauna o porcarie bazata numai pe o superstitie veche. Aici insa mi-a placut felul in care sunt aratati vampirii si ofera suficient suspans. De-asta Hellsing este un anime aparte in care actiunea compenseaza pentru poveste. Nota 0 este prea dur? Eu nu ma uit niciodata la note(dar imi place mult sa le dau), conteaza doar media, iar media spune ca este un anime foarte bun.

Later edit:
M-am gandit mai bine si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa explic ce inteleg eu prin actiune si poveste. Actiunea are 2 componente: scenele hack and slash, boom, blood, etc si niste bucati de poveste care dau sens la toate astea. Ele fac diferenta intre action si clipurile pentru obsedati. Povestea este ceva complex si unic, ceva ce iese in evidenta fara ajutorul neaparat al sunetului sau imaginilor si depaseste nivelul de a da un meaning la ceva. Asa cum ai spus 'povestea' este destul de buna, dar eu o consider ca facand parte din actiune.

This post has been edited by scarz08: Jan 8 2008, 10:29 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Jan 12 2008, 12:55 PM
Post #79


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



Am vazut si eu zilele trecute acest anime serial, cu cele 13 eps (nu am reusit sa vad si OVA ca as vrea sa citesc mai intai manga ^_^ ); am avut curiozitatea sa-l vad nu ptr ca mi-l recomandase cineva, nici nu auzisem de el, banuiam ca este cam horror (nu pot spune ca imi "place la nebunie" sa vad creieri pe pereti si sange curgand siroaie :rolleyes: ) ci pentru ca m-a impresionat stilul in care era desenat. Dar per total a fost un anime captivant, care pe mine una m-a tinut in fata compului, nu vroiam sa plec la faculta :P , si am VRUT sa-l vad pana la sfarsit. DAR, ca este si un mare dar, povestea nu este chiar atat de complexa, are multe goluri. Victoria nu mi-a placut (ochi albastri, blonda, uniforma a man's fantasy), cica trebuie sa fie sexxy mai ales cu pusca,sau cum s-o mai numi, aia EMORMA, nu inteleg cum putea s-o manevreze este ilogic, si in rucsacelul ei pe care-l poarta ptr rachetute, nu cred ca incapeau mai mult de 5-8 si deci era aprope inutila, ptr ca daca sa zicem ar fi fost vreodata depasita numeric nu ar fii supravietuit luptei. Oricum tipa se baga in lupte pe care o depasesc d.p.d.v. al complexitatii. Mi-a placut in schimb misterul intre "relatia" dintre Alucard si Integra (nu m-am gandit never la o poveste de dragoste intre ei, asta ca sa nu apara confuzii) si m-a suprins foarte mult cand la sfarsit Alucard ii ofera sangele lui, ptr ca ea tocmai isi bagase un cutit in gat ca sa nu aibe "sangele spurcat", cred ca mai mult he was teasing her :lol: . Mi-au placut in schimb foarte mult detaliile de pe pistoalele lui Alucard si de pe manusi si luptele, si faptul ca puterea lui e "limitata" de sigiliile alea; face totul mai interesant mai ales din partea dusmanului, ca pe la sfarsit afla si el ca de fapt nu are nici o sansa in fata lui, oricum Alucard e nemuritor si de neinvins ^_^ . Ca tot suntem la note, eu i-as da un 8 ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jan 17 2008, 10:50 AM
Post #80


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



pai Victoria devenise vampir, deci avea puteri supraomensti - asa putea manui ditamai bazooka.

hmm, scarz, cred ca despici firul in 4 :P - pai bucatile de poveste care dau sens actiunii intra in categoria poveste (cel putin pt mine). nu uita ca sunt multe genuri - daca intr-o drama povestea e mai elaborata, intr-un action ea e mai succinta, dar tot poveste e. Cat despre "ceva complex si unic" - hmm asta se intampla cand animeul e excelent, dar nu uita ca exista si povesti proaste -deci nu pot f itoate complexe si unice
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th June 2024 - 01:40 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |