Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Claymore


Trickster
post Aug 3 2007, 10:23 PM
Post #81


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da mai, dar ce-i cu obsesia aia patologica pentru sange rosu de la inceput? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Aug 3 2007, 11:14 PM
Post #82


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Sangele verde/mov/portocaliu cu buline maro sugereaza in general o productie destinata minorilor. Sau macar controlata de niste unii cu serviete care vor sa protejeze publicul sensibil. Nu este cazul de fata, dar la o prima vedere, si eu am cam strambat din nas. Si-au revenit pe parcurs :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 4 2007, 11:12 AM
Post #83


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Rezo:
QUOTE
Daca Teresa a omorat toti banditii, cum a aflat organizatia de actul ei?


Nu e asa de greu de presupus ca au aflat. In primul rand sunt observatorii, in al doilea rand se poate duce vestea prin sate ca a fost o Claymore in zona si au gasit o banda intreaga de banditi omorati sau a fost o alta Claymore care a urmarit incidentul din umbra sau cine stie, alte metode. Nu e esa mare scapare ca nu au explicat exact.

Ma bucur ca-ti place... :P ne-ai prins repede din urma...

Relativ la scenele mai dure, mie imi plac asa cum sunt... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Falcon
post Aug 6 2007, 09:26 PM
Post #84


Sleepless
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 6-August 07
From: World of Ice
Member No.: 4.838
Points: 31
Gender:



Ceea ce m-a atras la Claymore a fost un stil un pic similar cu cel din Berserk (big swords fan) :D
In rest grafica superba, imi place stilul si anatomia personajelor, soundtrack foarte bun ( chiar superb )
Primele 4 Ep. sunt foarte plictisitoare :) apoi incepe sa ia sens povestea aflu si eu cum a luat nastere Clare.
Mai departe am ramas "Hypnotized" actiune dupa actiune un baiat care e putin nebun si probabil 'indragostit' care e gata sa isi dea si viata pentru Clare :)

Nu cred ca merita sa povestesc si eu fiecare episod detaliat....

Asa ca trec direct la ultimul 'Ep. 18'
Se incepe foarte ciudat acest Ep. cred ca inceputul e o mica parte din viitor, adica ati vazut si voi cati "awakened" erau pe acolo :silly: si in ep. sunt doar 3 poate o sa mai vina va imaginati atunci lupta :D
Si Clare se pare ca are niste asi in maneca care o pot ajuta in situatiile mai grele ...
Urmatorul Ep. va fi un adevarat succes (presimt acest lucru) :D

Cat despre
QUOTE
Da mai, dar ce-i cu obsesia aia patologica pentru sange rosu de la inceput?

Serios eu chiar nu prea atrageam atentia la sange, probabil acesta e singurul anime in care nu prea ma atrage sangele 'ci actiunea' mereu sunt curios care v-a fi urmatorul pas, ce va face ?
Si tot felu de intrebari stupide :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 7 2007, 09:16 AM
Post #85


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Lasati-l pe Rezo si sangele lui mov ... ca saracu nu intelege ca aia sunt niste monstrii => nu tre sa fie sangele rosu. Ca in rest la Claymores si oameni sangele e destul de rosu zic eu si e destul in anime. Ah...daca asta e anime pt minori eu ma las de meserie >_>

In restu anime-ul se dezvolta frumos....la fel si personajele.....eu zic ca ori Clare si restul fetelor se vor alatura copilei aceleia ori isi fac ele gasca lor de Awakend Beings. Oricum decizia asta va aparea probabil dupa ce si-o fura de la Priscila.....ca sigur n-o s-o poata bate la nivelul la care e acuma.

Oricum treaba cu Organizatia e interesanta....nu m-ar mira daca astia ar lucra cu vro unul dintre Dweller of The Deep sau or fira the original Yoma.....ca aparent nimeni nu si-a pus intrebarea : Frate da Yoma astia de unde si cu ce ocazie au aparut?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 7 2007, 09:28 AM
Post #86


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Intrebarea a fost pusa cu mult timp in urma.... la inceputul speculatiilor :P , uite ce scria Trickster:
QUOTE
eu ma tot intrebam oare de-unde vin yoma astia, si ziceam ca daca aflu ca organizatia i-a creat probabil nu ma mai uit :P
.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Aug 10 2007, 09:06 AM
Post #87


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Well, sub impulsul momentului am downloadat cateva episoade din Claymore. Si s-a dovedit exact ce cautam. Dupa 8 episoade (tocmai l-am terminat adineauri) ma pot declara fan convins.

Am urmarit cateva episoade, am citit cateva din comentariile postate aici si chiar incepusem sa caut in anime lucruri care nu se potrivesc, care arata imperfectiunile seriei. Dar am realizat ca trebuie mai mult sa ma uit dupa lucrurile care fac un anime placut, interesant si destul de bun pentru a ma tine pana la sfarsitul seriei. Si pe alea ma concentrez. Si anume: actiune si batai la fiecare episod, sange (fie rosu, fie mov) care are o coregrafie superba din miscarile de lupta, grafica excelenta (desi fetele Claymore sunt mult prea slabe, as zice chiar si dupa standardele japonezilor) si o coloana sonora grozava (am pus melodia de la sfarsit deja pe Repeat in Winamp iar melodia care o pun in momentele de lupta sau tensionante chiar imi face pielea gaina).

Episodul 8 a fost super si surprinzator. Chiar ma intrebam cum si cine avea sa o omoare pe Teresa, unde parea asa puternica. Si modul cum a fost realizat... parca iti zice sa nu ai mila de dusmani :P.

Sper ca restul episoadelor sa nu ma dezamageasca!

P.S.: Episodul 8 chiar a fost... socant. Modul in care a murit Teresa, Chiar imi placea tipa si as fi vrut sa vad care erau limitele puterii ei... afurisita mica Priscilla, nu i-a mai dat timp... insa asta da motivatie pentru Clare. Si tarie...sa mearga cu capul ala in brate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Aug 14 2007, 07:34 PM
Post #88


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



daca ati urmarit claymore ca anime si va placut va recomand sa va cautati manga...e 10x mai tare, si povestea e si un pic mai departe momentan de cat in anime, dar a ramas blocata deci probabil ca vor avea timp sa recupereze ( cred ca sunt cam 1/2 ep)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 14 2007, 07:57 PM
Post #89


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Nu nu nu, sa nu recupereze ca asta inseamna fillere sau alta poveste. Do not care about manga, me want slashy slashy anime cat mai mult posibil. Daca-s la 1/2 e bine, sa ramana asa cat mai mult... si dupa ce se termina manga daca se poate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 15 2007, 10:04 AM
Post #90


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



O sa aiba timp sa ia avans cu manga, dupa incheierea primei serii de la anime. Nu am gasit date ca ar putea fi o a doua serie, e doar o presupunere de a mea, dar dupa cum merge.... asa pare sa se intample.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 15 2007, 08:53 PM
Post #91


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Bine v-am gasit, fani Claymore. Animeul asta e un exemplu perfect pentru de ce nu ma uit la ongoinguri: 19 episoade in 1-2 saptamani dupa care.... Bine macar ca s-a terminat frumos ultimul... nici in dunga nici de tot.

Asa, cateva comentarii generale: taare-mi place sa stiu ca personajele de-aici mai si mor. Inclusiv single-digits. Cu totul alt suspans.

Loved Irene, dar mi s-a parut ca au omorat-o mai mult de dragul nostru. Nu stiu cati ar fi suportat ideea ei asteptand permanent un brat.

No, cam atat. Sunt curios daca tipul cu parul alb e King of the North. Probabil ca da, avand in vedere pe unde si cu cine umbla. Tare ciudati prieteni isi mai gaseste si pustiul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

c@lin
post Aug 17 2007, 08:09 AM
Post #92


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.913
Points: 24
Gender:



Tare sunt curios daca moare Raki. Persimt ca el a fost conceput doar pentru ca producatorii sa ne introduca mai usor in univerul claymore ( and not go like "who dat coldeyed biaci?"). Deocamdata si-a atins scopul. Ne-am obisnuit cu Clare.. am inteles care-i treaba la suprafata in organizatie si in general in lume.
Oare cum vor exploata acest personaj in continuare !? (dupa cum vad eu lui King of the North ii cam place sa se joace cu oamenii ... probabil asa se-ntampla cand traiesti prea mult si incepe sa intevina plictiseala).
Ma cam enerveaza conceptul ca oamenii sunt slabi si defenseless (care apare si in DBZ), deci lui Raki i s-ar putea face un upgrade la nivel de combat si survivability overall.
Tare m-ar incanta ca Raki sa-l foloseasca pe King of the North pentru a putea deveni mai puternic pentru falsul pretext ca i se va alatura (unlikely) sau in schimbul "prieteniei" cu Pricilla.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 17 2007, 08:37 AM
Post #93


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



rogueman999:
Bine ai venit! :lol: Cat despre faptul ca mor, da, asta a fost o surpriza si pentru mine. Cand a murit Teresa nu-mi venea sa cred, ma pregatisem sa vad o poveste lunga din trecut cu cele 2 si cand colo... Bang! Si parca cu cat a aparut mai putin, cu atat imi place mai mult.

c@lin:
Am vazut pana acum reactia oamenilor obisnuiti, care nu au nici o putere impotriva yoma. Dar am intalnit oameni care lupta si lupta chiar bine, tipii aia doi care au luptat in biserica si au ajutat-o pe Clare au fost destul de buni. Probabil ca mai exista. Problema oamenilor e ca nu pot detecta yoma, atunci cand acestia sunt in forma umana.

Nu cred ca-l vor omora pe Raki pentru ca nu ar obtine ceva in plus. Clare oricum isi doreste sa razbune moartea Terezei, deci faptul ca Priscilla l-ar omora pe Raki nu cred ca va creste furia lui Clare.
Cat despre "relatia" lui Raki cu cei 2, sa vedem cat e de destept. Nu-ti trebuie totusi prea multa inteligenta sa realizezi ca undeva in nord, intr-o zona in care tocmai au murit un grup de Claymore o fetita kawaii si un barbat care pare bland si prietenos stau si se plimba linistiti. Si mai ales ca Priscilla a facut o greseala si l-a mirosit. Ce fetita normala ar fi facut asta?


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 17 2007, 08:42 AM
Post #94


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da, dar Raki nu pare prea stralucit nici el... naiv pana-n panzele albe deocamdata, vom vedea daca va avea o sclipire pe-acolo. Si oricum, el e singurul element care o face pe Clare mai speciala, ca faptul ca a folosit capul lui Teresa in loc de un yoma la transformare, sau ca foloseste brate amputate n-o prea diferentiaza de restul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

c@lin
post Aug 17 2007, 09:01 AM
Post #95


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.913
Points: 24
Gender:



Nu ma indoiesc da faptul ca Raki va afla identiatea celor doi. Sunt curios ce reactie va avea cand o va face. Disimularea cred ca ar putea functiona cel mai bine in aceasta situatie.
Cat despre oamenii aia doi ... intr-un oras care se bazeaza pe fortele proprii in scopul apararii ei erau cei mai tari si totusi mult mai slabi decat Clare, care deasemenea pe atunci isi merita numarul.
QUOTE
Nu cred ca-l vor omora pe Raki pentru ca nu ar obtine ceva in plus.

Eu ziceam ca poate il vor omori pentru a obtine ceva in minus - poor choice of words (e destul de dificil sa dezvolti o poveste pe mai multe planuri, chiar daca in final se va obtine un rezultat mai bun). But for now Raki is "safe". Puteau adopta calea usoara...sa nu mai pomeneasca nimic de el si sa faca reuniunea peste ani si ani cand va fi si el putin mai puternic. Faptul ca nu l-au scos din main storyline denota ca producatorii au de gand ori sa dezvolte acest personaj in continuare, ori sa-l omoare din acelasi motiv pentu care au omorat-o pe Irene, ori sa-l lase asa cum este ( normal , fara abilitati speciale , care de multe ori pare o inconvenienta , dar care este important pentru ridicarea moralului si pentru a-i da lui Clare un scop de a trai chiar si dupa ce o omoara pe Pricilla .... much like Xander din Buffy ).
L.E. :
QUOTE
faptul ca a folosit capul lui Teresa in loc de un yoma la transformare, sau ca foloseste brate amputate n-o prea diferentiaza de restul...

Sper sa nu mai piarda alte parti anatomice pentru ca impresia de LEGO se va pronunta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 17 2007, 09:58 AM
Post #96


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(c@lin @ Aug 17 2007, 10:01 AM)
Disimularea cred ca ar putea functiona cel mai bine in aceasta situatie.
Nu merge, l-ar mirosi :P. Eu cred ca o sa ajunga pe post de jucarie pentru priscilla...

Cat despre lego Claymore... a fost editie limitata, ma indoiesc ca creatorul manga nu-si da seama ca ar fi kitsch sa continue cu asa ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CountZero
post Aug 17 2007, 02:35 PM
Post #97


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 84
Points: 5



Salutare la toti nefericitii care s-au apucat sa se uite la Claymore. ;)
Am vazut primul episod de curiozitate, m-am apucat sa iau si restul fara sa observ ca era ongoing, am devorat 19 episoade in vreo 2 zile si apoi m-am trezit ca nu mai sunt. :(

Pana acum Eclipse scoteau primii episoadele nou aparute, dar se pare ca au niste probleme - au zis pe IRC ca le-a murit placa de baza la un calculator si or sa intarzie cu Claymore 20. Cred ca am intrat pe pagina lor de vreo 100 de ori zilele astea pana sa citesc ca au probleme. Azi am descoperit ca au preluat altii stafeta - gasiti aici Claymore 20 subtitrat de NoTaNoN. Subtitrarea e foarte aproximativa, dar se intelege despre ce e vorba. Episodul e mai mult de character development, despre motivatiile catorva Claymore.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 20 2007, 10:07 AM
Post #98


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Ce-o fi asa rau ca e ongoing? De-abia retii mai bine... daca vezi doar cate un episod. :P

La orice ma asteptam, numai la genul asta de bad guy.... imi place teribil Isley, aparitia lui a dat mult anime-ului, si dupa cat pare de puternic cred ca va ramane. De fapt, daca e sa ne luam dupa dupa ce a zis Riful, astia sunt atat de puternici incat nu vad cum ar putea fi omarati. Se pare ca duc o lupta pentru putere intre ei... teritorii si poate si altceva.

Se pare ca urmeza un macel.. si cum se moare in anime-ul asta... sa vedem de ce cine ne luam adio. Le-am indragit pe unele claymore... mi-ar parea rau sa dispara. In ultima vreme Deneve imi place foarte tare.

Pe de alta parte nu vi se pare ciudata lumea? Nu par sa existe tari. Nu par sa aiba politie sau armate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Aug 20 2007, 10:18 AM
Post #99


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Astea de s-au "trezit" cred ca raman (+/-1). Restu'... ma indoi. Poate si Brunhilda aia. Interesant de vazut o sa fie cum reusesc sa ramana. Probabil sunt casapite ce sunt casapite dar vine un nr. 2, 1 ceva si ii ia pe nesimtiti la palme. Sau cine stie ce plan pregatese "organizatia". Mor de curiozitate :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

c@lin
post Aug 20 2007, 12:29 PM
Post #100


Incepator
**

Group: Members
Posts: 10
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.913
Points: 24
Gender:



Ar fi fost interesant daca sabiile erau personalizate (much like the zampaku-to from Bleach) sau macar daca puterile speciale erau conferite de simbolurile/runele de pe sabii.
Cred ca dwellers of the deep au fost introdusi cam devreme in anime (deocamdata sunt cei mai tari Yoma) ceea ce ma face sa ma intreb cat de lung va fi acest anime ...
QUOTE(Muza chan)
Pe de alta parte nu vi se pare ciudata lumea? Nu par sa existe tari. Nu par sa aiba politie sau armate.

Cred ca tarile sunt reprezentate de cele 47 regiuni , sau regiunile apartin unei singure tari ori unui continent. Cat despre armata si politie ... din ce am vazut pana acum fiecare cu treaba lui (orasele si astezarile in general , par a fi autonome , fiecare cu legi proprii ). Deasemenea se poate observa ca nu s-a vorbit de conducatori (rege / primar) ... probabil ca se pastreaza anumite detalii pe mai tarziu (de exemplu in Naruto ni s-au infatisat destul de tarziu structura politica , conflictele dintre tari , respectiv Hidden Villages).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:58 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |