Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Au Inceput Amenzile


cipz
post May 17 2007, 10:51 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



QUOTE(Kataracta @ Jun 7 2006, 09:55 AM)
Ma indoiesc ca spune acolo cum l-a obtinut, si daca se prezinta la usa la tine cu ala in mina, ma indoiesc ca mai ai ce sa faci.
*


Arunci HardDisk-u' pe geam :lol:
Eu asta planuiesc sa fac, brilliant plan, isn't it?

Ma rog, chestia asta a fost facuta sa sperie firmele sa-si cumpere software nu utilizatorii mici, probabil planurile producatorilor de software.

News:
O membra a parlamentului european vrea sa propuna legalizarea p2p in cazul persoanelor fizice. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post May 17 2007, 11:38 PM
Post #22


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Topicul e expirat.

Insa un sfat pentru toti.

Nu folositi lucruri piratate, exista alternative free:

Cel mai rau lucru care-l puteti face unei firme nu este sa piratati ci sa nu le folositi de loc produsele.

Lasati naibii filmele Holywood, wa puteti uita la televizor, nu trebuie sa downloadati nishte prostii de filme.
Lasati naibii muzica de sub pantronatul record label-urilor RIIA, au ajuns sa deie in judecata copii mici de 12 ani si sub pentru piraterie.
Lasati naibii softurile comerciale, exista alternative free.

Lasati anime-urile licentiate in Romania, le puteti vedea shasha la televizor. Iar pentru cele nelicentiate nu se va lua nimeni de voi, studiourile vad fansuburile drept publicitate free, stiu ca fanii anime sunt credinciosi si prefera sa cumpere originalele daca au ocazia.

Nu merita sa piratezi ceva la care exista alternative free.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 18 2007, 12:25 AM
Post #23


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



hehehe, chiar imi place punctul asta de vedere ranma :) eu personal nu prea am urmarit animeuri care sa fie licentiate in romania cand ma uitam eu la ele... ca au devenit licentiate ulterior, asta nu mai conteaza. si-s de acord ca atunci cand ceva e bun dai banii pe el, cam asta e principiul de free software, eh? :)

ah, si-s mai ales de acord ca mai rau dai intr-o firma pe care ai draci folosind o alternativa freeware a programului... :D

cu toate astea, p2purile ar trebui legalizate, sunt argumente foarte logice pentru asa ceva, nu-i doar lacomia utilizatoriilor la mijloc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 18 2007, 07:05 AM
Post #24


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



eu sunt de acord doar cu partea referitoare la topicul acesta: este expirat :P
in rest referitor la alternativele free, o mica/mare problema ... dom'le, utilizatorul de rand e "lenes", vrea totul de-a gata, nu sta el sa caute alternative, eventual sa le testeze, sa se gandeasca daca e mai buna sau nu ... neh, dom'le utilizatorul de rand e credincios copiei lui piratate de windows, nu o sa-l vezi ca o sa caute vreo versiune de linux, care btw au ajuns cam la fel de user friendly, sau ca incearca vre-un apple :P ... noi sa fim sanatosi :P ... in rest numai de bine
(ps. si eu sunt lenes :)) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post May 18 2007, 09:19 AM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Adevarul ca eu am incercat alternativa. Mandriva Linux 2007 Powerpack. E misto, are Cedega Transgaming Engine deci pot rula aproape orice joc pe el. Am jucat STALKER pe el asa ca eu zic ca supoarta destul de multe jocuri. Mai suparator este ca nu vine cu nici un program de p2p, DC sau un emulator de virtual drive. De gasit se gasesc ele nu asta e problema. Dar daca nu ai prin cum sa folosesti URPMI o sa fie greu. Plus ca nu stie sa scrie pe NTFS. De altfel doar Windows scrie NTFS. Oricum ideeqa este ca te chinui putin pana te obisnuiesti cu el. Dar merita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bavarezu
post May 18 2007, 09:34 AM
Post #26


Speed is of the essence
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: 12-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.271
Points: 155
Gender:



In primul rand ce a fost la Iasi - o reglare de conturi intre 2 presupusi patroni care traiau din piratare si cum nu mai aveau loc unul de altul in oras s-au turnat ca prostii la politie intre ei.In al doilea rand daca cititi cu atentie articolul veti vedea ca indivizii enumerati obtineau foloase (sume in bani) de pe urma activitatilor lor (comercializare, inchiriere, instalari pe bani etc.).In al treilea rand ziarul "Gardianul" este cel mai penal (a se intelege dobitoc) ziar din Romania.Intotdeauna s-au dat grozavi si au raportat evenimentele trunchiat sau gresit special ca sa creeze o stare de panica nejustificata populatiei.Eu nici macar nu mai ma stresez sa mai ma uit in gura celor de la "Gardianul".Stiu cum arata cerul gurii al celor de la "Gardianul": e negru si plin de etc.. (stiti voi ce).Ei zic ca deranjeaza sunt incomozi pt anumite persoane.Pai sunt, pt ca in aproape toate articolele lor nu spun corect situatia, trunchiaza si uneori pt a fi senzationale mai sunt bagate pe ici colo niste balarii.

LE:

In privinta print screen - deocamdata in Romania dovezile sub forma de inregistrari video, audio sau foto nu prea sunt inghitite de tribunal.Dovada materiala sub forma de bunuri (care au fost folosite sau sunt rezultate din infractiune) reprezinta baza sistemului prin care se face invinuirea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 18 2007, 11:38 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



QUOTE(Lumpy @ May 18 2007, 10:19 AM)
Adevarul ca eu am incercat alternativa. Mandriva Linux 2007 Powerpack. E misto, are Cedega Transgaming Engine deci pot rula aproape orice joc pe el. Am jucat STALKER pe el asa ca eu zic ca supoarta destul de multe jocuri. Mai suparator este ca nu vine cu nici un program de p2p, DC sau un emulator de virtual drive. De gasit se gasesc ele nu asta e problema. Dar daca nu ai prin cum sa folosesti URPMI o sa fie greu. Plus ca nu stie sa scrie pe NTFS. De altfel doar Windows scrie NTFS. Oricum ideeqa este ca te chinui putin pana te obisnuiesti cu el. Dar merita.
*



:D I like ubuntu myself, cu toate ca am partitie de ubuntu cu windows.

sunt de acord ca merita linuxul, da te si izbesti de unele ziduri pe moment, pentru ca majoritatea companiilor nu-si adapteaza programele pentru linux. sunt chestii care le-am cumparat pe bune care nu ruleaza pe linux prea bine :/

(si da, imi e si lene :lol: )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post May 19 2007, 01:05 AM
Post #28


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Da, imi aduc aminte ca anul trecut, erau discutii interminabile, ca stau "spionii" pe odc, si ca iti afla ip-ul, si reteaua, si adresa, si vin la tine la usa...intr-un timp, intrai si vedeai numai linuxul in share :lol: .

Ma rog, nu cred ca poate fi oprita [la momentul actual], piratarea, si donwloadul ilegal. Adica, ganditi-va numai cati bani ar trebui sa ai totul licentiat in calculator!

In primul rand iti cumperi WIN cu licenta, si apoi TOATE celelalte programe absolut necesare [winamp, bsplayer, winzip/winrar, adobe photoshop, si multe altele, care acum le avem "piratate"].
Nu sunt nici eu de acord cu asa ceva, dar imi dau seama, ca multora dintre noi, ne este imposibil,[financiar] sa ne putem achizitiona legal toate programele de care avem nevoie. Sa nu mai zic, ca daca ne gandim si muzica pe care o ascultam e downloadata ilegal, si filmele si e-books-urile si pentru gameri, jocurile!

Si atunci ce sa facem? Sa asteptam la mila nenea PRO-tv-ului, sau Antena 1, sa se indure de noi, sarmanii, sa mai difuzeze cate un film, demn sa-i acorzi macar primele 10 minute?

Sau sa ne comandam online cu VISA card, ultimul album Iron Maiden si Anathema?

Nu cred ca va fi posibil, de fapt, nici in tarile super dezvoltate, nu se poate opri pirateria si downloadul ilegal.
Normal, acolo sunt mult mai multi oameni care prefera calea legala, pentru ca isi permit [financiar vorbvind] si pentru ca merita [L`oreal]. Noi, sa ne fie de UE! Poate mai incolo!

PAX VOBISCUM!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post May 23 2007, 11:35 PM
Post #29


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Topicul expirat? neeeh, asta e topic perpetuu la care tot revenim cu noutati. Sau, daca avem noroc, nu avem noutati de scris.

Intr-adevar deocamdata problema e departe de noi, nimeni nu se ia inca de odc-uri sau torrente. Dar just in case recomand celor ce au _mult_ share *cough*ftp downloads*cough* sa se anonimizeze pe cat pot. Eu de exemplu nu am numele real la isp, dar asta pentru ca ma inteleg bine cu el si mi-a fost usor.

Cat despre intrat in casa sa verifica hard-diskul, e simplu: fara politie nu pot. Dar atentie la aruncat hardiskul pe geam, la americani daca faci asta justitia da castig de cauza RIAA-ului. Daca esti firma si ei vin in control e cu totul alta poveste. Am asistat acum un an si ceva la un control BSA (de fapt am semnat procesul verbal pentru isp-ul respectiv) si procedura e simpla: numara calculatoarele, numara licentele, dupa care dau un search pe fiecare calculator dupa programe executabile. Stiu dupa ce sa se uite (Photoshoape etc) si ce gasesc noteaza si cer licente. De odc-uri au zis ca nu ii intereseaza, si nu s-au uitat dupa filme/muzica. La final ne-au felicitat ca aveam majoritate linuxuri si open office, iar cele 1-2 licente lipsa... nu stiu exact cum s-a "scos" patronul dar oricum n-au fost probleme.

Inca n-am auzit in romania o problema de licentiere in care sa fie implicata o persoana fizica care nu comercializa nimic. Cand se intampla o trebuiasca urmarit cu toata atentia - dar deocamdata putem dormi relativ linistiti.

PS: ideea cu anime licentiat/nelicentiat in romania nu tine apa. conventia de la berna (ce-mi place sa par intelectual) zice da drepturile intelectuale sunt respectate indiferent de frontiere. Acum exact ce spune legea ca e si nu e ilegal in fiecare tara e diferit. Europa inca oscileaza intre a permite p2p necomercial si a merge pe varianta americana. Problema e ca inca nu s-a decis definitiv.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Van Dan
post Jun 25 2007, 10:52 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 20-June 07
Member No.: 4.501
Points: 152
Gender:



QUOTE(intellect @ Jun 6 2006, 05:16 PM)
Cum poţi folosi torrentul anonim? IP-ul tău apare īn lista de peers a celui de la care downloadezi. Există proxy-uri anonime, dar cāt de sigure sunt ?
Iar cāt priveşte metoda print screen, nu ştiu cāt de valabilă e la tribunal. Oricine poate modifica īn Paint o captură de ecran şi să schimbe o cifră de la IP.
*



ceea cepot sa-ti spun e faptul k desi apare in lista depeers id-ul si etc. torenturile(torentii) nu-si dau lista de "clienti" decat persoanelor care au o prea mare influenta, autoritate, asupra chestilor de genul. plus k serverele nu se afla in romania

P.S. si din cate am obs. noi ink nu avem o autoritate bine pusa la punct. si din cate am obs in acel link dat este vb doar de persoane care administreaza net-cafe - uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 12:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |