Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Au Inceput Amenzile


Kataracta
post Jun 6 2006, 04:33 PM
Post #1


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Pentru cei care inca nu au citit prin ziare, uita-ti un link catre un articol care s-ar putea sa il gasiti interesant.

http://www.infonews.ro/article38346.html

Este vorba despre niste amenzi date unora care faceau download folosind DC++, ODC, etc.

Baietii chiar sunt pusi pe fapte, asa ca sfatul meu este sa o lasati mai moale cu downloadurile pana cand se mai linistesc lucrurile. Daca nu puteti si nu puteti sa nu traiti fara sa downloadati ceva, va recomand sa scoateti din share tot ce este fara licenta, si sa va abtineti sa downloadati lucruri care ar avea nevoie de licenta. Sau ati putea sa folositi BitTorrentul. Din cate stiu eu il poti folosi in mod anonim.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jun 6 2006, 04:51 PM
Post #2


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Eu pe DC stau doar pe hub-urile de anime si in share n-am decat anime-uri si OST-uri... politistii ii cauta pe cei cu muzica romaneasca / americana si filme / soft fara licenta.

Asa ca atata timp cat n-avem nimik din aceste lucruri la share (deci doar anime, manga si ost-uri) n-o sa patzim nimik
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Jun 6 2006, 05:16 PM
Post #3


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE
Sau ati putea sa folositi BitTorrentul. Din cate stiu eu il poti folosi in mod anonim.


Cum poţi folosi torrentul anonim? IP-ul tău apare īn lista de peers a celui de la care downloadezi. Există proxy-uri anonime, dar cāt de sigure sunt ?
Iar cāt priveşte metoda print screen, nu ştiu cāt de valabilă e la tribunal. Oricine poate modifica īn Paint o captură de ecran şi să schimbe o cifră de la IP.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jun 6 2006, 06:38 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



ohh please give me a break. Presupun ca ati auzit de "arestarile" din iasi si "zecile de dosare penale". You want the truth, s-au dus politistii la aia care aveau peste 150GB la share sau la aia care isi faceau reclama ca scriu cd-uri si dvd-uri. Si au fost 4 cazuri in care au confiscat unitatea (da da unitatea ati citit bine) dupa care aia da s-au ales cu dosar penal si le-au fost date inapoi calculatoarele... tipic politiei romane
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jun 6 2006, 08:10 PM
Post #5


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Nu inteleg cum au reusi sa convinga judecatorul sa le emita mandate de perchezitie... un avocat bun ar scoate bani multi de la stat :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Jun 6 2006, 09:55 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



hm...nu mi se pare k ar fi ceva mai mult decat povesti de adormit copii...sau de speriat lumea.uitati ,mai ce facem noi si k u sa-i si crezi pe cuvant.
doar nu credeti k o sa umble politia din casa in casa si nu sunt decat 23 de milioane de romani din cate imi amintesc eu.intr-adevar se doreste micsorarea nr downloadurilor,da' cred k exista probleme mai grave de rezolvat in tara asta si ma indoiesc k o sa se intample ceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 6 2006, 10:56 PM
Post #7


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fratilor astea-s povesti pt aia care nu stiu legislatie. Dupa cum a zis si Dash sunt tare curios pe baza carui probatoriu a emis judecatoria mandatele alea de perchezitie. Eu nici nu-i lasam in camera .... ii luam la impins vagoane din prag. La mine daca se prezinta fara acte in regula ii invatz sa zboare.

Apropo daca cumva din greseala primiti aberatia asta de mass :
QUOTE
Se cam lasa cu nasol treaba cu calculatoarele ........:Lege Noua care ne va afecta pe toti !!! De azi 26.05.2006 cate un ofiter al politiei romane va perchezitiona toate apartamentele in care se gasesc calculatoare legate la internet sau retele locale , cu mandat de perchezitie deci nu aveti ce sa-i faceti .Pe cei pe care-i prinde cu cd-uri cu muzica, filme sau soft fara liceenta le va confisca si va da amenzi . el va confisca si HDD-ul calculatorului daca exista instalat pe acesta de asemenea sistem de operare , soft , muzica , jocuri sau filme fara liceenta. ATENTIE MARE PENTRU TOTI ACESTA A FOST UN MESAJ DE ATENTIONARE !!! a spus la stiri si aceasta operatiune se face la nivel national ( sorry de mass , da mai departe ca sa stie toata lumea )


Trimite-l pe ala care vi la dat la origini ca ori e prost ori e prost.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 6 2006, 11:29 PM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Toate cazurile mentionate in articol sunt ori ale unor patroni de sali de internet care nu aveau licenta la windoaze sau la jocurile instalate pe calculatoare, ori ale unora care videau/inchiriau soft piratat. Deci userul de rand si mai ales noi care nu sharam decat anime nu avem de ce sa ne facem griji. In schimb daca aveti o firma ale carei calculatoare folosesc soft fara licenta, propun sa faceti o vizita la primul magazin de calculatoare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 7 2006, 12:13 AM
Post #9


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



A fost mare tamtam in jurul chestiei asteia, au picat si cativa useri normali la inceput prin Iasi sau pe unde o mai fost, dar toata chestia asta are un singur scop: sa sperie. Mult foc pentru nimic, multa politica schimbata pe parcurs de catre politie (la inceput era vorba ca toti is vizati, pe urma ca numai aia cu share mare, pe urma ca numai aia care comercializeaza, etc.), si pana la urma eu zic ca singurul motiv in afara de a da bine la UE e sa panicheze putin lumea in speranta ca va scadea rata infractiunilor; ceea ce e ridicol. Toata lumea v-a incepe sa share-uiasca si sa-si continue treburile imediat ce v-a trece toata povestea asta fara sa-si mai faca griji. Nimeni nu o sa-si bata capul cu niste legi ridicole si nici nu o sa ajunga jumate planeta in inchisoare (exagerare dramatica, ignorati :) ).

Ah, si idiotii care scot perle de genul "ne vor verifica pe toti" si le mai si trimit pe mess nu realizeaza cata politie e necesara pentru asa o actiune. Plus bani. De-aia nici nu o sa aiba viata prea lunga initiativa asta. Si daca tot vreau sa faca ceva, atunci sa inceapa o campanie de informare a populatiei si de ieftiniri la soft-uri.

Apropo, ce ziceti de actiunile (de multe ori ilegale) luate impotriva celor mai mari trackere de torrent-uri?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jun 7 2006, 08:55 AM
Post #10


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Bine-nteles ca nu se vor apuca sa ii ia pe toti la verificat, dar asta nu exclude faptul ca este posibil sa fii si tu printre aia pe care o sa ii verifice (asta daca ai prea multe in share).
Dupa cum zice Coyotee, cel mai sigur e sa ai doar animeuri, OST-uri si chestii similare.

Si Scorp, important este ca au obtinut mandatul. Ma indoiesc ca spune acolo cum l-a obtinut, si daca se prezinta la usa la tine cu ala in mina, ma indoiesc ca mai ai ce sa faci. Daca ai chef, poti sa te judeci cu aia care i-au dat mandatul.

Povesti de speriat copii sau nu, sunt curios cat de departe vor duce treaba asta.

Cat despre actiunile luate impotriva trackerelor romanesti, pana la urma trackerul foloseste ca un intermediar pt a distribui de cele mai multe multe ori chestii piratate.
Si poti sa fii sigur, ca daca apar discutii de genul ca nu este legal, vor scoate astia o lege care o vor face legala (au facut-o deja de vreo 2 ori).

Nu v-am pus articolul asta nu ca sa va sperii. Pana la urma faceti cum credeti, dar parerea mea este ca "Better safe than sorry".
Asa ca de acu doar Animeuri in share la mine. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Jun 7 2006, 09:28 AM
Post #11


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu nu ma refeream la trackerele romanesti, ci la actiunea globala luata impotriva trackerelor in general :) (the pirate bay e doar un exemplu, doar ca astia cred ca-i dau in judecata inapoi).

Si sa nu dramatizam, actiunea asta eu unul m-as mira sa fie de termen lung. Da, nu mai ai ce face daca vine cu mandatul la usa, are dreptul sa o si sparga daca vrea, dar la cate usi se vor duce pana se satura? Sau pana se invata romanasul sa-i evite? Tot ce o sa cauzeze e o migrare catre torrent-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jun 7 2006, 10:10 AM
Post #12


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



common .. this is crac ... anime la share .. si gata .. nu cred ca aveti de ce sa va faceti pb :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jun 7 2006, 04:01 PM
Post #13


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Nu are nici o importanţă dacă e anime sau filme cu Sergiu Nicolaescu, e acelaşi lucru. Cel puţin pīnă se mai linişteşte treaba eu zic că mai bine mă lipsesc. Dacă eşti luat la ochi şi se ajunge la tine acasă nu mai are cum să te treacă cu vederea. Nu cred că or să-şi ceară scuze şi-or să plece dacă văd că ai doar anime.


PS: există un articol care le urmăreşte şi comentează pe celelalte pe subiectul ăsta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jun 7 2006, 04:40 PM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cat de bine le zice nenea ala care a scris articolul. Ma intreb daca e roman ca prea stie in detaliu despre ce e vorba pe la noi. Oricum, are dreptate, dar eu as veni cu o adaugare...atat timp cat un WinXp costa 6 milioane si un joc 1,5~2 cand salariu e de 5~6 milioane pe luna, romanul tot soft piratat va folosi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jun 7 2006, 06:33 PM
Post #15


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



wise words master zeri :D
pirat power:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jun 7 2006, 07:24 PM
Post #16


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Probably me nu e acelasi lucru..a.tat timp cat ceva nu este licentiat in tara respectiva nu intre sub incidentza legilor pirateriei....so we are safe with just anime. In rest ce-a zis Zeri e irelevant pt autoritati.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jun 7 2006, 07:48 PM
Post #17


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Asta cu licenţierea e ceva ce zic americanii şi grupurile de fansub ca să se justifice moral. Am explicat şi-n postul meu de pe blog despre fansub. Există legea copyright-ului īn cam orice ţară, şi mai toate ţările sīnt semnatare ale convenţiei de la Berna, inclusiv Romānia, de prin 1920 şi ceva. Deci dreptul de autor al unui studio japonez e la fel de valabil cam oriunde īn lume. Starea implicită a unei opere īn momentul creării e de interzicere a aproape orice folosire fără să dea autorul explicit voie. Cīnd cineva licenţiază un anime īntr-o ţară e primul moment īn care oricine de acolo are acces legal la acel anime (sau dacă şi-a cumpărat singur DVD-uri). Orice altă metodă e teoretic ilegală.

Īn fine... evident că īn viaţa reală nu-i ca pe hīrtie, există tot felul de circumstanţe. Dar e bine să ştim cum stă treaba şi să mergem pe burtă o perioadă, pentru că ăştia or să se lege de orice tehnicalităţi. Nici Poliţia Romānă nu prea are experienţă cu treaba asta, iar dacă fac greşeli nu vreau s-o facă pe socoteala mea sau a ta sau a nimănui, chiar dacă după aceea scapi basma curată.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jun 7 2006, 08:00 PM
Post #18


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



ok toate bune si frumoase chestia asta e ca sa ne sperie, da mai e un lucru si anume : Data Retention Law, care a trecut de Parlamentul European si deja se aplica in tarile ce fac parte din UE. Si evident o vom adopta si noi dupa integrare, adica mai pe scurt statul are voie sa se uite la history-ul din browser si evident o sa poata sa-ti urmareasca ip-ul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jun 7 2006, 08:03 PM
Post #19


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Oh well...ferice de mine ca nu intru pe DC decat pt aprx 10 min pe zi asa ca nu-mi fac multe griji. Ma rog, capu jos si ciocu mic dupa cum ar fi zis un prieten acum cativa ani...long live torrents.

In rest, total de acord cu ce a zis Zeri...nu o fi important in fata autoritatilor dar asta e adevarul la noi and right now, nothing can change it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Jun 7 2006, 08:30 PM
Post #20


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



QUOTE(Lumpy @ Jun 7 2006, 08:00 PM)
ok toate bune si frumoase chestia asta e ca sa ne sperie, da mai e un lucru si anume : Data Retention Law, care a trecut de Parlamentul European si deja se aplica in tarile ce fac parte din UE. Si evident o vom adopta si noi dupa integrare, adica mai pe scurt statul are voie sa se uite la history-ul din browser si evident o sa poata sa-ti urmareasca ip-ul


In cazul asta o sa ma dau pe folosit TOR, un programel foarte interesant care face legatura intre diferitele calculatoare de pe net care-l ruleaza si tu poti folosi oricare din celelalte calculatoare pentru navigare / download / etc fiindca actioneaza ca un PROXY / SOCKS sau ce altceva mai vrei (avand suport pt toate protocoalele)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 08:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |