Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

14 Pages « < 10 11 12 13 14 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nana


Vebby
post Apr 23 2007, 11:03 PM
Post #221


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Cam asa ceva. Asa am urmarit eu rawurile multa vreme :lol: Cum apareau ep pe youtube, bagam si ma uitam in paralel cu manga..desi in mare stiam replicile pe de rost :P

Mai am cateva minute si iau ep 40 de la cipz (10xs a lot :D) si maine poate iau si 41 si o sa bag titrarea la 40 ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Apr 24 2007, 03:02 PM
Post #222


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



VirginBlood, daca vrei o mana de ajutor te pot ajuta cu traducerea. :D
Cu ceva japoneza de la mine si cu adaptarea de la tine...sa facem niste oameni fericiti. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 24 2007, 11:00 PM
Post #223


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



ok, noi ce sa facem intre timp? sa ne aducem raw-urile alea la care a pus cipz link? presupun ca sub de la tine vin fara episoade, va trebui sa le combinam noi, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Apr 25 2007, 12:55 AM
Post #224


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



Dap, asa va fi, doar trebuie sa luati raw-urile. :)
Much later edit:
Intre timp a aparut episodu 40 la ureshii.
Long live ureshii. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post May 14 2007, 05:45 PM
Post #225


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



mda, ca mie cu nana nu mai imi trece :P ascultam acu muzica din nana si am observat o chestie care mi se pare tare misto :) pe masura ce trece timpul, am senzatia ca melodiile astea se potrivesc personajelor si mai mult. Rose de exemplu imo descrie perfect ce simte nana cu privire la Ren... si Kuroi Namida e superba, parca descrie fix ce simte Nana cand paradisul ala cu hachi, si ren, si trupa si camera 707 se naruie...

in fine, si imi plac super mult melodiile de tipul anna inspi' nana si olivia inspi' reira. Ati vazut videoclipurile pentru unele din ele? le-ati ascultat? eu una am devenit fana, imi plac extrem de mult. clar inspiratia din nana e acolo, da nu mi se par cosplay simplu sau necreative. actually I really dig cum artistele astea doua s-au inspirat din universul nana pentru cele doua albume :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jun 21 2007, 09:34 AM
Post #226


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Oh, Nana is so sweet. Both of them actually. Cred ca e primul serial din acest gen pe care il urmaresc si imi place la nebunie. :D Nu stiu, rezoneaza mai mult la mine sa vad ceva despre viata de zi cu zi decat "we must save the world with out super powahs!". Nu ma identific total cu niciuna dintre cel 2 (la inceput chiar am antipatizat-o pe Hachi pt ca era asa de nehotarata si sarea de la un tip la altul, dar cred ca am ajuns sa o inteleg in cele din urma) insa cred ca toti (sau mai bine zis toate) avem cel putin un lucru in comun cu cele doua. :)
Despre muzica ce pot sa spun, e superba. Mai ales Olivia-A little Pain, care e preferata mea.
Am vazut ca manga e inca on-going insa despre anime se spun doar ca sunt 47 de episoade, ultimul fiind de prin martie anul asta. So...se vor mai face episoade de anime sau nu?
Also, ce alte animeuri mai sunt de genul asta? Ma gandesc la Honey&Clover sau Love Hina (hope I'm right) dar mai sunt si altele asemanatoare?

Thanks for the loan Shinju! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 21 2007, 10:02 AM
Post #227


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Love Hina totally not :P Honey and Clover, for sure yes XD
Incearca Parakiss sau Full Moon wo Sagashite. Sau cauta la ANIDB pt slice-of-life. S`ar putea sa gasesti titluri interesante :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jun 21 2007, 10:13 AM
Post #228


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Am incercat sa caut pe AnimeDB la acea categorie insa sunt atat de multe titluri incat pur si simplu ma pierd. :( Oricum, Honey&Clover il am deja so pot incepe sa-l urmaresc si probabil dupa aceea voi cauta si Paradise Kiss. Insa speram sa fie mai multe fix pe acest format, you know, everyday life. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Jun 23 2007, 09:34 PM
Post #229


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



QUOTE(Daianara @ Jun 21 2007, 10:34 AM)
So...se vor mai face episoade de anime sau nu?
*




wisely, nana nu a dat in filere (nici nu vreau sa-mi imaginez oroarea :P)... au terminat o serie si au lasat-o asa, ceea ce a fost foarte bine :) sunt muuulte zvonuri, si ceva confirmari nu tocmai 100% ca o sa faca si o a doua serie, dar mai incolo, cand mai se continua manga :) cat despre manga, se "zvoneste" ca se va termina la 77, din cauza semnificatiei, dar yazawa nu a zis nimic in sensul asta, si avand in vedere actiunea, ma cam indoiesc :P

(btw, in manga se intampla chestii extrem de misto, dar abia astept sa le vad varianta anime, ca tare-s curioasa ce soundtrackuri mai baga :D mie mai ales anna, dar si olivia, mi-au picat grav de tot cu tronc in consecinta animeului :P daca ai timp si chef sa le mai cauti si alta muzica la care au lucrat, daca ti-a placut ce era in nana you might love those too :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Jul 20 2007, 10:55 AM
Post #230


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



77? Foarte fain. Am fosta asa de prinsa cu serialul incat nici macar nu m-am gandit la chestia asta. Mai am o intrebare: eu am vazut animeul pana la ep. 31 si apoi m-am apucat de citit manga. Ai putea sa-mi spui cum se termina animeul? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 4 2007, 05:40 PM
Post #231


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm... so it's over... cel putin primul sezon dupa cum zice tanti la final... well... in concluzie cred ca este prima telenovela pe care am reusit sa o vad pina acum :) ... not bad... totul s-a legat pina intr-un final care asteapta continuare... ma rog... sincer nu mai vad rostul... hmm... nu o sa fac referire la personaje... nu sunt fan nana 1 sau nana 2 sau restul... ce m-a facut sa privesc "cuminte" seria si ceea ce mi-a placut cel mai mult din tot a fost intensitatea dialogurilor/monologurilor... as adauga si inteligenta romantismului, daca exista un astfel de termen :)... sweet drama in all of them :)... restul cred ca vine in completare... adica musica, grafica, caractere... hmm as avea si comentarii negative insa cred ca o sa ma abtin pt a nu parea misogin or something <_< :) ... insa nu pot rezist :) " Can a girl who became a woman be so dum !? " ... Does love makes you so desperate !? " ... the answer is simple... No !? :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Innocent
post Sep 4 2007, 10:12 PM
Post #232


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 77
Joined: --
Member No.: 1.030
Points: 241



:D Pari misogin, intr-adevar... Era vreme proasta pe Marte (in timp ce pe Venus era senin...) ? Sau poate e din cauza ca eu seman cu Hachiko...? :D

In privinta seriei 2 eu sincer abia o astept. Desi m-am apucat de citit manga inainte sa se termine seria 1 nu mi s-a intamplat ca si cu Bleach unde acum nu ma mai "prinde" seria. Am urmarit si episoadele cu sufletul la gura. Raman la ideea mea ca "sunetul si muzica" fac toti banii intr-un film/anime/whatever...

Eu sincer sper sa o faca repede-repede si seria 2...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 5 2007, 03:17 PM
Post #233


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Totusi, nu m-a lamurit nimeni. Cum se termina animeul?! Cu manga sunt destul de avansata asa ca probabil am trecut de momentul final din anime dar totusi, sunt interesata sa stiu. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Sep 5 2007, 05:34 PM
Post #234


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Daianara @ Jun 21 2007, 10:34 AM)
Also, ce alte animeuri mai sunt de genul asta? Ma gandesc la Honey&Clover sau Love Hina (hope I'm right) dar mai sunt si altele asemanatoare?
*



uite ca acuma amcitit postul asta. iti recomand si Bokura ga ita sau Kimi ga nozomu eien.

tre sa recuperez si eu episoadele pe care nu le-am vazut..dar ma tem ca dau iar in episod depresiv :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Sep 6 2007, 10:55 AM
Post #235


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Hmm, nu stiam de primul serial. Pare interesant. Al 2-lea (nu ii voi retine niciodata numele :lol: ) l-am gasit de mai multe ori, in diverse imprejurari si intotdeauna ceva despre poveste ma facea sa cred ca nu prea merita vizionarea. Nah, could be wrong. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 6 2007, 05:01 PM
Post #236


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eh... Nana continua mai degraba stilul Para Kiss si un anumit nivel din Honey&Clover... adult oriented themes... nu cred ca pustimea care s-a amuzat pe Love Hina va intelege prea mult din trairile dramatice ale caracterelor din Nana... dialogurile/monologurile au substrat mai mult decit interesant de analizat...
anime-ul nu se termina... inca... spune autoarea la sf ca o sa continue cu un sezon 2 urmarind firul manga... probabil inca de citeva zeci de ep... cind ai reteta succesului la indemana nu te opresti pur si simplu cind vrei tu... ati vazut reclamele de la final cu mp3 playere Nana... jeeshh... now that's marketing domination <_<
innocent don't be naive :P ... chiar daca par amuzante :P astea sunt raspunsuri pt doamna profesoara :P ... mdea... am momente cind devin misogin datorita unor stimuli feminini ce devin imposibili de suportat... <_< ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 27 2007, 09:20 AM
Post #237


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Am reusit sa vad ultimele episoade din Nana. Finalul mi s-a parut cam sec. Vedem alegerile fiecaruia si cam atat.
Cum zicea si Sid, o telenovela. :P Nu inteleg ce ar mai putea contine un nou sezon, dar eu nu am citit manga. :P Probabil aventurile lor continua cu tot felul de intorsaturi sentimentale.
Nu ma pot declara fana a uneia dintre cele doua, dar o simpatizez un pic mai mult pe Hachi. A facut o alegere buna. ^_^

Oricum, daca vor scoate cu adevarat si un al doilea sezon, am sa incerc sa il urmaresc. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Oct 30 2007, 09:50 PM
Post #238


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



Si s a terminat si Nana..si m am hortarat sa postez si eu .
De la primul episod eram obsedata de Nana .Am avut ocazia sa vad 18 episoade odata , dar dupa , stateam cu saptamanile pe site urile cu anime updates.
Mi a placut forte mult animeul , este preferatul meu , deoarece arata viata asa cum e cu adevarat.
Nu inteleg de ce majoritatea tind sa creada ca este o telenovela . Singurul element de telenovela a fost copilul lui Hachi.
Daca ar fi sa imi aleg un personaj preferat , as putea spune ca Osaki nana , cu toate defecteke ei si personalitatea ei.
De la inceputul seriei am stiut ca personalitatea puternica a nanei era de fapt o masca ce-i ascundea sentimentele .
Totusi mi se pare un personaj care merita respect deoarece a preferat sa isi ia viata in piept decat sa stea sa ceara ajutor pe la colturi.
Inca un lucru care apreciez foarte mult la nana este faptul ca nu ii place sa depinda de un barbat , dovada ca a preferat sa ramana in orasul ei sa si creeze propriul drum , decat sa fie o umbra a lui Ren.
Totodata este si o persoana foarte egoista , dar cred ca merita sa fie asa.

Hachiko mi se pare o fata rasfatata , care a primit tot ce a vrut de la viata si care nu stie sa aprecieze ceea ce are decat in momentul in care pierde.
Ma deranjeaza foarte mult faptul ca nu stie sa se opreasca atunci cand este pe cale sa greseasca.Cu toate ca isi spune in minte, nu e bine nu e bine , continua;
Ea nu are vise foarte mari de viitor , si prefera sa se lase pe mana altora decat sa hotarasca singura ce e mai bine.

Sunt foarte putine caracteristici pe care Nana O. Si Nana K. le au in comun , sunt 2 personaje total diferite , cu moduri de viata total diferite , darcare ajung sa locuiasca impresuna si sa devina foarte bune prietene.

Un personaj foarte interesant din Nana ar fi dragul meu cheliutza...aka Yasu:
Este foarte inteligent si mereu acolo sa ajute .Face intotdeauna ce vrea dar si ce e mai bine pentru cei din jur.
Imi place ca nu se lasa dus de val si stie sa se stapaneasca in orice situatie.
Sa nu mai spunem ca este si un prieten foarte bun , nefiind in stare sa si insele amicii si vechii prieteni.

Pot sa spun ca m a incantat foarte mult la acest anime complexitatea personajelor , povestea lor , story-line-ul , Ost ul ,si nu in ultimul rand grafica..
Acea grafica specifica Yazawa Ai , absolut divina.

^.^ deci pot sa spun ca Nana rullz:X
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Potteritza
post Mar 14 2008, 08:27 PM
Post #239


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 20-May 07
From: Piatra-Neamt
Member No.: 4.325
Points: 310
Gender:



Am citit toate cele 12 pagini ( spre surprinderea mea ). Spre deosebire de voi, eu am avut norocul de a vedea toate episoadele, unul dupa altul, cand am avut chef :P Manga nu am citit, si nici nu cred ca ma voi apuca prea curand ^__^ Prefer sa astept al doilea sezon. Din primele pagini ale topicului, am citit si spatiile gri, dar m-am oprit cand a pomenit VirginBlood ceva de Ren ce nu trebuia sa aflu >.< Am sa astept cuminte al doilea sezon :D Mi-a facut o reala placere sa citesc opiniile voastre pe parcursul fiecarui episod vazut, altfel nu citeam atatea pagini cu atentie :P Pana la urma, nici eu nu am inteles prea bine partea cand Ren ii apare in vis lui Hachi :unsure: Ma rog, presupun ca nu era prea important oricum.
Nana... prea multe de spus si prea putin timp. Ocupa locul 3 in topul meu de animeuri ^__^ Nu stiu daca e bine sau rau, dar presimt ca acolo va ramane. Sunt de acord cu Mitsuki Chan, nu mi s-a parut o telenovela. Nici macar copilul lui Hachi. In final, sunt de parere ca a luat decizia cea mai corecta. Eu una as fi procedat la fel :mellow: Takumi nu mi se pare un personaj negativ :unsure: ( ce-i drept, am reactionat destul de urat la scena de la bar ~ Go, Shin-chan !! ^_^ ~, dar in rest, mi se pare OK. Nu am citit manga, nu cunosc continuarea actiunii :P ). Pe mine animeul m-a lasat cu multe semne de intrebare, sunt cateva lucruri pe care nu le-am inteles prea bine. Dar tot nu ma apuc de manga :lol: Cum, dupa cate ati spus voi, primul sezon a respectat manga pagina cu pagina, presupun ca al doilea va fi la fel, nu? ^_^
Hachi mi se pare o scumpica, fragila si nehotarata, care avea nevoie disperata de cineva care sa o ajute sa se maturizeze. Nu am fost de acord cu multe lucruri, dar imi e foarte simpatica ^_^ O admir pentru decizia luata in final. Nana O. este din nou un personaj care mi-a starnit multa simpatie :wub: Nu as stii ce sa spun acum, am prea multe cuvinte in cap, care nu ar reda o propozitie logica. Reira este din nou un personaj special. Ca o stea. Si, citand o prietena, " cea mai stralucitoare dintre stele este si cea mai singura". :wub: Sunt complet de acord, cel putin in cazul frumoasei si talentatei Reira.
Daca ar fi sa iau pe rand toate personajele, as scrie suficient cat sa public un roman :lol: Lucru pe care nu-l voi face :P Dar as mai vrea totusi sa vorbesc si de scumpul de Shin-chan, care este mult prea adorabil :wub: Desi nu sunt de acord cu unele chestii, trebuie sa recunosc ca e un pusti inteligent ^__^ Multe puncte pentru Shin-chan :wub: Si pentru Yasu, sa nu-l uit pe Yasu.
Mi-a lasat o impresie puternica acest anime, aceasta poveste, tot respectul pentru Yazawa. Cred ca am sa-l revad in curand ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blue alchemist
post Jun 2 2008, 03:00 PM
Post #240


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 1-June 08
Member No.: 6.928
Points: 22
Gender:



Nana e unul din anime-urile mele preferate,foarte bine realizat si cu un story grozav,ce ma fascinat cel mai mult la acest anime a fost coloana sonora, mai ales primul opening'' Rose''.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

14 Pages « < 10 11 12 13 14 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2024 - 10:44 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |