Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fericirea, poate fi ea cumparata sau nu?


LordMethos
post Sep 17 2005, 10:43 PM
Post #1


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Cum zice si in topic ..poate fi fericirea cumparata ? ..
Prima data ma gandeam sa scriu la filosofie ..dar m-am razgandid din anumite motive.
Oricum .. ma gandeam ... in ultima vreme nu se mai poate face nimik fara bani ... sau cel putin asa am obs.
La un momentdat era o zicala "fericrea nu poate fi cumparata dar poate fi castigata"
ei bine tre sa contrazic acea zicala ... pt ca iin ultima perioada foarte multi se bazeaza pe bani...
De ce se bazeaza oameni pe bani si de ce poate fi cumparata fericirea ?
Cu bani poti face aproape orice. de la o mica atentie pana la o mare dorinta.
As putea scrie mai multe dar imi este sila la ora asta ... plus ca doar vroiam sa deschid topicu si sa vad parerea altora despre aceasta ideea a mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Sep 17 2005, 10:59 PM
Post #2


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



eu nu`s toatal de acord ca "banii aduc fericirea"(versuri de manele :lol: )

cred ca mult mai fericit esti daca ai langa tine caldura sufleteasca si gasesti intelegere la tot pasul. Si esti sanatos...dar din pacate in zilele noastre nu mai exista persoane care sa ofere aceasta caldura.De aceea poti cumpara fericirea cu banii si multi se bazeaza numai pe bani. Lumea s`a inrait, si majoritatea nu cunosc altceva decat a avea putere , bani si a reusi in viatza prin metode cat mai corupte.
Mult prea putini omeni apreciaza fericirea la adevarata ei valoare...si nu derivari...

*to be continued*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Sep 19 2005, 08:22 PM
Post #3


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



De ce nu? Poti cumpara o fericire temporara, dar nu una de durata. De exemplu vezi un obiect pe care ti-l doresti - daca ai bani, il cumperi shi esti fericit ca il ai. Daca nu ai bani..te vei gandi mereu ca ai fi fericit daca l-ai avea :rolleyes: Dar cu bani nu poti cumpara decat lucruri efemere, nu ceva ce te poate face fericit intreaga viatza...sau poate ma insel eu...hmm.. :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tharrayil
post Oct 16 2005, 12:48 AM
Post #4


The Wanderer
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: 31-July 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.704
Points: 60
Gender:



Chiar depinde de ce gen de fericire cauti. Dar ceva ce cumperi cu bani nu va fi decat o fericire temporara, dupa cum zice transe... Pentru ca probabil vei putea sa strangi mai multi bani data viitoare si sa iei ceva si mai bun. :huh: Si vorbesc aici de ceea ce face obiectul uneia dintre *fericirile* mele, si anume sistemul de calcul. Sunt fericit de fiecare data cand imi mai fac un upgrade. Iar cand stiu ca pot face unul, si inca nu l-am facut, nu sunt fericit pana in momentul in care ma duc si-l fac.

Asadar, genul asta de fericire poate fi cumparata cu bani, daca ne gandim in acest mod. Then again, esti fericit pentru ca VREI sa fii, nu pentru ca ai platit pentru ca sa fii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Killer
post Oct 16 2005, 11:33 PM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 29-September 05
Member No.: 1.837
Points: 54
Gender:



Nu banii aduc fericirea ci numarul lor . Unii pot gasi o reprezentare a fericirii in bani, pesonal prefer sa gasesc alte motive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Iusty
post Oct 17 2005, 03:10 AM
Post #6


Sad in a sad world
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 28-September 05
Member No.: 1.832
Points: 156
Gender:



Să fim sinceri, depinde de om. Dacă NUMAI banii sînt cuiva de ajuns, nu e pentru că n-a cunoscut şi altfel de fericiri, ci pentru că ori n-are, ori preferă banii în defavoarea lor.

LordMethos, mai bine o puneai la filsofie, pt că o să fiu... filozofic :D
Am văzut filmul ,,Marele Gatsby" în care un tip îşi propune să se-nbogăţescă pt a cuceri o femeie (mai tre să o zic? BOGATĂ) pe care o iubea. Şi cum face banii, are şi fata. Ştiu, halal morală, dar cam aşa-i în viaţă, în toată în general, nu numai în asta de acum sau din Romînia. Deci, eu tre să răspund ,,DA", deşi îmi displace, nu-i corect şi nu aşa ar trebui să fie. Dar cum sînt realist... asta este!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

horo horo
post Feb 14 2006, 10:51 PM
Post #7


Unregistered









Ce ali ceva inafara de bani aduc fericirea un om fara bani este fericit si apropo cu ce ne-am cumparat calculator? Un om de pe strada de ce nu are casa pentru ca nu are fericire sau bani? Bani aduc fericirea! Si se mai spune "BANUL E OCHIUL DRACULUI"! :twisted:
Go to the top of the page
+Quote Post

Shingo
post Feb 15 2006, 11:32 AM
Post #8


Fighter in the Wind
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 146
Joined: --
From: Bruxelles/Belgium
Member No.: 53
Points: 152
Gender:



Fericirea adusa de money .. superficiala si temporara ..
sau
QUOTE
Happiness is not in the mere possession of money; it lies in the joy of achievement, in the thrill of creative effort.

ca sa citez un presedinte american.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexander
post Feb 25 2006, 03:31 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 340
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.182
Points: 514



Ok, ok... Daca tot nu aduc banii fericirea sa luam o situatie mai concreta si anume:
Un om care nu are bani(de alimente, de intretinere, de mai orice) dar are iubire poate trai? Nu cred.
Banii au ajuns sa cumpere fericirea in ziua de astazi deoarece fericirea a devinit o notiune ce este definita prin ENTERTAINMENT. Nu ne place sa fim plictisiti, singuri... etc, ne luam computer, si ne tragem net, stam pe forumuri cautand topicuri cat de cat interesante, Cand te plictisesti de comp si cauti o companie mai... in viata iesi in orash, din nou bani. Ca sa scoti in orash o fata, bani. V ati cam prins.
Banul e pana la urma o dependenta necesara. Un rau atat necesar cat si inevitabil.

Sunt de parere ca banul poate cumpara fericirea, dar intr o anumita masura, cu o anumita intensitate, spre exemplu banul nu va putea niciodata sa te faca mai fericit decat in momentul cand iti iei permisul auto, sau cand devii tata pentru prima data, etc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Feb 27 2006, 07:58 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Depinde de persoane si prin asta am lamurit tot.

Alexander -> cazul luat de tine e exceptia de la regula, tu acolo nui mai dai omului nici o sansa pe cand subiectul trebuie tratat in cazul persoanelor ce au conditie medie si materiala si sentimentala ca sa zic asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Feb 27 2006, 08:11 PM
Post #11


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



se spune ca fericirea consta in suma de 5 mil de euro. asa sustin niste cercetatori...
fericirea consta in a face ceva in viata, a iubi ceva si a spera la ceva..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Keolyny
post Mar 5 2006, 04:07 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 4-March 06
Member No.: 2.233
Points: -2
Gender:



Banii aduc fericirea dar doar pentru o perioada de timp.
EX: sa luam un om care e sarac tun si da de 100.000 de euro.O sasi cumpere o viluta, masini, femei, isi deschide o firme etc.
O sa fie super feritit dar o sa ajunga la un momentdat cand o sa realizese ca daca nu are amici, o famile(nevasta, copii) nu are nici un rost banii si o cada in depresie.
Dar daca are si familie si priteni eu cred ca atunci normal ca o sa fie fericit omul si eu as fi, dar normal si sanatate. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Katy
post Jul 8 2006, 02:06 PM
Post #13


absent ME
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 254
Points: 103
Gender:



Banii nu pot cumpara fericirea, dar o intretin.

O sa revin si o sa adaug un comentariu mai lung legat de subiectul asta mai tarziu k acu ma doare prea tare capul k sa ma gandesc la fericire :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Jul 8 2006, 04:12 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
  Banii nu pot cumpara fericirea, dar o intretin.


Sau mai pe larg:
http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow%27s_hierarchy_of_needs (Maslow)
http://en.wikipedia.org/wiki/Two_factor_theory (Herzberg)

Ideea e ca fara bani e greu sa fii fericit, dar odata ce ai bani sunt alte lucruri de care ai nevoie. Care si ele odata indeplinite fac sa iasa la suprafata altele, si altele... In practica odata ce ai suficienti bani ca sa nu le simti puternic lipsa, mai multi nu-ti aduc fericirea. In schimb daca nu ai, maama ce fericit de face o masa la macdonalds cu meniu big mac dublu... (ah, studentia...)

Partea interesanta este ca la cele doua extreme ale spectrului lucrurile se comporta complet diferit. De exemplu lucrurile de baza, mancare, adapost etc odata obtinute gata, poti sa uiti de ele. In schimb cu "nevoile avansate", care apar dupa ce toate cele de baza sunt satisfacute, cresc continuu. De exemplu curiozitatea... cu cat inveti cu atat vrei sa stii mai mult.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweetkagome
post Dec 21 2006, 09:43 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-December 06
From: anywhere u look...........
Member No.: 3.444
Points: 72
Gender:



oke poate ca toti aveti dreptate uneori si bani mai aduc fericire dar doar acolo unde nu se cunoaste altfel de fericiri.raspunsul meu este cu siguranta NU bani nu aduc fericirea din punctul meu de vedere ai nevoie de famile, nu foarte multi prieteni dar apropiati,o persoana care sa te iubeasca si pe care sa o iubesti si sanatate ca sa poti fi fericit.(aici nu ma refeream la cei care nu au nici un adapost sau ceva de genul acesta)..... :) asta e doar parerea mea.... ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Dec 21 2006, 09:53 PM
Post #16


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Oamenii recurg la bani pentru ca isi omoara fericirea singuri. Nu intotdeauna banii aduc fericirea. Din contra. Mai ades fericirea aduce banii, dar asta at cand e vb de fericirea unei cariere implinite din dragoste pt meseria aleasa...

Zilele astea citeam Alchimistul de Paolo Cohelio. Acolo aflii cu adev sensul fericirii. As putea sa rezum eu, dar ceea ce am preluat de acolo e pt mine, nu pt toti...

esentialul e ca fericirea e obtinuta atunci cand poti spune ca nu regreti nimic... Cati dintre cei avuti pot spune asta cu mana pe inima zilele astea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweetkagome
post Dec 21 2006, 10:25 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-December 06
From: anywhere u look...........
Member No.: 3.444
Points: 72
Gender:



si eu am citit Alchimistul anul trecut era pt sc si sunt deacord cu tine Java-Leen
QUOTE
esentialul e ca fericirea e obtinuta atunci cand poti spune ca nu regreti nimic... Cati dintre cei avuti pot spune asta cu mana pe inima zilele astea?
foarte adevarat... :P


P.S. va recomand cartea e interesanta...;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post Dec 23 2006, 08:24 PM
Post #18


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



<<esentialul e ca fericirea e obtinuta atunci cand poti spune ca nu regreti nimic... Cati dintre cei avuti pot spune asta cu mana pe inima zilele astea? >>

Si ce-mi pasa mie...atata timp cat am ce vreau?
Voi ramaneti saraci si cu constiinta :P
- intelegeti voi ce vreau sa spun ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Dec 23 2006, 10:20 PM
Post #19


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Daca tot e threadul asta aici...


Sarbatori fericite!

:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Dec 24 2006, 04:07 PM
Post #20


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



QUOTE
Si ce-mi pasa mie...atata timp cat am ce vreau?
Voi ramaneti saraci si cu constiinta
- intelegeti voi ce vreau sa spun


eu nu inteleg ce vrei sa spui... Ceea ce un om are nevoie mai mult decat orice este linistea. Ori daca nu ai constiinta impacata nu ai liniste. Daca iti ignori constiinta te dezumanizezi, deci nu mai avem ce discuta: asta e un topic pt oameni, nu pt zombi.
La ce folos ai toti banii din lume cand nu poti cumpara cu ei ceea ce e mai important pt sufletul tau? Daca nu iti pasa de sufletul tau, atunci iti marturisesc sincer ca mi-e mila de tine, pentru ca sufletul e singurul lucru pe care il ai cu adevarat, si tot sufletul e cel care genereaza fericirea.

Desigur, as putea adauga ca de fapt aici e vb de multumire, pt ca fericirea e o stare temporara, pe care o poate provoca orice, chiar si un simplu gest al cuiva, nu neaparat banii...

si... Sarbatori fericite! Fie ca mosu' sa va fie alaturi!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2024 - 05:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |