Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cosplay 112, Intrebari si raspunsuri


DMonk
post Sep 26 2008, 12:36 AM
Post #1


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



In asteptarea Nijikon, m-am gandit sa fac un topic unde oamenii cu experienta sa-si impartaseasca cunostintele cu incepatorii.

Eu am doua intrebari. Se cheama cosplay daca arati 'anime' dar nu reprezinti un anumit personaj cunoscut? Cat de greu sau usor e sa iti faci un costum cu ce gasesti pe la magazine generale, si fara prea mult cusut?

EDIT: Orice intrebari, nu doar de incepatori. Pentru discutii ample, faceti un topic nou.

This post has been edited by DMonk: Sep 27 2008, 01:27 AM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kun san
post Sep 26 2008, 02:42 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 139
Joined: 3-October 06
Member No.: 3.066
Points: 1.073
Gender:



Cosplay inseamna sa reprezinti un personaj si nu este neaparat despre anime, personajul poate fi si real life. Daca doar arati anime, nu prea este cosplay. Cel putin asta este punctul de vedere in Akihabara/Harajuku.

Eu nu sunt cosplay fan (at least not in anime, maybe Star Wars :P), dar cred ca orice incepator in domeniul asta poate incepe cu o vizita pe Cosplay.com si pe Cosmode

PS. De ce 112? Nu cumva vroiai sa zici 101? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMonk
post Sep 27 2008, 01:24 AM
Post #3


Vaporous Member
***

Group: Members+
Posts: 285
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 15
Points: 389
Gender:



Ce chestie, nu stiam ca poate fi si real. Deci doar personaj fictiv sa fie.. Pentru ca toti 'Elvis' si 'Michael' nu cred ca pot fi chemati cosplayeri, nu?

Titlul se traduce 'Urgenta Cosplay'.. Intrebari de moment. Introducerea poate a fost gresita... E un topic pentru oricine, nu doar incepatori, dar fara a intra in mari detalii. Cu alte cuvinte, daca nu stii la ce topic sa apelezi pentru ajutor, si nu vrei sa faci un topic nou doar pentru o intrebare, acesta e locul pe care il cauti!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jan 7 2009, 06:02 PM
Post #4


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Mai dau si eu din cand in cand pe forum si imi atrage cate ceva atentia :) la prima intrebare vad ca deja ai primit raspuns... sa iti spun eu la a doua.

Cat de greu sau usor e sa iti faci un costum cu ce gasesti pe la magazine generale, si fara prea mult cusut?

Depinde de costum :) stiu ca probabil te asteptai la asta, dar era destul de evident. Uite de exemplu costumul meu de Youko de la Nijikon a fost bazat 95% pe cusut, asta pt ca mi l-am facut singura. Dar poti sa gasesti un costum la care sa folosesti altceva. Bine, as fi un pic sadica sa sugerez o armura, aia ar fi mult mai greu de facut, dar poate ceva mai simplu, cu haine mai "normale", ca sa zic asa. Un bun exemplu ar fi Death Note, dar acum refuz sa mai vad orice cosplay dupa DN dupa multimea care mi-a invadat privirea la Niji.
Prince of tennis maybe? Hihi. Monster?

Sau poti alege un costum la care croiul nu e foarte dificil, se poate face poate chiar de mana si nu trebuie sa fie perfect. De exemplu cand am facut costumul pentru Mononoke Hime a fost floare la ureche, cred ca a fost cel mai simplu costum pe care l-am facut vreodata! Totusi intervine problema accesoriilor.

Da, aici e destul de dureros. Fie ti-l cumperi de pe net (eu nu prea prefer varianta asta, prefer sa o las doar in caz de urgenta, daca respectivul accesoriu nu se poate face sub nici o forma), fie cumperi ceva si adaptezi, fie ti-l faci tu from scratch.

Ca sa iti dau exemplu: cand am facut cosplay dupa Matsumoto am cumparat o sabie obisnuita de la ceva artizanat, am desfacut-o in bucati, am refacut aparatoarea si am imbracat manerul, aparatoarea si teaca in culorile de care am avut nevoie. Altii au ales sa isi faca sabiile din lemn si le-au vopsit cu acril sau cu ce au mai gasit. Problema lor a fost ca unii au ramas doar cu teaca in timpul luptei de pe scena (hihi), iar problema mea cu sabia de metal a fost ca nu m-au lasat sa intru in MNAC in a doua zi de la prima editie Niji. Oricum, acuma trebuie reguli cu armele de metal ascutite, asa ca ar fi trebuit sa mi-o rotunjesc in capat ca sa pot participa cu ea ca si cosplayer.

Apoi... acum fata de acum un an sau 2 posibilitatile de a-ti lucra tu singur accesoriile sunt mult mai mari. Au aparut tot felul de magazine de unde sa iti iei materiale pentru ce vrei tu sa faci. Coroana mea de la nijikon de anul asta era din... carton, foarte gros, lipita cu banda dublu adeziva si intarita in interior cu colturile unei cutii de plastic pe care am savrificat-o. A, si pictata cu acril negru si auriu. Mi-a luat cam o zi sa o fac, dar s-a putut si nici nu a fost extrem de greu. Trebuie doar sa ai un pic de ambitie, idei si multa rabdare.
Anul asta de exemplu vreau sa imi fac armura... sper sa imi iasa...

Alte intrebari? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

adri_yume4ever
post Aug 25 2009, 10:33 PM
Post #5


Ocasional Visitor :))
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.532
Points: 45
Gender:



am eu o intrebare...
um...de unde pot face rost de peruca? hai ca la costum intr-adevar mai rezolvi..mai scrifici un tricou mai imprumuti ceva, dar la par?
ma gandesc ca se gasesc de cumparat de undeva nu? Stiti vreun site? ca eu as vrea sa-mi fac rost pt niji de anul asta...? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 26 2009, 09:23 AM
Post #6


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



In cautarile mele de acum ceva luni am dat de site-ul asta http://jokeshop.ro/produse/158--peruci/ . Nu stiu cat te ajuta pt ce ai tu nevoie.
De asemenea, tot cautand, am gasit discutii pe diverse forumuri in care se recomanda magazinul Victoria sau piata Obor. Intretimp m-am razgandit asupra costumului si nu am mai ajuns pe acolo. Nu stiu daca intr-adevar au si ce anume. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

un fan
post Apr 9 2010, 11:56 AM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 13-September 08
Member No.: 7.589
Points: 7
Gender:



Salut! Ma intrebam daca vrea cineva sa faca o sceneta din aia (cosplay pe grup) cu mine la vreunul dintre festivaluri - Nijikon, Otaku, nu stiu de altele.
Nu am facut asa ceva pana acum, nici scenete, nici cosplay, insa as vrea sa incerc. Pare amuzant. Cineva interesat?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 19 2010, 09:57 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



buna, de unde esti? ce varsta ai? poti sa pui si o poza? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Jun 3 2010, 11:34 AM
Post #9


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



Incerc sa reinvii topicurile de pe la Cosplay.

Am vazut ca cineva se interesa de peruci.

In romania nu recomand nimic.

As sugera insa EBAY, unde sunt tone de magazine cu peruci bune. Incercati sa gasiti cele care vand peruci din materiale rezistente la caldura (sa le puteti coafa) si sa aiba un look cat mai natural, chiar daca pretul e mai mare. Ganditi-va ca o peruca proasta poate strica cel mai frumos costum de cosplay!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 11:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |