Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

17 Pages « < 11 12 13 14 15 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Primul contact cu anime...


Nessaja
post Nov 4 2007, 11:07 AM
Post #241


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



Haruhichan are dreptate, "Attack no 1" l-am vazut doar la italieni si nu stiam ca tot Milla se numeste personajul principal in varianta originala. L-am vazut tot pe TNT Village, cu numele de "Mimi e la nazionalle din pallavolo". AniDB
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

haruhichan
post Nov 4 2007, 11:29 AM
Post #242


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 261
Joined: 20-August 07
From: Bucuresti
Member No.: 4.947
Points: 825
Gender:



:D De fapt, ea se numeste Kozue ayohara in variant originala ( m-am dus acum sa ma uit pe wikipedia, ca ca eram chiar curioasa :P ).Italienii i-au zis mimi si nemtii mila :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anbu_sharka
post Nov 4 2007, 11:49 AM
Post #243


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 24-October 07
Member No.: 5.421
Points: 97
Gender:



stiu ca era mai demult ('80 :huh: )pe tvr 1 ...Sandybell... alea-s primele desene de care-mi amintesc foarte vag...dupa imi aduc aminte de Sailor Moon si de Dragon Ball...iar cand am crescut mai mare si am inceput sa inteleg cam ce sunt animeurile am facut cunostinta cu Ghost in the shell (filmu) si Ninja scroll :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aida-chan
post Nov 4 2007, 05:12 PM
Post #244


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 4-November 07
From: in a lost world...
Member No.: 5.498
Points: 43
Gender:



Pey...imi amintesc k primul anime pe care l-am vazut a fost Sailor moon...eram ff mica si nu jtiam ce erau animeurile pe atuinci dar ma uitam..nu-mi amintesc nici o secventza din sailor moon:)...apoi...acu cativa ani am urmarit Pokemon..ce n-as da sa-l revad...dupa vreun an-doi...am mers intr-o vara la bunica si ea avea Minimax/A+...yo nu aveam acasa...si acolo am vazut Mew mew power(tokio mew mew)si mi-a placut cum erau desenate personajele si am urmarit kteva episoade...apoi urmatorul a fost Kaleido Star kre a marcat inceputul meu de fana anime...de atunci ador animeurile iar Kaleido Star va ramane mereu printre preferatele mele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demon Spirit
post Nov 4 2007, 10:51 PM
Post #245


The shadow lurker....
***

Group: Members+
Posts: 165
Joined: 5-October 07
From: Hell's control tower
Member No.: 5.280
Points: 399
Gender:



hmmm...yo am inceput sa iubesc anime-urile,de nu ma mai desparteam de tv,pe la varsta de 11 ani cand am descoperit RTL II.anime-urile cu care am inceput au fost DBZ,Kamikaze Kaitou Jeanne,Digimon(fara frontier si savers),Detective Conan,Ranma1/2 si pokemon(care nu mi-a placut :angry: )...dar cel de baza a fost DBZ,k eram innebunita dupa el si tata era exasperat k il dadeam tot timpul la o parte de la tv :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Nov 24 2007, 09:08 PM
Post #246


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



pai am inceput pe la vreo 8 ani cu sailor moon si apoi DBZ, apoi a urmat o pauza luuuuuunga, in care, ulterior am descoperit torrentii si cat de buni sunt ei "la casa omului" :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MoonAngel
post Jan 6 2008, 11:08 AM
Post #247


I'm a bitch and a lover.
***

Group: Members+
Posts: 143
Joined: 26-December 07
From: Bucuresti, RO
Member No.: 5.813
Points: 337
Gender:



Primul "contact" vizual cu anime-urile a fost prin clasa a 2-a parca... Stiu ca era Sailor Moon la TV si-mi placea sa ma uit. Il convinsesem pana si pe frate-miu sa se uite cu mine :D Mare realizare a fost :P
Apoi au aparut Milla Superstar, Dragon Ball Z, Candy si am mai vazut cateva, dar nu-mi mai amintesc...
Cum se zice "pe vremea mea...", erau cam putine anime-uri.
Imi amintesc de un post nemtesc, RTL 2, unde am invatat si eu putina germana. Acolo difuza acum cativa ani o serie Sailor Moon (^__^) si Wedding Peach :D Mi-a facut placere sa le vizionez :D
Acum, de cativa ani, am descoperit the great and useful torrents ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sad_angel
post Jan 12 2008, 09:00 PM
Post #248


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 12-January 08
From: Iasi
Member No.: 5.941
Points: 25
Gender:



Primele animeuri vizionate de mine au fost Regele Saman si Naruto dar naruto m-a vrajit :) cu adevarat (cred ca am vazut toate eoisoadele aparute pe nerasuflate :lol: si nu-s putine...asa este?)Sunt inebunita dupa limba japoneza si felul lor de a fi ... ma si vad acolo intr-o vacanta :D (visez...visez...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MikeyDLuffy
post Jan 13 2008, 12:40 AM
Post #249


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 13-January 08
Member No.: 5.944
Points: 121
Gender:



Primul contact cu anime l-am avut cand eram mai mic...si s-a dat pe tvr Grendizer si Sailor Moon. a urmat Dragon Ball Z, Pokemon, Digimon.. ce se mai dadea pe rtl2.... iar apoi am inceput sa descarc de pe net ..'cu duiumul' :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Maki Moonstone
post Feb 23 2008, 10:36 AM
Post #250


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 21-February 08
From: Epicentrul Cultural al Europei
Member No.: 6.224
Points: 64
Gender:



Observ ca mai toti de aici si-au inceput "activitatea" cam cu aceleasi nume. Eu de ce sa fac nota discordanta? :D
Primul anime vazut a fost pe la 2 ani si era Sandy Belle (nu imi mai amintesc decat secvente vagi, dar de curand am vazut ocazia sa-l redescopar); apoi au venit Sailor Moon, Candy Candy (eram pe la gradinita cred) si, in mod inevitabil, am descoperit si eu nemtii prin clasa a 6a si am ramas sa ma uit la Wedding Peach, Kamikaze Kaitou Jeanne, Magical Do Re Mi, Detective Conan si Digimon *drools*
In decembrie 2004 ai mei mi-au facut cadou de Craciun my first PC si de-aici a inceput totul : I was craving for anime, I wanted to see moaaar and moaaaar.
Oh, iar din categoria anime-urilor pe care le-am vazut cand eram mica mai intra si The Legend Of Zorro, Cei 3 Muschetari, Mary's Secret Garden (cred ca asa se numea...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

frosty
post Feb 27 2008, 01:16 PM
Post #251


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 12-November 07
From: Targoviste
Member No.: 5.552
Points: 158
Gender:



NU ma intrebati de date ca nu tin minte nica :blink: . Daaaa eu imi aduc aminte de un anime care mi-a placut mult si care se numea Lady Lyn, pe urma cred ca eram in scoala primara cand am vazut pe tvr 1 Sailor Moon, si pe tvr2 Sandy Belle ca pa urma s-a rupt firul <_< . Din ce imi mai aduc aminte eu acu' e ca am mai vazut Dragon Ball Z prin clasa a 6-a sau a 7-a, dupecare iar s-a rupt firul <_< . Eram un copil tare necajit pe vremea aia k nu mai aveam la ce sa ma uit :( . Daaaaaaaaaaaaaaaaar :D salvarea avenit in vara anului 2007 cand scumpul meu fratior a vanit acasa cu cateva DVD-uri cu animeuri si de atunci o tinem dintr-un anime in altul. Acu mai nou eu nu il stresez nu numai pe nii-san dar am inceput sa-l stresez si pe bietul Zeri, gome :) . Da... acu ce nu fac eu pentru niste animeuri? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kamishiro Yuki
post Mar 1 2008, 04:03 PM
Post #252


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 1-March 08
Member No.: 6.297
Points: 7
Gender:



mm... probabil Inuyasha a fost primul anime vazut :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MasBlaMan
post Mar 2 2008, 12:29 PM
Post #253


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 2-March 08
Member No.: 6.304
Points: 8
Gender:



QUOTE(sibipu @ Aug 15 2005, 03:11 AM)
Cine are (deja!) de la 20-21 de ani in sus TREBUIE sa-si aminteasca de Aventurierii Spatiului! era un serial incredibil pe care nu o sa-l uit niciodata.
Daca o facut TVR ceva bun dupa 1989 apai o fost sa dea desenele astia :lol:  :lol:  :lol:
Imi amintesc perfect vara lui 1991 cand  seara, in fiecare zi de lucru de la 7 jumate toti copiii din cartier aveau program fix. Aleile dintre blocuri se goleau complet de cotoci care insa apareau o jumate de ora mai tarziu ca sa povesteasca ce s-a mai intamplat in desene.
Serialul a durat toata vacanta de vara, dar ani dupa aveam impresia ca a tinut mai mult de un an. Abia anul asta am cautat pe net si am aflat ca a avut doar 77 de episoade.
Desi personajele umane din serial erau un fel de soareci, broaste, girafe etc. bipede si umanoide restul imaginilor erau foarte impresionante si sugestive. Insa peste partea vizuala era scenariul. Cred ca daca s-ar face un film sau un serial dupa scenariul asta (japonezii astia sunt geniali!) ar fi muuuult peste toate aiurelile americane. Imi amintesc chiar ca maica-mii i se parea la un moment dat prea serios si sumbru pentru un copil de opt ani!
Personajele treceau prin niste incercari care ii sifonau uneori rau de tot dar peste care treceau cu ajutorul prieteniei dintre ele, de multe ori pusa la mare incercare. Chestia super era ca problemele lor erau si SF dar si foarte realiste(de exemplu probleme financiare, sociale, politice-pe planetele pe care calatoreau-foarte similare cu ce se intimpla in lume la sfarsitul anilor 80)
Dupa Aventurierii au urmat Sandy Bell, care, deh, era mai siropos, dupa toti monstrii, luptele si navele de pana atunci, Saber Rider, Voltron, etc., etc. iar incepand din 1993 desenele anime de pe RTL, italieni, francezi. Practic, in 90, in clasa intai, am dat de Pasarea Phoenix-la TVR-taica-meu o stia de dinainte, de cand fusese primul si singurul anime de la cinema din Romania, apoi serialul Il etait une fois-tot japonez, dar luat de la francezi, ca si Aventurierii-si tot asa, in toti anii scolii generale, pana intr-a opta, cand era Mila Superstar pe RTL2, la 7 dimineata si la 8, luni si joi cand aveam eda prima ora veneam cu chef de volei.
Prin liceu, mai putin anime-ba scoteau, ba bagau astia de la crd Sibiu posturile nemtesti si italiene...In fine, acum, din iulie am descoperit pe AXN vineri seara de la zece si ceva Samurai7, serial anime din 2004, nedublat in engleza sau mai rau in romana si da-i-nainte...
Imi pare rau pentru toti care erau prea mici in vara lui 1991...
*



Eu am 27. Si am uitat complect de Aventurierii Spatiului care a fost un fenomen national (la mine in cartier :P ). Si cred ca acest serial mi-a dezvaluit animatia japoneza si de atunci in colo am recunoscut de la prima vedere diferenta intre animatia japoneza si cea occidentala.
Dar a trebuit sa astept MCM si Manga Zone ca sa stiu ca se numea manga (interpretare gresita la vremea aia) ca abea in 2000 pe net sa aflu ca este defapt anime cea ce cauta m eu.
Dupa (prima revelatie) Aventurierii Spatiului a urmat Sandy Belle, Candy Candy... Si apoi a doua revelatie; Sailor Moon la italieni, cred ca am vazut toate episoadele si filmele. Ultima serie era seara la 21 pe RT4(ma astepta gasca in bar ca sa mergem in discoteca :lol: ). Dupa care m-am uita la tot ce am prins dupa care am plecat din tara si am facut o pauza pana cand...

Totul a reinceput acum 2 saptamani cand am gasit pe stage6 Chobits. L-am vizionat si mi-a placut la nebunie. Cand cele 24 de episoade s-au terminat am inceput sa caut peste tot o continuare (care nu exista). Astfel incepand sa caut ceva ca sa imi unplu golul lasat de Chobits, am incercat sa imi amintesc debuturile mele in lumea animatiei (japoneze in special).

Stau foarte prost cu memoria. Pentru ca nu imi amintesc nimic din ce am vazut inainte de revolutie. In schimb imi amintesc ca imediat dupa evenimentele din 89, programul TVR nu era inca organizat cum trebuie si difuzau filme si emisiuni haotic. Nu sunt sigur, dar cred ca in aceasta perioada au difuzat un anime (film) intr-un weekend si l-au redifuzat a doua zi pe la 10 dimineata.

-povestea este narata de un personaj care isi aduce aminte
-incepe si se termina cu o inmormantare, sau comemorarea unui personaj care a adus pacea (poate chiar naratorul) si a murit
-intr-o lume post apocaliptica sau imaginara
-razboi intre 2 natiuni
-dragoste gen R&J (inrdragostitii in tabere adverse)
-"cei buni" aveau un fel de scutere zburatoare si traiau in prosperitate
-"cei rai" mureau de foame sau sete intr-o lume otravita, aveau vehicule care transportau trupele cu senile si tun de mortiera in fata

Cam asta e tot ce imi aduc aminte. Poate ca unele detali sunt gresite, dar daca povestea va spune ceva nu ezitati sa imi raspundeti, pentru ca asta e primul meu anime, si imi doresc foarte mult sa stiu cum se numeste.

Asi mai avea inca multe de spus... Multumesc ca ati citit si vizionare placuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chupacabra
post Mar 2 2008, 04:21 PM
Post #254


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 5-January 08
Member No.: 5.893
Points: 150
Gender:



cred ca primul anime vizionat a fost sailor moon sau acela cu volleyball difuzat pe un canal strain.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Mar 2 2008, 04:29 PM
Post #255


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE(MasBlaMan @ Mar 2 2008, 01:29 PM)
  Stau foarte prost cu memoria. Pentru ca nu imi amintesc nimic din ce am vazut inainte de revolutie. In schimb imi amintesc ca imediat dupa evenimentele din 89, programul TVR nu era inca organizat cum trebuie si difuzau filme si emisiuni haotic. Nu sunt sigur, dar cred ca in aceasta perioada au difuzat un anime (film) intr-un weekend si l-au redifuzat a doua zi pe la 10 dimineata.

-povestea este narata de un personaj care isi aduce aminte
-incepe si se termina cu o inmormantare, sau comemorarea unui personaj care a adus pacea (poate chiar naratorul) si a murit
-intr-o lume post apocaliptica sau imaginara
-razboi intre 2 natiuni
-dragoste gen R&J (inrdragostitii in tabere adverse)
-"cei buni" aveau un fel de scutere zburatoare si traiau in prosperitate
-"cei rai" mureau de foame sau sete intr-o lume otravita, aveau vehicule care transportau trupele cu senile si tun de mortiera in fata

  Cam asta e tot ce imi aduc aminte. Poate ca unele detali sunt gresite, dar daca povestea va spune ceva nu ezitati sa imi raspundeti, pentru ca asta e primul meu anime, si imi doresc foarte mult sa stiu cum se numeste.


*



E vorba de Windaria.
Īl găseşti aici subtitrat īn romānă.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MasBlaMan
post Mar 2 2008, 06:13 PM
Post #256


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 2-March 08
Member No.: 6.304
Points: 8
Gender:



QUOTE(intellect @ Mar 2 2008, 04:29 PM)
E vorba de Windaria.
Īl găseşti aici subtitrat īn romānă.
*



:wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:

Multumesc tare de tot, pe bune. :D

Nici nu poti sa iti imaginezi ce fericit sunt...

Mai ramane sa configurez Azureus sa treaca printr-un proxy:80 ca deh, fiecare intra pe net cum poate. Io o fac prin GSM... tatata.

Mersi ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CrisiAnimeLover
post Mar 3 2008, 12:32 AM
Post #257


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: 15-September 07
Member No.: 5.167
Points: -10
Gender:



Sincer, akum 3 ani mam mutat din galati in barlad si pt. k pelicula pt. desne animate era redusa ( no jetix, no cartoonnetwork, only minimax ) , ma uitam logic numai la minimax, si intr-o seara mam hotarat sa vad si ce urmaza dupa minimax, si asa am descoperit animax ( pe atunci A+ ).Primele animeuri vizonate au fost inuyasha si slayers.Da daca nu era dragutul meu fost coleg de baca eu cred ca si acuma ramaneam cu mari goluri in cap.Si daca ati citit la imaginea anime in romania precizez ca eu de mica urmaresc animeuri . Nu am mentionat despre acelea pt. atunci abia daca intelegeam un cuvant, ca nu stiam sa citesc si unele nici nu erau subtitrate, pa mine ma faceu sa incerc sa-mi dau seama de actiune, lucru care ma preocupa si ma oprea din plans.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AndreiD
post Mar 3 2008, 11:38 AM
Post #258


ą² _ą² 
***

Group: Members+
Posts: 123
Joined: 16-January 08
From: Suedia
Member No.: 5.972
Points: 232
Gender:



Cred ca primul anime pe care am avut placerea sa il vad a fost Akira in 1997 sau 1998, nu imi mai aduc aminte sigur. Ce tin minte este ca era in italiana si ca a trebuit sa il vad de vreo 3-4 ori ca sa inteleg tot plot-ul (deh, aveam 10 ani :D ), apoi cred ca am vazut si ceva din Sailor Moon ca il dadeau pe al TVR daca nu ma insel, apoi au urmat Neon Genesis Evangelion si Ghost in The Shell...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sakura Kiss
post Apr 14 2008, 07:11 PM
Post #259


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 14-April 08
From: Targoviste
Member No.: 6.604
Points: 15
Gender:



Primul anime a fost Sailor Moon ( bineinteles ! ) , desi la vremea aceea nu stiam ca se numesc animeuri si alte chestii de genu ' . Tin minte ca era o nebunie la mine in cartier cand incercam sa le imitam pe Sailor Marte , Neptun si celelalte .

Dar apoi am pierdut orice legatura cu animeurile pana anul trecut cand am inceput sa ma uit la Paradise Kiss si am fost de-a dreptul fascinata de grafica si de asemenea de cultura japoneza . Asa ca am inceput sa ma uit la cat mai multe animeuri .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Full_moon
post Apr 29 2008, 10:32 AM
Post #260


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 28-April 08
From: Sibiu
Member No.: 6.700
Points: 34
Gender:



Da, si la me primul a fost Sailor Moon :D (la cine nu a fost? :lol: ) Dar acum doi ani am dat mai mult din greseala peste Fruits Basket si atunci a inceput totul ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

17 Pages « < 11 12 13 14 15 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 5th June 2024 - 03:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |