Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Girls With Guns Trilogy, Care este cea mai buna serie?

Girls With Guns Trilogy
 
[ 7 ] ** [58.33%]
[ 3 ] ** [25.00%]
[ 2 ] ** [16.67%]
Total Votes: 12
Guests cannot vote 

Muza chan
post Nov 13 2007, 12:03 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Care dintre cele 3 anime-uri este cel mai bun?
Argumentati raspunsul.


Trilogia produsa de Bee Trains, "Girls with guns" este o realizare importanta a unei echipe care s-a format la Noir. Este vorba in principal de regizorul Koichi Mashimo si de compozitoarea Kajiura Yuki. De asemenea seiyuu care au participat la doua proiecte: Houko Kuwashima (Kirika si Margaret), sau la toate trei asa cum este cazul lui Aya Hisakawa (Chloe, Rimelda si Jodie Blue Eyes).

Sa facem comparatii intre cele trei anime-uri.

Relativ la poveste, cel mai bun este Madlax. Povestea este mult mai complicata decat la celelalte doua, cu o nota de mister si elemente supranaturale. Mai ales in ce priveste finalul, care este imposibil de prevazut. Al doilea este Noir, care are o gradare foarte buna a actiunii, prin modul in care ni se prezinta informatiile, cum se contureaza lumea. Cel mai slab este El Cazador de la Bruja, care merge si el gradat, dar un pic mai lent decat celelalte doua. Are insa meritul ca povestea se desfasoara pe mai multe planuri, comparativ cu celelalte doua, dezvoltand povesti secundare.

In ce priveste personajele, referindu-ma doar la cuplul fetelor din rolul principal, Noir este pe primul loc. Kirika/Mireille sunt doua personaje memorabile. Legatura care se dezvolta intre ele, combinata cu stilul special al lui Mireille, mai rece. Culminand cu momentele de final, cu alegerea ei. Pe locul doi este cuplul Nadie/Ellis. Foarte bun personajul lui Nadie, evolutia ei si mai ales, trairile pe care ti le provoaca prin deciziile pe care le ia pe parcurs. Cat despre Ellis, nu cred ca poti sa n-o iubesti neconditionat. Pe locul trei sunt Madlax/Margaret. Ele pierd ceva puncte si din cauza ca nu sunt multa vreme impreuna, ca celelalte, relatia este mai mult de la distanta si cu caracter supranatural.

Relativ la personajul secundar feminin, Chloe/Rimelda/Jodie, topul meu arata in felul urmator: Chloe este clar pe primul loc, este atat de deosebita, neobisnuita, neprevazuta. Rimelda este un personaj interesat, cumva o evolutie a lui Chloe. Evolutia se continua cu Jodie, care este mult mai complexa decat Rimelda. De aceea, Jodie este pe locul doi.

In ce priveste personajul principal negativ, cel mai tare impresioneaza Altena. Mai ales in relatia ei cu Chloe. Pe locul doi este Rosenberg si pasiunea lui nebuna pentru Ellis. Cel mai slab este Friday Monday, la mare distanta de cei doi.

In ce priveste muzica nu ma pot pronunta, pentru mine OST-urile celor trei sunt la fel de bune. La fel si in ce priveste regia.

Pe total, am votat Noir.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Muza chan   Girls With Guns Trilogy   Nov 13 2007, 12:03 PM
Silenia   RE: Girls With Guns Trilogy   Nov 13 2007, 01:23 PM
Muza chan   RE: Girls With Guns Trilogy   Nov 13 2007, 01:44 PM
Daianara   RE: Girls With Guns Trilogy   Nov 13 2007, 04:56 PM
angel_without_wings   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 30 2008, 05:11 PM
Sidonix   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 30 2008, 08:08 PM
Kisa   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 30 2008, 09:21 PM
cilu   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 31 2008, 01:21 AM
Muza chan   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 31 2008, 07:25 AM
kun san   RE: Girls With Guns Trilogy   Jan 31 2008, 04:55 PM
Sidonix   RE: Girls With Guns Trilogy   Feb 4 2008, 09:52 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:23 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |