Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

18 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Violenta in anime!!!!


AMICU
post Dec 16 2008, 07:03 AM
Post #281


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: 14-December 08
Member No.: 8.044
Points: 13
Gender:



Anime-urile cu violenta atrag,insa ne si pregateste cumva pentru lumea reala.Cel putin nu ne mai face sa visam ca totul e roz in viatza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Dec 17 2008, 11:05 AM
Post #282


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Anime-urile ne pregateste pentru viata reala? Yeah, I can totally see Lucy's (Elfen Lied) power come in handy when you... get mugged sau iti pici examenele sau iti rupi gatul si viata nu mai e asa roz.

Anime-urile cu violenta is doar un alt fel de anime-uri si devin negative, doar cand exagereaza cu violenta, la fel ca anime-urile umplute pana la refuz de shoujo silly sau shounen tampit sau hentai absurd.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

koneko12
post Apr 8 2009, 07:27 PM
Post #283


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 10-January 09
Member No.: 8.175
Points: 50
Gender:



nu am nici-o problema cu anime-urile sangeroase..dar -unele- chiar exagereaza...adica e imposibil sa iasa atata sange cand tai gatul cuiva :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mada4ever
post Apr 9 2009, 04:50 PM
Post #284


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 149
Joined: 24-July 06
Member No.: 2.789
Points: 281
Gender:



QUOTE(koneko12 @ Apr 8 2009, 07:27 PM)
nu am nici-o problema cu anime-urile sangeroase..dar -unele- chiar exagereaza...adica e imposibil sa iasa atata sange cand tai gatul cuiva :huh:
*



Ai taiat gatul cuiva de stii cat sange iese!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

koneko12
post Apr 9 2009, 07:57 PM
Post #285


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 10-January 09
Member No.: 8.175
Points: 50
Gender:



QUOTE(mada4ever @ Apr 9 2009, 04:50 PM)
Ai taiat gatul cuiva de stii cat sange iese!?
*



yeah i'm a murderer :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MarPlo
post Apr 12 2009, 08:51 AM
Post #286


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 5-January 09
Member No.: 8.135
Points: 199
Gender:



Nu-mi plac anime-urile violente, pacat ca se considera ca asa e realitatea. Realitatea o facem si o intretinem noi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jun 8 2009, 09:47 PM
Post #287


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



intr/un anumit fel anime/urile cu violenta sunt mult mai reale ,viatza nu e asa roz cum pare ea la varsta asta;si oricum lumea e satula sa vada tot timpul cum binele invinge raul,deja devine ceva plictisitor,mediocru,nu mai are rost sa vizionezi dak sti sfarsitul;adevarul e k in ziua de azi un final tragic da mai bine si atrage mai mult...si exact realitatea o facem si o intretinem noi(pers bune si rele) cu bune si cu rele, chiar dak violenta nu se mediatizeaza destul, ea a fost tot timpul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

retro_41L
post Jul 5 2009, 11:00 AM
Post #288


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 5-July 09
Member No.: 8.828
Points: 5
Gender:



Nu e vorba de cat sange sau cata drama sau cate picioare taiate vezi.
"adica e imposibil sa iasa atata sange cand tai gatul cuiva"
*Pai intocmai, poate e imposibil. Dar noi vorbim de anime, adica desene. Iti permiti sa faci orice, sa filozofezi, sa ucizi, sa omori politicieni etc in cel mai radical mod posibil. Tocmai asta este si ideea. Competitie pe grafica, plot si bineinteles, impact.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jul 5 2009, 12:18 PM
Post #289


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Păi nu, în viaţa reală nu iese atât de mult sânge precum în anime. Sângele nostru nu este sub ATÂT de multă presiune ca să poată erupe aşa. But hey, that's what makes anime fun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jul 5 2009, 03:48 PM
Post #290


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Depinde de standardele fiecaruia.
Eu consider violent si un anime / episod de anime in care niste persoane se cearta, isi reproseaza chestii etc, si aici ma refer la incarcatura psihologica, nu la blood on the screen & stuff.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nykw_raizen
post Jul 15 2009, 06:51 PM
Post #291


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 8-June 09
Member No.: 8.718
Points: 44
Gender:



QUOTE
adica e imposibil sa iasa atata sange cand tai gatul cuiva

acum nu stiu exact la ce anime este referirea, insa in mod cert iasa o mare cantitate de sange cand tai gatul cuiva pt ca in aorta jugulara este o imensa presiune, pt ca asigura circulatia mica, adica inima-creier, mai ales ca sunt doua, una in stanga si alta in dreapta si mai este si un punct vital...insa nu numai sangele inseamna violenta, ea este exprimata in mai multe moduri :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yugi
post Jul 16 2009, 10:08 PM
Post #292


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 13-December 08
Member No.: 8.038
Points: 83
Gender:



Animeurile violente dupa parerea mea e o cale buna de a te destresa (acum depinde de persoana, uni se destreseaza band ceai,alti ascultand muzica clasica...eu vazand cum o fata cu parul roz cu coarne smulge capul cuiva)...treaba e ca nu trebuie sa iei totul in serios...si daca totusi iei totul in serios...man...u need some help...and stay the hell away from my house :lol:...pana la urma depinde ce iti place sa vezi...nu pot sa zic ca ador animeurile violente dar nici nu le urasc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mogadorian
post Jul 18 2009, 02:59 PM
Post #293


Touketsu Kasai
***

Group: Members+
Posts: 192
Joined: 19-April 06
From: București România
Member No.: 2.450
Points: 624
Gender:



Eu am inceput viata cu "Cartoon Network" , si sincer sa fiu, mai multa violenta ca acolo nu am mai vazut. Singura diferenta e ca - in anime - personajele raman ranite sau moarte. Nu se ridica dupa lovitura ca sa dea in cap celui care l-a lovit inainte (Tom & Jerry). Sau daca pica de la 500 de metri nu se ridica pentru a alerga in continuare o pasare fictiva (Road Runner - Beep Beep *lol*)

pe principiul asta spun ca violenta in anime este binevenita, fiindca ofera o viziune mai reala decat desenele vestice. Si cum probabil au spus si alti membrii inaintea mea, exista si anime non-violente, comice si chiar foarte placute.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MikeyDLuffy
post Jul 19 2009, 07:48 AM
Post #294


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 13-January 08
Member No.: 5.944
Points: 121
Gender:



sunt bune si animeurile violente.. ofera o alta perspectiva fata de desenele vestice cum a zis si persoana de dinaintea mea. iar unele scene de lupta sunt chiar foarte bine realizate.. si imi place cum tasneste sangele cand ii este taiat capul cuiva :))

offtopic: nykw_raizen - nu exista aorta jugulara.. exista doar vene jugulare si artere carotide la gat; aorta este cea din care se desprind arterele care iriga organele iar circulatia mica este intre inima-plamani, nu inima-creier ( scuze trebuia sa spun asta.. iubesc medicina:D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Aug 4 2009, 04:04 PM
Post #295


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



La mine nu conteaza de unde vine sangele atata timp cat apare in anime. Daca v`ati gandit la ce m`am gandit eu sa va fie rusine :P
Violenta in anime este necesara zic eu, cum este necesara violenta in jocuri, intr`un fel descarca psihicul de stres, nu mai simti tu ca om nevoia sa dai sa tai, cand vezi ce se poate intampla si evident ala mic si negru de respira greu, nu scapa, cineva tot il prinde.
Cand eram mic ma uitam la tom si jeri, pai si pe aia ii mai vedeai lesinati, doar ca nu curgea sange. Mare chestie, violenta acolo este prezentata de la o varsta mai frageda.
Popey marinaru, pai bate ala si distruge toata casa si ii zice cineva ceva? Nope.
Violenta in anime este un bun necesar. Ce atata cenzura si balarii, vrei sa te uiti bine, nu vrei, baga un yaoi sau cum le zice alora cu baietzei :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kene
post Aug 4 2009, 06:37 PM
Post #296


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 3-August 09
From: Above the Heaven!
Member No.: 8.923
Points: 83
Gender:



QUOTE(AMICU @ Dec 16 2008, 07:03 AM)
Anime-urile cu violenta atrag,insa ne si pregateste cumva pentru lumea reala.Cel putin nu ne mai face sa visam ca totul e roz in viatza.
*




lol.

Cu ce ar putea violenta din anime sa ajute in viata reala? Poate sa le dea vreun vis naucitor pustilor de 12-13 ani care vad anime-uri unde vine unu si taie 20 de demoni sau ca vine Goku si bate 700 de odata :)

Nu mai comparati anime-urile/filmele cu viata reala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Sep 23 2009, 12:10 AM
Post #297


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(BotoseL @ Aug 4 2009, 04:04 PM)
Violenta in anime este un bun necesar. Ce atata cenzura si balarii, vrei sa te uiti bine, nu vrei, baga un yaoi sau cum le zice alora cu baietzei :)
*



Violenta in anime este un bun comercial. Ai scris din greseala 'necesar'.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lady_alexya
post Sep 24 2009, 02:27 PM
Post #298


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 24-September 09
From: Romania
Member No.: 9.052
Points: 11
Gender:



violenta in anime a ajuns sa fie atat de comuna precum violenta in filmele artistice. si ambele dauneaza celor care le urmaresc, mai ales copiii. eu una as difuza aceste desene/ filme numai dupa o anumita ora (10-11 seara) astfel incat copiii mici sa nu le mai poate urmari. poate ca sunt prea naiva sa cred ca asta ar solutiona una din marile probleme ale generatiei de azi, dar as incerca.

e pacat ca in situatia de fata copilaria sa fie bombardata cu scene de violenta.

cam asta este parerea mea.

o zi buna tuturor!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Sep 24 2009, 06:45 PM
Post #299


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Violenta in anime...

1. E "gratuita". Exista anime-urile acelea ultraviolente in care sar sange, matze si creieri in prostie si oamenii mor pe capete (Hokuto no Ken, Angel Cop, Angel Sanctuary, Akira chiar, si tot asa). Din punctul meu de vedere e bine-venita.
Imi place la nebunie acel gen de anime, ma distreaza teribil, modul in care exagereaza cu violenta este de-a dreptul comic.

2. E necesara. De exemplu, in Fullmetal Alchemist. E drept ca poate mai apar unele scene de violenta care ar fi putut fi evitate dar hai sa fim seriosi, violenta creaza o doza de realism necesara unui seinen si uneori chiar si unui shounen. Fara ea ar fi destul de stupid.
Violenta e acolo ca sa iti arate care sunt consecintele unei actiuni, nu sa te indemne sa comiti astfel de fapte, cum eronat s-a insinuat in diverse cazuri.

3. E cenzurata. In special in cazul anime-urilor pentru copii, cum ar fi Pokemon, unde echipa Racheta sarea in aer in fiecare episod si nu avea nimic. Now ain't that stupid? E drept, e folosita si cu scop comic dar hai sa fim seriosi, ce te indeamna mai mult sa tragi cu bazooka lui taica'tu? O scena in care tinta ta se avanta prin aer cu viteza luminii (mie mi se parea distractiv) sau alta in care ii sunt imprastiate toate organele pe un perete?
Nu spun sa se bage violenta in toate anime-urile, e bine cum stau lucrurile acum. Doar ca e stupid sa te iei de violenta pe motiv ca ar stabili un exemplu prost pentru copii sau mai stiu eu ce traznaie...

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alexa
post Feb 18 2010, 06:49 PM
Post #300


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: 18-February 10
Member No.: 9.490
Points: 1
Gender:



Depinde de gradul de violenta.Nu pot spune ca ma dau in vant dupa cele prea violente
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 01:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |