Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Akira!


pwLiquid
post Apr 28 2004, 12:37 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



banuiesc ca s-a mai vorbit despre Akira si despre GITS, impreuna sau separat. poate v-ati saturat de ele. poate topicul asta n-are ce cauta aici. poate eu n-am ce cauta aici. poate nu ma intereseaza daca va intereseaza sau nu... dar decizia va apartine. oricum ar fi, acum citeva zile am dat, cum am mai precizat de vreo duzina de ori, peste manga/anime. stiam ca exista, stiam cum arata, dar nu ma priveau. era ceva cu care nu vroiam sa-mi umplu timpul. nu stiu ce sau cum s-a intimplat (ba stiu, dar nu va zic) si mi-am amintit de videoclipul ala meserias de la wamdue project. am intrat pe forumuri, chestii-trestii... si CLAK! a inceput sa ma prinda flama. mi-am dat seama ca nu-i chiar atit de aiurea acest curent, ba chiar a inceput sa-mi miste oarece muschi aproape atrofiati. trece o zi, trec doua... si tot mai adinc intru in Manga (anime=rapid succession of manga frames, right? deci Manga) si ea in mine. a inceput si cautarea de material in acest sens. aici (townie) ? vai! ce manga ?! ce anime ?! internetul m-a trimis el pe fagashuri interesante, nu pot sa neg, dar m-a si ametit de cap. am vazut nenumarate cadre din filme, povesti si desene, discutii aprinse si am devenit obsedat de chestia asta... "VREAU GITS! Stii GITS ? Ala cu gagica aia fenomenala. Stii tu, videclipul ala... Stii ? Ai ? Cunosti pe cineva ? Brasov ? Timisoara ?" Alte screenshot-uri, alte povesti, alte discutii. "Bai dudumane, fa rost de GITS ca nu mai pot!" Mai trec alte doua zile si vine raspunsul: gits:sac + gits. POIFECT! sint ele la iasi, dar fac orice (ei, nu m-am dus chiar de asta). predomina cifra 2 la mine in poezie. stiti... miorita ? acolo era 3. unde eram ? au mai trecut doua zile si am ajuns acasa... m-am uitat la Akira.

AKIRA: mi-a sculat parul de pe ceafa, mi-a facut pielea de gaina si cre'ca mi-a umezit ceva... ideea filmului este una bine pusa la punct in ceea ce ma priveste, desi (dupa 2 vizionari) n-am priceput-o complet. dar simt ca e bine, ca sint eu destul de verde in lucrurile astea. muzica ? sunetul in general ? perfecte! se potrivesc ca nuca in cozonac. grafica ? remarcabila! feeling si de toate (bune) inglobate intr-un film. ursuletul, iepurasul si masinuta aburcindu-se pe perna ? aici am crezut ca explodez, ca mi se fac creierii terci! the pressure! cine a mai reusit asta ? filme ne-animate... vreo doua: Pink Floyd The Wall si Jackob's Ladder. iar momentele de acest gen nu se opresc aici. matze imaginare culese si aruncate inapoi in burta ? un culoar tencuit cu creieri ? apa solida ? nu le vad ca niste efecte ieftine... de ce am ales akira si nu gits ca prima vizionare ? am zis sa incep cu ce-i mai soft.

GITS: au mai trecut vreo doua zile. am creat atmosfera cu niste muzica asa cum imi place mie, am asteptat seara, am mincat si am facut pishu ca sa nu ma deranjeze in timpul vizionarii. am alungat personajele cu chef de vorba, le-am culcat pe alea somnoroase,
am bagat statia cu boxele in functiune si am dat drumul la film. vedeti si voi... am facut multe. o vad pe "doamna maior" reflectind si mi se ascut simturile... se dezbraca si... ACTION! imi place ... se intimpla in sfirsit! ma cuibaresc in perna si holbez. muzica si sunetele sint grozave, actiunea rupe... rupe... nu mai rupe... ideile imi plac. imi plac...
dar sint prea putine. actiunea ? super! dar am vazut-o toata in videoclipul de la wamdue. restul ? vorbe... muzica... e foarte deep... realizarea buna de tot. momentele alea cind te lasa sa te gindesti la chestiile tale... dar totusi te tine aproape de problema... prin muzica si imagini. e extraordinar! caracterele sint foarte reusite si grafica e mai buna decit cea din akira. evolutie si involutie. e mai static... cind personajele stau pe scaun nu se misca decit gura, daca vorbesc. cind merg in lift sint filmate din spate. arata mai bine decit in akira, parca. totusi sint dezamagit un pic. imi este chiar... rau, intr-un fel. stii, mi-am stricat singur toata treaba... am fost prea entuziasmat... prea mi-am construit imaginar filmul asta bazindu-ma numai pe niste poze. i hate myself.

trebuie sa iau si SAC-ul de la iasi... sa-l mai iau ? sa nu-l mai iau ? il iau, normal ca-l iau. o sa ma uit inca o data la GITS, de doua, de trei... il fac sa-mi placa. n-am timp sa fac investitii proaste.

parerile mele despre aceste filme sint ale mele. se pot schimba cit as zice sternocleidomastoedian (jucam si eu spinzuratoarea cindva!). poate cind am sa vad mai mult manga o sa privesc cu totul altfel aceasta insula. oricum tara asta e de trei lei ne-grei, iar porcaria asta de beton in care traiesc e si mai si. sedinta mea de aberat s-a terminat, va doresc noapte buna.

mai aveti un moment ? stateam asa... intrebator... oare de ce nimeni nu are timp acum ? lumea nu mai citeste etichetele, vrea un valet care sa se ocupe de toate. dar aveti grija... daca am sa va ajung vreodata servitor, am sa va otravesc. eh, prostii... ma las si eu... dus de val... pentru a ma relaxa. dar daca n-ar exista chestii ca morala si altele care sa ma tina cu picioarele infipte in pamint... ah ce as mai spinteca!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
pwLiquid   Akira!   Apr 28 2004, 12:37 AM
SebyTheDragon   RE: Akira!   Apr 29 2004, 12:17 AM
Sc0rp10n   RE: Akira!   Apr 29 2004, 08:48 AM
shepte   RE: Akira!   May 14 2004, 04:48 PM
Sidonix   RE: Akira!   Jun 4 2004, 06:08 PM
bogdragon   RE: Akira!   Jun 9 2004, 01:10 AM
SebyTheDragon   RE: Akira!   Jun 9 2004, 10:06 AM
Sidonix   RE: Akira!   Jun 9 2004, 12:55 PM
bogdragon   RE: Akira!   Jun 9 2004, 09:30 PM
SebyTheDragon   RE: Akira!   Jun 9 2004, 10:03 PM
Sidonix   RE: Akira!   Jun 10 2004, 06:07 PM
kei   RE: Akira!   Jun 11 2004, 01:26 AM
SebyTheDragon   RE: Akira!   Jun 11 2004, 02:04 AM
Sidonix   RE: Akira!   Jun 12 2004, 08:26 PM
Diana   RE: Akira!   Jun 14 2004, 07:21 AM
Sc0rp10n   RE: Akira!   Jun 15 2004, 02:01 PM
Sidonix   RE: Akira!   Jun 15 2004, 02:25 PM
cioby2k   RE: Akira!   May 27 2005, 11:47 AM
Pico   RE: Akira!   Sep 3 2005, 04:04 PM
transe   RE: Akira!   Sep 25 2005, 08:24 PM
Pico   RE: Akira!   Oct 13 2005, 09:43 PM
Audron   RE: Akira!   Nov 6 2005, 12:35 AM
Katy   RE: Akira!   Jan 3 2006, 02:58 AM
Emanuel   RE: Akira!   Mar 1 2006, 08:01 PM
Masatoshi   RE: Akira!   Mar 1 2006, 10:10 PM
Anzai   RE: Akira!   Nov 6 2007, 01:16 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 07:59 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |