Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

Outline · Standard · [ Linear+ ]

> RahXephon-the world is saturated with sound


e-Z
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



In primul rand vreau sa va zic ca nu pot pune eva in aceeasi oala cu rah..pentru mine sunt must-see, must tell. Nu pot spune ca eva e mai bun sau rah, dar pot spune ce mi-a placut mai mult in unul sau in altul, neh?
so..fazele de lupta sunt mult mai reusite in NGE..mult! in RahX nu vezi decat pumni si boom, explozie de sange albastru..pacat.
Shinji este mult mai stresat decat Ayato..si asta se simte..povestile de dragoste si paradoxurile temporale din rah insa ajuta la impresia artistica..
Ar fi foarte multe de zis..ziceti si voi..
Ar fi fain sa vorbim un pic si despre partile mai putin intelese ale seriei..ca de exemplu sfarsitul dublu..sau relatiile de "familie" (sunt cate 2 gemeni, si nimeni nu mai stie cine e tata si mama:)) Nici Barbem nu e de uitat..unul dintre cele mai misterioase personaje vazute de mine..
P.S:m-am gandit ca nu toti gandesc ca si mine, asa ca am facut poll, sa vad care e cel mai iubit dintre NGE si rahXephon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies(40 - 51)

axi
post Aug 19 2005, 10:24 PM
Post #41


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



masatoshi ... Rahxephon nu se poate compara cu EVA ... e absurd ... povestea si personajele sunt total diferite ... finalul e total diferit ... doar ptr ca sunt mecha daca vrei ... dar doooh ...
Rahxephon imi place mult mai mult! :D
super ending, nici sad nici happy .. just an ending ... u can have both sadness and happynes ... si melodia de final imi place , dar si openingul, Hemisphere :D din care era si fosta mea semnatura de pe forum ...
kisa-sama ... inca un fan rahxepghon ... i'm happy :>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 20 2005, 02:41 PM
Post #42


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



mi se pare prea simplu fata de eva(desi nu seamana cu eva parca aduce ceva a eva...cu copii care piloteaza robotii)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 20 2005, 07:08 PM
Post #43


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Masatoshi @ Aug 20 2005, 03:41 PM)
mi se pare prea simplu fata de eva(desi nu seamana cu eva parca aduce ceva a eva...cu copii care piloteaza robotii)
*



Un punct de vedere f simplist, fara argumente. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 21 2005, 01:16 PM
Post #44


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mda, normal ca fara argumente ... cat despre copii care piloteaza roboti ... newsflash masatoshi ... asa sunt TOATE mecha-urile ... TOATE.
oricum daca vreti vedeti si Fafner ... si cautati diferentele fatza de EVA sau Rahxephon ... si apoi astept o parere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Sep 11 2005, 08:50 PM
Post #45


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Deci nu sunt singurul care a vazut o oarecare asemanare cu Evanghelion... :rolleyes: Mi se pare mai naspa decat Eva macar acolo invata sa piloteze aia... aici nu stie da face... imi place sfarsitul, intradevar e mai klumea decat la Eva... zic eu...
Care e faza cu dublul ending... nu mi s-a parut dublu... dar nu am vazut si filmul... asa ca poate nu stiu inca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kumiko
post Sep 11 2005, 09:13 PM
Post #46


saiki
**

Group: Members+
Posts: 76
Joined: 11-September 05
From: Pitesti
Member No.: 1.786
Points: 140
Gender:



Hmm...am vazut shi EVA, dar preferatul meu ramane Rahxephon ... pur shi simplu I love`d it.....este reusit din multe puncte de vedere.....este trist, misterios, deosebit....pt. mine a fost shi ramane the best in categoria genului din care face parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Dec 5 2005, 10:22 PM
Post #47


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



sg kestie care nu mia placut la rahxephon a fost sfarsitul si robotii(they looked like shit mai ales dolemii aia)..si robotul rah arata naspa k avea aripile alea si era ff colorat...mai misto is robotii din eva si gundam oricand
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Dec 23 2005, 12:07 PM
Post #48


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Nu sunt fan mecha dar RahXephon este un anime special...Mi-a placut aproape la fel de mult k shi Kiddy Grade(care va ramene mereu in top) ^_^ Nu pot sa spun ca m-au impresionat prea tare dolemii dar povestea este deosebita.iar Cred ca Ayato este baiatul tipic japonez: neincrezator, oarecum docil shi confuz,evadand in lumea lui proprie..este un artist, deci un creator.Portretul mishimei este obsedant,; trecutul ce supravietzuieste in prezent ..Ayato se gaseste pe sine, distruge lumea imperfecta shi apoi o recreaza.Cu singurantza cel mai frumos final...

PS: axi, semnatura ta era din RahXephon, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 25 2005, 10:10 AM
Post #49


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dap, sunt multe chestii la anime-ul asta care "deranjeaza" iubitorii de roboti cat mai mari si mai misto desenati ... doooh.
semnatura mea era ultimul vers din Hemisphere, melodia oppening: "boku wa boku no koto ga shiritai ... " care mi se pare ca e si definitorie ptr tema centrala a anime-ului si ptr personajul principal.
ps. si cred ca mi-o pun la loc :P (semnatura that is :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Dec 27 2005, 05:54 PM
Post #50


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



nu e vb de cat mai mari si cat mai tari da noah ...dolemii aia pe langa rah xephon erau cam slabuti ...nu k in eva unde erau angels (mai ales aia din 9 din ending:P) povestea e oricum ff misto ...si openingul e printre cele mai misto pe care le-am auzit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 27 2007, 09:15 AM
Post #51


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mama de cand nu s-a mia postat pe aici :lol:. LUmea-i prea preocupata cu animeurile ongoing si uita ca mai exista anime mai vechi de 2005 :P (si unele chiar bune)

Ok, am terminat si eu Rahxephon si pot spune ca a fost o surpriza foarte placuta. Fiind mecha, nu aveam prea mari asteptari, dar cu toate astea de la primul episod m-a prins - excelent serial. Am vazut Eva mai demult - iar asemanarile sunt destul de evidente (e clar ca Rah s-a inspirat destul din nge) - dar cu toate astea prefer Rahxephon peste Eva.
POvestea mi se pare mult mai interesanta, foarte complexa, dar nu atat de...filosofica si sucita ca in EVa, poti intelege despre ce-i vorba. In plus, personajele mi-a uplacut muult mai mult - Ayato e chiar simpatic (spre deosebire de Shinji), la fel si restul personajelor - incepand cu Haruka si terminand cu reporterul - toate sunt personaje faine, bine conturate, si likeable (spre deosebire de roscata aia din NGE -iihhhh). Plus ca povestea de dragoste dintre Ayato si Haruka e foarte faina :P . Mai adaugam o lume foarte misterioasa, o goraza de organizatii secrete, intrigi, etc, si avem un anime super.
Singurul minus in opinia mea e Finalul. Rah are atatea ploturi, subploturi si intrigi, incat ma si miram cu le vor pune cap la cap in 26 eps -din pacate finalul a cam fost o varza (a la Eva - nu atat de mare, dar oricum) -toateitele se dezleaga atunci, toate conflictele se rezolva, totu-i condesat - un ghiveci. Plus ca raman destule semne de intrebare (ce s-a intamplat pana la urma cu lumea ? Care era scopul Mulienilor ? si care era pana la urma faza cu Rahxephon si Ayato ? - ce trebuiau sa faca ei???). DAr ultima faza, cand Ayato se intoarce in timp si se intalneste cu Haruka e super.

Anyway, chair daca finalul e... ;) , totusi per total Rahxephon e un serial excelent, superior lui NGe (in opinia mea - chiar dacase inspira din el)
5/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 27 2007, 09:30 AM
Post #52


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



De mult nu mai aparuse pe aici un fan RahXephon. This is nice. :P

Cat despre multele tale intrebari, Emanuel, just enjoy the anime. :P Nu trebuie sa gasesti mereu explicatii la orice (pana la urma, sunt doar niste desene animate).
Si Ayato chiar este mult mai simpatic decat Shinji! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th May 2024 - 02:08 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |