Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gungrave


Livache
post Sep 21 2004, 09:50 AM
Post #61


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



am vazut si eu de curand seria asta si am cautat un topic unde sa zis si eu cateva cuvinte de lauda pt cei care au creat GUNGRAVE

este bestiala seria iar mia dat peste cap topul meu si asta e bine inseamna ca japonezii nu stau degeaba nu o sa va vina sa credeti dar cu Gungrave am corumpt mai multi oameni ca sa se uite decat cu VHDB chiar si pe fratele meu care nu se uita decat la DBZ :)

Cel mai tare este finalul , un final la care nu ma asteptam toti credeam ca se duce Brandon si il omoara pe Harry dar cand colo ei devin iar prieteni si ........................ cine nu a vazut Gungrave trebuie sal vada neaparat :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 29 2004, 01:00 PM
Post #62


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mai oameni buni eu ieri am inceput sa ma uit la Noir si dupa 4 ep m-am ofticat si l-am sters pt ca desi muzica era bestiala si ma interesa povestea nu am mai avut rabdare. Prea o lungeau la fiecare scena. Si cam repetitive. O sa ma uit alta data la el. Mai ales ca alaltaieri am terminat Bebop seria, asa ca Noir a fost o dezamagire.

So, now to the point, aseara am vazut primele 11 ep din Gungrave. Super fain pana acum. Mi-ar fi placut e drept sa nu fi fost decat cu mafie, fara sf, dar sper sa fie fain si asa. Personajele s faine si Brandon seamana mult la fata cu Onimeo Kyo si cu Himura Kenshin, la caracter chiar mult seamana cu Kenshin. Fain personaj.

Abia astept sa ma duc acas sa ma uit la inca cateva ep.

Mai vorb dupa ce il termin.
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 29 2004, 08:04 PM
Post #63


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



spor! ibarbar ... de abia acum incepe actiunea :) sa ai rabdare ... si finalul mi s-a parut ca merita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 30 2004, 09:50 AM
Post #64


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



UAAAAAAAAAAHAAHAHA !!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry:

Aseara am vazut ultimele 10 ep. Sambata am terminat si Bebop. Trebe neaparat sa vad un anime vesel si dragalash urmatorul ca altfel cedez emotional. :D

Super serialul. Multi vor zice ca bah, ce-i cu monstralaii aia acolo, si e drept ca mi-ar fi placut sa fie numai mafie normala, fara sf, DAR seria e asa cum e si e faina, mie mi-a placut. Trista, cu un aer fatalist clasic japonez, onoare si relatii de loialitate cat incape. Mi-a placut ca Bunji nu a devenit un monstru oarecare (la un moment dat parca era Hellsing combinat cu Vampire D Bloodlust, plus Ninja scroll TV :D) ca si Bear, care mi-ar fi placut sa ramana samurai cu puteri supranaturale.

Foarte faina atmosfera finalului, mi-a adus aminte f mult de atmosfera din jocul Mafia, mai ales muzica.

M-a cam stresat Mika cu boceala ei. Si am o nelamurire: Brandon doar pt a o proteja pe Mika a ras tot Millenionu ? Ca zice la sfarsit ca nu avea de gand sa-l omoare pe Harry pt ca fusese intotdeauna pt el. Ciudat. F faina alternarea cadre vechi-noi in ultimele episoade. Si inca imi aduce aminte Brandon de Kenshin. Acelasi asasin trist, tacut si serios, un Crying Freeman.

Oricum merita mult seria. Se vede ca tipu cu Trigun a stiut meserie.
Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Feb 28 2005, 01:27 PM
Post #65


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



o noua obsesie pt o serie anime ma lovit :gungrave!!!seria e pur si simplu superba..actiune,un story f bun,iar evolituia pers e destul de bine conturata....de-abia astept sa o termin..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Feb 28 2005, 01:53 PM
Post #66


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Seria este de-a dreptul superba. Am vazuto acum vreo luna si ma apuc iar de ea. Cred ca o sa o vad de vreo 3 ori in urmatoarele 2 sapt , doar pt ca imi place f mult :D. E bestiala.... Abia astept sa o revad :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 1 2005, 11:13 AM
Post #67


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Ma eu tot o consider o ciorba de hellsing cu beserk si trigun......de slaba calitate.....cel putin dupa jumatatatea seriei cand incep cu Necro Rize.....sunt implementate prost....sunt discrepantze intre timp si modul de viatza.....nu e conceput cum trebuie.....mai bine faceau 2 serii......una pana cand e omorat Brandon....care ar fi fost misto.....si una cu Gungrave......care ar fi fost poate mai buna......da nu cred
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EXODIA
post Mar 1 2005, 11:24 AM
Post #68


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 291
Joined: --
From: PESTE TOT SI NICAIERI
Member No.: 506
Points: 67



Frate intr-un fel ai dreptate , na ce sa ii faci , daca s-au facut atatea anime de nu mai sunt idei originale , dar e super seria avand in vedere ca eu nu vazui comparatorii tai :D. Dar poate o sa ma pronunt mai bine dupa vizionarea acelor 3 serii. Asa ca hold your pants on till i see them :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 1 2005, 11:34 AM
Post #69


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



I'm holding them don't worrie......nu mi dau jos decat pt fete :P :P.

Si daca vreio sa te uiti la seriile alea iti propun sa incepi cu Beserk...practic el e planul pe care s-a dezvoltat Gungrave.....e identic din multe pct de vedere
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Mar 1 2005, 12:23 PM
Post #70


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Nu m-as hazarda sa zic ca Gungrave e foarte asemanator cu berserk, desi au elemente comune multe. Nu uita ca Gungrave e facut de cei ce au facut Trigun, si se vede. Intr-adevar relatiile dintre personaje din Gungrave si cele din Berserk seamana, dar mi se pare mai faina si mai dezvoltata relatia Brandon-Harry decat Gatsu-Griffith. Mult mai aprofundata.

Oricum ambele sunt superbe serialele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 1 2005, 01:08 PM
Post #71


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Plotul este practic acealsi la fel si desfasurarea actiuni. Incepe cu ultimul ep....ma rog in cazul Gungrave e cu ep-ul 16......2 prieteni buni devin inamici de moarte din cauza ambitiei unuia de a deveni cel care conduce lumea. The same.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Mar 1 2005, 05:27 PM
Post #72


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sunt intr-adevar multe asemanari in modul cum e gandita desfasurarea actiunii ... si sunt si intre personaje, relatia si evolutia relatiei dintre ele destule asemanari ... povestea de iubire e diferita insa ... dar in mare cam seamana :)
cat despre relatia brandon-harry ... nu vad de ce ar fi mai aprofundata ca gatsu-griffith ... ideea de baza e cam aceeasi ... diferentza e cum sau cunoscut si intrat in relatie ... insa la baza termenii intelegerii sunt aceeasi in ambele cazuri ... daca vreti neaparat o diferentza ... sa spunem ca scopul lui brandon, telul lui nu era just to swing his sword ca in cazul lui gatsu ... si asta de la inceput ... dupa "tradare" se schimba lucrurile in ambele situatii.
ma rog ...se pot comenta multe lucruri asemenea, dar sa nu ma intind prea mult.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Mar 5 2005, 09:29 AM
Post #73


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



am terminat seria! superb pot spune.dupa ce am citit posturile voastre am observat ca in amr parte aveti dreptate,dar in cazul meu,sincer,nu am observat asemanarile dintre GG si B,TG etc..in timpul vizionarii era doar gungrave..nimik mai mult..odata ce seria reseste sa te captiveze,nu ami cnoteaza ca seamana cu alte serii...parerea mea e ca seria gungrave e buna,cu toate ca story-ul e e inspirat din filemle anilor 60 ....per total,for me ,this series is OK!
ja!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Livache
post Mar 5 2005, 10:00 AM
Post #74


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 210
Joined: --
From: Galati
Member No.: 190
Points: 55
Gender:



nu am eu prea multe serii la activ dar finalul din gungrave mi-a placut mult cand toata lumea credea ca o sa se omoare intre ei se inpaca ca doi prieteni ce erau si face bucati omaneii cate erau trimisi sai omoare /^_^
nu conteaza din ce perioada este inspirat atat timp cat seria e buna putea sa fie de pe timpul lu burebista daca la sfarsit tragi linie si zici "da bai asta e o serie buna" :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 19 2005, 08:25 PM
Post #75


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Acum ma uit si eu la GunGrave si sunt la ep 12 . E klumea, culmea, ca nu e actiune in majoritatea ep, si totusi te face sa vrei sa te uiti la el...intriga apare la inceputul si sfarsitul fiecarui episod, si de asta ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 20 2005, 04:17 PM
Post #76


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Am vazut Gungrave mai demultisor, s-au mai estompat impresiile (mi-a parut rau ca n-am apucat sa postez imediat dupa ce l-am vazut), dar e unul din animeurile care mi-au placut cel mai tare...brandon e un tip super, nu prea comunicativ el si nici prea profund, dar cu un instinct si o determinare extraordinare si o perceptie foarte puternica a sentimentelor...odata ce-si pune ceva in cap, nu-i sta nimic in drum...si practic prietenia lui cu harry e atat de stransa datorita dorintei de a gasi o persona complementara pentru a-si intregi personalitatea...pt ca ei doi impreuna erau un intreg: gandirea si actiunea...si chiar dc era un asasin cu sange rece omora cu atata eleganta si stil incat iti trezeste admiratia...mi-a placut tare ca nu are instinctul ala pur de a omori din placere si spirit de aventura cum o face Bunji, ci are un scop bine definit si anume sa protejeze pe cei apropiati lui si ca nu a putut sa renunte la prietenia cu harry si sa-l omoare, pt ca practic ar fi insemnat sa-si omoare trecutul si o parte din el...

Muzica e foarte reusita desi pe alocuri mi se pare prea greu de digerat, dar e unul dntre factorii care contribuie la imaginea aia de societate a viitorului complet diferita de cea de acum...genericul e absolut genial in special imaginea cu brandon nemiscat si cartusele gloantelor cazand pe langa el suprapusa pe bucata aia lenta de muzica, parca e balet (poate pare tampita comparatia dar eu asa am perceput-o, e un efect super tare)...si el pare asa impenetrabil ca si cum nimic nu-l influenteaza...

Seria pare un pic rupta in doua: pre si post mortem :)) ....dar reuseste sa mentina continuitatea, mai ales ca incepe cu episodul "renasterii" lui brandon...mi s-a parut o structura originala: incepe practic cu un episod considerat a fi "prezentul", arata cum s-a ajuns la momentul acela (parca ar fi o insiruire de vise si amintiri in mintea lui brandon in timp ce e inconstient) and then he wakes up si continua povestea...si ultimul episod mi s-a parut atat de fain facut, introspectiv...cum se reflecta in oglinda constientul si subconstientul lui harry, practic oglinda il pune fata in fata cu el insusi si il obliga sa se vada asa cum e...am impresia ca in harry era si o oarecare frica ascunsa de moarte, ca va imbatrani si isi va pierde elanul si energia din tinerete, ca nu va mai fi in stare sa conduca, sa aiba lumea la picioare...poate ca faptul ca realizeaza ca a imbatranit il sperie si il face sa-si dea seama de greselile pe care le-a facut, e ca lovitura...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Mar 21 2005, 05:21 PM
Post #77


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Chiar ma bucur ca ai facut efortul sa vezi seria...Din cate vad io chiar ti-a placut!!!
Era sa pic de pe scaun la faza cu muzica...balet...da m-am abtinut...si daca stau sa ma gandesc mai bine poate chiar aduce ff putin a balet :P !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Mar 23 2005, 11:34 PM
Post #78


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Mai, Sebi, mai...:)) da' ti-am zis de atunci (adica de mult de cand am vazut seria... :twisted: ) ca mi-a placut super mult...am vazut-o in 2 zile jumate, what can i say more....ma rog se poate si mai rapid dar .... :P multumesc pt recomandare, a meritat gramada...

Ma gandesc ce sa-ti mai cer, momentan ma uit la Juuni kokki...da nu mai am prea mult:D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2005, 08:53 AM
Post #79


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Gungrave mi-a placut multisor .. poate si pt ca era dupa o mare gramada de animeuri cute cu tineri adolescenti japonezi linistiti si fericiti care-si vad de scoala lor. Mi-era dor de ceva batute ..si am capatat.
Nu m-am uitat la diferente temporale si altele de genul asta ..am luat-o ca pe o poveste placuta si futurista rau. Personaj preferat: Brandon inainte de NecroRise si mai pe la inceputul carierei de gangster din multe multe motive printre care loialitatea si determinarea. Personaj iritant sacaitor si numai bun sa-i dai palme: Mika. Am incercat sa ma uit si la OVA-ul de continuare si acolo facusera din Mika super fighter si mi s-a aplecat. De nesuportat. Am abandonat OVA-ul preferand sa raman cu amintirea personajelor originale. Multe din ele sunt numai bune pt nebuni .. dar macar sunt constante in obsesiile lor.
Alt personaj cool e Bear, samurai de vita veche. Mi s-a parut intotdeuna ciudat ca era desenat cam negru si nu asiatic cum mi s-ar fi parut mai potrivit. Dar cu desenatorul nu te pui.
Am citit ca multi nu prea inghit fenomenul de NecroRise. Cam ciudat .. nu ca oamenii puteau sa revina dupa moarte.. ci m-a iritat faptul ca tot orasul ala era plin de asa ceva si nimanui nu i se parea prea ciudat. Toti acceptau ca se afla sub dominatia unui grup si ziceau multam ca traiesc si animalutele alea se harjoneau fericite in strada facand cam tot ce li se ordona. Si uneori erau atat de multe de ziceai ca nu mai e locuitor normal prin oras.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Mar 24 2005, 02:31 PM
Post #80


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Am vazut si eu aceasta serie.Mi s-a parut una buna...nu extraordinara.Dar una buna nontheless.
Intr-adevar subscriu...si mie mi s-a parut foarte ciudat cum toti omuletii erau ca niste copii retarzi.Iar atunci cand incepea vreo lupta..parca toti oamenii dispareau ca prin minune.
Mi-a placut insa foarte tare firul actiunii...chiar mai mult decat ideea animeului in sine.
Mi s-a parut foarte enervanta Maria...iar Mika este ciudata.Sunt niste victime ale soartei.vaivaivai...cmoon lets get real ppl.Momentul in care Maria il accepta pe Big Daddy ca pe mai mult decat un simplu 'tata' mi s-a parut atat de enervant incat nu-mi venea sa cred.
Un personaj total inutil si folosit evident ca mita pentru a stoarce doua lacrimi inutile din ochii privitorilor este Jolice.Jolice...remember?That cute fluffy guy that cooks and takes care of the bar.Big eyes...smalltalk...friendly voice.The cutest ever? /smile > D>E>A>D /omg < nasol moment.Hai sa fim seriosi.Nici macar n-apuci sa te 'atasezi' in vreun oarecare fel de acest personaj.Ba peste inca un episod l-ai si uitat.
Poate suna ciudat si aiurea dar mie unul mi-a placut Harry.Chiar daca are momente in care este un nenorocit si tot ce poate fi mai abject si rau intr-o fiinta umana...Mi se pare cel mai bine realizat ca personalitate.Cred ca cei care au vazut aceasta serie au ajuns sa-l urasca sau sa simta mila pentru el intr-o oarecare masura.Punct ochit punct lovit.Nu cred ca autorul intentiona ceva mai mult pt. acest personaj.Personalitate modelata intr-un mod exceptional.Nu cred ca este lucru usor sa impregnezi un personaj cu sentimente contradictorii si sa creezi in acest sens si un echilibru.Seamana foarte mult cu ceva real lol.Poate tocmai asta il face si atat de special.Si nu numai atat - el este creat si de relatiile lui cu toate celelalte peronaje si perceptia diferita a fiecaruia. (suna a blabla de comentariu la romana deja asa ca ma opresc).
Finalul din nou este unpic extrem>exceptand pasajele introspective si filozofice care mi s-au parut ok...macelul total nu stiu daca este un pretext prea dragut.Da la unmomentdat in absurd.In schimb mi-a placut foarte tare genericul de final in care apar mare parte a personajelor importanteale seriei...si felul in care pronunta numele unuia dintre cei doi > Brandon si Harry.E ca si cum fiecare alege o parte...si e interesant cum personajul in sine, circumstantele si reflexia personalitatii celor doi in perceptia celor din jur contribuie la modelarea celor doi principali protagonisti ai seriei > Brandon si Harry. (la asta ma-a dus cu gandul ideea genericului).
O atmosfera deosebita...ceva de genul povestilor cu gangsteri transpusa intr-un mod tare original > o combinatie de ceva vechi cu nou in care muzica are si ea un rol important.Nice OST.
Nu cred ca osa citeasca nimeni tot ce am scris.Jeeeez...gomen.Gata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 03:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |