Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Suntem Dumnezei?


Thor
post Oct 7 2004, 01:50 PM
Post #1


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Well...asta se vrea un topic despre clonarea umana....(am vazut a sasea zi recent...o prostie de film...dar care a ridicat o intrebare buna...) /! ..Suntem noi Dumnezeu.?Oare unde putem trage o linie in dezvoltarea industriei genetice...Dak se vor incepe clonarile de organe(care la prima vedere par un lucru cat se poate de benefic...)..ce ne opreste in a crea o clona umana?(btw..io nu am crezut fazele de gen...a baby clone and shit care au fost prin presa..)...Parerile voastre are welcomed...!!!
P.S.:dak nu se vrea topicul asta ....se poate sterge..era o faza de offtopicuri...ce nu tin de anime si ca prea vorbin in general despre orice altceva decat despre anime...deci acest topic poate fi sters dak deranjeaza... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 7 2004, 01:57 PM
Post #2


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Thor, iti recomand sa citesti Brave New World a lui Aldous Huxley (e una din cartile mele preferate). acolo ai imaginea exacta a unei lumi functionabile numai prin genetic engineering. mie, personal, cartea asta mi se pare cel mai reusit model de distopie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 7 2004, 06:23 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Nu, nu suntem dumnezei. Noi abia am reusit sa copiem ceva. Atunci cand omul va putea crea ceva diferit, o fiinta vie, care sa creasca si sa traiasca normal dar care sa nu semene cu omul, atunci poate vom fi zei.

Probabil robotul va fi prima creatie a omului care atunci cand va incepe sa constientizeze ne va chema Dumnezeu. Dar in plan organic nu prea vad reusite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 7 2004, 07:50 PM
Post #4


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Soo, Brave new world cica trebuia sa o citesc la faculte, normal ca nu am citit nimik... Stiu numa imaginea de utopie, reversul medaliei nu l-am analizat (e cumva in brave new world conceptul de big brother??? ca nu mai retin)
Soo, we're not, GOD, god nu ar fi atat de napasatori si de distructivi precum rasa umana....hmm, tre sa ma mai gandesc la subiectul asta.....o sa revin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Oct 7 2004, 07:59 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



okay itresting topic...pai in primu rand as vrea sa zic k pers yo nu cred in fiinte divine&stfuff,biblia parerea mea a fost conceputa pt manipularea maselor,cel mai tragic a fost folosita p timpu inchizitiei...anyway deviez d la subiect,parerea mea k clonarea e un pas bun pt omenire,ganditiva la avantaje:faci un accident iti pune mana pierduta la loc....anyway this is my opinion...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Oct 7 2004, 08:55 PM
Post #6


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Deci tocmai asta imi pune si mie probleme...intzeleg...e marga ideea ....cade inima ...vine alta din frigider... :P ....dar dak e legal sa faci chesia asta(si moral in cele din urma...)...ce te impiedica sa clonezi omul si sa ii iei viatza...?(de ex ..sa clonezi un om important din viatza politica sau mai stiu io ce...)...in fine...nu asta e chestia...si ideea de organe are 2 taisuri...avem noi dreptul sa salvam pe cineva care si-a trait viatza?si pe care dumnezeu l-a chemat in rai? Dak am putea clona omul...si in cele din urma am ajunge sa copiem coneziunile cerebrale...am ajunge sa inviem oameni..este oare natural?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Oct 7 2004, 09:28 PM
Post #7


Unregistered









Clonarea..da este o solutie care poate salva vieti..asta cind va fi destul de perfectionata pentru ca in momentul de fata e la inceput.
Si nu cred ca trebuie sa amestecam elementul religios in treba asta...n-am nimic impotriva ei..dar daca stau bine si ma gindesc... a fost mai mereu un Big Brother care avea iluzia ca le stie pe toate..lucru infirmat de catre istorie. Din punctul meu de vedere o clona este doar o persoana identic din punct de vedere genetic si atat . Pentru ca in momentul cind au devenit 2 entitati separate au parte de experiente diferite , formind caractere diferite. Daca vorbiti despre transferul memoriei genul " A saptea zi" ..heh..mai aveti muuult de asteptat.
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Oct 7 2004, 09:58 PM
Post #8


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



Big Brother n-are treaba cu Huxley, ci e din Nineteen Eighty-Four a lui Orwell. excelenta carte si aia. tot distopie, dar n-are legatura cu clonarea. nu ma extind, ca sa nu divaghez de la subiect. ca doar sunt politia anti-spam /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 7 2004, 11:44 PM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



imi place sa te contrazic ruxi ... mai ales ca de obicei nu ai dreptate :P ... da aici sunt de acord ... 1984 e super carte /love
cat despre dumnezeu si dimensiunea religioasa a subiectului "clonarea" ... ce sa va zic ... cred ca nu aveti toate elementele ptr o discutie ... adica nu stiti ce e ala dzeu sau daca exista.
cat despre faza cu inlocuirea cuiva cu o clona ... c'mon e patetic sa te gandesti ca nu e etic si de aia clonarea nu e etica ... fiecare bucatica de descoperire stiintifica a fost folosita pina acum sa omoare poate milioane de oameni ... e ipocrizie sa spui ca clonarea e gresita ptr ca se poate folosi intr-un mod gresit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 8 2004, 06:23 AM
Post #10


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Asha ruxi exact, din pacate si 1984 e o carte care trona pe lista de must to citite la faculte pe care am evitat-o cum am putut mai bine.... Si doar am precizat ca nu mai stiu exact cine a scris-o. Mie imi placeau mai mult cartile lui H.G. Wells, in care crea o utopie (de fapt are mai multe carti in felul asta cu utopii).
Daca avem dreptul la clonare.... de ce nu, cine ne opreste? Ce e etica? Parerea mea ca etica e ceva fragil, care poate fi evitat "in folosul scientific advancement".
Poate ar fi bine uneori si in anumite cazuri ca unii oameni sa poata fi clonati....
Cat despre ce zice axi, ca nu stim daca exista dumnezeu is perfect de acord cu el...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 8 2004, 09:04 AM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh...Dumnezei?..noi nu suntem nici oameni macar...chestia cu clonarea se aseamana cu un playground la gradinita unde copii se joaca facand castele in groapa cu nisip... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 8 2004, 10:30 AM
Post #12


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Intr-un viitor in care clonarea ar trece de stadiul "posibilitate teoretica" identificarea unei persoane dupa ADN ar deveni total inutila (bineinteles, in cazul unei clonari exacte, fara introducere de semne distinctive etc.). Rezulta "secolul criminalitatii". Si sincer sa fiu, nu mi-ar placea ca cineva sa-mi faca o clona pe care sa o forteze sa faca diverse, dupa care sa arate cu degetul inspre mine. E adevarat ca fiecare descoperire stiintifica poate fi folosita in scopuri bune si rele (axi) doar ca eu cred ca sunt descoperiri care ar trebui sa mai astepte putin. Pana ne mai coacem la minte.
M.

PS. Deocamdata zicala cu padurea si uscaturile ma contrazice, dar ... :roll: poate ... /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 8 2004, 10:34 AM
Post #13


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Sincer mie mi-ar placea sa am o clona, ar fi super tare eu sa dorm pana la amiaz si clona sa mearga la lucru in locul meu......hmmmmm actually this is an old dream of mine....yummy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Oct 8 2004, 10:41 AM
Post #14


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Si asta e o forma de criminalitate :D :D :D :twisted: Exact ce ziceam.
M.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Oct 8 2004, 12:14 PM
Post #15


<< 魔神 Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



in primul rand ,clonarea se va intampla o data si o data.fie ca va fi legala,fie ca nu,ea va exista .nu exista nici un dubiu.conteaza ce se intampla dupa aia.vor fi clonatii cetateni cu drepturi depline?sau for fi doar piese de schimb,forta de munca ieftina...?
nu se poate vb despre morala,ci doar despre dezvoltarea stiintei si a omenirii.clonarea pt inlocuirea organelor ar salva multe vieti,dar va fi considerata oare crima scoaterea unui organ dintr-o clona???
subiectul asta nu se poate discuta inca...si nici atunci cand vor exista clone nu se va putea discuta la modul cel mai serios.pt ca in ambele cazuri{crima/noncrima} cineva va pierde..fie clonele,fie cei ce asteapta organele....
kso!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Oct 8 2004, 02:14 PM
Post #16


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Ce daca e clona bai? O fiinta are suflet daca traieste... accept clonarea de organe pentru schimb si chiar clonarea de persoane daca se doresc copii sa zicem , dar niciodata nu accept ca o persoana clonata sa fie folosita ea insasi pentru schimbul de organe !!!
Dumnezei nu suntem dar putem invatza de la El sa facem multe si daca El ne'a deschis ochii sa invatzam dece sa nu o facem ... universul e prea mare ca sa zicem ca deja am ajuns (dumne)zei... cand noi cunoastem relativ o parte infima din posibilitatile ce pot sa fie. Pana la urma tine de cum suntem invatzatzi sa stim ceea ce inseamna moral(referitor la alte culturi si tari ... cum ar fi China unde se cloneaza grupa mare si nu'i intreaba nimeni de sanatate)

Sa salvezi vietzi nu e o crima ! Ba dimpotriva, crima e daca poti salva o viatza...dar in schimb te pui pe ganduri si te intrebi daca e MORAL !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Oct 8 2004, 06:55 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Clonarea e greseala inevitabila pe care omenirea trebuie s-o faca. Nu de altceva dar oamenii se pare ca invata numai din greseli. Cum bine a zis cineva mai inainte, umanitatea in acest moment nu-i in stare sa manuiasca cum trebuie o asemenea 'unealta'. Pana la urma urmasii urmasilor urmasilor nostrii vor decide daca a fost buna sau nu calea ce-am ales-o. Eu cred ca intai ar trebui sa invatam sa fim oameni, apoi... mai vedem noi.
Hmm, discutia asta mi-a adus aminte de 'Transgenic Art' care se vrea a fi o noua forma de arta, cica. Personal sper sa ramana in stadiul actual. Parca nu-i asa de mare pasul de la animal la om.

[quote]Transgenic art, I propose, is a new art form based on the use of genetic engineering techniques to transfer synthetic genes to an organism or to transfer natural genetic material from one species into another, to create unique living beings [1]. Molecular genetics allows the artist to engineer the plant and animal genome and create new life forms. The nature of this new art is defined not only by the birth and growth of a new plant or animal but above all by the nature of the relationship between artist, public, and transgenic organism. Organisms created in the context of transgenic art can be taken home by the public to be grown in the backyard or raised as human companions.[/quote]

http://www.ekac.org/transgenic.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Oct 8 2004, 07:47 PM
Post #18


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Curiozitatea umana...cred ca asa se pune cel mai bie problema.mul a dorit dintotdeauna sa fie superior fortelor care il infricosau.Astfel el a incercat mereu sa se ridice deasupra elementelor naturii.A creat arme pentru a se apara de bestii,apoi le-a imblanzit pe acestea.A imblanzit chiar si puterea electricitatii ajungand so controleze.Gravitatea a fost si ea invinsa....intr-un final a ramas doar o ultima forta asupra caruia nu si-a putut afirma controlul este la un nivel sau altul Dumnezeu.Omul se teme pana si de semenii sai fiind singurul animal care poate ura un seaman.Astfel ca sub pretextul evolutiei umane si stiintifice omul incearca sa se simta in siguranta.
Nu pot vedea in alt fel cercetarea genetica decat cum ca umanitatea incearca sa-l copie pe Dumnezeu stabilind o lege asupra vietii si a mortii dar in cautarea oarba nu intelege ca el nu poate crea,tot ce a realizat a distrus la un nivel sau altul...sa nu uitam de tragediile istorice unde intotdeauna omul a fost la baza dezastrului...razboaie,boli noi,tragedii aeriene,Hiroshima,Nagasaki,Cernobal,mutatii,boli survenite in uram radiatiilor,subtierea stratului de ozon....omul distruge prin ceea ce face totul.Clonarea ridica multe posibilitati medicale,multe avansuri in domeniul geneticii,ar salva multe vieti....dar sunt curios la ce altceva se va mai ajunge odata cu aceasta...imbunatatiri genetice,supersoldati...SF-ul devenit realitate.
Nu sunt un ecologist convins dar mie asta imi pare a fi adevarul.Sper in proiectele ce includ clonarea dar nici o tehnologie nu e in siguranta in lumea asta...vitorul nu e niciodata roz cand gandesti in ansamblu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Oct 8 2004, 09:42 PM
Post #19


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Scuzati'mi opinia de mai sus... dar eu nu ma pot gandi la ce e rau, ci la ce e bine... Majoritatea dintre marile inventii au aparut fie in timpul razboiului fie din genialitatea unora... si raman la ideea ca trebuie profitat indiferent de cost de pe urma tuturor lucrurilor ce le putem invatza... ca oameni... ca rasa... cat pana la a ajunge "dumnezei" nici macar nu stim ce presupune asta... dar stim ce inseamna sa clonezi in mare parte... so... cun ramane ?... Ne propunem sa ramanem ignoranti? Sau invatzam mai departe... si sa invatzam si sa ne descurcam cu noile realitati ? E mult prea simplu sa zici ca e imoral... ca noi nu suntem Dumnezei... Nu. Nu suntem, dar suntem o rasa creatoare !!!
Am spus si ma repet : moralitatea e invatzata, nu e mostenita genetic... si tine in mare masura de religia cu care ai avut tangenta. Nu vom ajunge veci cat Dumneazeu... Creatorul... Buddha... Alah sau cum mai zic unele populatii.

Eh... ar mai fi multe de zis... dar las pe alta data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MuadDib
post Oct 8 2004, 11:18 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 238
Points: 2



In primul nu cred ca exista Dumnezeu si astfel omul nu poate ajunge ceva ce-a ce nu exista cred eu.
Daca va fi posibila clonarea,in vitorul apropiat,as avea o singura nedumerire :
-In caz ca iti omori propria clona in ce gen de omor sar pune :1)sinucidere 2)crima cu premeditare
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 9th May 2024 - 08:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |