Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> FUSHIGI YUUGI


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Fushigi Yuugi este una dintre seriile care mi-au plakut foarte mult . Am cautat thread-ul dedicat acestei serii , insa nu l-am gasit , desi imi amintesc ca era unul . Probabil a fost sters sau sunt eu neatent si nu l-am gasit .....

In fine , am deschis acest topik cu dorinta de a vorbi despre unul dintre cele mai "cool" personaje negative anime din cele pe care eu le cunosc , Nakago din Fushigi Yuugi . Rog ca in cazul in care exista totusi threadul de Fushigi Yuugi sau vreun moderator sae gandeste sa il faca , acest topik sa fie mutat acolo . Multumesc . Eh , acum ... sa-i dau drumul :) Tin sa mentionez ca ceea ce urmeaza am mai scris undeva pe acest forum , insa nu era in tema acolo . Asa ca am adus aici , este cu siguranta la subiect :)

In cazul lui Nakago , puterea sa colosala se naste din ura pe care o are fata de societatea si fata de lumea nedreapta cu el . Insa , in acelasi timp , resortul acestei puteri sta in lasitate , in neputinta sa de a accepta realitatea si de a crede in capacitatea umana de a se implini la nivel spiritual , in ciuda ostilitatilor vietii . Lui Nakago ii este teama de Tamahome , de acel om aparent slab , dar care a fost capabil sa isi mentina optimismul si puritatea gandirii , in ciuda atator dureri prin care a trecut in viata , dureri care , in cazul lui Nakago , s-ar fi transformat intr-o ura acerba fata de tot ce il inconjoara . Nakago este constient de acest lucru , si din teama sa rezulta si dorinta de a-l trage pe Tamahome de partea sa , de a-i murdari sentimentele si de a-i strika personalitatea , de a afunda in noroi acea ratiune care lui ii este superioara . Insa nu reuseste nici stergndu-i memoria , nici incercand sa ii distruga dragostea pentru Miaka , atunci cand vrea sa o violeze . Practic , atunci cand Nakago recurge la acest act , conflictul dintre zei si dintre cele doua natii si faptul ca Miaka nu mai putea sa il invoce pe Suzaku pierzandu-si puritatea , sunt lasate deoparte .... Nakago uita .... singurul lucru care mai sta in picioare este orgoliul sau in lupta ca cel al lui Tamahome , al unei fiinte superioare , a carei existenta el nu o intlege . Totodata , Nakago aparent il dispretuieste pe Tamahome si nu ezita sa il descosidere de fiecare data cand se vad , toate acestea cu scopul unik de a-i spori puterile ; este genul acelui personaj negativ al carui malefic sta in dorinta de a-l vedea pe eroul pozitiv crescand in fata lui , pana ce ajunge mai puternik decat el (aceeasi situatie am intalnit-o si in Final Fantasy 10 , conflitul dintre Tidus si tatal sau Jecht , care Jecht il batjocoreste pe Tidus toata viata , spunand ca niciodata nu va fi in stare sa il ajunga pe el , pana ce in final Tidus il invinge pe Jecht , si acesta pierde fericit ca si-a atins scopul ) . Din acest motiv , Nakago nu se fereste de atacul lui Tamahome in final . Acesta este momentul in care pentru prima oara Nakago infrunta realitaea , pentru intaia data in viata sa el se uita in jos , numai ca sa vada ce a lasat in urma . Acest act era necesar pentru indeplinirea dstinului . Rolul lui Nakago a fost indeplinit . Ura sa a luat sfarsit .....
Mi-a luat ceva timp sa realizez treaba asta . Multa vreme am crezut ca Nakago nu s-a aparat pentru ca a considerat ca "all resistence is futile" , din moment ce toate puterile sale tocmai fusesera anulate de Suzaku .

Acum astept pareri ......

Thanks :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Emanuel
post Oct 5 2009, 09:52 AM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



l-am terminat si eu de vazut. Un anime foarte bun, mi-a placut mult - imi place mult cum deseneaza Yuu Watase. comedia este excelenta - sunt momente i ncare am ras cu lacrimi, iar personajele foarte placute - favoritul/a meu e Nuriko :D . Myaka seamana mult cu Usaghi - se vede ca serialele au rulat in aceiasi perioada.
ce as avea eu sa ii reprosez este in primul rand lungimea - din pacate, cred ca seria e prea lunga, si treptat incepe sa isi piarda tonusul. Daca se termina dupa 26 eps cred ca ii dadeam 5 stele. Problema e ca treptat, glumele incep sa devina obositoare, iar anumite scene se repeta in disperare - saracii Myaka si Tamahome cred ca sunt cele mai napastuit cuplu ever - abia trec peste o problema, ca apare alta - I love but I can't love you, Tamahome!!! Myakaaa!!!. Dupa o vreme devine un pic prea mult - chiar si pt un shoujo. In plus, la un moment dat aparesi o faza cam aiurea - everybody wants to rape myaka - mai intai Nakago, apoi Tomo, apoi geamanul.... common guys...Sa nu mai vorbim ca primul personaj principal care moare e Nuriko :(. Episoadele bune incep sa alterneze cu cele mai putin bune...
Ca alte puncte pozitive - mi-au placut the bad guys - nu neaparat foarte complexi, dar bine conturati si cool - in special Nakago, iar finalul este surprinzator de bun, si fara o batalie epica de 30+ eps.
De remarcat este si influenta exercitata de acest anime - Twelve kingdoms are o poveste destul de similara.
Inca nu am vazut ova - am inteles ca este mai slaba - nu stiu poate am sa o vad mai tarziu
In fine FY poate nu e chiar un clasic, dar este un anime foarte bun, care merita vazut, mai ales pt fanii shoujo/fantasy 4/5

PS: as zice ca animeul asta s-ar incadra mai bine in categoria Fantasy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Fate   FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   FY'S COOL !!!!   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Majin   ::>   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 19 2004, 10:14 PM
Ranma-kun   RE: FUSHIGI YUUGI   Dec 10 2004, 06:51 AM
axi   RE: FUSHIGI YUUGI   Dec 10 2004, 06:57 AM
yuki   RE: FUSHIGI YUUGI   Dec 17 2004, 08:48 AM
axi   RE: FUSHIGI YUUGI   Dec 17 2004, 11:16 AM
Immortality   RE: FUSHIGI YUUGI   Jan 12 2005, 02:24 AM
Lady_Megumi   RE: FUSHIGI YUUGI   Feb 14 2006, 05:07 PM
Kisa   RE: FUSHIGI YUUGI   Feb 14 2006, 09:50 PM
Alinna   RE: FUSHIGI YUUGI   Mar 5 2006, 09:44 PM
edinaa   RE: FUSHIGI YUUGI   Dec 10 2006, 10:42 AM
Noli   RE: FUSHIGI YUUGI   Apr 4 2007, 01:08 PM
Oscar   RE: FUSHIGI YUUGI   Jun 20 2007, 05:51 PM
Vebby   RE: FUSHIGI YUUGI   Jun 20 2007, 07:06 PM
edinaa   RE: FUSHIGI YUUGI   Jun 29 2007, 05:08 PM
Emanuel   RE: FUSHIGI YUUGI   Oct 5 2009, 09:52 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:01 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |