Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages « < 6 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Claymore


Muza chan
post Sep 27 2007, 07:54 AM
Post #141


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Gata si finalul... din pacate nu pot sa-i dau rating de "masterpiece", dar e un "excelent" clar. Cumva fortat, nu ca nu mi-ar fi placut. Dar previzibil. Citind repede aseara printre randuri pe Wikipedia, la manga, m-am lamurit si de ce.

In manga povestea e un pic altfel, Clare nu se intalneste cu Priscilla, deci pentru un eventual sequel, Priscilla trebuia sa ramana in viata. Oricum e frumos asa, e mai dramatic si Clare devine un personaj mai complex, trebuie sa traiasca cu asta. Din pacate, tot in manga, Clare nu prea mai apare, acolo incepe un nou arc, cu actiunea peste 7 ani, avand-o in prim plan pe Clarice, numarul 47 de atunci. Apar si fetele cunoscute, dar nu mai e centrata pe Clare. Din cauza asta, nu stiu daca vor continua povestea... sau vor inventa una noua pentru eventuala serie a doua. Tot in manga vedem scopul lui Isley si alte lucruri noi despre organizatie, mult mai negre decat cele de pana acum. Ar trebui sa ne apucam de manga! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Sep 27 2007, 10:25 AM
Post #142


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



Au fost cateva momente, cam pana pe la mijlocul episodului, in care era sa ma bufneasca rasul... in special din cauza replicilor si a animatiei... ceea ce era cat pe ce sa strice toata seria. In rest... aproape ca mi-a placut... cred ca ma apuc de manga :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 27 2007, 02:22 PM
Post #143


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Dap e exact asa cum mi-am imaginat, si mie imi place cand un anime ma surprinde. Nu ca nu a fost bun, a fost chiar interesant, dar nu un masterpiece. Si pana peste un an cand apare sezonul 2 o sa-mi pierd entuziasmul. De, asa-s ongoingurile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Sep 27 2007, 03:16 PM
Post #144


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



se termina cam in pom din pacate
DESI .. au lasat loc pt un sezon 2.
cat despre final battle ... se putea si mai bine .. zic io
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 27 2007, 07:56 PM
Post #145


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



worst. episode. ever... ca sa-l citez pe un gras din Simpsons :P. Un final de poveste a mai sec si decat Berserk, si prost cat un filler, dar tot sper la un sezon 2, ca nu exista poveste mai urata decat una neterminata. N-o sa sar eu pe manga prea repede, dar macar am trecut-o pe lista :P. Ce sa zic, retrospectiv a fost misto, a avut clipe geniale, si-i trist ca amu tre sa-mi caut un anime gotic nou de vizionat :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkAngelGirl089
post Sep 27 2007, 08:24 PM
Post #146


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 100
Joined: 29-August 07
From: Bucurescti
Member No.: 5.029
Points: 288
Gender:



Cate ep are Claymore 26????pentru ca imi da impresia ca o sa mai fie o continuare ceva stie cineva daca va fi si un seson 2 si cand apare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 27 2007, 08:28 PM
Post #147


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Deocamdata nu se stie absolut nimic de un sezon 2, asa ca pana se anunta ceva eu zic sa luam povestea drept gata... it was so touching... buhuuhhuuuu

Bleah, urasc povestile neterminate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Prince of Weird
post Sep 28 2007, 04:52 AM
Post #148


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-August 07
Member No.: 5.007
Points: 47
Gender:



Salut,

Eu as zice ca ultimul episod a fost departe de excelent; mai degraba destul de dezamagitor. Din comentariile citite pe net lumea pare sa fie cam de aceeasi parere (vezi Star Crossed Anime, Anime Arimasu, Random Curiosity). Au ales practic sa nu urmeze manga, probabil pentru ca ar fi lasat povestea neterminata, si au luat-o in alta directie unde au lasat povestea tot neterminata. Plus ca imbratisarea Raki/Clare a fost practic copiata dintr-un episod anterior, adaugandu-i doar un discurs ieftin de morala plin de clisee si chestii arhicunoscute. De-a dreptul patetic.

Si inca nu se stie nimic de un sezon 2. Aici nu e ca la americani, ca la anul urmeaza sezonul 2. Asta ar fi posibil doar daca se hotarasc sa ignore complet manga si sa o ia intr-o directie complet originala. Altfel, trebuie sa astepte sa apara suficiente capitole din manga - si astea apar destul de rar, cam unul pe luna. Ar trebui sa astepte probabil vreo 2-3 ani sa apara suficiente capitole din manga ca sa aiba dupa ce sa faca inca un sezon.

Din cate am inteles anime-ul a inceput sa devieze de la manga pe la episodul 20, cand Clare ar fi trebuit sa se lupte cu Flora, ceea ce nu se intampla in anime. Apoi, in manga, Raki continua sa ramana cu Isley dar nu afla inca adevarul despre Priscilla. Cam astea ar fi singurele diferente pana la lupta cu Rigardo. Cei care vor sa afle ce ar fi trebuit sa se intample in povestea originala pot continua sa citeasca manga incepand de pe la jumatatea capitolului 59 (The invasion of Pieta 3). Aici e mijlocul luptei cu Rigardo, unde are loc o transformare suplimentara a lui Clare si la putin timp dupa lupta povestea incepe sa difere complet fata de anime. Urmeaza 14 capitole in care se intampla o gramada de lucruri, ultimul capitol fiind 73. Din cate am inteles capitolul 74 o sa apara abia prin noiembrie.

Manga o puteti citi de aici, de exemplu (dati clic pe pagina ca sa avansati la urmatoarea); e primul loc peste care am dat la o cautare rapida pe google. Si ca sa va fac curiosi: explica de ce Isley calatorea singur cu Priscilla, incotro se indrepta si care era de fapt planul lui; arata ce planuri avea organizatia Claymore pentru a face fata Abisalilor si care era arma lor secreta; isi fac aparitia si primele doua numere din organizatie (Alicia si Beth); doi dintre Abisali se lupta, iar la un moment dat actiunea se muta 7 ani in viitor. Interested yet? ;)
Partea prosta, dupa cum am zis, e aparitia rara a capitolelor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Sep 28 2007, 07:31 AM
Post #149


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Prince of Weird:
Rating-ul meu se referea la serie, nu la ultimul episod. Precizez acum, pentru ca exprimarea a fost ambigua. :(

Cat despre continuare, depinde, dar in ultima vreme si casele de productie japoneze au devenit destul de deschise la continuari. Problema lor e alta, si e serioasa, din punctul meu de vedere: ca manga, de acum incolo nu mai e centrata pe Clare. Si au fost obligati sa dea totusi un final partii asteia.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Prince of Weird
post Sep 28 2007, 02:14 PM
Post #150


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-August 07
Member No.: 5.007
Points: 47
Gender:



Muza chan:
OK, am inteles; si de acord, in cazul asta.

Iar cu faptul ca manga nu mai e centrata pe Clare, nu cred ca asta e ceva definitiv. Clarice/Miata nu prea au potential de personaje principale. Miata e cam ciudata, legatura dintre ele la fel, si ar fi destul de repetitiv sa treaca la un alt personaj principal care este practic tot cea mai slaba luptatoare. Plus ca nu au terminat cu Clare, care mai are mult de evoluat pana sa ajunga o luptatoare suficient de puternica. Teoretic, avand in vedere progresul lui Clare de pana acum si faptul ca va trebui sa o infrunte pe Priscilla la un moment dat, eventual si cateva din celelalte forte imense existente, ma astept sa continue in directia asta. Si chiar daca incetinesc sau renunta la evolutia lui Clare, nu cred ca se vor concentra pe altcineva; cred ca eventual vor merge in paralel cu mai multe personaje principale.

Clarice/Miata sunt niste personaje noi, cu un rol destul de important momentan si poate si pe viitor, si li se acorda ceva timp pentru a fi conturate cat mai bine. Asta e parerea mea; ramane de vazut ce se va intampla.

Referitor la continuare, eu zic ca principala problema pentru studio e daca sa urmeze materialul sursa si sa astepte mult timp sa apara suficiente capitole sau sa o ia intr-o directie complet originala. Nu cred ca centrarea mai mult sau mai putin temporara pe Clarice/Mieta in manga a avut vreo legatura cu finalul sau influenteaza planurile de continuare. Puteau sa urmeze manga si sa se opreasca inainte de saltul peste 7 ani. Cred ca au incercat sa incheie oarecum ca sa obtina si un final relativ si o posibilitate de continuare; apoi, in functie de rating-uri/bugetul pe care il au/evolutie manga/stiu eu ce ii mai intereseaza pe ei, sa stabileasca ulterior daca sa continue sau nu.

Cineva zicea ca e posibil sa scoata niste OAV-uri in continuare, ceea ce ar avea mai mult sens daca vor sa urmeze manga, decat sa astepte o gramada pentru un sezon nou.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 28 2007, 05:37 PM
Post #151


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



stii ca teoretic, ar aparea o problema daca nu ar urma directia impusa de povestea din manga. ce se poate intampla daca publicul place mai mult directia urmata de anime? ce or sa faca editorii manga-ului? weird situation, ptr ca de fapt drepturile de autor sunt cumparate de la ei, deci ar avea un drept oarecare de preemptiune? ar fi o situatie interesanta.
cat despre orice fel de continuare, nu cred ca vom avea parte prea curand, asa ca impacati-va cu ideea.
iar ultimul eps, din pacate a fost destul de previzibil, la fel ca si posibilitatea ca povestea sa ramana neterminata, dupa cum a presupus mai multa lume pe aici de-a lungul timpului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Prince of Weird
post Sep 28 2007, 06:23 PM
Post #152


Incepator
**

Group: Members
Posts: 11
Joined: 27-August 07
Member No.: 5.007
Points: 47
Gender:



QUOTE(axi @ Sep 28 2007, 06:37 PM)
stii ca teoretic, ar aparea o problema daca nu ar urma directia impusa de povestea din manga. ce se poate intampla daca publicul place mai mult directia urmata de anime? ce or sa faca editorii manga-ului? weird situation, ptr ca de fapt drepturile de autor sunt cumparate de la ei, deci ar avea un drept oarecare de preemptiune? ar fi o situatie interesanta.

Eu zic ca e putin probabil ca un anime sa o ia intr-o directie extrem de interesanta iar manga sa devina atat de jalnica incat sa scada vanzarile semnificativ si sa se supere autorul/editorii. Nu sunt foarte la curent cu istoria anime/manga dar ma indoiesc sa se fi intamplat asa ceva vreodata. Daca e sa ma gandesc la Full Metal Alchemist anime, asta e o serie extrem de populara a carei poveste a deviat de la manga dupa primele capitole, din cate stiu, ambele au succes si toata lumea e multumita. In rest, de obicei adaptarile anime care incearca sa devina originale sunt mai slabe decat manga de la care au deviat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Sep 28 2007, 07:18 PM
Post #153


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Fish tail ending ^_^ plat; atmosfera de lava & tension a fost realizata atat de bine ca ma sufocam in ea; mi-a placut finalul blue and sharp in stilul ep cu Teresa; o sa tin minte seria din cauza Teresei; am senzatia de interludiu si imi displace ca, daca va exista o continuare, trebuie sa o astept <_<

Sum up: a fost fara indoiala inceputa foarte bine - Teresa goes into history - dar finalul mi-ar fi placut sa fie mai incitant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 29 2007, 09:03 PM
Post #154


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... sa zic si eu citeva cuvinte... intr-adevar este reusit... idee... story... adica intr-un cuvint originalitate... transpunerea in imagini... personaje... excelent realizat... din perspectiva mea se termina... din perspectiva continuitatii story-ului se prefigureaza o continuare... sau o alternativa la continuare... hmm... am mai privit o data minisaga "Terresa of the faint smile " ... hmm este ceea ce mi s-a parut ca fiind cea mai incitanta si mai bine realizata parte din Claymore... de fapt continuitatea per ansamblu este excelenta... nimic nu este fortat in Claymore, povestea desfasurandu-se fluent... probabil asta a facut finalul previzibil... nu cred ca ar fi putut fi altfel... este firesc... hmm... imi aminteste de Berserk... not bad... il asez linga...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Oct 2 2007, 08:49 PM
Post #155


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Am terminat si eu in sfarsit Claymore. Si cele mai puternice impresii au fost:
1. Clare arata super in lupta si mi-a placut fiecare etapa prin care a trecut.
2. De ce naiba nu a fost nimeni sa il omoare pe Raki???

Sa incepem cu motivul 2. Dupa ce plange prin tot anime-ul, trage dupa Clare, se jura sa omoare monstrii, sa o apere pe ea...etc... incepe sa o imbratiseze pe Priscilla, plange pentru ea. Ohh, da, perfect moment sa uitam cat de rai sunt monstrii si sa le aratam natura noastra umana. Pacat ca nu l-a mancat Priscilla atunci :lol: Era la un moment una din Claymore care ii spunea lui Raki "You are so troublesome!"... Boy, was he ever *rolls eyes* Bine... asta e, va trebui sa ma obisnuiesc cu el, de vreme ce nimeni nu a trecut cu sabia prin el si ramane atasat de Clare. M-a enervat si mai mult cand Jeane a murit in locul lui... grrr.

Clare a fost superba. Fiecare transformare a fost bine facuta. Chiar mi-a placut modul treptat in care s-a adaptata inamicului. Nu prea mult cat sa devina monstru, dar destul sa il poata invinge. Asta da control asupra asa zis-ului moment "Awakening". Bine, putea macar sa ii ia capul Priscillei. Fetita aia ma scotea din sarite de fiecare data cand arata scena cu ea plangand, mancand din tipul ala si strigand dupa mama, tata, fratele, sora. Bine ca n-a zis de toata familia.. unchi, matusa, var, verisoara..ca se prelungea episodul la 30 de min :lol:

Sfaristul a fost interesant. Lasa loc pentru o serie doi? Sau doar sper eu? :P Ar fi tare sa fie si o serie doi pentru ca nu am apucat sa vad ce poate face Easley si ce anume vrea si poate face Organizatia.

P.S.: Singurul lucru deranjant a fost inteschimbul cu Teresa / Clare pe jumatate monstru. Mama ce urata parea Clare pe langa frumusetea radianta a lui Teresa :lol: Si faptul ca Teresa nici nu trebuia sa se forteze sa ii bata pe toti :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Oct 16 2007, 04:41 PM
Post #156


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Sunt de acord cu Trix la partea cu Raki, a fost util doar la inceput cand ia adus mintile in cap lui Claire in capela, pt mine asta a fost rolul lui in anime, sa arate ca un Awakened poate sa se intoarca in human form daca i se da un impuls sentimental creierului uman, dupa scena aia trebuia ori omorat ori sa nu se mai intalneasca deloc cu el... eventual in sezonu 2 dar si atunci sa fie un mare swordsman sau un Claymore masculin, altfel nu las fi acceptat... Ca sa nu mai zic ca ma scoate din sarite faza cand il saruta Claire, aia chiar nusi are rostu... pana si in Evangelion am vazut un oarecare rost cand il saruta Misato pe pusti, dar aici ba. In rest.... sfarsitul merge facand abstractie de Raki, e calumea animeul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Nov 5 2007, 08:02 PM
Post #157


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



L-am terminat si eu in sfarsit cap-coada (de peste).
Impresii:
Anime usor, hranitor pentru ochi. :P Mi-a placut, poveste destul de simpla, dar sunt rasturnaturi de situatie pe care personal le ador.
Actiunea este de calitate, se vede ca nu e prea mic bugetul, asta se observa si din seiyuu alesi, o gramada de cunoscutzi (Romi Paku, Mizuki Nana etc.)
Sfarsitul ... ce sa zic, deja m-am obisnuit cu chestii de genul asta, dar asteptam un al doilea sezon dupa cum zic barfele.
Regret un pic ca nu m-am apuct de el cand a fost fresh, sa fiu la curent cu discutzile voaste. Vad ca a iesit un topic frumusel aici.

QUOTE(Trickster @ Jun 1 2007, 11:55 AM)
Ar mai fi si faptul ca ea e singura cu un alt Claymore in ea, nu cu Yoma... ma gandesc ca asta duce la ceva diferente totusi. Dar asa zic si eu, you go girl!
*



Mi-a parut rau ca nu se pune mai mult accent pe chestia asta in serie. Am eu o teorie: Clare fiin doar un sfert youma, nu hanyou ca restul, nu se poate trezii in totalitate, si are anumite avantaje, dar evolueaza mai greu dupa cum stim toti...
Vedem cand apare sezonul 2! Sa nu va aud cu spoilere din manga! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Nov 10 2007, 06:47 PM
Post #158


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Anzai:
In legatura cu teoria ta: Probabil ca de aceea ea e singura care se comporta diferit de celelalte, atunci cand e de vorba de awakening.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Nov 10 2007, 08:51 PM
Post #159


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Nov 10 2007, 08:47 PM)
Anzai:
In legatura cu teoria ta: Probabil ca de aceea ea e singura care se comporta diferit de celelalte, atunci cand e de vorba de awakening.
*



Ar fi fain ca la awakening-ul ei sa se trezeasca Theresa in ea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Nov 10 2007, 09:38 PM
Post #160


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Heh, mai degraba ar fi bizar... nu stiu ce fac aia, dar daca functioneaza si asa atunci sa faca un superclaymore cu un pic din toate :P. Eu unul as prefera sa devina cu totul altceva, scapand de "infectia" din ea. Vom vedea... probabil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th September 2024 - 06:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |