Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Otaku Festival, in Brasov si Bucuresti


The Different Mechanist
post Sep 13 2006, 12:12 PM
Post #1


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Ei bine, uite ca se intampla si asta. In aceasta toamna se va desfasura ceea ce vrem a fi prima editie dintr-o serie de conventii anuale avand ca tema cultura otaku la scara ceva mai mare, conventii ce sa reuneasca artisti si fani manga/anime din toata tara. Evenimentul va avea loc pe data de 30 septembrie in Brasov, respectiv pe 7 si 8 octombrie in Bucuresti. In cadrul acestui festival se va lansa noua revista "Otaku Magazin", revista ce se doreste a fi atat o platforma de lansare pentru tinerii artisti romani, cat si un mediu de lectura care sa depaseasca din punct de vedere al profesionalismului nivelul fanzinelor din acest domeniu existente la ora actuala la noi in tara. De asemenea, pe tot parcursul evenimentului se vor proiecta documentare despre cultura otaku/manga/anime, se va pune muzica, se vor proiecta amv-uri, anime, se va tine un concurs cu premii, si multe altele, pe care le veti descoperi pe parcurs.

Mai multe detalii puteti afla pe site-ul oficial al festivalului ( www.otakufestival.com ), unde puteti gasi si programul evenimentului, precum si cateva detalii despre artistii participanti si download-uri.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 13 2006, 03:21 PM
Post #2


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...eu sunt curios de un lucru in toata desfasurarea asta... participarea... probabil as putea veni insa am lucruri mai importante de rezolvat insa lasind ignoranta mea deoparte sper ca lumea sa vina in numar cit mai mare pt a nu ucide elanul primei editii... hmm... ar mai fi ceva... cele doua locatii Brasov si Bucuresti... complexitatea programelor difera... este data cumva de diferenta de marime a comunitatii locale sau a interesului !?... a inca ceva... se mizeaza pe vizitatori avizati sau neavizati ?... cum se pune accentul pe promovare ?...hmm...dileme probabil premature pt o prima editie dar cred ca s-au luat in calcul de organizatori...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 13 2006, 04:08 PM
Post #3


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Participarea suntem siguri ca va fi suficient de mare, nu neaparat din partea persoanelor avizate cat din partea celor neavizate, avand in vedere canalele pe care se va promova evenimentul (web, reviste, spoturi TV).

Initial totul fusese planuit doar pentru Bucuresti. Mai apoi s-a decis efectuarea - pentru a avea o acoperire mai mare - si in Brasov. Atat resursele (extrem de limitate de altfel), interesul cat si marimea comunitatii nu au permis ca desfasurarea de la Brasov sa aiba mai mult de o zi - care zi de altfel va fi aproape identica cu prima zi a festivalului de la Bucuresti (lansare revista, proiectii documentare, muzica etc). Evenimentul din Bucuresti va avea o a doua zi, al carei program, in mare, il stiti. Cam astea sunt motivele pentru care difera complexitatea programelor.

Se mizeaza atat pe vizitatori avizati cat si pe neavizati. Cei avizati vor sti in mare despre ce e vorba si ne straduim sa gaseasca lucruri interesante si noi pentru ei in cadrul festivalului, iar celor neavizati li se vor pune la dispozitie materiale informative, atat tiparite cat si in format digital in cadrul festivalului, iar documentarele ce vor fi prezentate acolo credem ca vor prezenta destul interes atat pentru neavizati cat si pentru cei mai "versati" in manga/anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zugu
post Sep 13 2006, 04:32 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 156
Points: 28
Gender:



Pentru ca suntem inainte de festival, pentru ca este primul de genul asta la noi in tara, pentru frumoasa incercare de a populariza manga/anime in Romania si pentru multe altele, BRAVO, SUCCES si SA FIE INTR-UN CEAS BUN!

Cu toate ca am anumite nelamuriri si dubii, o sa ne ramana timp sa discutam dupa.

E bine ca se intampla!

Felicitari!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 13 2006, 04:35 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... deci am intuit bine... mda este greu intr-adevar tinind cont unde se intimpla si ce anume... un lucru important pentru eveniment e coeziunea dintre vizitatori si host... probabil as veni mai mult pentru ideea de event decit pentru ce poate el sa-mi propuna...well...poate la anul o sa ajung si eu daca imi permit treburile...oricum... bafta organizatorilor si astept un feed-back... ja
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 13 2006, 05:17 PM
Post #6


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Ach, am uitat sa mentionez faptul ca organizatorii vor fi la dispozitia publicului pe toata durata festivalului :D O sa purtam ceva insigna/badge/ecuson, sa ne recunoasteti, si cand aveti vreo intrebare, nelamurire sau pur si simplu o cerere, sa ne abordati fara mila, ca doar de-aia o sa fim pe acolo :D


Multumiri pentru urari, sa fie :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 13 2006, 06:22 PM
Post #7


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



OAUuuuu, ce fain ca avem si noi asa festivaluri - ma uitam ca cei din America au ditamai festivaluri (Otakon) si noi nu. BRAVO. eu voi fi la Brasov in acea perioada, asa ca mergGGGGG :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 13 2006, 07:07 PM
Post #8


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Coyotee: un pic de cenzura... vezi mai jos :P

Si de curiozitate..... forumul nu ar trebuii sa aibe cativa oameni in organizare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 13 2006, 10:19 PM
Post #9


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



Nah, ne-am gandit ca o firma de protectie si paza ar da bine la imagine...si singurii disponibili au fost astia. Stii cum e: "Calul de dar nu se cauta la dintzi"...

Vorbesti de forumul anime-club, daca are cumva cativa oameni in organizare? Daca da, atunci are. Nu degeaba a-c e trecut la "parteneri" si are logo-ul pe afis si pe site. :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Sep 13 2006, 10:45 PM
Post #10


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



cat despre DUREX ... hmmm vb intr-un nou topic :P Scorpio fetitze gasim k doar estem in romania :P :))) !!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Sep 13 2006, 11:06 PM
Post #11


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
Vorbesti de forumul anime-club, daca are cumva cativa oameni in organizare? Daca da, atunci are
Sunt singurul care n-a inteles nimic din propozitiile astea sau e de la bere? Cred ca ai uitat niste cuvinte/propozitii pe unde sau logica a luat-o la goana....mai ai o fisa

Coyotee: n-avem nevoie de astfel de mesage pe aici... asa ca CENZORED... Esti admin... try TO ACT LIKE ONE
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Sep 13 2006, 11:26 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



In primul rand FELICITARI pentru initiativa, munca depusa si pentru portile ce le deschideti pentru artisti (si nu numai) din Romania :D . Stiu ca de obicei se estimeaza probabilitatea de a continua un festival in functie de succesul festivalului din anul respectiv. Se aplica si aici regula? Si daca da cum o sa va dati seama de succes? In functie de vanzari (daca se vinde ceva sa ne spuneti sa nu venim cu degetul in..... gura) sau cu ochiometrul, cati oameni se prezinta la festival? Imi inchipui ca se va vinde primul numar din revista promovata in primul rand.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 13 2006, 11:26 PM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



am fot atras de numele unui anumit sponsor ... insa nu despre asta vreau sa discut aici :P
data fiind conotatia peiorativa si evident negativa a termenului "otaku", termen utilizat cu atata mandrie proletara, in mod evident cunoscandu-i-se semantica, de catre organizatori, cred ca pot spune cu mana pe inima ca, in calitatea mea autoatribuita de neavizat, trag concluzia ca va fi un festival al inadaptarii sociale si refugiului intr-o lume imaginativa proprie, creatie fundamentata fara indoiala pe lumea anime/manga atat de placuta unor neavizati ce nu cunosc adevaratele pericole ce ii pandesc in spatele acestor termeni aparent inofensivi (anime/manga). drept urmare, ca un vasnic aparator al valorilor sociale pozitive ma voi vedea nevoit sa reconsider intentia mea de a participa la acest eveniment, in conditiile mai sus expuse, atragand totodata atentia neavizatilor asupra pericolelor ascunse sub banalitatea unui termen prost si prea des utilizat.
al vostru ... inca eu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 13 2006, 11:39 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hahaha... axi ce sarcastica amuzanta parca as fi eu acu ceva timp :lol:... ma rog... decit "animist" mai bine otaku... suna exotic pt neavizati indiferent de semantica substratului :P... bey eu zic, ca este un efort si merita macar un gambate pe ici pe colo... poate facem un topic cine e otaku si de ce ? si intram in placerile controverselor si al adevarurilor absolute :P...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 13 2006, 11:43 PM
Post #15


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu mai posta bey dublu ca o sa cred ca am baut prea multa bere ... ca un adevarat otaku ce sunt :P ...
revenind on topic ... le urez numai de bine organizatorilor si bafta, ptr ca stiu ce greu e sa pui atatea lucruri unul langa altul ca sa iasa ceva klumea.
din partea mea sa fie cat mai bine si sa vina lumea si sa se simta bine. eu doar mi-am exprimat parerea referitoare la ceva anume, si daca am facut-o intr-o maniera sarcastica ... este ptr ca incapatanarea si ideile fixe merita sarcasmul :D
iar aceasta utilizarea a termenului "otaku", in afara de un oarecare exotism, care poate fi usor obtinut si prin intermediul altor mijloace, justificabile insa in ideea unui efort promotional profesionist, mi se pare total nelalocul ei. parerea mea ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 14 2006, 12:48 AM
Post #16


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Well eu va urez tot norocul din lume si sper sa iasa ceva superb. Astept sa vad filmele de la festival pentru ca din pacate in Timisoara nu se organizeaza si mie-mi incepe facultatea.

E un lucru admirabil si sunt sigur ca a fost destula munca pentru a-l realiza, si mult mai multa muca va veni pe voi in timpul desfashurarii.. asha ca gambate ne mina-san.

Poate daca va avea success o sa incercati si prin Timisoara peste un an doi, ar fi nemaipomenit.

P.S. daca va mirati unde au disparut toate prostiile de pe acest topic: le-am pus la incuietoare, intr-un beci adanc si intunecat, unde vor ramane pentru vecie, si unde o sa ajunga si toti care mai fac prostii pe forum :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Sep 14 2006, 12:54 AM
Post #17


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



GG :)


Era in plan si Arad (care e oarecum aproape de Timisoara), dar din pacate a trebuit sa pice la fel cum a picat si ideea cu bannerul promotional care sa inveleasca Palatul Parlamentului :( Oricum la anul vrem sa se extinda in partea aia a tarii (multi dintre artistii participanti/sustinatori sunt de prin acea zona)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 14 2006, 01:07 AM
Post #18


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Si Arad ar fi foarte bine, oricum este doar un inceput. Anime in Romania este inca intr-un stadiu embrionic, e nemaipomenit sa se organizeze un eveniment mediatizat chiar si in acest stadiu.
Sunt sigur ca peste cativa ani se va raspandi si prin alte orase mari si va ajunge comparabil cu cele din vest. Pana atunci trebuie sa fim multumiti cu ce avem si sa contribuim cum putem la evolutia fenomenului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Sep 14 2006, 09:07 AM
Post #19


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



eu o sa fiu si in Brasov si in Bucuresti :)

in spatele acestui fest a fost o munca enorma, care merita toata aprecierea si respectul. sunt sigura ca toata munca asta de promovare a fenomenului nu se va opri aici, iar ca inceput otaku fest e mai mult decat promitator. iar pe cei care nu fac altceva decat sa carcoteasca si sa caute nod in papura pur si simplu ignorati-i. :lol:

felicitari maxime tuturor celor care si-au dedicat timpul, nervii si creativitatea pentru organizarea acestui event
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 14 2006, 10:19 AM
Post #20


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



nici eu nu pricep de ce atatea critici - e un eveniment unic in Romania, in care s-a pus mult efort. In plus, asa ceva exista si prin alte parti, deci nu vad care ar fi problema in Romania.
si Axi, sincer eu nu vad o asa problema in folosirea termenului de otaku. e adevarat ca la origine (in japonia) are o conotatie mai mult negativa, dar in afara spatiului nipon termenul e folosit ca echivalent pt fan anime, so it's no problem.
Inclusiv in America un asemenea festival poarta numele de Otakon - deci, again, nu suntem singuri ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 9th May 2024 - 12:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |