Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AFRO SAMURAI


Trickster
post Aug 2 2007, 04:49 PM
Post #81


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Uuu, un inamic al globalizarii... sorry, resistance is futile :P Plus ca Japonia e cel mai clar exemplu de globalizare... astia nici n-au iesit bine din epoca feudala ca au si acaparat tot ce avea planeta asta de oferit.

Pai da, standarde rasiale... sau n-am inteles eu si e suficient sa am cetatenie Japoneza? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 3 2007, 12:01 AM
Post #82


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



1.Vreti argumente? Ok! Animatia e foarte bine realizata. Sa vezi cum ii flutura coafura aia imensa, sau cum zboara capul taiat al tatalui sau mi se pare destul de impresionant. Afro Samurai a avut animatori foarte buni. Si grafica, desi poate ca nu este pe gustul tuturor, nimeni nu poate spune ca este "varza".
2. Toate asa zisele "kitsch"-uri a la Hollywood ii dau farmec. Faza cu sandalele Nike cel putin a fost de-a dreptul criminala. Au mai mult o tenta parodica decat una serioasa, si din acest motiv trebuiesc privite din alt unghi. Nu au incercat sa faca un anime 100% serios.
3. Povestea nu e deloc sub-mediocra. Faza aia cu alianta bosorogilor a fost super tare :lol: iar ideea cu bandanele numarul 1 si numarul 2 mi se pare destul de originala. Nu am mai intalnit ceva similar pana acum, dar poate ca nu am vasta voastra experienta :P E drept, s-au mai intalnit povesti similare, cu orfani, si dojo-uri si alte cele, dar mie mi se pare ca in Afro Samurai au fost amestecate destul de bine.
4.Kengo, eu nu vad care e problema ta. Zici ca au facut cine stie ce mare sacrilegiu. Sunt desene animate pana la urma. Nu sunt o noua religie. Le urmaresti ca sa te distrezi, si cu cat sunt mai bune si mai de calitate, cu atat te distrezi mai mult. Tu vad ca te comporti de parca ti s-a profanat deitatea :lol: Loosen up a little :)
5. Era sa uit, Muza chan. Nu m-am referit la cineva anume, si nu vreau sa jignesc, dar tot aud aceleasi argumente stereotipice si deja devine iritant. A aparut primul episod, i s-a facut primul review, si toti capata brusc aceasi opinie precum ciupercile dupa ploaie. Daca repet argumente nu inseamna ca argumentez. Daca aduci argumente argumentezi. :P
Argumentul meu in favoarea Afro Samurai: am reusit sa vad toate cele 5 episode. Asta spune multe in ceea ce ma priveste, pentru ca eu cu greu mai pot viziona un anime fara sa ma plictisesc.
Kitschos si stereotipic cum il vedeti voi, mie a reusit sa imi capteze atentia. :P
Over ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 3 2007, 09:23 AM
Post #83


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Baka man:
"argumente stereotipice".... :P Saraca limba romana... :P

Gandeste-te un pic la asta. Exista o mare diferenta intre a-mi place si a fi bun. Sunt unele filme, carti, anime-uri, de o calitate medie sau proasta pe care le-am vazut de-a lungul timpului. De ce le-am vazut? Poate m-a distrat ceva, sau m-am uitat ca Seinfeld sa pot comenta sarcastic in timpul filmului sau dupa, poate pentru vreun actor :P mai sexy sau pur si simplu pentru a vedea limitele prostiei (ca mereu descopar ca nu are limite, dar tot nu ma invat minte! :P ). Asa ca faptul ca am vazut acel lucru nu e un criteriu de calitate.

Pe de alta parte, trebuie facuta diferenta clara intre "mi-a placut" (mie si un milion de alti oameni) si "e bun". Nu e rusinos sa zic ca mi-a placut nu stiu ce anime, dar daca ii fac un review matur cu el pe jos. Pentru ca gusturile nu se discuta, dar nici nu se compara cu calitatea.

The end...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Aug 3 2007, 10:38 AM
Post #84


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Baka man @ Aug 3 2007, 01:01 AM)
1.Vreti argumente? Ok! Animatia e foarte bine realizata. Sa vezi cum ii flutura coafura aia imensa, sau cum zboara capul taiat al tatalui sau mi se pare destul de impresionant. Afro Samurai a avut animatori foarte buni. Si grafica, desi poate ca nu este pe gustul tuturor, nimeni nu poate spune ca este "varza".
*



da, dar animatia nu e totul. degeaba ii flutura frumos coafura aluia daca povestea nu are cap sau coada. parerea mea...

QUOTE(Baka man @ Aug 3 2007, 01:01 AM)
2. Toate asa zisele "kitsch"-uri a la Hollywood ii dau farmec. Faza cu sandalele Nike cel putin a fost de-a dreptul criminala. Au mai mult o tenta parodica decat una serioasa, si din acest motiv trebuiesc privite din alt unghi. Nu au incercat sa faca un anime 100% serios.
*



daca o iei ca pe o comedie buna, afro samurai chiar te face sa razi (vezi postul meu de pe pagina cealalta). dar eu tare ma tem ca s-a vrut a fi ceva serios ai atunci nu imi mai vine a rade...

QUOTE(Baka man @ Aug 3 2007, 01:01 AM)
5. Era sa uit, Muza chan. Nu m-am referit la cineva anume, si nu vreau sa jignesc, dar tot aud aceleasi argumente stereotipice si deja devine iritant.
*


QUOTE(Baka man @ Aug 1 2007, 05:31 PM)
Mda, nu prea am ce zice. Sincer sa fiu, am impresia ca unii au cam repetat ca papagalii ce au citit pe net despre acest anime ca sa se alature si ei turmei ce sustine ca Afro Samurai a fost o porcarie, doar de dragul de a parea si ei interesanti.
*



nu neaparat. daca te uiti bine, au fost destui care ai fost pro si nu contra. mai ales pe al inceputul topicului. parerile au fost destul de impartite.
nu stiu ce sa zic despre parerile stereotipice pe care zici tu ce le-ai citit aici. e posibil ca multi dintre noi sa ne fi format gustul pt animatie intr-un anumit fel si cand am vazut ceva gen afro samurai am reusit sa gasim aceleasi argumente contra cu totii. (sincer eu aveam expectante f mari legate de afro samurai, nu cititsem nimic de el pe net, insa dupa ep 1 am fost "O_O wtf is this?!" mi-a lasat impresie proasta din prima...)

edit: cat despre the 5 killers...in primul rand sper ca nu va fi in engleza. titlul si numele lor de cod sunt intr-adevar stupide, dupa cum zicea trickster. totusi poate se dovedeste o poveste interesanta (plus ca imi place cum arata grafica). cu siguranta ma voi uita cand va aparea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 3 2007, 06:00 PM
Post #85


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Shinju, sa nu-ti faci asteptari mai mari decat film de actiune de le 5 killers... e mai bine sa fii placut surprinsa decat dezamagita :P. Si sa stii ca Afro nu s-a vrut serios (adica... tipul bea limonada), daca ar fi fost sa fie serios n-ar fi avut vocea lui Samuel L. Jackson :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Iusty
post Aug 3 2007, 07:15 PM
Post #86


Sad in a sad world
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: 28-September 05
Member No.: 1.832
Points: 156
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Aug 3 2007, 10:23 AM)
Gandeste-te un pic la asta. Exista o mare diferenta intre a-mi place si a fi bun
*


Mie mi s-a părut un review destul de obiectiv, axîndu-se pe secvenţe ce consideră că ar fi pe gustul oricui. Şi pînă la urmă, un review nu e nimic altceva decît părerea cuiva despre un anumit eveniment/film/anime etc. Da-n fine, e şi părerea cuiva să nu distingă între plăcere subiectivă şi caracterizare subiectivă :P

QUOTE(Muza chan @ Aug 3 2007, 10:23 AM)
De ce le-am vazut? Poate m-a distrat ceva, sau m-am uitat ca Seinfeld sa pot comenta sarcastic in timpul filmului sau dupa, poate pentru vreun actor  :P  mai sexy
*


Uuuu, reminds me of those hag... um, persoanele alea în vîrstă care se uită la Diaconescu şi dup-aia comentează dimineaţă (cu riduri la ochi că s-au uitat pînă dimineaţă :lol: ) ce nasol a fost şi ce porcării văd pe-acolo. Well, we live in the same world, cum să nu respecţi aşa ceva? ;)

Ok, getting serios, my oppinion, puteţi să-i spuneţi şi review sau orice altceva: anime antrenant, într-adevăr stereotipic la început (primele 2 episoade nu mi-au zis mai nimic), dar care se redresează în următoarele şi mai ales în cel de sfîrşit. Cine poate spune că n-a găsit uimitoare lupta dintre Afro şi robot? Sau omorurile ,,fără număr" asupra moşilor ălora enervanţi care mereu credeau că e doar o chestiune de timp pînă înving? :lol: Al patrulea din nou a fost cam slab, dar destul de sentimental în orice caz.
Puncte forte: grafica (şi pentru o coproducţie, a fost destul de reuşită), vocile personajelor (n-am mai auzit o interpretare aşa bună în eng de muuuult... besides, streseotipurile pronunţiei japoneze şi tonurile probabil n-ar fi oferit acelaşi efect), personajul secundar care-l urmează pe Afro şi din ce-am înţeles, pare a fi un soi de spirit al bandei (că nu cred faza cu ,,prieten imaginar" zisă de infamul no.1), ,,uciderea mieilor" şi decizia lui Afro, dar şi a senseiului său (deşi de ce trebuia să moară tot n-am înţeles), chiar şi prostia domnului panda în legătură cu cine a fost de vină în ziua aia (din punctul meu de vedere, el a fost fiindcă nu şi-a ascultat învăţătorul şi-acum nu ştie pe cine să dea vina).
Puncte slabe: au zis destui aceleaşi lucruri :P Mă limitez la stereotipuri gen ,,tough guy beats all", ,,tough guy gets hurt and saved by beautiful woman that drools about him" şi desigur scena finală dintre ei doi cînd ea îi ţine partea fiindcă ,,îl ştia ca pe copilul de altă-dată"... asta exact după terminarea unui act sexual :lol: Mi-e frică să mă gîndesc cum şi-l amintea xP
QUOTE
(sincer eu aveam expectante f mari legate de afro samurai, nu cititsem nimic de el pe net, insa dupa ep 1 am fost "O_O wtf is this?!" mi-a lasat impresie proasta din prima...)


O serie nu se judecă din primul episod totuşi, sau măcar ar fi trebuit să încerci să-ţi păstrezi obiectivitatea pentru pînă la sfîrşit :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 5 2007, 11:21 AM
Post #87


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Oh, come on, Shiju, dupa cum a zis si Iusty, tipul bea "lemonade" si are sandale Nike. Ca sa nu mai zic de mister Teddy Bear, prietenul din copilarie al lui Afro. Asa ceva se vrea serios in conceptia ta?
Si nu am inteles ce ai vrut sa spui prin " "argumente stereotipice".... Saraca limba romana... ", Muza chan Care e faza? Ok, poate trebuia sa spun si eu "argumente" stereotipice, ca sa se prinda toti care e faza, ca vad ca nu e asa usor de inteles pentru toti. Nu am auzit decat: poveste mediocra bla bla bla, personaje mediocre bla bla bla hollywood bla bla bla si pe Kengo cum sare in sus ca a fost jignit spiritul samurailor :lol:
Orfani avem si in Full Metal Alchemist, orfan este si Gutts din Berserk, si Jin din Samurai Champloo isi omoara sensei-ul, dar nuuuu, alea nu sunt chestii mediocre deoarece acele anime-uri au primit review-uri pozitive ( pe corect, nimeni nu poate nega asta ). Daca e sa o luam asa, 90% din anime-uri au povesti mediocre. Toata faza e ca Afro Samurai nu a fost dezvoltat cum trebuie. A avut doar 5 episoade, si daca puneau accent pe poveste trebuiau sa renunte la multe dintre scenele de actiune, si in conditiile in care Afro Samurai a fost facut sa iti ia ochii, nu stiu cati ar fi fost de acord cu aceasta decizie. Si inca o chestie, cum poti sa-i faci un review negativ unui anime care ti-a placut? Ori iti place, ori nu-ti place. Hotaraste-te odata!
P.S.
QUOTE
Pe de alta parte, trebuie facuta diferenta clara intre "mi-a placut" (mie si un milion de alti oameni)

Mie si unui milion de alti oameni :P Saraca limba romana :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 6 2007, 04:52 PM
Post #88


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Baka man @ Aug 5 2007, 08:21 PM)
...bla bla bla si pe Kengo cum sare in sus ca a fost jignit spiritul samurailor :lol:



hai ca revin pur punktual....: care spirit al samurailor dom'ne....??, ca io n-am vazut nici-unul.....!!(trecand peste faptul ca nici macar n-am adus in discutie aspectul asta... :D )

singura mea nemultumire vis-a-vis de aceasta animatie este ca, "toata lumea spune ca ar fi vb de anime", cand de fapt..., este un serial occidental in toata regula desenat in stil anime...!!(asta daca exista asa ceva - stil anime - )



toate cele bune,
B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 6 2007, 07:11 PM
Post #89


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Bine, Kengo, acum explica-mi si mie, ca eu sunt mai Baka man :P, de ce nu exista un spirit al Samurailor?
Oare Afro nu se comporta ca un samurai? Sau ma rog, e la fel de samurai ca Mugen de exemplu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 7 2007, 11:13 AM
Post #90


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...nu e indeajuns o uitatura grea si un mers "sanatos" pt a fi un samurai...!! :D

pe principiul asta...puteau sa faca si un iepuras roz cu exact aceleasi caracteristici....!!, daca o faceau....si despre ala spuneai ca e samurai...??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 7 2007, 03:24 PM
Post #91


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Nu ma asteptam la asa ceva din partea ta :|
Tu doar mersul si uitatura ai vazut la Afro? Nu ai observat nimic altceva? Cum ar fi mentalitate, comportament, personalitate etc.
Nu te supara, dar tu ai vazut cumva doar un trailer sau tot anime-ul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 7 2007, 03:44 PM
Post #92


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...dupa cum am mai mentionat....!!, am vazut vreo 2 ep si ceva.., dupa care pana si luptele au inceput sa ma plictiseasca...!!
(am vaz ep. 3 - la reco lui Iusty si ep 5 !!+ putin din ep 1)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Aug 7 2007, 06:46 PM
Post #93


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Asa, si ce anume nu ti-a placut din comportamentul lui Afro? Daca zici ca ai vazut "atat" de mult din AfroSamurai, chiar nu mai erau si alte secvente pe acolo in afara de cele in care ii flutura lui "coama" in vant?
Incearca sa iti aduci bine aminte, ca nu e greu :P
Poate ca nu era chiar un samurai clasic, dar are multe trasaturi care ii permit sa poarte acest titlu :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 24 2007, 01:59 PM
Post #94


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Oh, controversat. Must get, must get. biggrin.gif

Edit:
Ok, seen it. Parerea mea, daca il lasau la primul episod era perfect. Nu ma deranja samuraiul negru care prinde gloante cu parul, ba chiar il vedeam ca pe un element care tinea de stilul personajului. Sa zicem ca si pana la episodul 3 a fost ok. Imi amintea intr-o oarecare masura de filmele Die Hard (de fapt, chiar de al 3-lea unde juca Samuel L. Jackson), actiune, umor, die mf, etc. Insa cand au inceput sa apara robotii, clona lui Afro si Teddy head care era prietenul din copilarie, deja a inceput sa ne imputa treaba.
QUOTE
Poate ca nu era chiar un samurai clasic, dar are multe trasaturi care ii permit sa poarte acest titlu

Such as? He had a katana?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Oct 24 2007, 05:53 PM
Post #95


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



uhm era un samurai pentru cum era el insusi, avea un tel si ala era sa fie cel mai bun sa rupa tot ce prinde in cale...cam asta i un samurai care traieste numai pentru lupte si pentru a se perfectiona...si ahem chiar mai conteaza cu ce se lupta?Pana ajunge teddy in actiune ar trebui sa iti dau seama ca tot animul se bazeaza pe efecte special si lupte faine....daca cauti ceva story degeaba cauti :)
Totusi i un anime pentru momentele alea cand chiar vrei sa omori pe cineva :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 25 2007, 05:23 PM
Post #96


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Pentru cei carora le-a placut ;) , tocmai s-a anuntat sequel-ul, la inceputul anului 2008. Oare de ce nu ma mira? :lol:

Mai multe informatii aici:
http://mdn.mainichi.jp/national/news/20071...0et027000c.html
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 25 2007, 05:56 PM
Post #97


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Nu am cautat nimic in special la Afro Samurai. Nu sunt fan al unui gen anume asa ca am un oarecare open-mindness legat de animeuri. L-am vazut ca pe serial controversat sii-am dat o sansa sa vad ce poate. Insa in Afro a fost un mash de prea multe elemente ca sa mai poata merge bine impreuna. Plus ca nu erau legate elementele de nimic. Mi s-a parut un anime de actiune prost. Murder, death, kill if you will si nimic altceva.
PS: Faptul ca am un post nou la vreo 2 luni diferenta de ultimul care, intamplator, e tot al meu nu prea il consider double posting si necesitand editare. Mai degraba un "bump".
PS2: So, daca eu am un tel inseamna ca sunt samurai?
PS3:
QUOTE
uhm era un samurai pentru cum era el insusi,

Impressive reasoning.
PS4:
QUOTE
cam asta i un samurai care traieste numai pentru lupte si pentru a se perfectiona

That is wrong.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 25 2007, 06:09 PM
Post #98


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daianara:
Un post de genul:
QUOTE
Oh, controversat. Must get, must get. biggrin.gif

nu contine nici o informatie, e doar spam! Asa ca n-am considerat double posting. :)

Cat despre Afro Samurai, ai dreptate, este un anime prost! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Oct 26 2007, 09:22 AM
Post #99


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Muza-chan, nu e prima data cand se intampla sa mi se editeze posturile consecutive si n-as zice ca sunt toate spam ca sa merite asta. Greets!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Oct 26 2007, 09:33 AM
Post #100


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Dupa cum stii, echipa e mare! ;) Sunt convinsa insa ca acele posturi au fost editate din anumite motive. Interventiile mele sunt semnate, acum n-am semnat pentru ca mi s-a parut inutil sa anunt ca am facut concatenat 2 posturi :lol: Nu exista insa nici o regula care sa specifice ca trebuie sa semnezi interventia.

Hai sa lasam discutiile inutile si sa vorbim de anime-uri! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 10:09 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |