Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Requiem From The Darkness, The deed is done!


Vebby
post Feb 25 2006, 11:24 PM
Post #1


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Requiem from the darkness
(IMG:http://www.anime-planet.com/anirec/images/mainimages/hundredstories.jpg)

Alternative title:
京極夏彦 巷説百物語 (Japanese)
100 stories (Japanese)
Hundred Stories
Kosetsu Hyaku Monogatari (Japanese)
Kyogoku Natsuhiko Kosetsu Hyaku Monogatari (Japanese)
Natsuhiko Kyougoku's Worldly Horror Stories


Age rating: Mature (May contain sex, drugs, and extreme graphic violence)
Genres: Fantasy, Historical, Horror, Mystery, Psychological, Supernatural

Subiect

Well, ma gandeam c sa spun si c sa nu spun ca sa nu zic nici prea putin si sa nu trezeasca interesul, nici prea mult ca sa fac prea multe spoilere... Ajunsesem la un moment dat la concluzia ca nu spun nimic decat "L`am vazut, e super bestial, l`am devorat pe tot fara s m opresc, vi`l recomand din toata inima!E mortal" si sa pun capat topicului, asteptand sa posteze cineva. Insa mi`a trecut prin minte ca sunt persoane care l`au cautat si nu l`au gasit si ca sunt persoane care il au si nu l`au vizionat sau nu au avut chef sa ii faca topic. Intr`un final, m`am hotarat sa zic cateva cuvinte despre el.
Bineinteles, ca din dorinta de a preveni spunerea unor lucruri greshite(adik c nu trebe) sau a spune ceva aiurea.. am sa fac o adaptare de pe ann.
Yamaoka Momosuke este un scriitor de ghicitori pt copii care incepe la un om dat sa adune povesti de groaza si sa le publice intr`o antologie numita Hyakumonogatari ("One Hundred Tales"). In timpul cautarii sale se intalneste cu un trio ciudat care purta numele de Ongyou care era detectivi ce faceau cercetari in trecutul legendelor pt a descoperi adevarul din acestea si pt a`i aduce pe cei care gresesc pe calea cea dreapta( sa le purifice inimile de intunecimea din adancul ei). De fiecare data cand Momosuke se intalneste cu grupul, trebuie sa infrunte adevaruri oribile si batalii morale(de constiinta-intelegeti voi, si daca nu watch the anime ^_^), dar vede lucruri ce nu ar trebui vazute...
Nu e o adaptare tokmai excelenta, dar macar este relevanta ideea.


Grafica
Din punctul acesta de vedere nu m`as putea decide asupra unei note. Grafica femeilor si a lui Momosuke este... foarte buna. Imi place la nebunie, i`m in love with Momusuke si Ongin-san :wub: Dar mediul inconjurator si restul personajelor... nu pot zice decat : veeery creeepy. Dar foarte original. M`a impresionat. Da impresia unui tablou in acuarela cu pensulatie neglijabila si mare (exprimare in dodii ^_^):P

Stil
Prin asta ma refer la modalitatea de redare a actiunii si de decurgere a acesteia. Singurul cuvant care imi vine in minte : original. Poate si fantastic. Imaginea de multe ori este luata de sus ceea ce realizeaza un efect extraordinar. Si multe alte cadre care creeaza o atmosfera in ton cu acitunea animeului.

Final
Perfect :) Nu e ce imi doream, dar e perfect. Ramane un anime spectaculos de la inceput pana la sfarsit. Nota 10 pt asta. Putina realitate nu strica totushi :P

OST
La primul "auz" nu mi s`a parut cine stie ce. La un mom dat ma zgaria pe urechi(il ascultam cu mult inainte sa vad animeul). Dar o data cu introul, actiunea, personajele, melodiile capata un sens si totodata sunt capabile si sa induca o anumita stare. La momentul de fata ma innebunesc dupa cele doua melodii :P
Opening Theme:
"Flame" by Keiko Lee
Ending Theme:
"The Moment of Love" by Keiko Lee



Impresii
Well, cred ca ati inteles deja ca sunt innebunita, ca il recomand tuturor, e un anime serios care nu trebuie ratat si ca... i love it :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Vebby   Requiem From The Darkness   Feb 25 2006, 11:24 PM
rip   RE: Requiem From The Darkness   Mar 18 2006, 12:56 PM
Alinna   RE: Requiem From The Darkness   Jan 3 2007, 04:00 AM
Rezo The Red Priest   RE: Requiem From The Darkness   Jun 21 2007, 10:38 PM
Anzai   RE: Requiem From The Darkness   Nov 4 2007, 06:10 PM
Daianara   RE: Requiem From The Darkness   Nov 5 2007, 09:33 AM
ChillyWilly   RE: Requiem From The Darkness   Dec 2 2007, 05:43 PM
fiona   RE: Requiem From The Darkness   Dec 2 2007, 10:07 PM
EcsTasY   RE: Requiem From The Darkness   Sep 24 2009, 08:08 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 10th June 2024 - 06:37 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |