Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Revolutionary Girl Utena


yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Pana sa ajung sa vad filmul si seria deja citisem multe info pe net si cam stiam despre ce e vorba. Povestea mi s-a parut destul de interesanta si originala, si tocmai de aceea m-am hotarat sa fac rost de acest anime. Sunt multe aspecte care-mi plac dar evident e departe de a fi foarte bun. O sa incep cu ce-mi place. Personajele - am reusit sa ma atasez de multe dintre ele, mai putin de Anthy. Fiecare are o poveste interesanta ,relatiile dintre personajefac practic povestea interesanta, Finalul e si el bine realizat. Daca s-ar fi limitat la atat ar fi fost unul dintre animele preferate dar sunt multe aspecte care ma scot din sarite si nu am putut sa le ignor. Practic au distrus seria. In primul rand unele episoade total stupide si inutile , apoi dialogul umbrelor ( si sa nu-mi spuna cineva ca ar avea cine stie ce inteles sau semnificatie ) si modul cum sunt infatisate amintirile ( cu fetele negre ). In plus unele chestii sunt cam in ceata si greu de priceput.

Spre deosebire de serie filmul are o grafica superioara, personajele sunt mult mai bine desenate ( majoritatea ) . Unele scene m-au impresionat foarte mult. de exemplu cand danseaza Utena cu Anthy in arena, ploaia de trandafiri, ca sa nu mai vorbim de melodia "Toki ni Ai wa..." . Din pacate eu din film nu am inteles nimic. Nu are nici o legatura cu serialul iar sfarsitul este o ratare ( am citi pe un site cum ca utena transformandu-se in masina e un simbol pentru a o conduce pe Anthy in lumea reala, bla bla, explicatie ce pe mine nu ma satisface, adica nu mi se pare suficienta pentru a justifica un sfarsit atat de stupid ). De obicei un film dupa o serie e realizat in asa fel incat sa inteleaga ceva chiar si cei ce nu au vazut seria, dar acest film m-a zapacit si dezamagit total, din punt de vedere al povestii.

Am lasat la sfarsit OST-ul din Utena, pentru ca acesta e intr-adevar foarte bine realizat, atat la serial cat si la film. Opening-ul ( Rinbu Revolution ) si them-ul din film ( Toki ni Ai wa ) sunt unele dintre cele mai bune melodii din anime, stand alaturi de opening-ul din Evangelion.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
yuki   Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
Claudia   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
Claudia   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
DMW   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
yuki   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
DMW   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 19 2004, 10:14 PM
morebla   RE: Revolutionary Girl Utena   Jan 26 2004, 10:46 AM
Alinna   RE: Revolutionary Girl Utena   Mar 6 2006, 12:00 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 4th June 2024 - 10:13 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |