Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Still Life


shuin
post May 22 2006, 09:09 PM
Post #1


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



Va spun de la inceput k Still Life este unul din cele mai bune questuri pe kre le'am jukt. Cei kre l'ati jukt si terminat cred k sunteti de acord cu mine.

Kteva cuvinte despre joc: Este facut de Microids (compania kre a adus Syberia 1 si 2) dar fara aportul lui Benoit Sokal. That's fine by me. Jocul fol' acelasi engine grafik k si Syberia 2, insa imbunatatit (stencil shadows, real-time reflections etc). Dpdv vizual jocul arata nemaipomenit (desi unii ar putea stramba din nas la faptul k singura rezolutie permisa este cea d 800X600), iar FMV-urile sunt superfaine (2 momente memorabile: filmuletul cu cainele si cel in kre asasinul intra in sectia d politie si Victoria il urmareste apoi cu 4X4-ul din dotare). Cei kre au jukt jocul jtiti la c ma refer.

Gameplay-ul este foarte bun. In tot jocul sunt doar 2 puzzluri dificile: primul mi s'a parut cel cu, cufarul bunicului, iar al doilea (aici e discutbail) cel cu lockpicking-ul. In rest jocul este foarte usor, tot ce va trebuie este rabdare si putina intuitie; un gram d logik nu strik ;)

Povestea face toti banii si special am lasa'to la sfarsit. Jocul in sine este un thriller. Se7en (da, filmul ala cu Brad Pitt) cred, este cea mai buna comparatie. Pe scurt: joci rolul Victoriei McPherson, agent FBI kre investigheaza nijte crime in serie. Cu fiekre crima, autorul devine din c in c mai violent. Odata c va descoperi jurnalul bunicului (fost P.I.) va afla despre o serie de crime asemanatoare ce au avut loc cu mai mult de 80 d ani (park) in urma, in Praga, Cehia. Totul se leaga frumos si se evita clisee (de'alea mari, k de'alea mici tot sunt). Per ansamblu povestea este frumoasa si jocul mi'a placut mult mai mult dekt Syberia. Finalul este deskis (din pacate pt unii). Problema cu finalul este k lasa 2 intrebari fara raspuns, acestea fiind: [atentie urmeaza spoilers, asa k cei kre nu ati jukt jocul nu cititi] cine este criminalul din prezent si a murit sau nu?
Ar fi multe de interpretat, dar jocul ofera un indiciu, o mik teorie a bunicului Victoriei si anume k criminalul din trecut a fo' ajutat d ink o persoana kre a ramas in umbra, a.i. se deskid noi orizonturi pt raspunsul din ending. Pana la urma endingul mi se pare potrivit; din pctul meu d vedere criminalul este mort si oricum nu mai conteaza identitatea sa, mort fiind :P [end of spoilers]

Sunt curios kti l'ati jukt. Iar cei kre nu l'ati jukt faceti rost de el, terminati'l si apoi postati aici parerea.

Am zis!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Rezo The Red Priest
post Jul 28 2006, 09:39 PM
Post #2


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Acum ca am avut si eu in sf niste timp liber am luat si terminat si eu Still Life...what's with the ending??? In rest jocul merita.

Nu ma pot abtine sa nu fac si eu o mica prezentare jocului :D Intri in pielea unei tipe care lucreaza la FBI si pe care o cheama Victoria...buun toate bune si frumoase pana acum. Jocu incepe la locul unei crime si prima impresie este ceva de genul "rezist eu la asa ceva?" nici o grija se rezista fara probleme. Arata f bine si de aproape toate detaliile de pe cadavru ptr toti curiosii. Dupa aceasta mica introducere Victoria incepe sa citeasca jurnalul bunicului ei si astfel vei juca alternativ cu ea (prezent) si cu el (trecutul din jurnal). Ambele sunt pline de crime si te tin cu sufletul la gura. O mare calitate a jocului este ca te face sa astepti cu nerabdare sa revii la el intocmai cum Victoria vrea sa continue cititul jurnalului. Pe scurt rezolvi cateva puzzleuri, vezi ceva cadavre, afli chestii FOARTE interesante, te plimbi prin zone misto, te sperii cateodata de cat de bine se potriveste muzica cu locul in care te afli (mai exact cand cobori in canal in Praga) iar in timpul cutsceneurilor stai cu sufletul la gura. Deci in concluzie MERITA!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
shuin   Still Life   May 22 2006, 09:09 PM
Rezo The Red Priest   RE: Still Life   May 22 2006, 09:51 PM
removed_on_request_20121227   RE: Still Life   May 23 2006, 08:30 PM
Rezo The Red Priest   RE: Still Life   May 23 2006, 11:46 PM
shuin   RE: Still Life   May 25 2006, 08:26 PM
Rezo The Red Priest   RE: Still Life   May 25 2006, 08:58 PM
shuin   RE: Still Life   May 25 2006, 09:47 PM
CAT_woman   RE: Still Life   Jul 13 2006, 03:28 AM
removed_on_request_20121227   RE: Still Life   Jul 16 2006, 02:00 PM
shuin   RE: Still Life   Jul 17 2006, 05:41 PM
Mikael   RE: Still Life   Jul 19 2006, 02:00 AM
shuin   RE: Still Life   Jul 20 2006, 07:35 PM
Mikael   RE: Still Life   Jul 25 2006, 12:55 PM
Rezo The Red Priest   RE: Still Life   Jul 28 2006, 09:39 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 10th June 2024 - 02:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |