Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync, citeste primul post


Tessa
post May 9 2011, 04:26 PM
Post #61


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sync #8
C - The Money Of Soul And Possibility Control

Luni - Duminica de la 20:00 (1 episod/saptamana)


The Japanese government was rescued from the brink of financial collapse by the Sovereign Wealth Fund. For its citizens, however, life has not improved, and unemployment, crime, suicide, and despair are rampant. Kimimaro, raised by his maternal grandmother after the disappearance of his father and the death of his mother, is a scholarship student whose only dream is to avoid all this and live a stable life. One day, however, he meets a man who offers him a large sum of money if he'll agree to pay it back. From then on his fate is radically altered as he's drawn into a mysterious area known as The Financial District.


Watching Schedule:

09 - 15 mai: ep 1-2
16 - 22 mai: ep 3-4
23 - 29 mai: ep 5-6
30 mai - 05 iun: ep 7-8
06 - 12 iun: ep 9
13 - 19 iun: ep 10
20 - 26 iun: ep 11


See Synched Anime Watching for more info.

* Programul poate fi schimbat la cererea membrilor participanti (adica putem creste sau miscora nr. de episoade propuse pentru urmarire saptamanal).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

nezumichan
post Jun 8 2011, 11:06 AM
Post #62


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Ahem *clears throat* Am scris mult, va rog sa ma iertati si nu tin sa cititi. Am avut o perioada urata cu examene and stuff si acesta a fost modul meu de a ma descarca (am si revazut episoadele ca sa nu uit nimic din ce vroiam sa punctez - though am lasat unele chestii pe dinafara, ca sa nu scriu totusi romane). Tessa, ma indoiesc ca in tot ce am spus pana acum despre anime m-am referit doar la ce draguta e Mashu, dar meh... acum chiar am detaliat ce mi-a placut, hope it's better ^_^
Ma bucura sa vad ca episoadele 7 si 8 v-au trezit mai mult interesul pentru anime. Si eu sper din suflet ca finalul sa fie bun, pentru ca are mult potential si ar fi mare, mare pacat sa o dea de gard.

________________________________________________________

Episodul 7
Really, really liked this episode. De la bun inceput imi doream sa aflu mai multe despre Mikuni si ma bucur ca au facut asta. Am tresarit cand am vazut ca Takako are aceeasi voce cu Q, dar apoi am inteles si mi s-a parut oarecum trist. Ma intreb cum se simte el sa isi vada sora reflectata in assetul lui. Asta explica si relatia lor deosebita.
Tatal lor e a big time jerk. Ca sa zic, are lucruri mai importante decat familia de aparat >.> Anyway, au fost transmise niste idei bune prin intermediul lui si e un simbol bine conturat al omului pervertit de obsesia banilor, care duce la dezumanizare. Mi-a placut atat cum au fost imbinate secventele in aceasta prima jumatate, cat si concentratia de simboluri si idei transmise indirect. Mi s-au parut ilustrativa analogia retelei lui Masafumi cu musuroiul de furnici si cum totul este dat peste cap cand cineva mai puternic (viespiile) intervine. Nu doar ca transmite bine ideea, dar mi-a placut si paralela cu regnul animal. E chiar interesant sa vezi ca atat in natura, cat si in acel mediu artificial creat de om totul se petrece cam dupa aceleasi reguli.
M-a intristat profund ce s-a intamplat cu Takako. Stiam in mare ce pateste, dar tot m-a atins. Mai ales cand ii spune lui Mikuni ca poate lui i se pare normal sa se gandeasca la maine, la saptamana urmatoare, la luna urmatoare, la anul urmator, insa ea traieste in permanenta cu dorinta ca prezentul sa inghete in clipa de fata. M-a facut sa ma gandesc ca poate oamenii nu apreciaza la adevarata lui valoare timpul pe care il au.
Un alt lucru frumos reliefat au fost acele secvente cand e Mikuni in parc si pur si simplu se uita in gol, spre cer (as if begging for a miracle). Subliniaza bine lupta sa interioara. Si, cu toate ca dupa ce am vazut toate astea, am ajuns sa il apreciez ceva mai mult pentru tot ce a reusit sa faca, totodata ma tem ca intunericul din interiorul lui e mult mai adanc decat ma asteptam.
A doua jumatate a fost really really fun. Mi-a placut sa vad totul din punctul de vedere al lui Mashu, nu doar pentru ca imi place mult de ea, ci pentru ca ni s-a oferit si o alta perspectiva asupra situatiei, din partea cuiva care nu cunoaste atat de multe despre lumea reala si descopera lucrurile pe parcurs. She made me like Kimimaro a little more, too. Inca mai am speranta sa se ridice la asteptarile mele. Au fost foarte dulci scenele cand facea si ea ce facea Kimimaro, dar mai ales cand a dus-o la masa si a inceput si ea sa ii puna in farfurie ramen, asa cum o vazuse pe Hanabi ca facuse :lol:
Cat despre ce a facut Kiminaro la final... il inteleg foarte bine. N-a vrut sa ramana indiferent si sa nu reactioneze atunci cand il deranjeaza ceva, chiar daca asta n-a schimbat nimic. Si eu am fost pusa zilele trecute in situatia de a-mi exprima opinia sau de a tace si a lasa de la mine, in conditiile in care oricum situatia ar fi ramas aceeasi. Am ales sa ma exprim si m-am simtit mult mai bine dupa, chiar daca poate parea prostesc (asa cum si Kimimaro si-a incasat-o urat de tot). So, I'm with him on this one ^_^

Episodul 8
Hmm, well... this episode freaked me out. Felul cum dispareau oamenii si acea lipsa de vointa de a mai trai care ii cuprindea pe restul mi-a dat o stare de tristete si un gol in stomac. In special cand copilasul a disparut chiar in fata lui Kimimaro - aici mi-au dat lacrimile. Oricum, foarte sugestiva ideea cu acea bancnota.
Si discutia cu Ebara de pe acoperis a fost interesanta. "You can't tell an ordinary man and a weirdo apart until they act". De asemenea, gestul acela de a-si arunca pantoful in timp ce zice "It's because you started to act" (contrastand diferenta pe care o simte intre el insusi si Kimimaro) mie mi s-a parut plin de intelesuri, ca un fel de ultim, zadarnic act de revolta si, totodata, un fel de a spune ca a pierdut tot ce avea (din moment ce ramane fara unul dintre cele mai elementare lucruri de care are nevoie un om - incaltari). Dunno, mie chiar mi-a parut rau de el si de ce a patit. Insa au scos foarte frumos in evidenta prin intermediul lui ca, intr-adevar, persoanele dragi sunt ceea ce conteaza cu adevarat si ca ar trebui sa le apreciem mai mult and not take them for granted.
Sa inteleg ca a lua viitorul nu inseamna doar a lua ce a castigat acea persoana, ci a-i rapi pana si ultimul strop de dorinta de a continua sa traiasca. E asa... nici nu gasesc un cuvant potrivit pentru asta, pur si simplu m-a facut si pe mine sa ma simt un pic seaca pe dinauntru. Mai ales la secventele cu Hanabi. Ma intreb ce o fi cu ea. Adica da, inteleg ca are si ea aceeasi stare ca toata lumea, dar tind sa cred ca e ceva mai mult.
Acum sunt si mai curioasa ce legatura e intre Mashu si viitorul lui Kimimaro. As zice ca in acea vedenie/halucinatie/whatever ea era bebelusul, dar cine erau parintii? Initial, mi-a trecut prin minte ca ar fi fost ceva asemanator ca la Ebara, Kimimaro sa fi avut o sora si ea sa fi disparut cand tatul sau a dat faliment, dar totusi Kimimaro s-a vazut pe el insusi in locul tatalui, iar asta m-a derutat un pic. Sper sa ne lamureasca pentru ca sunt tare curioasa ce si cum.
Cat despre final... nici nu stiu ce sa zic. Nu prea inteleg ce inseamna ceea ce s-a intamplat, ce o fi creatura aia (though a friend gave me this) si ce castiga acel Masakaki or whatever he is (cred ca e altul decat cel pe care il stim noi, din moment ce parul lui are alta culoare) din distrugerea unui district si disparitia unori tari. And yes, si eu sunt de acord ca i-a tras pe toti pe sfoara. Avea oricum aerul asta din primul episod, nu ma mira. I still find him a very interesting character, anyway.
Mai vreau doar sa zic ca Mikuni m-a calcat un pic pe bataturi cu atitudinea lui de "Eu detin adevarul suprem". Inteleg acum ca este asa fixat pe conservarea prezentului din pricina situatiei surorii lui si a ceea ce i-a zis inainte sa devina inconstienta, but still... As vrea totusi sa stiu mai multe detalii despre ce inseamna C inainte sa ma pronunt in privinta lui. Cat despre ceea e mai bine... Well, eu consider ca si Mikuni si Kou au cumva dreptate. Trebuie sa te gandesti la viitor, dar nu poti ignora nici prezentul. Cum a zis si Kimimaro, prin prezent iti construiesti viitorul. Totusi, asta e doar parerea mea, nu cred ca exista o varianta absoluta a ceea ce e mai bine. Pana la urma, fiecare actioneaza dupa cum considera el ca e mai bine, manat de propriile motive. Oricum, vorbele mari si conflictul de idei nu prea vad sa isi mai aiba locul in contextul situatiei actuale. Aici ii dau cumva dreptate lui Mikuni: "Decide and make a move!"
________________________________________________________

@Small Lady: Oh, stiam mitul, uitasem numele. Si lenea nu m-a impins sa caut. Thanks for reminding us. Chiar e un lucru foarte bine punctat, printre alte simboluri care se regasesc in anime.

QUOTE
I figured it out! Masakaki is a Guze no Tomogara and Kimimaro will turn into a Flame Haze and kill him.

Cred ca am ras vreo 5 minute fara oprire. Nice one! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Tessa   C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 9 2011, 04:26 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 9 2011, 07:43 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 04:53 PM
cg1700   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 06:11 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 06:16 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 06:38 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 06:41 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 07:07 PM
cg1700   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 07:14 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 07:47 PM
cg1700   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 10 2011, 07:58 PM
Yuriko   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 11 2011, 02:57 AM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 19 2011, 07:28 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 19 2011, 10:05 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 19 2011, 11:46 PM
Sidonix   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 20 2011, 03:59 PM
Kassy   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 20 2011, 05:51 PM
axi   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 24 2011, 04:24 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 24 2011, 08:01 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 09:00 AM
Sidonix   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 25 2011, 08:50 AM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 12:43 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 02:03 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 03:58 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 04:20 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 04:31 PM
Yuriko   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 28 2011, 10:34 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 29 2011, 12:13 AM
Unknown   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 06:34 AM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 01:10 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 02:34 PM
Sidonix   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 01:37 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 04:38 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 04:41 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 04:54 PM
Yuriko   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 05:19 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 05:52 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 07:12 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 07:42 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 08:01 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 08:05 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 08:12 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 08:22 PM
Dlanor   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   May 30 2011, 08:29 PM
elpreda   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 3 2011, 10:01 AM
Small-Lady   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 3 2011, 01:29 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 4 2011, 11:40 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 14 2011, 01:26 AM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 22 2011, 04:56 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 23 2011, 02:35 AM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 23 2011, 07:53 AM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 23 2011, 12:31 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 23 2011, 08:56 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 09:10 PM
cg1700   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 09:43 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 09:48 PM
cg1700   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 10:00 PM
DmonHiro   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 11:18 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 11:32 PM
Yuriko   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jun 24 2011, 11:47 PM
Tessa   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jul 1 2011, 11:01 PM
nezumichan   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jul 2 2011, 05:51 PM
elpreda   RE: C - The Money Of Soul And Possibility Control Sync   Jul 5 2011, 11:04 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 20th September 2024 - 10:10 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |