Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Seirei No Moribito, Guardian of the Sacred Spirit


Muza chan
post Sep 23 2007, 01:39 PM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Gen: Adventure, Fantasy
Serie de 26 de episoade (din care Ani-Kraze au tradus 20). Note mari, pe AniDB 8,73, pe AnimeNews 8,50. Este una din seriile de succes de anul asta :) .

Anime-ul este realizat dupa primul volum al seriei de nuvele fantastice Guardian (care are 10 volume) scrise de Nahoko Uehashi.

Trailer-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=waSwndpzFSU

Seria e un shuonen pur, antrenant, superb desenat, foarte buna animatia, personaje care plac.

De remarcat muzica foarte buna al lui Kenji Kawai (primul volum al OST-ului se poate face download de aici): http://nipponsei.minglong.org/index.php?se...ei+no+Moribito)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

Tessa
post Oct 7 2010, 08:40 PM
Post #2


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



In primul rand am apreciat grafica. E mai mult decat reusita. Personajele (cu exceptia catorva) sunt efectiv frumoase din orice unghi. Sa nu mai vorbesc de peisajele care parca pur si simplu te "trag" in interiorul povestii. Cu toate ca seria e una de actiune e in acelasi timp si una foarte relaxanta. Nimic nu e precipitat. Totul se intampla gradat. Mi-a amintit si mie de filmele Ghiblie.
Mi-a palcut la nebunie Balsa, la fel si Chagum.Ea a reusit sa ma uimeasca de fiecare data (mai ales la cursele care ii erau intinse si pe care reusea sa le trimita importiva celor care le-au intins), iar Chagum e pur si simplu prea sweet sa nu iti placa. E scos din lumea lui si efectiv arungat intr-o cursa a carui sfarsit nu il cunoaste fiind mereu amenintat cu moartea. Calmul lui, atat si faptul ca nu se plangea niciodata m-au impresionat. Prea matur pentru un copil, dar de asteptat avand in vedere ca era un print se intelege. Drumul acesta initiatic a fost totusi cam mult pentru el.
Balsa a fost surprinzatoare din mai multe puncte de vedere: inteligenta si puterea ei au adus-o intr-o ipostaza remarcabila, iar realismul cu care e realizart aces personaj m-a surprins in mod placut. Nu e perfecta, face greseli si in ciuda faptului ca e un bodyguard, se lasa prada sentimentelor precum mila. Umanitatea ei m-a surprins. De obicei in anime'urile de actiune personajul principal omoara bad guys in prostie. Nu si in cazul acesta. Iar ea nu e singurul personaj care dispune de umanitate in serie, de aceea cred ca mi-a si placut atat de mult.

Un anime excelent. Imi pare rau sa vad asa de putine raspunsuri pe aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Muza chan   Seirei No Moribito   Sep 23 2007, 01:39 PM
Innocent   RE: Seirei No Moribito   Sep 24 2007, 06:00 PM
Sidonix   RE: Seirei No Moribito   Sep 24 2007, 09:44 PM
zeri   RE: Seirei No Moribito   Nov 5 2007, 10:44 PM
Muza chan   RE: Seirei No Moribito   Nov 6 2007, 11:17 AM
Moonsparkle   RE: Seirei No Moribito   Feb 18 2009, 09:56 PM
Tessa   RE: Seirei No Moribito   Oct 7 2010, 08:40 PM
EcsTasY   RE: Seirei No Moribito   Nov 22 2010, 07:33 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 15th June 2024 - 05:53 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |