Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hello


key_cee
post Apr 11 2007, 08:09 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Buna,

Ce sa zic, incep ca toata lumea.
Sunt din Bucuresti, am 27 de ani, si ce m-a adus aici este "comuniunea de idei" (gen 2 capete gandesc mai bine ca unul singur) care zic eu e mai prolifica atunci cand sunt mai mult decat 2.
Ce cred eu este ca pentru a face ceva la modul concret in domeniul asta, pentru a "institutionaliza" daca pot spune asa chestia asta care majoritatea o catalogheaza "cool" si atat, fenomenul manga/ anime in speta, este nevoie de mai mult decat ce am avut noi parte pana acum (in romanica ma refer).
Am ajuns (si) la voi dupa mult timp de discutii si schimburi de pareri prin diferite medii despre manifestarile manga/ anime in institutiile de invatamant, care practic, si vorbesc foarte serios, la un anumit nivel sunt zero. In cepand de la faptul ca nu avem studii teoretice, dupa care sa se poata preda/ invata, nu avem catedre pentru asa aceva (cu toate ca doritori ar fi, zic eu, f multi), nu avem nici sprijin din partea fundatiilor, cluburilor, etc. Am reusit, cu greu, pana acum sa "ma specializez" doar printr-o lucrare de licenta pe aceasta tema, si sper, si printr-o lucrare de masterat, care va urma.
Cam asta ar fi "statement-ul" meu brief.

Despere anime-uri/ manga/ comics-uri preferate..... fara o anumite ordine, dar clasificate: Elfen Lied, Afro Samurai, Bible Black (ca sa nu intru in "istoricisme"), Perfect Blue, GITS (clasice), The Sandman (tot clasic, zic eu)
Allan Moore, Frank Miller,... si lista poate continua.

In rest.......

Mult spor si creativitate!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Apr 11 2007, 08:48 AM
Post #2


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Interesant topic de prezentare :D ... seamna cu un debate post :D......that's good :D

Da ai dreptate la nivelul Romaniei evenimentele anime/manga sunt inexistenmte....desi incercasi au tot fost...si tot o sa mai fie......problema lor in mare este ca targetul sunt cei deja initiati......iar procentul noilor veniti este f. mic...si in mare masura sunt pusti de 12-13 ani.....pt ca pana la urma anime = desene animate <_< ... si problema e ca nimeni nu prea are rabdare cu cei de varsta asta sa-i invete ce si cum

Mi se pare interesanta idea ta cu preadatul in scoli....din cate stiu la conferintza Ministrului de Externe a Japoniei organizatat de Facultatea de Eng-Japo din cadrul Universitatii Bucuresti....acesta a sustinut idea includerii in programa a unor materii care sa se refere la noua cultura japoneza....incluzand si anime/manga in aceasta categorie.

Data totusi zici ca esti din Bucuresti....te invit la intalnirea saptamanala a acestui forum Joia pe la 19:30 in fatza la TNB.

Welcome si happy posting

ps: va trebui sa-mi spui cum ti s-a parut Bible Black :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 11 2007, 10:06 AM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Mda, ce sa zic, chestia cu initiati/ neinitiati... asta mi se pare ca e un domeniu in care trebuie sa te initiezi singur deocamdata, pt. ca nu dispunem noi inca de canalele de popularizare ale subiectului in asa masura incat sa 'initam'.
Cat despre cei interesati/ specializati, sunt destui zic eu, numai ca ..... acumuleaza (cunostinte) si atat. Mai departe.... se va pierde la un moment dat, si memoria si interesul (vine cu varsta).
Cat despre cursurile la Limbi Strine, mai mult ca sigur vor fi optionale, si doar pt. studentii de la sectia Japoneza.
Dar probabil merg prea departe cu discutia pe topic-ul asta (care trebuia sa fie doar de prezentare, nu?), asa ca o sa-mi caut alt culcus p-aci sa ma mut cu treburile astea.

Despre Bible Black.... numai de bine :)

PS Multam pt. invitatie vineri. Nu promit ca o voi onora, incerc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mistic_angel
post Apr 11 2007, 10:13 AM
Post #4


Half-vampire...
**

Group: Members+
Posts: 93
Joined: 10-April 07
From: somewhere in my dreams....
Member No.: 4.115
Points: 177
Gender:



Salut...
Mie una mi se pare o idee super daca s-ar baga in scoli o materie despre aceasta cultura a Japoniei...si anume..manga..
Asa mai afla si noi ceva nou, dar pentru profesori cred ca ar fi foarte greu pentru ca se vor acomoda foarte greu.....cel putin asa cred....
Happy posting in continuare....
JA NE.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zuzi
post Apr 11 2007, 10:37 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: 6-September 06
Member No.: 2.963
Points: 103
Gender:



Intr-adevar ai un post foarte inteseant si la fel de interesant mi se pare si ideea de a se face "scolarizare" in marerie de manga/anime .... si nici ceva cultura japoneza nu ar strica ...



Oricum ideile tale sunt bune asa ca happy posting


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 11 2007, 10:40 AM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Buna Mistic_Angel,

Profesorii se vor acomoda greu? Care profesori? Din cate stiu eu, nu avem mai mult de 1, 2 "specializati" pe tema asta. Si nu sunt de la Limbi Straine. Asa ca.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 11 2007, 11:17 AM
Post #7


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Bine ai venit, key_cee.

Nu prea as fi de acord cu tine in ceea ce priveste "initierea" publicului din Romania in ceea ce priveste manga/anime. Avem deja dupa ora 20:00 un program dedicat exclusiv anime (A+) si, din cate observ in ultima vreme, artisti (cantareti) dispusi sa trezeasca interesul oamenilor pentru ceea ce ei numesc "cultura manga". Chiar ieri citeam pe 9am o stire referitoare la cantareata Corina si videoclipul ei "Overdrive". Se declara adepta stilului manga (nu prea am inteles exprimarea ei aici), motiv pentru care a facut un "videoclip manga". Acum, am vazut videoclipul si nu prea inteleg punctul ei de vedere... avand in vedere ce inseamna manga. :P Dar pana la urma asta poate nu este atat de important. Important este ca afli de existenta anime/manga, dupa care te poti documenta si afla mai multe. ^_^
Si chiar si fanii cu varste de 12-13 ani... Scorp, vor creste si ei. :P Iar la cativa din aceasta categorie, apare un fan ca key_cee. :P

Oricum, ideea era ca mi-a placut mult introducerea ta, sper sa te simti cat mai bine aici si abia astept sa iti citesc post-urile la sub-forumurile manga/anime. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 11 2007, 11:34 AM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Buna Kisa,

Thx for the welcome.

Cand am spus "neinitiati", m-am referit direct la post-ul lui Scorpio in care spunea ca manifestarile de gen sunt adresate celor "initiati", din pacate (n-as spune ca sunt 100% de acord cu el, dar.... defilam cu ce avem, indiferent de gradul lor de initiere).
Cat despre Corina,.... are rost sa-mi exprim (incerc sa fiu finuta) pdv asupra explicatiei ei de la "Cronica Carcotasilor" cum ca "manga, pt. cei care nu stiu, este anime-ul japonez"??? E ca si cum ai invata istoria din 300 (filmul, nu graphic novel-ul, care btw e mm tare), unde toti persii erau negri!
In fine, eu ii incurajez 100% pe cei de 12-13 ani, pt. ca din pacate nu am beneficiat nici macar de ceea ce beneficiaza ei la varsta asta, asa ca,.... baza o au cat de cat, sa-i vedem cum valseaza mai departe!

Anyway,... pt. ca am vazut lume interesata, voi posta mai incolo (ma orientez eu unde) ceva link-uri legate de studii manga/ anime, cam pe unde se pot gasi si cat valoreaza. Din pacate nu am date decat de la GRADUATE in sus, ca atat m-a interesat pe mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 11 2007, 11:42 AM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(key_cee @ Apr 11 2007, 12:34 PM)
"manga, pt. cei care nu stiu, este anime-ul japonez"???
*



Oare nu asta este parerea majoritatii? :lol: Si pe A+ (la inceput; acum nu stiu daca s-au corectat sau nu) se laudau cu "desenele manga". :P Dar majoritatea celor interesati ajung pana la urma pe vreun site specializat, unde afla diferenta manga/anime.

Bine ai venit inca o data si asteptam mai multe topic-uri de la tine pentru astfel de discutii. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Apr 11 2007, 02:39 PM
Post #10


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Umm Umm...dammit postezi mult mai mult si intr-un still mai complex ca mine..:P
Anyways..la nivel de inteligenta care il are adolescentul roman pot zice ca va trece MULT timp pana sa ajunga sa fie cunoscute anime-urile in romania..sa fim seriosi lumea inca asculta manele...i rest my case..
Oricum bine ai venit and enjoy..:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Apr 11 2007, 05:07 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



bun venit pe la noi, "copilu" :P
am vazut ca ai postat deja linkurile cu studiile, asa ca apreciez ... uneori promisiunea respectata = rara avis :P
despre studii insa imi voi da cu parerea in alta parte, aici e doar un loc in care sa te facem sa te simti bine venita pe la noi :P, ca acasa, eventual :P, deci voi preciza ca intalnirile sunt joi :P, nu vineri cum se pare ca ai inteles tu in al doilea tau post :P. stii, discutiile sunt mult mai interesante cand il ai in fata ta pe interlocutor, asa ca asteptam cu placere lume noua oricand, mai ales cand aduc un subiect nou de conversatie f interesant.
despre forum, numai de bine, te asteptam sa ne spui de ce ti-a placut elfen lied, ce parere ai despre comercial/arta si imbinarea dintre ele din afro samurai, sa admiram melancolia din perfect blue :P sau eventual sa comentam atractia "intunericului" din bible black :P
c ya around the forum
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 11 2007, 06:25 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Buna "axi"
se pare ca ai dreptate, nu stiu d c am inteles eu vineri, in fine (scria joi, de fapt). poate reusesc sa ajung (maine), cu toate ca "in timpul liber" ingros clasa proletariatului, asa ca mai soft cu dixtractiile :)
iar daca ar fi sa-ti expun aici toate cele ce le-ai enumerat tu mai apoi.... ii pui coperti si mergi direct la editura (ma refer la volum, nu la calitate neaparat, ca nu sunt detinatoare adevarurilor supreme). oricum, promit ca dupa ce trece valu` cu examene ma bag la recenzii/ studii comparative si alte alea :)
deocamdata nu pot sa ofer decat chestii care pp ca nu va dor pe voi f tare, gen teorii literare in manifestari de gen, asa ca sorry.

PS: astept datu` cu parerea despre studii, ca eu m-am semi-hotarat deja :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Apr 12 2007, 04:49 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



Bine ai venit, chiar din postul de introducere cu o idee foarte interesanta :) Eu sunt voluntar la un gen de youth center (centrul CARE, o organizatie grassroots, itzi mai povestesc pe PM, daca vrei) care activeaza in liceul Cosbuc, si ma gandeam de ceva timp sa aranjez un... ceva... legat de animeuri. incepe sa prinda din ce in ce mai mult la nivelul liceenilor curentul, si interesul creste, si ma gandeam ca ar fi misto sa organizam un proiect ceva pentru cei interesati. (uhm, centrul la care lucrez eu activeaza la modul: persoana 1: "uite, am o idee... [explica ideea]" persoana 2: "ce idee misto, let's do it." si se intampla :P atata timp cat exista timp si bani si interes pentru ea :P acuma depinde si de ambitiile proiectului). Daca ai vreo idee de o activitate, sau niste lectii avand ca target elevii de liceu din bucuresti, poate chiar reusim sa organizam ceva :)

pe langa asta, tare as fi curioasa sa-ti citesc lucrarea de licenta, suna interesant :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 12 2007, 07:04 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



Multumesc de welcome AlraM!

E super ideea ta! Stiu ca se mai face geva in genul asta la BV, sunt niste cursuri (mai bine zis workshop-uri) organizate de Fundatia Musashino. Acolo insa ei fac doar atelier de desen, pt. ca nu prea are cine sa faca atlceva, din cate am inteles eu!
Oricum, count me in cu orice ai nevoie! Putem face f multe chestii, idei sunt din plin bani mai putini, asa cum ai zis si tu, dar.... cand vine fiecare cu cate ceva, se aduna (si aici nu ma refer la bani).
Anyway, dezvoltam subiectul pe PM, si-ti pun la dispozitie tot ce detin si ai nevoie!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 12 2007, 08:58 PM
Post #15


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



bine ai venit! la ce facultate ai terminat? sunt curioasa cum ai reusit sa imbiniaceasta pasiune cu faculatea ce ai facut-o..mie nu pea mi-a iesit pana acuma (ma refer la licenta).

PS. nu poti folosi inca PM, trebuie sa ai minim 30 posturi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 12 2007, 09:21 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



mersi frumos!
pai treaba cu facultatea e cam asa: am terminat litere, si am avut norocul sa dau de un prof cu aceleasi "pasiuni" ca sa zic asa, printre altele. cum nu exista o catedra de animatie sau desen asiatic la noi inca (nici macar un curs care sa nu fie optional...) am avut ceva pb cu faptul ca trebuia sa ma incadrez in aria curiculara a catedrei. asa ca am facut o combinata de teoria literaturii cu lit rom contemporana, pe tema textualitatii virtuale, unde am imbinat hypertext-ualismul cu cyber-punk-ul (ca referent comun - spatiul virtual), si am dezvoltat o teorie firava cum ca subspecia de fictiune a romanului (cyberpunk) isi are originile in banda desenata (de poate demonstra cronologic vorbind). bine, n-am apucat sa ma bucur de libertate decat pe partea teoretica, pt ca la exemplificare.... lit rom contemporana.
cam asta ar fi o prezentare zip a subiectului.
sper sa-mi iasa mai bine la disertatia de la anu :)
sorry daca m-am latit prea mult aici, dar ma aprind cand vine v-ba de chestiile astea si uit de . (punct)

PS thx for the tip
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Apr 12 2007, 09:45 PM
Post #17


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Irasshaimase! Hope u'll have a nice stay! Ma bucur sa vad ca oamenii tot mai incearca ceea ce numesc eu "imposibilul"( in tara noastra.) Cred ca am mai spus chestia asta pe undeva dar in fine...cred ca noi avem (fac referinta la europeni) o conceptie anume despre asiatici (avem destule exemple elocvente in jurul nostru).
Noi nici macar nu suntem invatati in scoli si licee ceea ce trebuie sa stim cu adevarat si la obiect despre Romania si acum le cerem profesorilor (care isi fac treaba numai pe jumatate -bineinteles, in anumite conditii, ceva mai mult) sa ne tina lectii de manga/anime? :lol: Invatamanul este prin definitie un lucru abstract, haotic. Fiecare isi formeaza cultura pe propriile puteri in domeniile pe care le doreste.
Sincera sa fiu, cand ii aud pe unii spunand : "vai, m-am uitat la manga hentai" ma gandesc ca sunt incurabili. :huh: Nu prea stiu ce inteleg ei de pe A+, dar am rezultatele zilnic in fata si sunt satula de ele.
Sper totusi ca pe viitor totul sa se schime. Mada mirai wa sadamenai. :D

Welcome, again!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

key_cee
post Apr 13 2007, 10:59 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 36
Joined: 11-April 07
Member No.: 4.118
Points: 74
Gender:



daca mergi pe ideea ca este "imposibil", nu faci niciodata nimic.
si cum o alta vorba zicea "impossible is nothing"....
oricum, de incercat se incearca mult lucruri, ne-am mai dezghetat si noi un pic. iar despre profesori, ce sa zic, atata timp cat iti vine la catedra cineva cu 1950 in buletin, nu ai cum sa ai pretentii la subiecte care ne intereseaza pe noi in domeniul asta (cel mult ne povesteste despre PIF-uri, ceea ce nu e f rau nici asta).
poate sunt naiva, dar eu chiar cred ca se poate! de fapt chiar asta mi-am propus, si intentionez sa nu ma descurajez chiar asa usor.
nu zice nimeni sa te limitezi la ce ti se preda la scoala, daca ti se preda. pb e ca la un moment dat iti trebuie hartii care sa-ti demonstreze pregatirea. aici e intr-adevar urata chestiunea. dar daca treci peste hopul asta... incepe sa rasara soarele si pe strada ta.

PS: Kisa te invit week-end-ul viitor la o cafea/ bere/ vin/ ce lichid vrei tu in Braila :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Apr 13 2007, 11:11 AM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



kay_cee, super misto tema din lucrarea ta de licenta, mi se pare foarte tare sa imbini un interes personal cu ce se intampla prin literatura acum :) cele mai originale si interesante lucrari care le-am citit asa au fost :D

si kagome-chan... problema cred cu noi romanii e ca ne asteptam ca brusc sa apara o miscare nationala, un interes in masa, si asa mai departe... de fapt, daca nu se implica vreun miliardar sau vreo companie multinationala, de obicei proiectele astea incep de jos... de foarte jos :P si cu putini oameni pasionati :) sunt foarte dragalase though, si cand incep sa ia amploare e o senzatie super :) e foarte important sa te implici si sa faci ce-ti place, zic eu :) nu doar sa vezi ca ceva nu se intampla si sa-ti para rau ca e tara asa cum e :) daca nemultumirea ta itzi e impartita si de altii, sigur se rezolva ceva cu putin interes si chef ;) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Apr 13 2007, 01:15 PM
Post #20


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(key_cee @ Apr 13 2007, 11:59 AM)
PS: Kisa te invit week-end-ul viitor la o cafea/ bere/ vin/ ce lichid vrei tu in Braila :)
*



Suna bine. :P Astept detalii pe PM sau YM. Id-ul meu il gasesti in profil. :)

[edit] Cred ca pe YM (acum am vazut cate post-uri ai). :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 3rd June 2024 - 08:19 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |