Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: One Piece Sau Naruto
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Action
Pages: 1, 2
Bysu-Chan
QUOTE(Luffy @ Sep 18 2007, 06:34 PM)
Actiune sau numa AVENTURA
Japonia vs Europa si US

Greu de crezut da in japonia cel mai high rated ii ONE PIECE  si ii cel mai funny
da normal ca DB ii cunoscut in lumea intreaga si Naruto ii cel mai tare in america europa etc .. si de aceea One Piece nu are loc pe ecranele din afara japoniei
dar , si cand o sa aiba loc .. o sa lase in urma pe Naruto
si sincer Naruto Shippuden nui nustiu ce .. pt ca daca oameni mor si invie .. de exemplu Gara!  o sa vedeti pe 27 sept ultimele doua episoade din prima serie Naruto Shippuden .. si o sa ziceti ca nui asa tare .. orcum ii fain ,
si apoi Filmul Naruto 4 .... ii fain .. ok lam vazut in japoneza ... NARUTO SE STIE CLAR CA NU MOARE ... pana in 2011 sau mai tarziu .. orcum numaru de episoade la care a ajuns One Piece ii 324 ... iar naruto abea la 248 (250 in 27.09)
Astept Parerea Voastra
Dupa ce vedeti si Naruto Si One Piece  TOT nu numa ceva episoade
*


Este adevarat ca Naruto e mult mai cunoscut inafara Japoniei iar One Piece nu este asa de popular aici cum este in Japonia
Ceea ce pot sa zic este ca ai mare dreptate prin faptul ca nu este nush ce daca personajele mor si invie
Parerea mea este urmatoarea
Ideea One Piece e ft buna
Naruto are grafica mai buna ca One Piece
deci in concluzie fiecare are defectele si avantajele lui asa ca sa ramanem la ideea de egalitate smile.gif
Sectaro
E greu de decis amandoua sunt foarte bune dar eu merg cu Naruto .
darczon69
Eu nu sunt foarte obiectiv, deoarece nu urmaresc One Piece.

Daca ar fi sa ma iau efectiv dupa ce am vazut (adica cateva poze si niste AMV-uri), din punct de vedere grafic, One Piece nu arata chiar asa bine.

Ma rog, grafica nu face un anime sa fie bun sau nu. Totusi, ajuta.

Cu toate acestea, as vrea sa ma apuc de OP, singurul lucru care ma determina sa fac asta fiind numarul imens de episoade...as putea vedea 50 de serii de anime-uri inainte sa ajung la curent cu el. Asa ca, I'll pass. smile.gif
Himitsu23
QUOTE(darczon69 @ Nov 16 2011, 11:38 PM)
Eu nu sunt foarte obiectiv, deoarece nu urmaresc One Piece.

Daca ar fi sa ma iau efectiv dupa ce am vazut (adica cateva poze si niste AMV-uri), din punct de vedere grafic, One Piece nu arata chiar asa bine.

Ma rog, grafica nu face un anime sa fie bun sau nu. Totusi, ajuta.

Cu toate acestea, as vrea sa ma apuc de OP, singurul lucru care ma determina sa fac asta fiind numarul imens de episoade...as putea vedea 50 de serii de anime-uri inainte sa ajung la curent cu el. Asa ca, I'll pass. smile.gif
*



I agree! Am vazut destule AMV si am si o amica careia ii place OP, dar pe mine nu ma fascineaza chiar atat. Pe langa motivele legate de grafica, si numarul urias de episoada, am vazut o buna parte din personaje care nu ma atrag cu nimic... Puterea cu elasticitatea este atat de old si over-used in american cartoons incat mai lipsea sa fie si in amine-uri... Tipa cu maini freaks me out, cerbul care ba e mic, ba se face mare e un pic ciudat... Eu aleg Naruto, because that is where my heart is...
cg1700
Daca vreti sa va apucat de One Piece, nu e obligatoriu sa va uitati la anime, puteti la fel de bine sa cititi manga fiindca asta ar dura mult mai putin decat sa vizionati 500++ episoade.

Si daca ar fi sa aleg intre One Piece si Naruto, as alege Medaka Box fiindca sunt hipster scum.
darczon69
QUOTE(cg1700 @ Nov 17 2011, 12:58 AM)
Daca vreti sa va apucat de One Piece, nu e obligatoriu sa va uitati la anime, puteti la fel de bine sa cititi manga fiindca asta ar dura mult mai putin decat sa vizionati 500++ episoade.

Si daca ar fi sa aleg intre One Piece si Naruto, as alege Medaka Box fiindca sunt hipster scum.
*




laugh.gif

Asadar, manga e mai buna ca anime-ul? Fiindca cu manga as ajunge la curent in vreo 3 zile.

EDIT

@Himitsu23

Your signature is wrong cool.gif . Put Neji with Shika, and the rest with Naruto's Clones biggrin.gif.
cg1700
Well, a trecut destul de mult timp de cand am citit/urmarit One Piece, dar probabil ca anime-ul e cam la fel de bun ca manga.
Himitsu23
QUOTE(darczon69 @ Nov 17 2011, 01:00 AM)

@Himitsu23

Your signature is wrong  cool.gif . Put Neji with Shika, and the rest with Naruto's Clones biggrin.gif.
*



Nope, it`s not wrong, it`s perfect as it is because it represents all my hopes and dreams for this series.
Mi-am dat seama ca u esti un sustinator infocat al cuplului NaruHina pt ca in unele comment-uri tot faci referinta la ep 166. biggrin.gif Da, a fost un moment frumos acela in care Hinata m-a impresionat foarte placut, dar eu nu am renuntat si nu voi renunta niciodata la speranta ca ea va fi cu Neji la sfarsit. Sunt convins ca el o place pe ea, numai ca nu spune, si nici Kishi-Kami-sama nu ar indrazni sa dea asta pe fata din moment ce conflictul NaruSaku-NaruHina reprezinta jumatate dintre motivele care tin fanii lipiti de monitor in fiecare miercuri cand apare manga, sau joi cand apare episodul. Sa adauge un element nou in aceasta compozitie ar arunca laboratorul (si lumea) in aer. Oricum, ca peace-offering ca sa nu te deranjeze my signature, iti dau linkul celui mai frumos AMV NaruHina din lista mea de favorite. Hope you enjoy!
darczon69
Incredibil! Multumesc biggrin.gif.

Desi, vazand acest AMV, nivelul de inversunare pentru Naruto x Hinata tocmai mi-a crescut cu 50%. Sunt de acord cu top commentul smile.gif.

In legatura cu "world blowing up", tot cred ca Naruto ar trebui ca macar sa ii raspunda Hinatei. Stiu ca probabil nu o iubeste cum o iubeste pe Sakura, dar macar un: "It's not you, it's me" ar merita fatuca aia.

Pentru ca mai apoi Hinata sa zica ceva de genul: "I will work harder to win your love, Naruto-kun!" rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Ahem...scuze pentru off topic biggrin.gif: One Piece rulz!!!!!

EDIT

Ah, si in legatura cu elementul nou: si Ino si Karin seem to have the hots for Naruto icon_twisted.gif .
Himitsu23
QUOTE(darczon69 @ Nov 17 2011, 11:44 AM)

In legatura cu "world blowing up", tot cred ca Naruto ar trebui ca macar sa ii raspunda Hinatei. Stiu ca probabil nu o iubeste cum o iubeste pe Sakura, dar macar un: "It's not you, it's me" ar merita fatuca aia.

Pentru ca mai apoi Hinata sa zica ceva de genul: "I will work harder to win your love, Naruto-kun!"

Ah, si in legatura cu elementul nou: si Ino si Karin seem to have the hots for Naruto  icon_twisted.gif .
*



Glad you liked the AMV.
Da, Naruto ar trebui sa-i raspunda Hinatei in vreun fel. Desi eu consider ca a ajutat-o suficient, si cred ca character developmentul ei se apropie de sfarsit din moment ce a reusit mai tot ce si-a propus in prima serie: a devenit mai increzatoare in fortele ei, a luptat cat a putut de bine in fata celui pe care il admira si a reusit sa smulga si o marturisire... Eu acum nu fac decat sa astept momentul in care Neji ii va da de inteles cat de mult o place, pt ca si el ii datoreaza mare parte din ce a reusit lui Naruto. Deci Neji si Hinata au in comun faptul ca Naruto i-a ajutat pe aman2 sa devina better people. In timpul confruntarii lor in Chun Ex, Naruto a spus ca "I will change the ways of the Hyuuga", si ce mod mai bun ar fi sa le change the ways decat sa ii aduca impreuna pe The Prodigy of the Clan cu The Main Heiress? Dupa cum spuneam, odata ce Neji a scapat de acea ura pe care o simtea fata de Main Branch si a inceput sa fie antrenat de insusi Hiashi, atata timp cat s-a intrenat si cu (s-au mai bine zis, a antrenat-o pe) Hinata in fiecare zi cat timp Naruto a fost plecat cu Jirayia, nu cred ca nu avea cum sa fall for her.
Anyway, we will wait and see what happens.
darczon69
QUOTE(Himitsu23 @ Nov 17 2011, 11:04 PM)
In timpul confruntarii lor in Chun Ex, Naruto a spus ca "I will change the ways of the Hyuuga", si ce mod mai bun ar fi sa le change the ways decat sa ii aduca impreuna pe The Prodigy of the Clan cu The Main Heiress?

Anyway, we will wait and see what happens.
*



O mica problema: nu Hinata e Main Heiress, ci sora-sa mai mica.

Probabil ca Neji might have fallen for her, dar nu cred ca Hinata il va iubi vreodata asa cum il iubeste pe Naruto smile.gif. Si iar avem un love triangle icon_twisted.gif . Anywhore, we shall wait, indeed.

Un pic mai ontopic:

M-am apucat de manga One Piece: 20 de capitole am citit pana acum. E faina biggrin.gif, dar inca nu e epica...mai astept.
Himitsu23
QUOTE(darczon69 @ Nov 18 2011, 12:16 AM)
O mica problema: nu Hinata e Main Heiress, ci sora-sa mai mica.

Probabil ca Neji might have fallen for her, dar nu cred ca Hinata il va iubi vreodata asa cum il iubeste pe Naruto smile.gif. Si iar avem un love triangle  icon_twisted.gif .
*



Eu inca raman off topic si continui (sorry in advance pt ca nu despre asta e threadul...):
Hinata ar putea fi inca Main Heiress, oricat de mult ar nega ea asta, pt ca multi inca nu o vad pe Hanabi cu ochi buni din moment ce e the second born. Din punct de vedere al strength in momentul de fata, recunosc ca nu stiu cine e mai tare dintre ele 2. Inclin sa cred ca e Hinata. Iar o chestie care inca tine in picioare controversa legata de faptul ca Hinata e Main Heiress este faptul ca nici una dintre ele nu a primit acel Seal pe frunte. Logic ar fi fost ca imediat ce Hinata a ajuns in team 8, sa fi primit si Seal-ul care o trimitea direct in branch family. Un lucru este sigur: pana la sfarsitul seriei, una dintre ele va avea acel Seal pe frunte, asta daca nu li se schimba sistemul intre timp.

Inca un love triangle? Eu nu stiu ce forma geometrica se potriveste relatiilor dintre personajele din Naruto din moment ce fiecare place pe cineva care la randul lui, place pe altcineva. Faptul ca Hinata nu l-ar iubi pe Neji la fel de mult cum il iubeste pe Naruto nu se stie, pt ca eu sunt convins ca poate simti la fel de intens si pt el, daca Naruto va reusi in cele din urma sa fie cu Sakura (sau oricare alta tipa). Pt mine, Chunin Exam si faptul ca Neji si Hinata s-au luptat are o semnificatie sacra. Poate nu da de inteles, dar ea nu doar pe Naruto il admira in acea perioada. Admira pe toti cunoscutii ei care ii considera mai puternici decat ea, si in categoria asta intra si Neji. Pe Naruto il admira in mod special pt greutatile psihologice pe care le-a indurat. In timpul confruntarii cu Neji, ea cred ca tremura nu de frica faptului ca el putea s-o omoare, ci mai ales din faptului ca trebuia sa se confrunte cu una dintre persoanele pe care le admira. De asemenea, Neji era constient de faptul ca ea nu avea cum sa-l invinga si de-aia a tot indrumat-o sa renunte. Ce nu stia el este cat de important era acel meci pt ea, pt a-si dovedi sieshi mai intai de toti, ca s-a schimbat si ca a devenit mai buna.
Uite, Hinata e in stare sa se arunce in fata glontului pt cel pe care il iubeste, dar cum ar reactiona daca cineva ar face acelasi lucru pt ea din aceleasi motive? In plus, sa nu uitam ca ii cam datoreaza viata lui Neji din moment ce el a gasit-o si a dus-o la Sakura sa o vindece. Nu zic, ca Neji o sa-i scoata vreodata ochii pt asta, dar pt fanii ai cuplului NejiHina, chestia asta a insemnat ceva enorm. De asemenea, si faptul ca s-au antrenat impreuna for almost 3 years inseamna la fel de mult, pt ca either way you look at it, they have a really strong bond now. Un lucru la care e Neji foarte priceput, este sa isi ascunda sentimentele, pt ca de, ei sunt ninja, si sentimentalismele ar putea sa le afecteze concentrarea in lupta. Nu stiu daca citesti manga, dar un bun exemplu tocmai a fost dat in ultimele capitole. The only minds Kishi-Kami-sama allows us access into sunt cele ale lui Naruto, Sakura si Hinata, si dupa cum se poate vedea, ei sunt chiar governed by their emotions deoarece Naruto avea tendinta sa go on a Kyuuby rampage, Sakura e destul de kind si ii vine destul de greu sa omoare, iar Hinata intra in lupta doar atunci cand cineva e intr-o situatie nasoala si se simte datoare sa intervina (nu ma refer aici la cazul cu Pain, pt ca au fost mai multe astfel de occurrences).
Kishi-Kami-sama chiar a declarat ca a intetionat sa o faca pe Hinata cea mai human-like dintre personajele lui. Daca Naruto va ajunge cu alta fata, Hinata sunt convins ca va avea acel sentiment de fericire datorat faptului ca si Naruto e fericit la randul lui.

Imi cer scuze pt un raspuns de dimensiuni epopeice, dar am studiat foarte in detaliu problema dim moment ce sunt sustinator al unui cuplu incestuos, si trebuie sa am argumente serioase sa back up my beliefs, altfel, why do it at all? smile.gif
darczon69
QUOTE(Himitsu23 @ Nov 18 2011, 02:23 PM)
Eu inca raman off topic si continui (sorry in advance pt ca nu despre asta e threadul...):
Hinata ar putea fi inca Main Heiress, oricat de mult ar nega ea asta, pt ca multi inca nu o vad pe Hanabi cu ochi buni din moment ce e the second born. Din punct de vedere al strength in momentul de fata, recunosc ca nu stiu cine e mai tare dintre ele 2. Inclin sa cred ca e Hinata. Iar o chestie care inca tine in picioare controversa legata de faptul ca Hinata e Main Heiress este faptul ca nici una dintre ele nu a primit acel Seal pe frunte. Logic ar fi fost ca imediat ce Hinata a ajuns in team 8, sa fi primit si Seal-ul care o trimitea direct in branch family. Un lucru este sigur: pana la sfarsitul seriei, una dintre ele va avea acel Seal pe frunte, asta daca nu li se schimba sistemul intre timp.

Ce seal? Acela se aplica doar celor din branch family pentru a contracara o tradare: in cazul in care ai vreun gand rau impotriva main family, sealul se activeaza, ergo you're dead. S-a vazut asta in acel filler in care a fost ales Neji ca warlord: branch family avea seal pe frunte, main family nu avea.

Pe Naruto il admira in mod special pt greutatile psihologice pe care le-a indurat.

Il admira si il iubeste pentru ca a fost singurul care a protejat-o si atunci cand era mica si in timpul examenului, pe cand Neji nu dorea altceva decat sa o omoare pentru a se razbuna pe unchiul sau. Cel putin asta mi-a dat de inteles, pana ce i-a bagat Naruto mintile in cap.

In plus, sa nu uitam ca ii cam datoreaza viata lui Neji din moment ce el a gasit-o si a dus-o la Sakura sa o vindece.

Nu mai tin minte bine si nici nu am episodul sa confirm, dar nu tipul ala nou care a aparut in timpul luptei (the Byakugan guy) care statea langa Sakura a vazut ca Hinata se lupta cu Pain si mananca bataie pe paine? Parca Neji, Lee si Tenten au venit mai tarziu pe campul de batalie, undeva la sfarsit.

De asemenea, si faptul ca s-au antrenat impreuna for almost 3 years inseamna la fel de mult, pt ca either way you look at it, they have a really strong bond now.

Da, ambii il admira la fel de mult pe Naruto si se antreneaza atat de mult in mare parte pentru el: e randul lor sa il protejeze. Deci, sunt legati de dragostea lor pentru Naruto (god, that's cheesy����  blink.gif )

Nu stiu daca citesti manga, dar un bun exemplu tocmai a fost dat in ultimele capitole. The only minds Kishi-Kami-sama allows us access into sunt cele ale lui Naruto, Sakura si Hinata, si dupa cum se poate vedea, ei sunt chiar governed by their emotions deoarece Naruto avea tendinta sa go on a Kyuuby rampage, Sakura e destul de kind si ii vine destul de greu sa omoare, iar Hinata intra in lupta doar atunci cand cineva e intr-o situatie nasoala si se simte datoare sa intervina (nu ma refer aici la cazul cu Pain, pt ca au fost mai multe astfel de occurrences).

Nu citesc manga, asa ca aici nu am ce comenta biggrin.gif, in afara faptului ca Naruto o iubeste atat de mult pe Hinata incat a intrat in 4 tailed Kyuubi din prima si a fost in stare chiar sa ajunga la 9 cozi si sa rupa sigiliul pentru ea, cu toate ca si-a jurat ca nu va mai folosi puterea aia blestemata. Cred ca asta spune multe despre relatia lor.

Singura data cand a mai facut asta la "nervi" a fost cu Orochimaru si, chiar si atunci, a trecut prin mai multe faze si abia a ajuns la patru cozi.


Kishi-Kami-sama chiar a declarat ca a intetionat sa o faca pe Hinata cea mai human-like dintre personajele lui. Daca Naruto va ajunge cu alta fata, Hinata sunt convins ca va avea acel sentiment de fericire datorat faptului ca si Naruto e fericit la randul lui.

Aici sunt de acord smile.gif. Chiar daca Naruto va ajunge cu Sakura (nu ma deranjeaza Naru X Saku, chiar mi se pare foarte posibil; eu am probleme cu Neji x Hina biggrin.gif), cred ca Hinata va fi fericita pentru el.

Imi cer scuze pt un raspuns de dimensiuni epopeice, dar am studiat foarte in detaliu problema dim moment ce sunt sustinator al unui cuplu incestuos, si trebuie sa am argumente serioase sa back up my beliefs, altfel, why do it at all? smile.gif

God, I love "arguing" with smart people biggrin.gif.

*



Ahem cool.gif . Cred ca ar trebui sa continuam asta pe PM, daca mai ai chef wink.gif .
shobo
One piece are un story mult mai interesant decat naruto,plus e si un pic mai serios avand subiecte cu subinteles de genul sclavie,rasism,homosexualitate .Mie imi plac amandoua dar nu se compara una cu alta,OP e la un alt nivel.OP chit ca are o gramada de episoade nu are nici 10% din fillerele care le are naruto.
darczon69
QUOTE(shobo @ Nov 18 2011, 06:07 PM)
One piece are un story mult mai interesant decat naruto,plus e si un pic mai serios avand  subiecte cu subinteles de genul sclavie,rasism,homosexualitate .Mie imi plac amandoua dar nu se compara una cu alta,OP e la un alt nivel.OP chit ca are o gramada de episoade nu are nici 10% din fillerele care le are naruto.
*




+1. Atata stiu si eu despre One Piece: ca e foarte sarac in fillere.

Ma rog, deja a inceput sa devina foarte interesanta manga (capitolul 89) biggrin.gif. Ma bucur ca m-am decis sa o citesc. rolleyes.gif
Ichirou
Desigur One Piece pentru ca e original.....mai interesant......iar istoria e prea tare + e foarte amuzant are multa comedie si pur si simplu te simti bn cand te uiti cel putin eu ma simt asa ^^ sper sa incerci one piece
darczon69
QUOTE(Ichirou @ Nov 18 2011, 10:31 PM)
Desigur One Piece pentru ca e original.....mai interesant......iar istoria e prea tare + e foarte amuzant are multa comedie si pur si simplu te simti bn cand te uiti cel putin eu ma simt asa ^^ sper sa incerci one piece
*




Sunt la episodul 13. Inca astept sa devina toate cele de mai sus. smile.gif

Desigur, nu am de gand sa ma opresc sau sa judec o serie de 500+ episoade dupa doar 13 episoade vazute, dar...daca nu devine un pic mai interesant (luptele pana acum sunt foarte boring) pana la episodul 50, voi reveni la manga. Da, amuzant este, in sensul ca Luffy e cam...dens. Adica, foarte dens. laugh.gif .

darczon69
QUOTE(Ichirou @ Nov 18 2011, 10:31 PM)
Desigur One Piece pentru ca e original.....mai interesant......iar istoria e prea tare + e foarte amuzant are multa comedie si pur si simplu te simti bn cand te uiti cel putin eu ma simt asa ^^ sper sa incerci one piece
*




Sunt la episodul 13. Inca astept sa devina toate cele de mai sus. smile.gif

Nu stiu ce sa zic de "original"...e vorba de pirati. La fel cum si la Naruto e vorba de ninja. Deci... wink.gif

Desigur, nu am de gand sa ma opresc sau sa judec o serie de 500+ episoade dupa doar 13 episoade vazute, dar...daca nu devine un pic mai interesant (luptele pana acum sunt foarte boring) pana la episodul 50, voi reveni la manga. Da, amuzant este, in sensul ca Luffy e cam...dens. Adica, foarte dens. laugh.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.