Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cui ii place Rurouni Kenshin?


Scorpio
post May 1 2006, 03:36 PM
Post #181


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Battousai scuza-mi remarca da.....nu stii a scrie romaneste care este......editeaza postul ala ca logica si gramatica sunt in coma saracele

Seria oricum e o varza totala......se intinde mult prea mult si e plictisitoare....atata filozofie n-am intalnit nici la orele de specialitate
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post May 1 2006, 06:10 PM
Post #182


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



True,true ... desi mi-a facut placere sa ma uit la el,pana la un moment dat,cand am ajuns pur si simplu sa sar peste seriale <_< ... va vine sa credeti...de pe la ep 80 ma intrebam cat mai are :P ... nu se mai termina :lol: ?
Da ca sa prinda la public,seria a fost facuta asa cum a fost facuta,atatea episoade,si etc.
Probabil ca daca ar fi facuta in stilul ova'urilor ... nu ar fi avut atata priza ... da mai mult ca sigur ar fi fost o serie mult mai reusita :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post May 6 2006, 02:23 PM
Post #183


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



QUOTE(Scorpio @ May 1 2006, 03:36 PM)
Seria oricum e o varza totala......se intinde mult prea mult si e plictisitoare....atata filozofie n-am intalnit nici la orele de specialitate
*



Mie fix de asta mi-a placut :P Voi vedea in curand si filmul, dar pana acum seria mi s-a parut destul e buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post May 16 2006, 12:14 AM
Post #184


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Well, a trecut ceva timp de cand am vazut anime-ul, dar nu-mi amintesc sa ma fi deranjat numarul episoadelor. Mai mult ma bucura in perioada aia, cand nu era nimic altceva de genul asta la tv. Mie-mi placea Aoshi :wub: Si misao, of course :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru kamiya
post Jun 15 2006, 08:53 AM
Post #185


Newbie
*

Group: Members
Posts: 6
Joined: 15-June 06
Member No.: 2.665
Points: 12
Gender:



DBZ MAI BUN?scuze ,dar nu am aceeasi parere RK este cel mai bun anime facut .Story line-ul este foarte bine gandit si personajele complexe ..spre exemplu Kenshin (care ,apropo,este personajul meu favorit).Spititul puternic a lui este de admirat ,felul in care isi urmareste idealurile,dar in acelasi timp ii pasa si de ale altora .Au trecut vreo 2-3 ani de cand n-am mai vazut anime-ul ,dar incerc sa fiu la curent si sa fac in asa fel incat sa nu uit niciodata toate lucrurie invatate din RK.A fost o serie lunga,dar nu ma supara cand credeam sa se va termina si vedeam ca mai sunt episoade eram asa fericita.Nu lasam pe nimeni sa ma deranjeze in timp ce ma uitam la Samurai X.Merita si a castigat respectul meu .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sagga
post Sep 24 2006, 07:40 PM
Post #186


say what?
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 24-September 06
From: terra :))
Member No.: 3.037
Points: -1
Gender:



Si mie imi place la nebunie Rurouni Kenshin. Are un story foarte bun numai ca dialogurile sunt cam lungi dar nu-i nimic. Ai actiune, comedie, drama...toate la un loc. In rest este bun chiar foarte bun fata de unele care nu au nici un farmec.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iuliana
post Jan 29 2007, 05:59 PM
Post #187


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 131
Joined: 19-August 06
From: pe aici prin jeg
Member No.: 2.885
Points: 272
Gender:



Si mie mi-a placut f mult, e interesanta ideea, bataiele si personajele, jos palaria in fata lor.
Cel mai mult mi-a placut la Kenshin, a fost cicatricia si faptul ca e un personaj enigmatic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 14 2007, 02:50 PM
Post #188


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Problema e ca l-am indragit pe Kenshin de la inceput, si l-am inteles de la inceput. E unul dintre cei mai puternice personaje pe care le-am intalnit, barbat adevarat, cel mai important samurai din istoria anime-ului. Pentru ca e altfel, e diferit. A fost creat cu intentia de a fi diferit. Incepand cu imaginea, samuraiul cu parul rosu, cu ochii mari, scund si subtire... care face ochii mari si spune "Oro! Oro!", dar si "de gozaru" si continuand cu caracterul.

A evoluat magnific, de la battousai, la personajul din seria TV, e un om cu o vointa puternica, are un ideal, are principii. E un om dintr-o bucata. Si cat de bun si copilaros poate fi, marele samurai care spala rufe, se joaca cu fetitele si gateste mancare. E omul cu doua fete, nu pentru ca ar vrea el asta, ci pentru ca asa sunt imprejurarile. E un om care a avut un ideal in care a crezut, a fost battousai pentru ca a crezut ca poate schimba lumea, a fost calea lui. A suferit mult si a reusit, dupa multi ani, sa-si gasesca locul. In momentul in care si-a gasit locul, a incetat sa mai fie ronin si a ales sa traiasca impreuna cu cei dragi. Si sa-i protejeze. Pentru ca de felul lui, Kenshin e o fire blanda. Fiara cu ochii galbeni se trezeste in momentul in care protejeaza.

Kenshin trebuie privit si inteles prin prisma filosofiei zen. Totul e zen. De la pactul cu el insusi si sakaba, pana la lupte. Luptele din Rurouni Kenshin sunt extraordinare. Zicea cineva mai sus, ca se vorbeste prea mult. Cine spune asa ceva, nu a inteles esenta. Tot ceea ce se spune e important, daca e privit prin prisma zen.
De gozaru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kmrade
post Feb 16 2007, 05:15 PM
Post #189


Master
***

Group: Members+
Posts: 119
Joined: 17-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.298
Points: 162
Gender:



sincer ... sunt mare fan kenshin .. dar in serie ma dezamagit mult
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 10 2007, 12:22 PM
Post #190


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Exista un episod, un Special, numit Special Techniques care contine un montaj din toate episoadele, continand toate tehnicile Hiten Mitsurugi-Ryu, cu exemple din anime. Din pacate, l-am gasit pe emule in calitate foarte proasta (122 M).

Poate stie cineva un link sau torrent, sau daca-l are cineva si poate face upload... multumesc anticipat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Doxx
post Jul 10 2007, 01:00 PM
Post #191


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 2-June 07
From: Montreal/Qc/Canada
Member No.: 4.398
Points: 76
Gender:



Hmm.. eu l-am gasit pe youtube. Calitatea e la fel cam proasta...
Daca te intereseaza uite linkurile:

Special 1 - "The Review Episode"
RK Special 1 - Part 1
RK Special 1 - Part 2
RK Special 1 - Part 3

Special 2 - "The Techniques Episode"
RK Special 2 - Part 1
RK Special 2 - Part 2
RK Special 2 - Part 3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

boofrickityhoo
post Jul 10 2007, 01:56 PM
Post #192


the fluffbringer aka bringer of fluff
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 2-July 07
Member No.: 4.613
Points: 131
Gender:



Kenshin e super tare! imi place muuult himura, e asa naiv si cute, ii ajuta mereu pe ceilalti, se joaca cu picii, si in lupta devine deodata serios. E un caracter foarte bine realizat, sunt curioasa cum era in samurai x..inca nu le-am vazut :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jul 10 2007, 03:54 PM
Post #193


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Doxx:
Arigato. Da... asa arata si fisierul meu, din pacate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 6 2007, 05:05 PM
Post #194


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Feb 14 2007, 11:50 PM)
Kenshin trebuie privit si inteles prin prisma filosofiei zen. Totul e zen. De la pactul cu el insusi si sakaba, pana la lupte. Luptele din Rurouni Kenshin sunt extraordinare. Zicea cineva mai sus, ca se vorbeste prea mult. Cine spune asa ceva, nu a inteles esenta. Tot ceea ce se spune e important, daca e privit prin prisma zen.
De gozaru.
*



...ia explicati dumneavoastra domnisoara(bineinteles, doar daca sunteti amabila:D) cum l-ati vazut pe kenshin prin prisma filosofiei zen....!!??, caci eu, un baiat mai de la tara care a studiat niscaiva principii din'trastea nu reuseste sa va inteleaga pkt. de vedere...!!



saru'mana maxim... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 6 2007, 05:52 PM
Post #195


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Zen este o cale, zen e un mod de viata.

Un maestru zen, nu-mi mai amintesc acum numele, spunea ca practicand zen inveti sa fii umil, sa servesti pe altii, sa muncesti, sa multumesti pentru ce ai. Ce face Kenshin? Spala rufe, gateste, are grija de copii, protejeaza, este umil (nemaipomenita faza in care un individ care se da drept Batousai il lovea pe Kenshin peste maini, zicand ca nu are pozitia buna :P si Kenshin statea si suporta loviturile fara sa zica nimic). Deci chiar daca in anime nu-l vedem pe Kenshin in pozitia zazen, felul de om care a devenit arata ca a practicat zen. Vedem rezultatul.

Maestrul Taisen Deshimaru: Zen adevarat
"Prin practica zazen se atinge satori (iluminare). Satori este adevarul, absolutul. Zen se adreseaza la "kokoro" (minte , spirit). Daca dorim sa invingem, nu putem invinge: la fel pentru a atinge satori, trebuie sa uitam. Zazen e chiar satori si intelepciunea suprema."

Episodul in care invata Amakakeru Ryu no Hirameki, e un exemplu de Zen. Pentru ca maestrul nu poate sa-i explice cum se da acea lovitura, trebuie s-o descopere singur, sau altfel nu o va cunoaste niciodata. Aici gasim conceptul de iluminare, satori. Adevarul nu poate fi spus, adevarul este aflat prin iluminare, acela e adevarul absolut. Il poti descoperi numai singur, nu se explica in cuvinte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 7 2007, 10:50 AM
Post #196


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



...eu nu te-am rugat sa imi explici mie ce este zen....!!(ca oricum n-ai fi reusit....de altfel, nu cred ca ai intels nici tu..., de fapt, nici eu nu cred ca am inteles...)

revenind...., eu nu inteleg unde in vezi tu pe kenshin atat de zen...(si mai ales, cum..??)

mie mi se pare ca este pur si simplu vb de comportament social tipic japonez...!! :D
(daca vrei exemple de genul asta...., iti pot da vreo 50-100, de asemenea, iti poti recomanda ceva carti..., iar daca tii mortis.., cand(daca) s-or mai face stagii de practici ezoterice japoneze te pot invita sa participi....!!)


pana atunci...., "sa lasam" zen-ul cu "el insusi" si anime-urile cu otacii de pe forumurile de profil...!!(parerea mea :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Aug 7 2007, 11:00 AM
Post #197


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



kengo, put a sock in it, fata ti-o argumentat, un minim ar fi sa vii si tu cu contra-argumente. Si mie mi se pare ca Kenshin se comporta ca un calugar budist, exceptand scenele alea in care serialul devine un shonen a la Bleach.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 7 2007, 11:44 AM
Post #198


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



kengo_fudoshin:
Ti-am dat un citat dintr-un maestru, care incearca sa explice esenta Zen-ului. Din acel citat reiese, daca ai fi avut bunavointa sa-l citesti :P ca Zen nu se poate defini. Zen se practica, si prin practica, se ajunge sa se inteleaga sau nu, ceea ce este.

Ma repet, nu poti explica ce este, dar se cunosc rezultatele practicii. Si relativ la acele rezultate, la modul in care practica schimba individul, ti-am adus exemple clare relativ la Kenshin. Daca tu nu intelegi, nu e treaba mea. :P Atata timp cat nu aduci contraargumente si imi pui o intrebare la care ti-am raspuns deja, nu progresam. :P

Multe alte anime-uri contin intamplari sau momente zen. Nu vreau sa dau acum exemple, ceea ce este important este ca Zen-ul este cunoscut si face parte din cultura japoneza. Ceea ce numesti tu "comportament social tipic japonez", este un mod de comportament format de-a lungul timpului si e bazat pe religia budhista, religia shinto si practica Zen.

Trickster:
Calugarii budhisti practica Zen, artistii martiali practica Zen. Lucrurile astea merg impreuna si realizeaza un tot.

Offtopic:
Niste povestiri din cartea maestrului Deshimaru. Enjoy! :lol:

Intr-o noapte cu luna plina, un hot a patruns in schit. A privit in jurul sau, dar nu a gasit nimic de furat caci maestrul nu poseda nimic in afara de cuvertura cu care se invelea ca sa doarma. Hotul lua cuvertura si fugi. Mai tarziu, maestrul, simtind frigul, se trezi stranuntand si constata furtul, dar, in acelasi moment, vazu pe fereastra luna in toata stralucirea ei. Plin de admiratie, striga: "O luna, asti atat de frumoasa....si hotul te-a uitat!"

Un calugar zen calatorea pe mare cand a inceput o furtuna teribila si fiecare se gandea la moarte cu oroare. Calugarul isi spunse: "Daca trebuie sa mor acum, voi muri in zazen". Desi cazut in apa, lungimea, putin comuna a respiratiei sale, ii permise sa urce din nou la suprafata, unde se agata de un lemn, care il conduse spre o laguna. Toti ceilalti care aveau dorinta sa supravietuiasca, pierisera; el singur supravietui, el care abandonase aceasta dorinta.

Intr-un templu in munti, patru calugari practicau meditatia, dupa ce facusera lagamant de tacere. Noaptea se apropia si au aprins o lumanare, pentru s-ai continua meditatia. O pala de vant deschise fereastra si lumamarea palpai. Cel mai tanar spuse: "Ah! Se stinge flacara!" Urmatorul exclama: "Nu trebuia sa vorbesti!" Al treilea, cel mai important spuse: "Ati gresit, meditatia e silentioasa, nu trebuie sa vorbiti!" Seful spuse atunci: "Nu sunteti deloc rezonabili. Numai eu nu am vorbit."

Maestrul Kodo Sawaki: "Degetul care arata luna, nu este luna". "Cand privim, nu vedem. Cand ascultam, nu intelegem."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kengo_fudoshin
post Aug 7 2007, 12:44 PM
Post #199


kenkaku
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: --
From: bukarest
Member No.: 1.522
Points: 136
Gender:



QUOTE
Trickster:
Calugarii budhisti practica Zen, artistii martiali practica Zen. Lucrurile astea merg impreuna si realizeaza un tot.
:lol:
mmda..artisti martiali...., asta e prea occidental pt mine... :lol:

eu nu sunt de acord...., zen este greu de inteles, nu greu de explicat...!!
o mica "mostra de de budism zen"(aporpo de ceea ce spuneai mai devreme cu adevarul absolut)..:

“Un calugar i-a spus lui Fuketsu:
- Ai afirmat odata ceva care m-a uluit si anume, ca adevarul poate fi comunicat fara sa vorbesti si fara sa taci. Ce ai vrut sa spui prin aceste cuvinte ?
- Ah, i-a raspuns Fuketsu, daca ai sti cum cantau pasarile cand infloreau copacii, primavara, pe vremea cand eram copil ! …”

inca una..., care ni se potriveste amandorura..:

“O broasca a trait toata viata intr-o fantana. Intr-o zi s-a trezit cu surprindere cu o alta broasca.
- De unde ai venit ? a intrebat-o ea.
- Din mare. Acolo traiesc eu.
- Cum este marea ? Este la fel de mare ca si fantana mea ?
Broasca cea noua a inceput sa rada:
- Nici nu incape comparatie.
Broasca gazda s-a prefacut interesata de povestile noii venite, dar in sinea sa gandea: <<Dintre toate mincinoasele pe care le-am intalnit in viata mea, aceasta este cu siguranta cea mai mare, si cea mai nerusinata>>”

iar "mai zen decat atat", nu cred ca se poate:

“Nu vorbi de rau cerul albastru,
Privindu-l
Printr-un pai."

revinind la kenshin..., iluminarea se poate atinge si prin sabie(il avem drept exemplu pe musashi), insa...., eu n-am vazut asa ceva la kenshin...!!, de asemenea, crede-ma cand iti spun(si probabil ca nu sti f multe despre organizarea sociala a japoniei medievale)...crezi ca budismul si zen-ul erau acesibile tuturor...??, si, reveninid de-a binelea la kenshin...., unde anume si prin(in) ce imprejurari a luat contact omu' nostru cu asa ceva...!!, ca a hotarat ca killingu' e naspa si mai bine mergem voiosi pe calea pacii...., care e treaba...??, asta vi se pare voua zen...??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Aug 7 2007, 02:42 PM
Post #200


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Incepi sa inveti sa discuti.. dar mada mada... :P

"prea occidental".... :lol: Nu tot ce e japonez e bun si nu tot ce e occidental e prost... daca o sa inveti asta... o sa ai multe de castigat. (Nu vreau sa continuam discutia pe tema asta... era doar o observatie... tinand cont si de alte posturi ale tale).

De ce crezi ca mi s-ar potrivi mie? :lol: Tie ti se potriveste si stii singur de ce. Dar nu cred ca ne asemanam in vreun fel... si o sa-ti dovedesc acum. ;)

Stand si gandindu-ma bine, nu pot demonstra ca hotararea de a nu mai ucide e Zen. E tangential, dar nu pot spune ca a existat un moment de iluminare.
Kenshin a devenit Batousai dintr-un ideal, el a vrut sa schimbe lumea, a avut incredere ca ceea ce vrea sa faca Meiji e un lucru bun si a luptat sperand intr-o lume mai buna. Idealul era frumos, schimbarea care s-a facut a dus Japonia inainte. Metoda prin care a luptat Kenshin e proasta, din punctul meu de vedere, pentru ca nu sunt de acord cu asasinatele. Lasand la o parte parerile strict personale, hotararea lui Kenshin de a se retrage tine cumva tot de un ideal. I-a spus lui Tomoe ca atunci cand revolutia va invinge el se va retrage si va gasi un mod prin care sa plateasca pentru vietile pe care le-a distrus. El a devenit Rurouni, si-a pus sabia in slujba binelui si a incetat sa mai omoare. In schimb, i-a ajutat pe cei care aveau nevoie de ajutor, ducand o viata simpla si umila. Cat despre ce a invatat pe parcurs... e film... nu trebuie sa-ti arate tot... dar se vad rezultatele. Gandeste-te si la hotararea de a nu preda Hiten Mitsurughi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 15th June 2024 - 12:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |