Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Saiunkoku Monogatari


Ranma-kun
post Jul 8 2006, 06:08 PM
Post #1


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Se pare ca Fushigi Yuugi a avut un mare succes pentru a determina atatea anime-uri care s-au inspirat din el.

Un alt anime in acel stil Chinese-Fairytale este Saiunkoku Monogatari, o poveste in care fata unui bibliotecar devine de-o data Imparateasa.

Anime-ul este destul de interesant, chiar daca actiunea nu este chiar similara cu cea din Fushigi Yuugi, macar in cele 6 episoade deja aparute, povestea se invarte mai mult in jurul curtii imparateshti. O poveste oarecum relaxata si funny.

Grafica este foarte buna, cu o mare atentie la detaliu. Pot doar sa vi-l recomand, mai ales ca actiunea va evolua destul de mult in episoadele care vor urma daca ne luam dupa manga.

(IMG:http://img80.imageshack.us/img80/8592/10000qc5.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll
Replies

axi
post Jul 26 2006, 07:08 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



deci mi-a placut la maxim acest anime, drept urmare nu ma pot abtine si-i fac repede topic :P
este vb de un anime on-going, din care au iesit 16 eps, din cele 39 prognozate ... subate sunt doar 8 momentan, dar speram la mai bine :P
cateva detalii aici

referitor la genul anime-ului ... el are la baza povestea celor 8 gardieni imortali, corespunzatori a 8 culori diferite, aceste culori stau la baza organizarii societatii respective se pare, marile familii, administratia, cam totul se imparte si se stratifica pe cele 8 culori. datorita acestei constructii am considerat ca putem vorbi de o lume fantastica, mai ales ca nu avem aici subforum ptr gen Historical, iar la comedie nu prea merge.
povestea incepe cu Shuurei, profesoara la templul din oras, provenind dintr-o familie veche, nobila (nume de culoare- kou), dar saraca. acesteia i se propune intr-o zi de catre unul din cei trei sfetnici ai imparatului sa ii fie acestuia concubina si invatzatoare ptr ca imparatul era un lenes fara pereche si nu era deloc preocupat de conducerea tarii. orbita de recompensa propusa Shuurei accepta fara sa stie despre ce e vorba, si chiar daca are un soc cand afla de treaba cu concubinajul, se consoleaza cu faptul ca imparatul se zvoneste ca ar avea o pasiune ptr barbati :P
din fericire ptr mine, fan yaoi declarat :P, nu este asa, si imparatului ii cade cu tronc Shuurei :D, desi sunt si cateva faze simpatice pe ideea cu preferintele masculine ale imparatului :P.
ajunsa la palat Shuurei afla insa ca imparatul nu e chiar asa lenes si pe dinafara precum pare si incepe o poveste care mie mi-a placut mult.
povestea nu are multe elemente fantastice, ba din contra este axata si se rezuma la intrigi de curte obisnuite, no superpowers, no magic ... poate si de asta m-a atras, ptr ca totusi a reusit sa ma tina in fatza monitorului.

astea fiind spuse sper ca v-am facut macar un pic curiosi si va doresc vizionare placuta daca va incumetati.


later edit: topic deja facut de ranma :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Ranma-kun   Saiunkoku Monogatari   Jul 8 2006, 06:08 PM
Innocent   RE: Saiunkoku Monogatari   Jul 17 2006, 01:24 PM
axi   RE: Saiunkoku Monogatari   Jul 26 2006, 07:08 PM
Innocent   RE: Saiunkoku Monogatari   Aug 8 2006, 08:33 PM
axi   RE: Saiunkoku Monogatari   Aug 14 2006, 10:22 AM
caroline   RE: Saiunkoku Monogatari   Sep 22 2006, 10:13 PM
axi   RE: Saiunkoku Monogatari   Sep 23 2006, 06:41 AM
Zuzi   RE: Saiunkoku Monogatari   Sep 29 2006, 11:57 AM
caroline   RE: Saiunkoku Monogatari   Oct 3 2006, 10:51 AM
Diana   RE: Saiunkoku Monogatari   Oct 6 2006, 09:31 PM
caroline   RE: Saiunkoku Monogatari   Oct 8 2006, 08:23 PM
rogueman999   RE: Saiunkoku Monogatari   May 3 2008, 07:32 PM
Botan   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 9 2009, 08:31 PM
rogueman999   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 9 2009, 10:22 PM
cami   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 9 2009, 10:43 PM
Botan   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 9 2009, 10:45 PM
rogueman999   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 9 2009, 11:15 PM
cami   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 10 2009, 09:06 AM
haruhichan   RE: Saiunkoku Monogatari   Mar 10 2009, 10:44 AM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 24th June 2024 - 10:24 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |