Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carti
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
CyBeR
Ok,se mai bucura careva de aceste simple placeri ale vietii.Eu unul cand am timp mai citesc cate ceva ce-mi place(pe langa blestemata aia de lectura obligatorie pentru scoala :twisted: ).Question:cam ce fel de carti preferati si cat de des mai cititi(excluzand revistele aici laugh.gif ).Odata ce se strang cateva preferinte am sa adaug un poll sa vedem atunci am ce prefera majoritatea lumii.Eu unul apreciez cartile fantasy si eventual un Dosar X sau ceva de Barker.
kaoru
well....sincer sa fiu nu citesc foarte mult.Ba chiar foarte putin.Apreciez fantasy.Imi place...Am terminat de curand The Hobbit,...mia placut tare.Am terminat prologul de la Fellowship of the Ring si ma chinui tare la primul capitol...parca am mai mult spor in timpul scolii....Imi place sa ma pierd in alta lume....e un feeling placut.

Am avut cateva tentative mai demult...cu SFuri....dar am lasat-o balta.Prefer sa desenez in timpul liber....un impact vizual are un efect mai deosebit in cazul meu decat unul sa zicem...fictiv...sau...un joc al mintii.

Dar ador sa citesc...si desi sunt un newbe....si numi permit sa comentez prea multe sa spunem...am de gand sa merg mai departe.

Deci....Fantasy deocamdata.
removed_on_request_20121227
eu ma bucur de aceasta bucurie de 2 ani si ma bucur ca ma bucur de ea. desi in ultimul timp nu am putut citi asa mult, imi tot fac planuri de viitor pentru carti. cartea pe care o citesc acum e Wheel of Time:The Great Hunt (thank you!!!!great book...smile.gif ). in rest citesc mai mult sf si fantasy.
CyBeR
Kaoru ,se pare ca gandim oarecum la fel.Crede-ma,odata ce treci de inceputul cartii I de la Lotr n-ai sa mai poti sa te opresti.Vorbesc din experienta caci am citit trilogia + Hobbitul.Mai am de citit Simarilion(i-am imprumutat-o profei de romana pe moment) si apoi ma duc la vanatoare de ceva nou.Am mai vazut un Tolkien la librarii=>next target.

Pentru cei care gusta ceva din Biblie,modificat,le sugerez Diavolul Memnoch de Anne Rice.Cei care au vazut/citit Interviu cu un Vampir sau Regina Damnatilor ar trebui sa fie familiariu cu personajul principal(Lestat)si cu stilul autoarei.Misto carte,se joaca cu conceptul de diavol si cu religia in sine.



Card>Wheel of Time:The Great Hunt>de cine e scrisa si la ce editura a aparut.Chiar as fi curios s-o gasesc.



P.S>A vazut cineva cartea Dosarele X - Inaltarea?N-o gasesc nicaeri si e singura carte Dosarele X pe care n-am citit-o(pe langa ghiduri care nu-s interesante).

Ca o sugestie pemtru cei care au jucat Undying.Cautati Cartile Insangerate.Super misto cartea!
Elf Princess
Ma bucur, Cyber, c-ai facut acest thread :gooood: ... Cat despre Anne Rice, am citit Servant of the Bones si nu pot spune ca mi-a placut in mod deosebit.



LOTR am devorat demult; fara The Hobbit, dar o sa-ncep Silmarillon... Si Harry Potter, bineinteles tongue.gif .



Iar la capitolul SF, n-am citit decat Dune, care m-a lasat fara grai (cel putin prima carte), desi ultimele doua mi-au parut cam slabute. Oricum, n-am citit ciclul Dune decat o data, dar acum il vreau in colectie sa-l mai citesc de cateva ori; mai ales Imparatul Zeu al Dunei, din care n-am inteles mare lucru la prima lecturare :roll:
kaoru
Undying am jucat....stiu ca domnul Clive Barker scrie bine.Totusi mia fost teama sa ma aventurez in lumea asta...mise pare cam dusa unpic spre extrem.Nustiu dece am feelingul ca nu sunt tinute in mana lucrurile atat de bine...in sensul ca apar fiinte supranaturale...fantome si puteri asociate cu eroi cam inexplicabile.Daca ai citit ceva...poate imi spui ce crezi. :roll: Poate ma insel eu...Mar interesa sa citesc ...so...as fi interesat de ceva recomandari.

biggrin.gif

da....mi s-a spus ca este greu LOTR....mai ales la anumite capitole cu dscrieri interminabile.....mi s-a spus deasemenea...sa sar peste prolog...mai ales daca am citit Hobbitul...pt ca ar fi inutil...dar nu mi s-a parut.Am aflat lucruri despre Meriadoch si Peregrin...despre experienta scrierii cartii si multe altele in legatura cu Middle-Earth.Am spus ca ma inarmez cu rabdare si citesc de la cap la coada.Imi place fantasy...si filmele LOTR miau placut sooper mult.Exceptand anumite faze comerciale inevitabile....sunt o reusita din multe puncte de vedere,iar citind Hobbitul.....mia fost suficient sa imi dau seama ce diferenta este intre carti si film.Asa ca deabia astept sa vad continuarea...deci voi citi.
Urfe
Citesc acum 'Orbitor', de Cartarescu... si este MINUNATA. Se pare ca este prima dintr-o trilogie... Daca vreti sa cunoastetit stilul, incercati 'Pururi tanar, infasurat in pixeli'.
Il_Palatzzo
momentan citesc A CLockwork Orange si dup-aia ma apuc de Hotii de Frumusete de Pascal Bruckner
CyBeR
Kaoru>citesc pe moment Cartile Insangerate a lui Barker(3 volume in unul).E trasa de par cu tractorul carte,fiecare capitol fiind o alta povestire.Totusi e interesanta,mai ales unele dintra povesti care te cam lasa tampit(Yattering si Jack<cat am ras la capitolul asta n-am ras de mult).In carte apar cam toate stereotipurile horror intalnite chiar sin in filme de cea mai proasta calitate,dar trecand peste asta cartea are o adevarata valoare(anii de publicare 1983,1988,1989,parca).

Povestirile din carte le pot...compara cu povestirile din seriale precum Monstri sau Zona crepusculara,povestite mult mai intens si mai grotesc.Sper ca asta ti-a facut o oarecacre impresie despre carte.
Urfe
A CLockwork Orange.. nici nu stiu ce este mai freaky... cartea sau ecranizarea? biggrin.gif



Despre ce este Hotii de Frumusete? Gen Parfumul?
Il_Palatzzo
nu stiu inca despre ce e ca nu m-am apucat de ea. stai sa vedem ce scrie pe spatele cartii biggrin.gif



scrie prea mult asa ca o sa rezum: niste tipi observa in frumusetea inegal distribuita o inechitate care trebuie eliminata. Captureaza fete frumoase, le inchid intr-o grota si le supun unui lung tratament de teroare pur psihica bla bla biggrin.gif



A Clockwork Orange: freaky sunt amandoua : si cartea si ecranizarea biggrin.gif
Urfe
Mai era o carte... dra imi scapa numele.. nu rea, despre un cuplu care ia o fata, o inchide intr-o pivnita, si o tortureaza, violeaza etc. Iti dai seama, foarte controversata. Nu cred sa o fi vazut pe la noi. Dar in Germania a fost publicata.
toranaga
Pe aceeasi tema e si "Colectionarul" de Fowles. Se pare ca e un trend.



BTW, amatorilor de SF de foarte buna calitate (mai ales celor care au citit / iubit seria Dune) le recomand trilogia Abatiei de Dan Dobos (au aparut so far primele doua volume - "Abatia" si "Blestemul Abatiei", al treilea - "Infinita Abatie" urmand sa apara in noiembrie). Va dau cuvantul meu de cititor maniac de SF ca aceasta serie poate sta alaturi de orice carte internationala fara sa se rusineze.



Cartile au aparut la Nemira si pot fi comandate direct de pe net, la www.abatia.com



Ca sa va faceti o idee despre ce e vorba, va recomand povestirea "Pletele Sfantului Augustin" (dispnibil on line pe acelasi site, in sectiunea povestiri) care a stat la baza trilogiei dezvoltate ulterior de autor.



Chiar, e cineva pe aici care a citit-o deja?
Katy
Chiar imi pare bine sa vad ca lumea mai si citeste. Am crezut ca s-a lasat de meseria asta. Oricum eu am citit "Cartile insangerate" de Barker(merci CyBeR) si pot spune ca mi-a placut foarte mult deis am ajuns la un punct in care nimic nu ma mai surprinde - am vazut prea multe filme horor documentare despre criminali etc. Cartea trebuie cu siguranta citita. Daca aveti o minte deschisa(si daca sunteti pe forum e clar) gasesti niste chestii foarte interesante. De-abia astept sa ma apuc de altceva.

Cat despre Dune as fi citit in vacanta de Pasti da' e imprumutata. Da' nu duc lipsa de carti am o lista lungasi nu stiu sincer cand m-oi ocupa de ea ca mereu apare cate ceva neprevazut (ex: am vazut Cartile Insangerate si nu m-am putut abtine sa nu citesc si celelalte capitole inafara de Yattering si Jack).
Serpico
Eu mi-s fan fantasy, dar din cand in cand merge si-un SF (adica-n vacanta de vara can' n-am calculatorul cu mine si ma dau cu capul de pereti smile.gif).

Ce am citit eu la capitolul fantasy se rezuma la Tolkien cu Hobbitul, LOtR, Silmarillion (cea mai misto dintre cele 3, parerea mea...), primele 5 volume din seria Discworld a lui Terry Pratchet, prima carte din seria Magic- The Gathering, Heroes Wanted (cartea 2) si cam atat. In general le citesc direct in engleza (nu-mi place cum sunt traduse unele carti in lb. rom. si prefer sa le citesc in engleza pt. ca sunt mai bine). Besides, mai invat si eu engleza (nu ca n-as sti :wink:).

Singurele SF pe care stiu sigur ca le-am citit sunt primele carti din seria Ender (kinda liked'em) si inca alte cateva, dar nici un alt titlu rasunator. Oricum, vine vacanta de vara si mai citesc ceva...
Audron
momentaan citesc morometii pentru scoala. apropo, ati citit careva gorin no sho de myiamoto musasi?

cred ca pe site-ul asta ar trebui sa fiti destui care ati citit-o.
axi
momentan nu citesc nimic pentru ca am o problema de saturatie de carti care nu spun nimic. sunt de asemenea foarte pretentios la carti insa pot sa citesc orice gen numai sa merite. insa as fi dispus sa incerc daca cineva imi recomanda un titlu si e dispus sa imi si imprumute...in biblioteca personala nici nu se pune problema sa gasesc ceva... am terminat-o prin clasa a-9-a biggrin.gif .

ca sa zic ceva si de bine am apreciat foarte mult Dune si Fundatia si nu am prea gasit, eu personal, altceva sf care sa se ridice la nivelul lor.

cam atat deocamdata ca ma intind prea mult.
removed_on_request_20121227
go rin no sho, a book of five rings. pai am citi daca am avea o versiune solida, nu digitala, ca e obositor pt ochi. si sa zicem ca am trage la imprimanta, tot e naspa...
toranaga
QUOTE(axi)
momentan nu citesc nimic pentru ca am o problema de saturatie de carti care nu spun nimic. sunt de asemenea foarte pretentios la carti insa pot sa citesc orice gen numai sa merite. insa as fi dispus sa incerc daca cineva imi recomanda un titlu si e dispus sa imi si imprumute...in biblioteca personala nici nu se pune problema sa gasesc ceva... am terminat-o prin clasa a-9-a biggrin.gif .

ca sa zic ceva si de bine am apreciat foarte mult Dune si Fundatia si nu am prea gasit, eu personal, altceva sf care sa se ridice la nivelul lor.

cam atat deocamdata ca ma intind prea mult.




Axi, iti recomand Abatia si Blestemul Abatiei de Dan Dobos. O sa fii surprins intr-un mod foarte placut (mai ales daca ti-a placut seria Dune). Pt. detalii go to www.abatia.com (de unde poti sa si comanzi cartile daca vrei). Eu ti le pot imprumuta dar sa stii ca sunt niste carti pe care chiar merita sa le ai nu doar sa le citesti.
Fate
Critica ratiunii pure , Immanuel Kant , sau cum sa joci ratele si vanatorii cu neuronii

Mie imi place...
kamui
Hahaha... mi-a placut asta cu ratele si vanatorii... si apoi, daca mai ramane vreun neuron teafar, apuca-te si de Critica ratiunii practice... iti garantez eu ca o sa-i anihilezi pe toti! :mrgreen:

Eu, pe de alta parte, din domeniul SF am citit tot ce se putea din seria Dune. In schimb, sunt innebunit dupa literatura sud-americana: Sabato, Llosa, Marquez, si japoneza (well, DUH): Yasunari Kawabata, Yukio Mishima, Kobo Abe etc. Nu zic mai multe ca nu m-as mai opri.
jory
Daca tot a venit vorba de literatura japoneza, am citit acum cateva luni "Dupa banchet" de Yukio Mishima....mi-a placut mult...un mic "insight" in mentalitatea japoneza...un final pesimist si optimist in acelasi timp, depinde cum privesti lucrurile...
kamui
Mda... ma bucur ca ti-a placut Yukio Mishima. Mie mi s-a parut extrem de ciudat (mai ales Pavilionul de Aur - "Kinkakuji" si Confesiunile unei Masti - "Kamen No Kokuhaku"). Oricum, ciudat=genial dupa parerea mea. Si avand in vedere ca omul era cam masochist (se poza numai in ipostaze de morti: inecati, spanzurati etc.) si ca facea bodybuilding si ca (intr-un final) s-a sinucis... asta spune multe. "Singuratatea mea se facea din ce in ce mai obeza, precum un porc." (din "Kinkakuji")



Dar, daca ti-a placut Mishima, atunci ti-l recomand si pe Yasunari Kawabata. Uite cateva titluri: Tara zapezii - "Yukiguni", unde-i vorba despre o geisha care se indragosteste de un scriitor, O Mie de Cocori/Stol de Pasari Albe - "Sembazuru", Frumusete si Intristare - "Utsukushisa To Kanashimi To" (preferata mea... poate pentru ca apar scene lesbiene? :roll: glumeam!!!), Kyoto - "Koto". Ce-i ciudat e ca si asta s-a sinucis. Au japonezii astia un cult al sinuciderii, ceva de speriat, nu alta.
jory
Am inceput la un moment dat "Pavilionul de aur" dar a venit sesiunea si am ramas undeva pe la inceput... :cry: se pare ca n-a fost sa fie... De la Kawabata ma tenta "O mie de cocori" dar nu eram foarte sigura ( o vazusem printr-o librarie la editura Humanitas, parca)...acum ca am si recomandari se schimba situatia...thanks!
kamui
N-ai pentru ce... eu zic ca merita sa incerci, ca oricum se citeste extrem de usor. Dar daca nu-ti place sa nu ma injuri, pentru ca eu oricum sunt maniac dupa tot ce incepe cu J si se termina cu aponia. Sumimasen.
CyBeR
Cat am cautat topicul asatadesi eu l-am facut si duma e ca am uitat parte din ce vroiam sa postez....

Anyway...vreau sa recomand maniacilor SF cartea Razboiul Etern(The Forever War).in principal e o lectura usoara,cartea nefiind foarte intinsa si nici greaoaie dar nu neaparat usor de inteles deoarece prezinta uele aspecte ale calatoriei prin spatiu ce ar putea fi considerate chiar posibile.Dupa ce-mi amintesc autorul editez postul.
Darksama
Citesc cat de mult pot, problema ar fi sa gasesc ceva bun sa citesc. Imi plac SF-urile (ex: Dune, Fundatia, Robotii) si horror (cititi Serge Brussolo).
Audron
fate , te rog sai imi spuid aca pot fi gasite la vreo editura cartile alea ale lui kant .
CyBeR
Am terminat de citit Silamrilion(1st in my top) de Tolkien si cu Ingeri si Demoni de Dan Brown.Ambele carti sunt grozave si le recomand oricarui cititor impatimit...

Cred ca ma apuc de Demonii de Dostoievski.
NoOne
A citit cineva "Padurea norvegiana" de Haruki Murakami? Eu unul am adorat-o si cu prima ocazie mi-am cumparat si "La sud de granita, la vest de rasarit" [sper sa nu ma insel asupra titlului] de acelasi autor. Insa a doua creatie nu se ridica la nivelul primeia. Parere proprie si personala, bineinteles.
Erynloth
ca sa vezi ca lumea mai si citeste... ma intreb in ce cercuri ma invart eu de toti se uita la mine ciudat cand zic ca un hobby de-al meu e cititul tongue.gif

anyway, cartile sf/fantazy imi plac f mult, dar nu pot spune ca citesc numai din acelea..... de Tolkien (fan fantasy = fan Tolkien dupa mine tongue.gif) mi-a placut cel mai mult Silmarillion, dar nu f mult in urma vine "Unfinished Tales of Numenor and Middle-earth". nu stiu daca asta se gaseste si ce titlu are in romana. la categoria fantasy(sau poate SF? nu stiu) as mai aminti "Rise of Endymion" de Dan Simmons. Ultimile 2 carti ce le-am citit au fost de Terry Pratchet, da' nu stiu sa va zic titlurile numai in germana, asa ca mai bine nu tongue.gif in materie de SF am citit cam tot ce e de citit de Asimov si a aparut la teora, mai putin fundatia /sweat stiu, stiu, capodopera lui, am si citit vreo 3 volume, ca numai pe acelea le-am avut, dar in format pdf, si sa le cumpar..... well, ati vazut si voi cat e o carte mai nou, si mie imi lipsesc cam 4 tongue.gif

ok, cred ca ar trebui sa ma opresc aici, ca daca nu devine postul cam lung.... tongue.gif
Katy
Mai curand am citit "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde care mi-a placut dar si mai ciudata (si nostima) mi s-a parut "Crima lordului Arthur Seville" _cred ca asa se numeste.

Am citit toata seria Dune care mi-a placut f mult. Este preferata mea acuma dintre toate vol pe care le-am citit. tre sa trec la Asimov si Tolkien. pacat ca nu mai e vacanta din pct asta de vedere.
Miko
eu prefer genul psihologic, abordat in special de scriitorii rusi ca Dostoievski sau Tolstoi, dar citesc mai multe genuri. Si clasicii francezi imi plac. Citesc in general destul de mult, dar nu ce include lectura obligatorie pt scoala /hmm , oricum, materia de a XI-a nu imi place, nu am rabdare sa citesc poezii. Am descoperit insa ca imi plac Eugene Ionesco si Camil Petrescu /love
Katy
pai cartea la care am facut referire este mai mult psihologica. de-aia am si citit-o. dar sunt deschisa la mai multe tipuri printre care preferatele mele: psihologice, sf-uri si fantasy. in sfarsit am citit si mi-au placut si carti precum cele de Barker.
momotaro
Am citit Padurea Norvegiana si In cautarea oii fantastice. A doua mi s-a parut mai buna decat prima, e mai adanca. NoOne, ti-o recomand. E interesant sa citesti o carte in care nu apare absolut nici un nume propriu smile.gif Cand o sa mai ajung pe acasa o sa imi mai cumpar. Murakami e bun.



M.
maik
Se spune ca e bine sa mai citim cate o carte din cand in cand sad.gif ,dar nu ma prea omor cu cititul.Ultima carte pe care am citito a fost un thriler 'The pinochio syndrome'.E chiar interesanta.Am citito pe nerasuflate ceea ce nu prea ma caracterizeaza, mie imi trebuie o luna pana citesc o carte , dar asta chiar a fost buna.Asa ca daca faceti rost de ea sa o cititi ca merita
CyBeR
Candva nu aveam ce citi si sa-mi placa....acum am 100 de carti pe HDD si nu stiu de ce sa ma apuc....de la cartile lui R.A.Salvadore pana la Lovecraft,Asimov si Anne Rice....nu ma pot decide....ce ma fac?
Miko
CyBeR, depinde ce preferi...Asimov are scrieri SF, Anne Rice thriller combinat cu fantastic si psihologi...deci...take u'r pick!
CyBeR
Din pacate stiu fiecare ce invarte...Lovecraft - horror,Salvatore - fantasy dar nu stiu de ce sa ma apuc si chiar daca ma opresc la un autor am o groaza de carti din care sa aleg



That's it...ma apuc de....LOVECRAFT si Barker!Putin horror face bine la inima.
Katy
Si aveam de gand sa ma apuc de Barker da n-am chef sa citesc de pe un monitor. Mai bine ma apuc de Tolkien sau de "Trilogie folozofica".
transe
Tocmai am citit "Dr Jekyll and Mr Hyde" (R.L. Stevenson) shi mi se pare ca seamana mult cu "Portretul lui Dorian Grey" (O.Wilde). Dar cartea mea preferata ramane tot "Alice in wonderland" :niko: :kahaha:
EXODIA
SALUT LA TOTI. Mie imi plac cartile cu subiect de razboi si politiste , si psihologice , si fantastice , sihorror , si de dragoste ,ai putin biografii. Alea nu pot sa le citesc desi am citit cateva (majoriteate despre Nietzsche) biggrin.gif.

Acum citesc o carte in ENGLISH numita HEIR APPARENT de VIVIAN VANDE VELDE. Este o carte fantastica cu urmatorul subiect. In viitorul apropiat o fata intra intr-un joc virtual si , din cauza unor tampiti ramane prinsa acolo si dak nu termina jocul in 4 - 5 ore i se prajeste creierul biggrin.gif

F interesanta cartea , mai ales ca dak murea o lua de la inceput. Nasol k pana afla o chichita moare de 5-6 ori si o ia de la inceput tot de 5-6 ori biggrin.gif.

Oricum e marfa
saiya-jin
Cartile care imi plac sunt carti stiintifice sau despre un subiect anume,preferabil filosofie sau paranormal.Romane nu(mai) citesc, am si eu imaginatia mea...daca e scriu eu unu si-l citesc pe ala /smile

Acum citesc "Zen - Transmiterea luminii" si urmeaza " Zen si artele martiale - Busido,codul samurailor

Pe langa asta citesc poezii...ale mele bineinteles :wink:
Druidess
Am terminat de recitit "Nostalgia" de Cartarescu zilele trecute...Superba.Ca dealtfel si Orbitor-Aripa stanga. Wheel of time e o serie care mi-a placut mult...Alte titluri pe care le-as mai mentiona ar fi Magicianul - Fowles, De veghe in lanul de secara ( si de fapt tot ce a scris J.D.Salinger),Micul Print - Exupery,Alice in tara minunilor - Lewis Caroll, Un veac de singuratate - Gabriel Garcia Marquez, Luni de fiere - Pascal Bruckner,Maestrul si Margareta - Bulgakov,Pe frontul de vest nimic nou - Remarque.Ar mai fi multe titluri care merita mentionate,dar ma rezum la acestea pentru moment.
Lunaris
uhm... cred ca mi-a placut f mult "flori pentru Algernon" a lui Daniel Keyes, apoi bineinteles TOT ce inseamna Daniel Keys Moran (atentie ca nu e tot the previous!), in frunte cu "tales of the continuing time".. si michel tournier /happy.gif

eliade e in top in ceea ce priveste scriitorii romani.. - "Dayan" cred ca e nuvela mea preferata. /smile

a propos, redleaf, eliade mi l-a "transmis" mie pe Busho Hara si pe al sau tablou "fata intristata".. :wink:

asa.. de curand am citit "parfumul" de p. suskind... f interesant.

as mai adauga "a night in the lonesome october" a lui Roger Zelazny..

revin.

p.s.: redleaf, cred ca ti-ar placea >the secret garden< a lui Burnett.. asa ca daca o gasesti.. daca nu, o am eu dar in engleza si ti-o imprumut cu draga inima.
Lunaris
era sa uit de arturo perez-reverte.. :oops: "tabloul flamand" cred ca e...fantastic! /happy.gif
redleaf
/happy.gif Hmmm.....Multumesc, Lunaris....Daca nu gasesc "The Secret Garden" am sa te rog pe tine sa mi-o imprumuti..... /love Asadar, Lunaris stie deja o parte dintre preferintele mele in materie de carti, dar am sa le mai mentionez inca o data si aici.... Mircea Eliade este si favoritul meu in materie de scriitori romani, alaturi insa de Mircea Carterescu (un om si un scriitor cu totul si cu totul deosebit), apoi vin francezii, mai precis Existentialistii : Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir; tot la existentialisti intra si Franz Kafka (the guy was pretty weird and genius in the same time), apoi, tot la francezi, Antoine de Saint-Exupery (dupa cum ii spuneam si lui Lunaris, "Citadela" si "Micul Print" sunt doua carti pe care le-as reciti la infinit) si Anatole France (in special cu cartea "In gradina lui Epicur"); apoi, trecem la filosofie : printre filosofii mei favoriti se numara Platon, Schopenhauer, Jean-Jaques Rousseau, Voltaire, Jean-Paul Sartre (desi este mai mult scriitor decat filosof), Aristotel (partial) si cam atat dintre favoriti (restul filosofilor i-am citit, dar nu sunt compatibili cu modul meu de a gandi); am mai citit cu drag Gabriel Garcia Marquez, Dante Alighieri, Paulo Coelho, Yasunari Kawabata, kobo Abe, etc, etc, etc.....si un pic de SF, mai precis "Dune" si "Copiii Dunei", si Ursula K. Le Gun cu geniala carte "Mana Stanga a Intunericului"....... /smile



PS: Silly me.... tongue.gif In toata enumerarea asta m-am pierdut si am uitat sa-l mentionez pe cel care m-a fascinat o buna bucata de vreme dupa ce am citit 3 dintre cele 5 romane ale sale cele mai cunoscute, un scriitor pe care il admir nespus : Fedor Mihailovic Dostoievsky..... 8)
Demona
Cartzile... A truly pleasure. Okey, recunosc shi cum era de ashteptat, prefer cartzile Fantasy, gen(duuuh) Lord of the Rings, pe care le-am citit de N ori deja. In afara de Tolkien se mai citeshte Anne Rice sau orice altceva care mi se pare interesant. Constantin Chiritza cu ai lui Ciresharii SIMPLY ROCKS!!!
Lunaris
okay..ca vad ca nu mai post-eaza nimeni pe aici.. revin eu..

sunt in plin proces de redigerare.. autorul este Vladimir Sorokin, iar cartea se numeste "dimineata lunetistului".. de fapt e proza scurta si nu cine stie ce roman imens.. numai numele personajelor se mai repeta, insa subiectele nu prea au de-a face unele cu altele. in any case, interesant. *bows*



si ca sa nu fie spam, adaug aici: cartea '69' de Ionut Chiva. mai mult decat interesanta. o imbinare de trainspotting si un tanar eliade. /happy.gif
Demona
Cyberpunk? That's nice... Tocmai m-am pus sa il citesc pe Florin Pitea cu ale lui doua volume, Necropolis shi An/Organic. Sunt abia la inceput, nu ma pot exprima. Oricum se pare ca arabii au pus stapanire pe lume shi toata actziunea se desfashoara intr-un decor de aftermath...



Pentru cei care nu au timp de citit, recomand luatu` cartzii in "jentutza" shi la metrou a se citi... wink.gif Nu de alta, da` cand ajung acasa dorm direct ca lemnu` ca de altceva nu am timp la orele catastrofale de la care ies de la job... :roll:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.