Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carti
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Vebby
Cele mai recente carti citite sunt Titu Maiorescu-Critice si George Panu-Amintiri de la Junimea. Nushtiu cati le`ati citit, dar cel putin cartea lui Panu m`a fascinat, motive pentru care am inceput sa citesc George Calinescu-Viata lui Mihai Eminescu. Am facut o pasiune pentru viata omului biggrin.gif.
Daca vreti carti de lingvistica, va recomand niste dictionare vechi, incercari de a schimba limba romana:
Tentamen criticum-T.Laurian
Principia de limba si de scriptura- Cipariu
Elementa lingua daco-romane sive valachicae - George Sincai si Samuel Micu-Klein
tongue.gif
Phaze
subscriu la ce a spus maeve-chan ^^ "albastru nemarginit, aproape transparent" este numai buna pentru o dupa amiaza plictisitoare, mai mult ca sigur ca va deveni o dupa amiaza nu foarte linistita wink.gif
seandreea
Scuza ca nu am timp sa citesc tot ce a fost scris. Eu in momentul de fata citesc "cel mai iubit dintre pamanteni" pentru scoala insa imi place foarte mult. Mai am inceputa Lacrimi si Sfinti de Emil Cioran... cam ciudat autorul insa trebuie sa recunosc ca are idei interesate, chiar daca nu sunt de acord cu el.
Una dintre cartile mele preferate a fost Laleaua Neagra de Alexandre Dumas - autorul meu preferat in momentul de fata.
bogdan
fani ai SF-ului pe acilea ... cineva care sa fi citi pe Orson Scott Card m-ar interesa daca mai sunt si alte carti ale lui care sa merite citite ..inafara de trilogia din care face parte si jocul lui ender biggrin.gif

in alta ordine de idei incerc sa termin omul din castelul inalt acuma -> o istorie alternativa...ce ar fi daca germania ar fi castigat razboiul
ibarbar
Am recitit Siddhartha si citit Calatorie spre Soare Rasare de Herman Hesse.

A doua e ok, un fel de omagiu artistului si cautarii sale, nu prea m-a atins insa (si eu s absolvent de arte si in bransa tongue.gif).

Siddhartha ramane insa cartea mea de capatai. Probabil cartea care m-a influentat cel mai mult.

O recomand oricui. Chit ca nu multi vor vedea ce vad eu smile.gif
cdg
Am vazut ca sunt cativa pe aici care au citit trilogia lui Orson Scott Card.
Am avut si eu norocul sa gasesc ultima carte acum vreo luna .
Mi-au placut la nebunie . Le recomand si eu .
si poate ne strangem sa le discutam , daca tot suntem mai multi biggrin.gif care le-a citit .

Mi-a mai placut mult Fundatia . si o trilogie al carei autor nu mi-l amintesc care se numea Non-A ( non aristotelian)
Ca autori S.F cu siguranta Isac Asimov si AE. Von Vogt
pusy_grl
ya...well...eu mai citesc ! cand am timp desigur(pt ca pe langa internet...trebuie sa merg si eu la scoala sa mai imi fac si teme...si sa invat )...imi plac in special cartile SF...'Dune" fiind the best (avand in vedere ca Frank Herbert e scriitorul meu preferat)...acum citesc o carte istorica "Musashi"...este vb despre istoria (si viata in general) samurailor ...(sunt 5 volume...).. tongue.gif
yumi
Sincer citesc atunci cand am timp! Imi plac in special cartile Fantasy si SF! (de ex ''Mana stanga a intunericului"-Urusula K.Le Guin sau "Cavalerii lui Tau"-ador cartea asta!)
Mda...si ca autori preferati ...cred ca A. Van vogt si Frank Herbert.
jkno
Incearca si Golem al lui Gustav Meyrinck. E o carte grea, dar excelenta. cool.gif
Tezeu
Nu am nici un autor preferat si nici o carte preferata, iar cand e decitit, citesc atunci cand am dispozitia necesara. Ma trezesc ca stau cate 24 de ore asezat turceste-n pat, cu vreo carte in maini sau ca trec cate doua-trei saptamani fara sa pun mana pe vreo carte (carte extra-scoalara adica).
Imi place in special SFul dar nu pot spune ca am gasit pana acum un SF care sa se ridice deasupra tuturor celorlalte carti citite, desi consider ca "Furtuna de Timp" se apropie de acel ideal.... eu caut inca.

Dintre autorii de SF ii pareciez pe Asimov, Herbert si Stover dar nu am gasit pana acum un SF care sa nu-l pot gusta (facand exceptie CPurile lui Gipson, care culmea, este cam Dumnezeu CPurilor laugh.gif).
Dintre romanasi imi place de Rebreanu si de Petrescu, in special "Padurea Spanzuratilor" si "Patul lui Procust".
jory
Tezeu, stii cum e treaba cu Gibson? cand incepi sa citesti cyber punk de la cartile astea noi si apoi mai scanezi si un roman de Gibson iti pare de-a dreptul penal, e ca si cum dupa ce ai mers toata viata intr-o masina tare te pune cineva sa umbli cu un trabant...(poate nu e exemplul cel mai fericit, lol)...ce vroiam eu sa zic de fapt e ca desi poate parea demodat nenea, trebuie apreciat la valoarea lui, ca doar e tatal lor biggrin.gif

PS "NEUROMANCER" rules!!! biggrin.gif
Vebby
Vreau si eu sa`mi recomande cineva carti comice... Carti la care sa rad. Am citit in ultima vreme numai drame and i`m feelin` wacko.gif Multumesc anticipat
Tezeu
... exista asa ceva?
Depinde ce intelegi tu prin umor biggrin.gif Eu ti-as recomanda Sven Hassel pentru ca incepi sa-i gusti personajele dupa o vreme si-ti par foarte amuzante (desi are multe imagini oripilante din WWII)...
ruxi
well, e destul de impropriu spus "carti comice". exista destule carti cu nuante de umor destul de accentuate. imi vine acum in minte o carte pe care am citit-o demult, cu foarte mult umor in ea (dar care de fapt ascunde o relitate destul de trista): "Peripetiile bravului soldat Svejk" a lui Jaroslav Hasek. cred ca ti-ar placea.

si mai sunt destul de multe romane contemporane (vezi romanele lui Milan Kundera, de ex.) care au destul de mult umor in ele, desi nu sunt carti umoristice. aici (ma refer tot la cazul Kundera) umorul e utilizat pentru a lua in deradere anumite concepte destul de rasulfate sau idei fixe.
Killer
Jerome K. Jerome "Arta de a nu scrie un roman", "Trei pe doua biciclete" sau "Trei intr-o barca" sau eventual Karel Chapek "Razboi cu salamandrele"shi nu numai laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Diana
VirginBlood - incearca Rodica Ojog Brasoveanu - "320 de pisici negre" sau orice altceva cu Melania Lupu ca si personaj principal. Sunt carti politiste bunicele. Evita totusi scrierile ei recente de dupa revolutie, mie mi se pare ca si-a pierdut farmecul.
anna_jane
Imi plac cartile de filosofie si cele de istorie sau cele cu date generale despre China , Japonia si Egiptul ...
si urasc cartile scrise de romani :povesti ,basme si poezii , exeptie fac poeziile lui Eminesu
Rogue
QUOTE(Tezeu @ May 11 2006, 07:27 AM)
... exista asa ceva?
Depinde ce intelegi tu prin umor biggrin.gif Eu ti-as recomanda Sven Hassel pentru ca incepi sa-i gusti personajele dupa o vreme si-ti par foarte amuzante (desi are multe imagini oripilante din WWII)...
*




Si eu cred ca sunt destul de amuzante unele carti de Sven Hassel, daca treci peste partea macabra ( cel mai haios personaj era Porta biggrin.gif ).
Cele maii comice carti pe care le-am citit sunt cele de Sophie Kinsella ( din seria I love shopping), mi-au placut destul de mult. Acum citesc Olivia Joules si imaginatia hiperactiva, de Helen Fielding. Am ras de foarte multe ori, cred ca merita citita daca vreti sa va relaxati si nu aveti chef de o lectura mai ''solicitanta''.
Missa-chan
Imi plac foarte mult cartile asa ca tot timpul trebuie sa am o carte de citit cand nu am ce face. Deobicei prefer cartile fantasy si horror, dar si unele drame care merita citite. Acum, spre exemplu, citesc "David Copperfield" de Ch. Dickens dupa care ma apuc de "Puteri periculoase" de E. Rose Sabin.
sailorcorvus
Ultima data am citit "Cetatea Virtuala " acelas autor ca la codul lui Davinci .La ora asta nu imi amintesc numele.
iuliana
ultima carte pe care am citit-o a fost Magicianul de Fowles.

Personal imi place romanul doric prin urmare sunt fana literatura ruseasca, e magnifica.
rogueman999
Simon R. Green - autor de fantasy (si cred ca si sf, dar n-am ajuns la asta). La fiecare 10-20 pagini trebuia sa fac pauza de ras in hohote - adica pus cartea jos, ras 2 minute, facut pauza 5 minute, reinceput citit.

Reproduc primele cuvinte din "Bloo Moon Rising":
QUOTE
Prince Rupert rode his unicorn into the Tanglewood,
Continua cam in acelasi stil...

Partea frumoasa e ca nu se limiteaza deloc la comedie. Dincolo de jumatate bate chiar binisor in horror (in restul cartilor "Prince Rupert" poarta un eye-patch) dar cel mai mult imi place... nu chiar realismul, e totusi fantasy, dar da, veridicitatea personajelor. Citind cartea am inteles perfect de ce mai tarziu in serie personajele principale au renuntat la un regat ca sa devina politisti prost plati intr-un oras mizer.
bibi
hmm...eu nu prea sunt cu cititudar le recomand celor care nu le place sa citeask si citeask "marfa" de melvin burgess tongue.gif e chear tare cartea wink.gif
Hisoka
Omul si clima de Lucian Boia.
O istorie a miturilor ce au in centru determinismul climei. Cam fiecare "sistematic" credea ca tara sa reprezenta centrul normalitatii, destul de haios.
sailorcorvus
Saptamana trecuta am citit " Codul bunelor maniere de azi" , o super carte pentru cei ce vor sa se educe.Desi sincer am citit-o pe troleu , in timpul orelor de scoala si cor , ect .Asa sunt tot un neducat.
waste
Hmm...pai, printre ultimele carti citite intra Harry Potter, Codul lui DaVinci, Ctitoriile lui Matei Basarab( mda, am crezut ca e mai interesanta...pacalita de coperta i guess...) si Viata Romantata a lui Stendhal... tongue.gif
akasha
am o lista foarte lunga pe care vreau sa o citesc...
imi plac cartile pe care nu-ti mai vine sa le lasi din mana,sunt o mare amatoare de sf-uri si fantasy,dar imi place orice carte care nu ma plictiseste dupa primele 30 de pagini.
As putea spune ca am si cateva titluri preferate desi inca nu ma hazardesc sa fac un top:Portretul lui Dorian Gray de Oscar Wilde...o carte sublima...o recomand din toata inima,seria Dune de Herbert,o poveste elaborata...complexa,merita citita,Demonii a lui Dostoievski,Nunta in cer a lui Eliade,Citadela a lui Saint Exupery...Adam si Eva a lui Rebreanu,Imparatul mustelor a lui William Golding...carti care merita citite....

Shinju
de obicei nu prea dau pe aici, dar acum citesc American Psycho si m-a prins tare de tot. DECI, OMG, ce creepy e cartea asta!!!! mi-am downloadat filmul aseara si o sa il vad dupa ce termin de citit cartea.
omul ala e in stare de cele mai mostruoase chestii. singurele lucruri care ma enerveaza la carte sunt decsrierile interminabile despre hainele cu care sunt imbracate personajele, fiecare de ce marca este si discutiile la fel de interminabile dintre personaje despre moda. "cum sa porti un ac la cravata sau cand ai voie sa porti vesta crosetata" sunt nimic din ce vorbesc aia pe acolo. talk about fashion obsessed!!!
sailorcorvus
lol
Tocmai citesc Samuraiul de Shusaku Endo , sincer e interesanta nu ma adoarme . Glumeam chiar e interesanta dezvoltarea crestinismului in Japonia si mentalitatea din epocile acelea.
Takuto Riku
De obicei citesc atunci cand sunt plictisita dar o data ce iau in mana o carte care imi place nu ii mai dau drumul pana nu o termin. Prefer carti politiste, SF, fantasy sau horror. Cele de A. C. Doyel, Aghata Christie sau Stephen King sunt preferatele mele. Momentan insa nu citesc nici o carte, deci cred ca maine fac un drum pana la biblioteca ca mi-a venit pofta sa citesc ceva. rolleyes.gif
Daianara
A incercat cineva carti din seria Berserker? My bf's hooked to them, am si eu una pe palm top insa parca mai an nevoie de un imbold inainte sa ma apuc de ea. smile.gif
kAtA_ssj6
Liga Dreptatii Fara Limite citesc ... =))))))) lolz

it's joke

m-am apucat de Dovstoievsky
Layla
incerc si eu acum sal citesc pe Dostoievsky-"Amintiri din casa mortilor"... da cam incepe sa ma enerveze cu enormele descrieri si stilul lui cam greoi de a scrie
kAtA_ssj6
sa vezi Ulise ce greu e ... ohmy.gif nam putut intelege 2 randuri
^loveless^
eu de Dostoiewski recomand Idiotul si Crima si pedeapsa. Ultima e cartea lui de "baza"... In schimb Idiotul e faina, pentru ca te pune intr-o mare dilema. Nu stiti sigur daca eroul era idiot...sau prea destept:D
rogueman999
Padurea norvegiana - Haruki Murakami

Tha guy is good. Very good. Asta a fost a treia carte de el pe care am citit-o, si nu numai ca toate trei au fost wow, dar subiectele sunt foarte diferite.
Garden Girl
Carti .. carti ... unsure.gif
In afara de cartile pe care le am de citit pentru scoala, in general citesc mai tot ce inseamna actiune, thriller, why not fantasy tongue.gif , roman politist smile.gif
Momentan citesc 'Teroristul' de John Updike (sunt pe la jumatate si inca nu mi-a lasat sechele laugh.gif )
Missa-chan
De curand am terminat Baltagul de Mihail Sadoveanu. L-am citit fiindca, bineinteles, l-am avut pe lista de lecturi si urma sa ne dea lucrare din el. Totusi, desi profesoara l-a preslavit si a sustinut sus si tare ca e un roman foarte bun etc., etc. mie tot nu mi-a placut. Nu mi-a captat atentia, nu a fost pe gustul meu si nu l-am considerat deosebit, dar banuiesc ca toata lumea ar trebui sa-l citeasca ca sa-si diversifice cunostintele si sa-si imbunatateasca cultura generala. Asa ca, de ce nu?
Acum m-am apucat de Colorado Kid de Stephen King dupa ce l-am lasat la o parte ca sa termin cu romanul de mai sus. Ce pot spune, imi place Stephen King, dar povestea din roman cred ca e cea mai ametitoare (intr-un mod placut, daca e posibil) pe care am citit-o pana acum. Totusi, imi place si deabia astept sa descopar misterul lui Colorado Kid alaturi de Stefi. smile.gif
Mai sunt multe carti pe care vreau sa le citesc si sper sa am timp.
trust_no_more
Ultimele carti citite:

"Adam si Eva" -Liviu Rebreanu
"Istoria Iubirii"-Nicole Krauss
"M-am hotarat sa devin prost"-Martin Page
"Nunta in cer" -Mircea Eliade
"Ghidul nesimtitului" Radu Paraschivescu
"Podul de pe raul Kwai"-Pierre Boulle
"Procesul"-Franz Kafka (asta e inca in pending, sunt la jumate, o termin zilele astea)

ah, PS: daca tot v-ati apucat sa citit Dostoievski poate va apucati sa invatati sa-i scrieti corect si numele. Nu se scrie nici: Dovstoievsky si nici macar Dostoiewski.
Moonsparkle
QUOTE(kAtA_ssj6 @ Sep 4 2007, 07:01 PM)
sa vezi Ulise ce greu e ...  ohmy.gif nam putut intelege 2 randuri
*


Apropo, a citit careva Ulise de pe-aici?

Ultima mea carte citita e Rape: A love story de Joyce Carol Oates. sleep.gif Eh, recuperez eu in curand.
Arien
Citit Ulyses, still a masterpiece, though with a bitter taste...prefer Portretul artistului in tinerete. In rest, am revenit pe plaiuri cutreierate mai demult, respectiv Toma d'Aquino "De ente et essentia" si C.S. Lewis, "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar". Ma amuza sa citesc disputa lor (C.S. Lewis versus J.R.R. Tolkien) din articolele publicate atunci.
akasha
QUOTE(trust_no_more @ Feb 2 2008, 01:00 AM)
Ultimele carti citite:

"Adam si Eva" -Liviu Rebreanu
"Istoria Iubirii"-Nicole Krauss
"M-am hotarat sa devin prost"-Martin Page
"Nunta in cer" -Mircea Eliade
"Ghidul nesimtitului" Radu Paraschivescu
"Podul de pe raul Kwai"-Pierre Boulle
"Procesul"-Franz Kafka (asta e inca in pending, sunt la jumate, o termin zilele astea)

ah, PS: daca tot v-ati apucat sa citit Dostoievski poate va apucati sa invatati sa-i scrieti corect si numele. Nu se scrie nici: Dovstoievsky si nici  macar Dostoiewski.
*



faine carti...mai putin procesul pentru ca nu-mi place Kafka.Inapoi la ce am mai citit eu ...

Adaug la Demonii de Dostoievski-Crima şi pedeapsa

O carte pe care am gasit-o in librarie si mi-am cumparat-o pe loc.Se numeste
Romanul cocainei de M.Agheev.O poveste captivanta despre narcotice,dar mai ales despre demintate,despre viata,despre suflet.Este interesant de urmarit luciditatea personajului principal in cele mai absurde situatii.Va recomand aceasta carte
mado_chan
acum citesc lolita de vladimir nabokov,nu stiu cum mi`a scapat.e un must,dupa cum zicea bibliotecara laugh.gif .
in rest,de vreo 2 zile am terminat povestea tarfelor mele triste de marquez.e scurta,insa suficient de lunga pentru a relata subiectul cartii,astfel incat sa nu plictiseasca cititorul . gabriel garcia marquez scrie impecabil,cartile sale sunt printre cele mai bune pe care le`am citit.
mi`au fost recomandate carti de mihail drumes,nu am citit nimic scris de el.as incerca invitatie la vals,scrisoare de dragoste sau elevul dima dintr`a saptea.
trust_no_more
QUOTE
povestea tarfelor mele triste de marquez.e scurta,insa suficient de lunga pentru a relata subiectul cartii,astfel incat sa nu plictiseasca cititorul . gabriel garcia marquez scrie impecabil,cartile sale sunt printre cele mai bune pe care le`am citit

Eu am citit "Un veac de singuratate" si "Dragoste in vremea holerei" (recent s-a facutsi ecranziarea romanului) si nu mi-au placut biggrin.gif
Oi fi io mai ciudata...
mado_chan
nu ti`a placut nici una ?
eh`,nu esti ciudata,fiecare cu gusturile lui. smile.gif
trust_no_more
Momentan citesc "Rosu si Negru" de Stendhal. Ce pot sa zic e ca imi place foarte mult, atat modul pe care il foloseste autorul sa te introduca in atmosfera anilor 1800 cat si capacitatea acestuia de a transmite cititorului starile personajului principal. Ma rog, cine nu a citit-o inca, o recomand cu muuulta caldura.
bogdan
tocmai inceput si pe cale sa termin "lorzii luminii" un roman sf/fantasy interesant despre un subiect destul de la moda si anume unde duce dezvoltarea tehnologiei si oare vom deveni noi egoisiti in a o pastra pt un grup de initiati? Oricum chiar si pt cei mai reticenti in ale SF-ului tenta fantasy si aluziile catre mitologie hindusa si budism vor constitui un deliciu wink.gif
saeko
ua elevul dima dintr`a saptea imi aduc aminte ca am citit-o printr-a 10 ; f buna carte; cred ca am si plans citind-o; un final de romeo si julieta numai ca nu moare nimeni; finalul este demn de o jdrama- adica un final resemnat; pentru cine nu a citit cartea veo recomand(daca inca nu v-ati plictisit de autori romani- eu am ajuns la o saturatie dupa clasa a 12a si nu cred ca am mai citit nimic de autori romani)

in legatura cu rosu si negru nush ce sa zic dar nu a reusit sa ma faca sa termin cartea; paote o sa o reiau
Makutta
Pai, sa ma gandesc la niste carti care le-am citit si mi-au placut: Fiul vanatorului de ursi smile.gif - de Karl May, Colt-alb, viata la tara-de Duiliu Zamfilescu, singur pe lume si mai cateva carti laugh.gif ...; (insa doar cele enumerate mai sus mi-au placut)... nu prea citesc SF. dry.gif
mihaitza
eu recent am terminat matase de alesandro barico,cel care a scris si novecento,si cartea fetita si tigara de benoit duteurtre.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.