Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: What the heck is Anime!?
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
rogueman999
Tocmai am terminat ultimele 12 episoade din Evangelion (astazi dupa-amiaza) si tot ce pot zice este: ce dracu sint animeurile astea?! Am vazut inuyasha, slayers, ghost in the shell (am crezut ca e o exceptie) dar nimeni nu m-a pregatit pentru asta. Recunosc cu umilinta ca pana acum consideram ca sint desene animate... ok, de calitate, cu story personaje etc dat totusi desene. Imi cer scuze.



Pentru prima data aprob semnele gen "interzis sub 12 ani" la tv. Ba chiar as vrea sa fie si pentru adulti... ceva care sa spuna ca un serial NU este cu copii si roboti (sa te mai iei dupa AMV-uri...).
Demiurgus
Anime-urile sunt ceea ce sunt, adica desene animate. Acum, daca pentru tine "desene animate" echivaleaza cu "chestii pentru copii" e numai vina ta :).
EnacheCristian
Ma ar trebui sa te bucuri ca cel putin ai reusit sa vezi filmu. Eu ma chinui macar sa iau un episod amarat.Cat despre faptu ca tu consideri ca filmu ar trebui sa fie interzis celor sub 12 ani asta e parerea ta si eu unu o respect desi nu sunt deacord cu faptu ca sunt numite doar desene.....

Atunci pe cartoon network ce mai sunt alea???
rogueman999
N-am zis ca ar trebui interzise. Desi cand/daca o sa am copii o sa fiu mai atent la ce animeuri se uita decat de exemplu filme erotice sau de actiune, pe care le consider in masa inofensive.



Dar am fost in situatia unuia care se asteapta sa bea o gura de cola si se trezeste ca da pa gat o dusca de whisky... NGE mi-a placut la nebunie, de asta am si vazut juma de serie in juma de zi. Mi-ar fi prins totusi bine un "heads up" wink.gif



PS: daca esti in bucuresti... rezolvam cumva cu NGE-ul.
Urfe
rogueman999, ma bucur ca te-a surprins. Daca te-a socat seria, asteapta End of Evangelion. Este mult mai (cred ca am si uzat cuvantul): visceral de intens. biggrin.gif



Daca vrei sa observi ceva care nu intra deloc in categoria 'pentru copii', poti incerca ceva din categoria Jin Roh sau Perfect Blue.
^Dash^
Okey... let me make something abundantly clear:

Anime nu inseamna neaparat desen animat in viziunea de cireada a romanului... este o animatie, un film cu actori desenati... pur si simplu, si el trebuie considerat ca atare si nu ca ceva indirect preludian pubertatii; este pana la urma un FILM.



QUOTE(rogueman999)
Desi cand/daca o sa am copii o sa fiu mai atent la ce animeuri se uita decat de exemplu filme erotice sau de actiune, pe care le consider in masa inofensive.




Acum nu stiu cum ai putea sa crezi ca o productie la SH facuta de Paramount sau New Films plina de violenta fizica si psihica notata de americani ca fiind pentru "peste 16 ani" este notata de romani cu AP ar putea fi inofensiva pentru mintea unui copil de 8 ani care abia isi formeaza un caracter, si pentru ca nu isi gaseste un model puternic de urmat in viata reala, se indreapta catre idolii lor precum Rambo, Terminator si io stiu ce violator/criminal din nush ce film biografic al lui Ted Bundy, in care este prezentat ca un om cu suflet, dar ce a luat-o pe o cale "usor" gresita.. pffft /angry ....Pleaase!!
MoosY
Mai baieti..eu zic asa.....In primu rand nu o sa prea vezi copii sub 12 ani care sa se uite ca vor ei la EVANGHELION,,asta o zic sigur...Doar daca un adult e cu ei...si ala prea bou ca sa stie ce face..

In concluzie...asa e peste tot..si de ce nu si in anime.Cand o sa aveti copii ...SA VA DEA DOMNU` cat mai multi:P...sa nu-i lasati sa se uite la EVA pana la 12 ani...smile.gif)

Pana atunci toata lumea sa ENJOY anime....

Si lasati comentariile de genu asta...

EVERYBODY`s A CRITIC...........PFFFF

SEE` ya..
rogueman999
urfe: urmeaza death and rebirth si end of e, dar fac cateva zile de pauza in care ma uit numai la slayers si enterprise smile.gif Am inteles ca death... e mai degraba un colaj, dar sfarsitul sint chiar curios. Misato-san wa?... nu-mi spune, nu vreau sa stiu inca smile.gif



^Dash^: nu prea cred ca sint nici filme... au in acelasi timp si chestii in plus si in minus. Pana la urma sint o forma de arta specific japoneza (orientala?) cu prea putine asemanari cu ce exista in rest. Cine stie... daca nu se inventa cinematografia poate ca anime-uri ar fi exista oricum. La concluzia asta am ajuns acum 2 zile... si de aici titlul topicului (ma rog, inca nu mi se asezasera impresiile smile.gif )



Cat despre hollywood si tineretul... Oarecum nu cred ca filmele "de popcorn" pot lasa impresii adanci. Rambo poate face un pusti sa tipe prin casa vreo 2 zile... iar la ted bundy ma indoiesc ca are rabdare sa se uite.

Hai sa-ti zic o chestie: a aparut pe forum un thread despre "pasarea de foc spatiala". N-am idee cand a fost anime-ul asta pe romani, sau cati ani aveam atunci, si nu mai tin minte mai mult de 2-3 imagini, dar ce stiu e ca m-a impresionat profund, si sint destul de sigur ca parti din el au ramas cu mine pana azi. Asta e ceva ce vezi destul de rar (niciodata?) la un film de actiune, si de asta ziceam ca le consider inofensive.
^Dash^
QUOTE(rogueman999)
^Dash^:  nu prea cred ca sint nici filme... au in acelasi timp si chestii in plus si in minus. Pana la urma sint o forma de arta specific japoneza (orientala?) cu prea putine asemanari cu ce exista in rest. Cine stie... daca nu se inventa cinematografia poate ca anime-uri ar fi exista oricum.




Pai... forma de arta specific orientala ca forma de arta specific orientala, dar are toate elementele de baza pe care le are si un film sau o telenovela... i mean, e ca si cum ai spune ca Gigi Becali nu este oier biggrin.gif

Si in plus arta anime dupa cunostintele mele a inceput sa se dezvolte prin anii 1917-1920, pe cand arta cinematografica era existenta de prin 1902 cand Georges Melies facea Le Voyage Dans La Lune (A Trip To The Moon).



QUOTE(rogueman999)
Cat despre hollywood si tineretul... Oarecum nu cred ca filmele \"de popcorn\" pot lasa impresii adanci. Rambo poate face un pusti sa tipe prin casa vreo 2 zile... iar la ted bundy ma indoiesc ca are rabdare sa se uite.




Poate... dar nici psihologii nu si-au putut da seama de ce se sinucid astia din ce in ce mai des. smile.gif



QUOTE(rogueman999)
Hai sa-ti zic o chestie: a aparut pe forum un thread despre \"pasarea de foc spatiala\". N-am idee cand a fost anime-ul asta pe romani, sau cati ani aveam atunci, si nu mai tin minte mai mult de 2-3 imagini, dar ce stiu e ca m-a impresionat profund, si sint destul de sigur ca parti din el au ramas cu mine pana azi.  Asta e ceva ce vezi destul de rar (niciodata?) la un film de actiune, si de asta ziceam ca le consider inofensive.




Poate te-a impresionat fiindca era foarte colorat, caci de obicei copii sunt foarte sensibili cand vine vorba de stimulii vizuali... ei sunt impresionati de.. culori !! si nu este k-terinca, este un fapt concret. :roll:
rogueman999
QUOTE
Si in plus arta anime dupa cunostintele mele a inceput sa se dezvolte prin anii 1917-1920, pe cand arta cinematografica era existenta de prin 1902 cand Georges Melies facea Le Voyage Dans La Lune (A Trip To The Moon).





Manga din cate stiu era intr-o forma primitiva prin perioada Meiji... dar s-ar putea sa ma insel.



Iar cu desenele colorate... mai degraba gagica blonda sa ma fii atins la sentiment :wink: deci tot culorile pe undeva.
^Dash^
Io ma refeream la animatie... manga este de obicei pe o foaie, nu se misca biggrin.gif
rogueman999
No, rezultatul micii noastre discutii a fost ca, dupa ce asta seara am downloadat si pus si pe share grave of the fireflies, i-am pus un p12 in coada wink.gif. Just to feel better.
^Dash^
lol
Sidonix
...anime...e ceva exotic...daca stii ce anume sa privesti din ceea ce contine acest gen capeti destule senzatii...sa zicem... neobisnuite in usual enterteinment...
cilu
Atunci oare ce o sa pui la un hentai? Sau la ceva gen berserk? Sau elfen lied? Geez i wonder.... s-o fi facut oare un semn specific pt a avertiza baia de sange? Ma indoiesc....macar cu hentaiu stim unde ne situam....
k1ll3r
acuma nu ca as fi mare cunoscator dar yo din cate stiu:anime se numesc animatiile japoneze.deci orice desen animat japonez este numit anime.repet asta stiam yo.sa ma corecteze cine e sigur d altceva.
Testament
anime-urile sunt pur shi simplu desene dar care contin mai multe chestii decat cele de pe cartoon network sau jetix tongue.gif adik contin faze in care poti sa plangi... faze in care poti sa razi.... faze in care ramai masca tongue.gif etc
Masatoshi
1.cand te uiti la un anime precum NGE atunci trebuie sa fii pregatit psihic. mai bine citesti un review ceva sa intelegi mai bine ideea acestui anime foarte controversat.(sinucideri in masa,violente in familie...)deci e o prostie sa spui ca nu e anime ptr ca e foarte violent.(geez guys we live in a crazy world. today have a walk with ur gf in the park and tomorrow u're dead..)

2.acum ce facem, "reinviem" acest topic? wth? a trecut 1 an!!! de cand a postat cineva... putem continua acest topic? ar mai fi multe de spus si de criticat/laudat...

Pico
c pregatire psihica? anime sunt desene jap ...manga sunt benzi desenate jap....ff simplu ....si kestia cu interzis nush....si io ma uitam la 10 ani la xena si aia taia si rupea gaturi da nu cred k m-a dereglat in vreun fel...nge e mai gorey ...da sunt mai si ....fist of north star sau elfen lied sau berserk sau ninja scroll ...este sange...mare branza....dak era film si aparea sange nu zicea nimeni nik ...da dak e anime sar unii in sus...dak te tine stomacu uita-te ....da vrei kiddy stuff recomand pokemon wink.gif
Probably me
Ah, dar o să remarci că īn producţiile de la Hollywood, īn special serialele de divertisment gen Xena, Buffy şamd, nu sīnt deloc grafice. Cei care mor sīnt personaje fantastice secundare (vampiri, monştri, soldaţi mascaţi) care sīnt doborīţi aproape exclusiv cu lovituri, nu tăieturi, nu sīnge, totul e curat şi uscat.

E o mare diferenţa faţă de unele anime şi mai ales noi, fanii, care facem rost de ele fără discernămīnt putem avea surprize mari. Eu urmăresc anime de cīţiva ani buni, dar scenele de deschidere din Elfen Lied, sau finalul din Narutaru, sau unele din Evangelion, sau Jisatsu Circle, sau GANTZ, la un moment dat tot reuşesc să te suprindă īncīt pui stop şi zici "WTF a fost asta!". La Narutaru de exemplu am avut una dintre cele mai puternice reacţii, a trebuit efectiv să mă opresc din vizionat ca să mă reculeg.

Ideea e că poţi să fii sigur că n-am să iau un anime pe care nu l-am văzut de la cap la coadă şi să i-l dau unui puşti sub o anumită vīrstă să-l vadă, pe ideea că "sīnt desene animate, ce poa' să se īntīmple". Rişti să-l defectezi. Şi nu neapărat din cauza violenţei, poţi da peste multe chestii intenţionate pentru adulţi.
Coyotee
Anime-Club :: Ce este anime ?

Asta spune totul biggrin.gif ..... desi nu stiu de ce ati mai adus la viata un topic mort de mult timp dry.gif
Masatoshi
Coyotee le-ai tras clapa biggrin.gif
acum inteleg ca topicul asta nu isi avea rostul de la inceput. doar daca chiar doream sa discutam pe tema "de ce NGE nu e ptr copii" smile.gif
jkno
Sunt mai nou pe aici, si sunt sigur ca am vazut mai putine anime decat voi. Cred ca pot spune insa cu siguranta: anime sunt desene animate si totusi nu sunt DOAR desene animate.

Acel link pus de Coyotee is are rostul cu siguranta! Copiii de o anumita varsta ar trebui sa se opreasca la Pokemoni si Yu-Yu Hakuso.

Pentru a vedea, de exemplu, GITS ai nevoie de intelegerea si maturitatea (cred ca am utilizat acest cuvant pe acest forum mai mult decat as fi crezut vreodata wink.gif ) pe care o capeti doar cu inaintarea in varsta - asta in ideea ca nu imbatranesti degeaba...

Daca i-as da verisorului meu de 7 ani sa-l vada, mi-ar zice: "ce-i cu tanti aia goala de sare pe blocuri" si ar ramane in cap doar cu atat, nerealizand subtilitatea imaginii de ansamblu oferite de respectivul film anime.

Ca fapt divers pot sa va spun ca pe forumul Star Wars unde sunt moderator am vorbit si despre anime. O membra simpatica si inteligenta (nu ironizez aici!) imi dadea urmatorul raspuns: "Nu imi plac desenele anime. Sunt toate la fel". Asta e zidul de care ma lovesc aproape de fiecare data cand afla unii ca-mi place muzica electronica, ca-mi place Star Wars, ca-mi place sa colectionez obiecte Star Wars si din alte domenii sau ca-mi plac anime. Concluzia: ii voi face cadou fetei GITS pe DVD . biggrin.gif
Masatoshi
YUHUUUU!! acest topic a fost relansat !!:D
Pico, sunt multe persoane care s-au sinucis dupa ce s-au uitat in special la end of eva..
daca te uiti atent la problemele dezbatute in nge atunci iti vei da seama ca viata ta nu e perfecta si ca raman o groaza de intrebari fara raspuns. bine eu nu generalizez acum,dar eu cand am vazut nge + end of eva(mai ales) mi-a pierit tot chefu de distractie. nimeni nu s-a intrebat vreodata ce se va intampla cand va muri? si ca va fi uitat de lume?
anime-urile psihologice (eva nu a fost criticat ptr scene de violenta sa sange albastru din robotei, ci ptr ) date pe mana carora nu trebuie sa le vada(cei care se gandesc ce sens are viata) se pot transforma in tragedii.
asa s-a intamplat in japonia.(la ei se pare ca e un hobby sa te sinucizi in grup.)
biggrin.gif
Probably me
Parţial din cauza asta am menţionat Jisatsu Circle, pentru că are legătură cu sinuciderile. De fapt o să observaţi că fff mult din anime are de-a face cu cele mai calde şi cu cele mai īntunecate aspecte ale psihicului japonez, caracterizat īn special de psihologia de grup. Este super cīnd grupul te sprijină şi groaznic atunci cīnd te respinge... Aş īndrăzni să spun că 99% din anime are īn substrat tema grupului.
jkno
La japonezi grupul este o entitate foarte importanta in viata sociala. Am studiat managementul japonez care pune accent pe anagajatul care lucreaza intreaga viata la aceeasi companie etc. E o mentalitate diferita de a occidentalilor. De aceea anime au o asemenea influenta asupra lor si incepe sa o aiba si asupra noastra. Legat de sinucideri, totul depinde de autocontrol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.