Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dear diary...
Anime-Club Forum > Non-Anime > Diverse
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Kassy
Yaya, s-a intors Botan!!! sa ne omoare!! laugh.gif
deci unde ai fost? laugh.gif
Mama ce lene imi e sa scriu, da' de o saptamana am zis sa-mi povestesc patanile si n-am ajuns...

"si cand incepe sa imite cuvinte in japonea (evident habar n-are vreun cuvant dar inventeaza)"
Patesc asta foarte des, deja devine enervant. Ce se baga ei, care ar trebui sa fie mandri de noi ca stim o astfel de limba :> (vai ce mult stim si noi laugh.gif )
"ca daca (iar cacofonie D)"
hmm... eu nu o vad si nici n-o simt!
"Si eu cum imi tin mereu desenele si alte chestii pe langa pat...LOLZ ce-i acolo mereu..."
la mine langa pat e plin de cd-uri cu animeuri, incarcatoare de la telefoane pe care nici nu le mai folosesc LOL, iar langa, pe un scaun, cu toate ca sunt fata, e un turn de haine pe care mi-e lene sa le bag in dulap hihi. Dar in rest, sunt destul de ordonata... patul mi-l fac zilnic ca sa pot sta cat mai comod cand ma uit la animeuri hahah biggrin.gif

1. si eu fac la fel... acum am devenit obsedata de LOL (am mai fost si inainte da' o scoatea pe mama din minte si am facut ce-am facut si am renuntat, dar acum pur si simplu totul mi se pare lol ). Mai sunt obsedata de haha, hihi, hehe, wow, mda, nope, yep (alte expresii care o exaspereaza pe mama da' n-am ce sa fac laugh.gif )
4.bai au fost niste subiecte... tampite RAU! Punctajul maxim a fost de 120, din care, cel mai mare punctaj obtinut a fost 106.... si a fost numai LOCALA!!! eu am reusit sa fac 98 tongue.gif dar deh... nici nu ma asteptam la mai mult (poate la 105 laugh.gif ) tot timpul am avut animeuri in cap... mentionez ca mai aveam ultimele 7 episoade din Code Geass si eram Foarte curioasa sad.gif Important e ca am trecut la judeteana (de aici nu-mi mai pasa deloc, va fi in 19 feb, Doamne ajuta sa treaca cat mai repede... si cand ma gandesc ca se tine intr-un liceu de cosmar in care nu vreau sa ajung nici obligata de acest concurs sad.gif ). Dar ceva ce nu-mi vine sa cred: fata profei mele de romana n-a trecut nici la judeteana => chiar au fost subiecte grele. A fost un text de Ana Blandiana si aia cum e mai "nebuna" de felul ei a scris mai filozofic asa... despre libertatea spirituala... si unu de Tudor Arghezi care si ala a scris la figurat despre libertatea spirituala... deh, noroc ca m-am uitat la destule animeuri si am stiut sa interpretez laugh.gif Totusi, ce ma enerveaza pe mine la olimpiade e ca proful de la clasa are dreptul sa vada lucrarea elevului si asta nu-mi place DELOC.

Dear diary,
in primul rand Botan mi-a amintit ca vacanata e pe terminate si ma apuca plansu'. Am fost si eu plecata vreo 2 zile la Felix yay. Eram foarte indispusa si stateam de dimineata pana noaptea la animeuri asa ca mama a decis sa ma scoata putin din casa sad.gif Acolo mi-am indeplinit 2 dorinte: am facut baie noapte si am facut baie iarna!!! era atat de frumos, ca izvoarele de apa calda din Japonia <3 dar acum ningea si ieseau aburi si nu era lume, decat foarte putina. Si da, recunosc, desi am stat doar 2 zile a fost genial. N-am mai fost la Felix de cand eram mica, de vreo 5 ani si impreuna cu niste liceeni am inceput sa urlam in bazin... inca mai am si poze, ce amintiri =)))) Desi am stat 2 zile intregi (nu chiar, dimineata inainte de a pleca m-am uitat la 2 episoade speciale din Baccano si seara cand am ajuns m-am uitat la un episod din FMA) fara animeuri, a fost destul de marfa. Am avut macar anime-club-ul de pe iphone si in rest... oricum a fost grea decizia sa nu-mi pun ceva animeuri pe telefon.
In rest, trebuie sa te anunt ca am de citit Cismigiu et. company pe vacanta... am inceput-o acum 2 ani si inca nu am putut sa o termin.... si acum mi-a dat-o profa... mdeah, trebuie sa o citesc astazi si maine, ca duminica sa fiu Libera sad.gifsad.gifsad.gifsad.gif So... nici Invitatia la vals de mai bine de 2 sapt n-am terminat-o (a devenit prea dramatica si nu suport atata shoujo smile.gif) )

PS: Botan, esti un fel de descendenta de-a lui Joan Miro, nu?smile.gif) Apropo, si eu fac "A"-ul ca tine laugh.gif
PS2: Multumesc, multumesc ;;) planuiesc sa particip cu el la un concurs de avatare. Ce zici, crezi ca merge? laugh.gif
Yuriko
Dear diary,

Abia imi pot stapani rasul diabloic! user posted image ... sau poate ca nu!
Cand toata lumea a terminat vacanta, eu nu am terminat inca sesiunea, ceea ce inseamna ca deabia de acum vine vacanta icon_twisted.gif Plus ca sesiunea a fost lejera si iar m-am apucat de anime... O vacanta fara sfarsit! (desi ar mai fi cateva examene, dar neinteresant sleep.gif )
Kassy
Yuriko, imi bagi cutitul in rana! sad.gif(( eu plang aici de ma rup si voi acuma luati vacanta sad.gif(

Dear diary,
Cismigiu & comp. nu e atat de naspa, doar ca ma ADOARME cat de cat smile.gif
Cica a fost una de la mine din scoala la emisiunea lui Botezatu (parca asa il chema). Bai da' chiar e tare, am ras de numa' laugh.gif
dmf
QUOTE(Kassy @ Feb 4 2011, 08:56 PM)
Yuriko, imi bagi cutitul in rana! sad.gif(( eu plang aici de ma rup si voi acuma luati vacanta sad.gif(


La noi e vacanta tot timpul cool.gif (fara 4 saptamani pe an)
Botan
"La noi e vacanta tot timpul cool.gif (fara 4 saptamani pe an)" (dmf)
V-v-v-v-v-v-vrei sa spui ca se dau teste (cum ii ziceti..sesiune?) numai o data pe an?? O.o omg me does not believe. Si oricum, tre' sa fie si teme...nu?

@ Kassy
"patul mi-l fac zilnic ca sa pot sta cat mai comod cand ma uit la animeuri hahah"
Si eu, dar ma bag in patura din nou si ma uit de acolo la anime laugh.gif desi a existat o vreme cand stateam pe scaun sa ma uit (la calculator). Laptopul il muti unde vrei.
4. uah, ce prostii mai inventeaza astia. Sa speram ca urmatoarea faza va fi mai usoara. Cat despre autori, dupa parerea mea toti sunt nebuni, sau mai bine zis, nu ei sunt aia nebuni, ci oamenii care au inventat sute de intelesuri si semnificatii pt creatiile lor. Chiar acum cateva zile ma uitam parca la televizor (parca), zicea careva despre..poate un film? desen animat? nu mai stiu, dar in orice caz, nu cred ca ala s-a gandit vreodata la asta cand a facut respectiva chestie.
Cum? profesorii se pot uita pe testele alea?? Ghe! Sa se uite si sa se uimeasca de maretia mea!
Felix, huh? habar n-am unde vine asta =)). Dar e foarte bine daca te-ai simtit bine. ^^ Baccano..si eu vroim sa-l vad intr-o zi. FMA l-am vazut cu totul. Stiai ca primul sezon e diferit fata de manga, si facut asa special la cerinta autoarei, ca nu terminase inca mangaul? De-aia s-a facut sezonul 2. Tu la care FMA te-ai uitat?
"Cismigiu & comp. nu e atat de naspa, doar ca ma ADOARME cat de cat"
Hmm, ciudat, mie mi-a placut destul de mult. Numai partile amuzante, de fapt. E aia--stii tu, diferenta dintre generatii!! laugh.gif Pe vremea mea se traia altfel =)) ca am citit-o printr-a 6a parca, am primit-o de fapt in a 6a (sau sa fi fost a 7a?) ca si premiu la sfarsit de an ca am luat nu mai stiu ce loc. (bineinteles, a trebuit platita lol). Dar al doilea volum (continuarea) nu l-am terminat (desi am aflat mult mai tarziu de el)
"Cica a fost una de la mine din scoala la emisiunea lui Botezatu (parca asa il chema)"
Cuvintele alea m-au uns pe inima =)) Ala e, mi se pare mie, un afemeiat nesimtit care se da tare si mare. (chiar a pus-o pe una sa-si dea sutienul jos ca sa se "convinga" el ca nu are silicoane. De fapt, cred ca era prea mult "genul lui"si vroia sa se holbeze din apropiere-cum era si Bianca aia sau cum o fi chemand-o pe fosta-sa gagica- si de-aia a si trecut-o p-aia mai departe. Maine-poimaine auzim ca asta e noua lui gagica yuk). Si, ai vazut-o pe colega ta? care era? (am vazut si eu o parte din prostia de emisiune, pe tot parcursul vizionarii fiind cu fata: inainte sa ma uit (LOL)> in timp ce ma uitam> inca ma uitam> conclu zia> finala (c link) Garden Girl & internet laugh.gif

Dear Diary,

Maine incepe scoala T_T si eu nu mi-am scris nici proiectul la geografie, care trebuie sa-l invat pana joi. Si cum ma stiu prea bine, trebuie sa pun toata vointa in a-l face si a-l invata cat mai repede posibil, ca odata cu venirea serii, orice speranta e pierduta (= zzzz)
Dar de fapt, mai mult decat problemele legate de scoala asta, ma deranjeaza ca toata vacanta, si in ultimul timp, nu mai desenez mai deloc, trebuie multa hoararare ca sa ma pot ridica din pat, de unde lenevesc, nici macar dormind ci doar cu ochii inchisi. Gata, o sa desenez in fiecare ora in care pot la scoala mwahahah, ca oricum nu pot sa invat atunci. Desi daca nu-mi fac temele la timp iar incep sa-mi scriu prin pauze si prin ore, si nu e bine.
Kassy
Lol ce mare a devenit pagina asta laugh.gif

"Felix, huh? habar n-am unde vine asta =))"
Pe langa Oradea (daca nu ma insel). Sunt bazine cu apa termala. Oricum, important e ca a fost fun biggrin.gif Chiar daca drumul a fost infernal din cauza Miliardelor de gropi (ca doar traim in tara lui Base *aplauze*)
Baccano merita, merita, merita! ^^
Eu n-am terminat momentan FMA-ul. Ma uit la primul sezon, am vazut foarte mult laugh.gif adica 3 episoade. Da' in ultimul timp nu mai ma chef deloc de animeuri... ma uit la ova-uri/speciale/filme... Nu stiu de ce, trebuie sa fac o pauza.
Ca tot veni vorba de asta... sa NU UITI sa-ti faci o lista cu animeurile pe care le-ai vazut laugh.gif Sunt foarte curioasa, ca la screenshot-uri pui niste imagini din atatea animeuri... ohoh XD si in alta ordine de idei: mi-am facut cont si pe anime-planet ca m-a bagat in boala lagul de pe MAL... si am constat ca MAL-ul are o gramada de facilitati fata de a-p... care e destul de varza. Plus ca sunt mai ordonate. Si ca sa vezi coincidenta... tocmai ii spusesem cuiva ca m-am mutat pe a-p si nu mai vreau sa stau pe MAL si in clipa aia si-a revenit si n-a mai avut lag laugh.gif Dar si acum merge destul de bine... cu mici exceptii... Oricum, tu sa ma anunti (indiferent unde iti faci lista) cand ai terminat-o biggrin.gif
"Hmm, ciudat, mie mi-a placut destul de mult. Numai partile amuzante, de fapt. E aia--stii tu, diferenta dintre generatii!! "
In final mi-am schimbat atitudinea in ceea ce priveste aceasta carte. Mi s-a parut superba XD Parerea mea ----> aici.
"Ala e, mi se pare mie, un afemeiat nesimtit care se da tare si mare. (chiar a pus-o pe una sa-si dea sutienul jos ca sa se "convinga" el ca nu are silicoane. De fapt, cred ca era prea mult "genul lui"si vroia sa se holbeze din apropiere"
Da, a fost asa un nesimtit. Am inteles, draga, ca mai veneau si unele mai... mnah... care n-aveau stofa de model, dar oricum, sa le vorbeasca asa huh.gif
Si ce tupeu pe capu' lui: cum se holba cand si-a pus sutienu' la loc, si apoi: nu n-are silicoane laugh.gif Oricum, a fost tare faza cu "bunica".
"Si, ai vazut-o pe colega ta? care era?"
HAHAHAH ce m-ar fi distart sa fie vreo colega de-a mea laugh.gif Nici nu mai stiu sincer, a fost banala tipa... Am cunoscut-o doar dupa aspect, ca stam la gramada laugh.gif Neh, acum, serios... sa ma uit pe youtube, poate gasesc ceva, desi slabe sanse. (era aia ce a facut ... hosting - nu stiu sigur daca asa i-a zis ca vorbea cam in punga- la o nunta laugh.gif )
A fost tare si faza cu tipa aia de 40 si de ani =)))

Dear diary,
azi am lenevit-o iar la animeuri (desi mi-am spus ca nu ma mai uit pana in martie -se pare ca nu ma pot abtine) si acum am o gramada de teme. Am venit cu o durere de cap de la scoala pentru ca ultima ora am avut fizica si profu' vorbea deasupra noastra cu precipitatii, in tot acest timp (prostul si tampitul lui obicei) dand din umeri - oare credea ca face pe interesantul??!. Dar sunt fericita... cu toate ca viata e nedreapta: nu era normal ca la romana sa primesc un 10? Nu neaparat ca am participat la olimpiada, dar am facut atatea si atatea comentarii si compuneri inainte de olimpiada, ca deja folosisem toate animeurile pe care le-am vazut =)) lol, glumesc laugh.gif Si nu ne-a dat!! Dar... dar sunt smechera si fiindca mi-am invatat la mate in pauza 3 formule mi-a dat 10 :> Vai, vai, ce gelusi au fost ceilalti laugh.gif da' n-am fost singura, dar ce conteaza... sunt dăşteaptă.
Mai revin eu cu idei pe-aici mai incolo. Pana atunci... bye bye biggrin.gif

P.S. Botan, e foarte practica in acest topic ideea cu ghilimelele, e mult prea complicat sa stau sa-i dau quote haha.
Botan
Heheh, desi se vede mai usor cand folosesti quote-ul, ghilimelele sunt mai usor de folosit.

"Baccano merita, merita, merita! ^^"
Now I reaaallly wanna watch it. : )
"Da' in ultimul timp nu mai ma chef deloc de animeuri... ma uit la ova-uri/speciale/filme... Nu stiu de ce, trebuie sa fac o pauza."
Am simtit si eu asta intr-un timp si incepusem sa ma ingrijorez pt viata mea de fan anime =)) dar nu m-am oprit din vizionat. Desi cred ca vedeam ceva mai rar, dar asta de lene mai degraba. Nu stiu cum am trecut peste faza, pur si simplu nu mi-am dat seama. Sau mai bine zis, decat sa-mi fi pierit cheful, era ceva in genul..parca le criticam prea mult pe toate? Pacat ca nu-mi amintesc cam ce anime vedeam in perioada aia... Filme anime eu am vazut vreo 5 parca, dar tot cele mai bune mi s-au parut Toki wo kakeru Shoujo si Summer Wars, vazut recent. Amandoua m-au tinut cu sufletul la gura, ca sa zic asa. mai ales Summer Wars a fost suspans continuu pt mine (cand s-a "intrat in poveste", vreau sa spun). Probabil se aseamana in faptul ca nu stii ce urmeaza sa se intample.Ooo, da..uitasem ca am vazut si Chihro to sen to Kamikakushi (spirited away).
" sa NU UITI sa-ti faci o lista cu animeurile pe care le-ai vazut laugh.gif Sunt foarte curioasa, ca la screenshot-uri pui niste imagini din atatea animeuri... "
N-am uitat nicio secunda! Dar eu nu cred ca stiu atatea animeuri, de fapt mereu am impresia ca le repet. : D Desi incerc sa pun si animeuri pe care le-am evitat sau ceva. Cu lag-ul ala, pana la urma traiesti si cu el.
"In final mi-am schimbat atitudinea in ceea ce priveste aceasta carte. Mi s-a parut superba XD"
Uu..chiar? o.O Parca ma faci sa vreau s-o citesc din nou, si e de rau (de bine), cum eu nu citesc mai deloc carti...mi-e greu sa m-apuc, ce sa fac!! De fiecare data cand vreau sa incep una, sa continui sau orice altceva, doar ma intind in pat si stau acolo muulltt, chiar si ore intregi. Nu dorm, doar stau. =))) Desi asta se intampla orice as vrea sa fac. LOL Cum zicea profesoara de romana, ca e bine sa citesti o carte la mai multe varste, ca o sa o intelegi diferit de fiecare data. Desi asta se aplica si la animeuri mwahahhaha. icon_twisted.gif
"era aia ce a facut ... hosting [...] la o nunta"
Aaa..mi-o amintesc..desi, imi pare rau a spun ca nu si fata ei =))) Dar a si trecut mai departe sau asa ceva. Pe femeia de 40 de ani n-am vazut-o..oricum am prins doar pe aproape de sfarsit cred, si nici nu m-am obosit sa deschid televizorul, m-am uitat live la ei pe site.
"nu era normal ca la romana sa primesc un 10?"
Cuuuummmm?? Nu ti-a dat???? Mie la engleza mi-a dat si ala de istorie, pt ca el e nu stiu ce al educatiei in scoala lol, si mi l-a dat doar ca am trecut si la baraj, altora nu a dat. (din clasa mea am fost singura care a ajuns pana la baraj) Desi mi s-a parut ciudat, n-am comentat si i-am multumit omului, cum se cuvine, + ca asta m-a scapat de "ascultare"- trebuia sa-i zici ceva care ti-a ramas tie in minte-care ti s-a parut interesant sau important din lectiile din semestru. Si daca ti-o lua careva inainte, bravo mie si stiti-voi-ce tie.
"ca deja folosisem toate animeurile pe care le-am vazut "
Credeam ca zici ca te-i folosit cumva de animeuri in comentariile tale.. O.o Ar fi fost grozav.. Eu imi amintesc in a 8a profesoara de romana ma punea sa fac atatea compuneri (nu comentarii-ma rog, pe toti de la olimpiada) incat incepusem sa repet epitetele si toate tampeniile alea laugh.gif O data am scris cam aceeasi compunere si pt engleza, si pt romana =))))))) aia a fost epica! M-am folosit mai mult de aceeasi idee, pt ca nu-mi aminteam prea bine. Parca asa am facut.. Oricum, daca nu se mai termina cu facutul de compuneri chiar nu mai aveam ce sa scriu. Dar mi se pare ciudat ca voi acum aveti mai mult comentarii. Pe 'vremea mea' nu se punea atata 'accent' pe asa ceva, nu ne-a invatat nimeni sa facem comentarii mai complexe decat ce stia toata lumea la clasa.
Ca tot veni vorba de profesori cu precipitatii, si ala pe care l-am avut eu de muzica precipita cand canta.. si ne obliga sa mergem la 'casa pionierilor' (un loc unde erau un fel de cluburi-inca mai e- si la fiecare era cate un profesor-erau dansuri, cica foto-m-am dus si eu si nu era mare prosie la niciuna, dar cel putin m-am distrat cat am stat, ca am mers cu prietenele-) si la asta de muzica, din cauza ca obliga pe toata lumea de peste tot, era asa aglomerat acolo incat nu ajungeau scaunele. Inca imi amintesc o melodie invatata acolo...pacat ca n-am reusit s-o gasesc haha, caci nu stiu daca am stiut vreodata cuvintele corecte. Era in italiana (cred) si se numea ceva in genul "Cucu" lolz
Ups m-am lungit...

Dear Diary,
Ce somn imi e ce somn imi e ce somn imi e
ce somn imi e
ce somn imi e
ce somn imi e ...
si vreau sa citesc manga etc, nu vreau sa-mi scriu la geografie ca ma enerveaza profesorul si n-am timp sa gandesc cand ma asculta, tot ce mai pot gandi e "aahhh, nu stiu raspunsul..trebuie sa ma gandesc sa-mi amintesc repede" si pana atunci trece timpul. Trebuie sa-mi scriu si la franceza pt miercuri..dar de data asta, semestrul asta vreau sa am grija sa imi citesc tema de cate ori am ocazia, ca sa-mi iau si eu nota (mai ales la franceza optional) si sa stau ca bastanul restul semestrului.

PS "dăşteaptă." < cel mai bun cuvant de la disparitia dinozaurilor incoace. Eu am avut odata norocul asta cand la franceza optional - mi-am citit si eu tema care era vai de ea si sa nu mai zic scrisa in cea mai mare graba (desi am impresia ca astea imi ies cel mai bine haha) si aia s-a hotarat sa da 10 tuturor care au citit. ooo, ce viata.. Era comentariul la o poezie franceza, La mer..nu mai stiu cine a scris-o laugh.gif

Yuriko
QUOTE(Botan @ Feb 6 2011, 09:10 PM)
"La noi e vacanta tot timpul cool.gif (fara 4 saptamani pe an)" (dmf)
      V-v-v-v-v-v-vrei sa spui ca se dau teste (cum ii ziceti..sesiune?) numai o data pe an??  O.o omg me does not believe. Si oricum, tre' sa fie si teme...nu?
*


Examene se dau numai in sesiune, de 2 ori pe an si sesiunea e 2 saptamani (la o facultate care se respecta. La mine, pe de alta parte, e 3, dar nu e mare diferenta). Unii oameni mai dau si ceva partiale in timpul semestrului, la altii *points at self* profii nu isi complica existenta si dau ceva referate pentru sesiune laugh.gif

Dear diary,

Inca o saptamana si scap!!! All that free time! (desi intr-o saptamana nu apuc sa vad nici macar unul din cele 2 harduri umplute cu anime dry.gif ) Aproape ca am uitat ca am dimineata examen si chiar daca mi-as aminti, tot nu mi-ar mai pasa.

In alta ordine de idei, am reusit sa atrag antipatia unei colege de camera ripostand pentru prima data in un an si jumatate la zbieratele ei. Acuma ma uraste and I feel really bad about the scene I made. Cred ca merge apostrofata chestia aia cu prostii: "Nu te pune cu nesimtitele, ca te aduc la nivelul lor si te bat cu experienta"
Well, cred ca mi-am amintit de examen si brusc s-a trezit in mine o vaga urma de constiinta... Guess I'll study after all dry.gif
Kassy
"Cum zicea profesoara de romana, ca e bine sa citesti o carte la mai multe varste, ca o sa o intelegi diferit de fiecare data. Desi asta se aplica si la animeuri"
Corect tongue.gif
"Aaa..mi-o amintesc..desi, imi pare rau a spun ca nu si fata ei"
Nici eu nu mi-o mai aminteam, insa am vazut-o azi prin scoala si nu e mai nimic de capu' ei hahah tongue.gif
"incat incepusem sa repet epitetele si toate tampeniile alea laugh.gif O data am scris cam aceeasi compunere si pt engleza, si pt romana"
Lol si eu fac la fel laugh.gif adica compunerile pe care le fac la engleza le fac apoi la romana si invers. Plus ca eu sunt smechera si la olimpiada nu mai stau sa ma gandesc, scriu o compunere pe care am avut-o pentru pregatire... totusi, din cauza asta m-as simti naspa sa-mi vada profa lucrarea si sa vada aceeasi compunere >.<
"Era in italiana (cred) si se numea ceva in genul "Cucu" lolz
Ups m-am lungit..."
Pe o fosta profa de fizica o chema Cucu lol, era domnisoara la 65 de ani laugh.gif
Daca tu te-ai lungit... eu ce sa mai zic in posturile anterioare? acum mi-e lene, ca daca nu iar as face romane laugh.gif
"Trebuie sa-mi scriu si la franceza pt miercuri..dar de data asta, semestrul asta vreau sa am grija sa imi citesc tema de cate ori am ocazia, ca sa-mi iau si eu nota (mai ales la franceza optional) si sa stau ca bastanul restul semestrului."
Vai si eu m-am gandit la fel... azi chiar am ratat un 10 la chimie si unu' la engleza (la cea din urma nu ar fi problema, dar e diriga si e o crizata si nu-mi place sa ma asculte, asa ca prefer sa citesc temele si sa dau teste). Dupa stau chill pt 2 luni biggrin.gif

"Aproape ca am uitat ca am dimineata examen si chiar daca mi-as aminti, tot nu mi-ar mai pasa. "
Vrei sa spui ca se iau notele atat de usor? biggrin.gif
Si in concluzie: teme n-aveti?
"Acuma ma uraste and I feel really bad about the scene I made."
Eu consider ca te-ai "manifestat" foarte bine tongue.gif in locul tau as fi pocnit-o de mult!
"Guess I'll study after all"
deci la voi se invata numai daca simti nevoia, nu? laugh.gif
Bai, tare sau nu, eu tot nu-mi doresc sa ajung curand la facultate!!!

Dear diary,
am o lene in mine cum n-am avut in tot anu' asta. Mi-e somn, si chiar imi propusesem sa ma uit la un film, dar acum cheful meu a ajuns la 0. De-a be-a scriu mesajul asa. gata, nu mai pot nici sa scriu romaneste, cred ca voi continua in stilul asta laugh.gif
azi profa de romana ne-a dat iar tema suplimentara si serios ca nu mai rezist. stiu oricum ca mai departe nu ajung, asa ca ce se tot chinuie atata...pt nimic? iar poezie de mihai eminescu, iar alea alea... si (noi suntem 4 care merge) cand zice : fetelor, sa va mai dau sa lucrati - se uita la 2 dintre noi (eu nu ma aflu printre ele desi sunt cea mai buna la clasa - olimpiada pe oras nici nu mai conteaza)... ma rog, uzualele nedreptati ale profilor... si maine ne ia din ora de sport in care mai puteam si eu sa dorm putin sad.gif((( ca sa facem pregatire :in biblioteca: nuuuu, o sa moooor sad.gif( n-am chef deloc sa imi repet si sigur, dar sigur o sa ma intrebe ceva la gramatica si nu voi sti.
azi mi-a dat colega mea de banca rafaelo facute acasa si eu nici macar nu le-am gustat in fata ei... ce nesimpoarca am fost sad.gif ea se astepta sa zic : "mmm, ce bune sunt!" si eu le-am mancat acasa cu sora-mea sad.gif acum maine va trebui sa ii cer reteta haha.
in rest, in general de luni pana miercuri dupa masa sunt destul de libera, dar de maine dupa masa voi fi ultra mega ocupata... ca am 6 probleme la fizica pe joi, niste exercitii imposibile la algebra si de invatat toate glandele si bolile cu lipo si hipo-functii (adica 13 pagini .pana acum. de caiet studentesc)... ca dau vineri test.
as vrea sa mai scriu, da' deja am obosit.

p.s. am observat ca iarasi a devenit atmosfera ceva mai melancolica pe-aici... sau sunt doar eu... afectata?
Botan
"am observat ca iarasi a devenit atmosfera ceva mai melancolica pe-aici... sau sunt doar eu... afectata?
hahaha, mie nu stiu daca-mi pare o atmosfera melancolica sau nu.. imi place sa barf..povestesc. tongue.gif
"insa am vazut-o azi prin scoala si nu e mai nimic de capu' ei"
Intotdeauna arata diferit fata de ce vezi la televizor.
"din cauza asta m-as simti naspa sa-mi vada profa lucrarea si sa vada aceeasi compunere"
Heh, de ce? Doar de la tine din cap a venit, nu de altundeva laugh.gif Si e chiar o idee buna sa faci asta, e ca si cum ai rezolva grile si te trezesti la test/teza/examen ca e acelasi exercitiu. Doar nu o trebui acum sa dai raspunsul gresit ca sa nu fie la fel! lol, e putin gresit exemplul.. Dar am auzit odata un zvon, nu mai stiu ce clasa eram sau etc, dar se zicea ca o profesoara (alta decat a mea) le dadea elevilor ei care mergeau la olimpiada comentarii/compuneri sa le invete pe de rost (la romana) ca sa le aiba deja facute. Asta cum se mai numeste?
"diriga si e o crizata si nu-mi place sa ma asculte"
La mine nu e diriginta mea profesoara de engleza, dar tot cam ciudata e. Cand te asculta, nu stiu de ce, poate nu intelege ea bine, si te corecteaza cu altceva decat ce vroiai sa spui, si apoi tu trebuie sa zici cum te-a corectat ea. Ce sa mai stii atunci, iti pierzi si ideea pe care o aveai. Ma rog, nu pot explica totul.. Dar nu stiu cum am fentat moartea, incat nu stiu daca m-a ascultat de mai multe ori decat o data in astia 2 ani jumate. =)) Si atunci am facut o greseala de proportii. De obicei, cand te asculta, trebuie sa-i zici tot ce stii despre ce lectii ai, cu temele din creatia respectiva, "grass vs rock", nu mai stiu ce, de mori de ras sau ramai socat la ce stupid suna. Ma rog, lectiile mele au fost mai degraba "informative". A fost o lectie (nu mai stiu care) Industrial Revolution si inca una (ceva de canada, Australia?? --ehh, nu mai stiu). Si eu, ca pe-a doua n-o stiam deloc, nici nu citisem o data macar (dar te lasa cu cartea in fata - bineinteles probabil iti scadea din nota daca te uitai mereu), am vrut sa zic despre industrial revolution. Si nu stiu cum am facut de am zis titlul aleilalte. Si proasta cum am fost, nu am ma stiut ce sa fac, nu i-am zis profesoarei ca am gresit, si am scos-o cumva la capat povestind despre lectia gresita. Cand m-a intrebat "care crezi ca e cea mai important?" (era despre 3 tari), eu de unde sa stiu? Am aruncat ochii in carte si am zis-o p-aia cu cel mai putin scris. =))))) Si apoi ma intreba, nedumerita (cred ca aia era cel mai putin importanta), de ce cred asta. Bwah..ce chin.
Oh, si, apropo, deja uitasem de tema la franceza, ca am stat sa scriu la geografie. Acum daca m-ar putea ajuta si pe mine cineva sa invat 5 pagini scrise la calculator pana joi... Ce tema o mai fi si la franceza? Dupa ce ca ma chinui cu tot felul de dictionare, las si pe ultima suta de metri.
"se uita la 2 dintre noi (eu nu ma aflu printre ele)"
Woaaahhh..asta imi aminteste iar de ceva..in a 8a, nu era ora in care sa nu scoata la tabla (profesoara de romana) pe 3 oameni: aia fiind eu si cu cele mai bune prietene ale mele, ironia sortii =)) (dar sa nu exagerez, de fapt eram mai multe, dar celelelalte - in afara de una- nu ieseau in fiecare ora). Si cum auzeam numele uneia, celelalte deja simteau ca urmeaza sa fie strigate.
"ca sa facem pregatire :in biblioteca: nuuuu, o sa moooor"
O data, o singura data cand ne chemase profa de rom la un fel de ora de pregatire, eu am refuzat pt ca aveam ora de muzica si ni se schimba profesorul (venea o profesoara). Mi-a fost putin asa sa nu merg, dar a fost usor de refuzat pt ca nu a venit profesoara in clasa sa ne cheme, doar am zis altora ca eu nu vin. Si s-a intors totul impotriva mea, intrucat, eu, fericita ca incercasem sa invat si eu cat putusem chestii de-alea cu Si major, la minor, sau cum le-o zice, ma rog, ca niste partituri pt fiecare nota (nu erau f multe, dar destule), m-am oferit de buna voie si nesilita de nimeni sa ies la tabla dupa ce un coleg a esuat in incercarea de a inventa ceva acolo. Si ajunsa la tabla, am inceput eu sa scriu, aia mi-a zis ca e gresit si, ca sa ma corecteze, mi-a zis niste termeni de care nu mai auzisem niciodata, sa fac nu stiu ce nu stiu cum etc, si m-am mai zapacit cateva secunde pana cand m-a trimis la loc, si a zis ceva de genul..ori ca merit 4, ori ca a crezut ca o fata ar fi fost mai desteapta/ar fi stiut sau ceva. Oricum, vorbea si pe un ton de-ala ucigas.. Aia a fost una din cele mai mari umilinte (LOLZ) ale mele si dezamagiri..Au..cred ca ma inteapa inima..ranile nu s-au vindecat inca. =))))
"sigur o sa ma intrebe ceva la gramatica si nu voi sti."
Poate-poate pe-atunci le mai stiam si eu pe-alea mai usoare (desi cand a inceput cu cauzale sau alte chestii n-am mai stiut nimic, nu intelegeam deloc), dar daca ma intrebi acum, nu o sa stiu sa-ti raspund nici la cea mai usoara intrebare. Am si uitat ce stiam, si e si capul meu prost de la natura, incat daca nu repet intr-una o sa uit. (la franceza mereu repetam inainte de ora iar si iar verbele alea, si cand mi-a fost lene si somn intr-o zi, atunci m-a ascultat.)
"nici macar nu le-am gustat in fata ei... "
Hai lasa ca trece. Iar imi amintesc ceva, odata era ziua mea de sfant si "imparteam" LOL bomboane, cand unu' din colegi a dat cu mana peste cutia mea si le-am scapat pe jos. Ooo, ce pierdere... Imi venea sa le mananc de pe jos. Bine ca mai aveam o cutie. Dar tot mi-a parut rau. Cred ca daca eram numai eu aia care le adunam inapoi, le pastram =))) cine stie.... bwahahaha
"(adica 13 pagini .pana acum. de caiet studentesc)."
Cand inca faceam biologie in liceu (a 9a sia 10a), la noi se practica faza "cat timp ea scrie subiectele noi copiem de murim". Aia scria primul subiect, toata lumea se chinuia sa copieze. Dupa, semna foile tuturor, mai bagai o copietura si acolo. Apoi te descurcai cum puteai. A dat o data un 3 parca-a prins-o pe una- 3 din mila. Eu niciodata n-am fost buna la copiat, mai ales la profesoara aia, pur si simplu nu puteam. Nu de rusine sau ceva, dar..deh.

"Vrei sa spui ca se iau notele atat de usor? biggrin.gif
Si in concluzie: teme n-aveti?"
Exact ce gandeam eu acum. Ar fi bine asa..

"as vrea sa mai scriu, da' deja am obosit."
Eu--huff-ce--hufff--sa mai..hufff...zic acum? Si nu esti singura cu posturi kilometrice, sa stii. De fapt, cred ca nu ma bate nimeni pe siteul asta.


Dear Diary,
Pt prima oara dupa vreo 3-4 ani de cand sunt pe-aici, observ ca am scris gresit adresa de mail de la profil. Trebuia sa pun doi de "o" la yahoo. laugh.gif
Restu' pastrez pt alta data ca pretuiesc fiecare rand in minus.


PS De-abia mai trag de scrollbar
Kassy
Acum, ca am facut rost de putin internet (al meu nu mai merge la calculator, singurul pe care il am e cel de la mobil si pe la amici T_T) sa raspund si eu pe-aici biggrin.gif
"Dar am auzit odata un zvon, nu mai stiu ce clasa eram sau etc, dar se zicea ca o profesoara (alta decat a mea) le dadea elevilor ei care mergeau la olimpiada comentarii/compuneri sa le invete pe de rost (la romana) ca sa le aiba deja facute. Asta cum se mai numeste?"
Asa face fosta profa de rom a sora-mii. Ii pune sa invete pe de rost pe saracii copii comentarii peste comentarii o.O as da-o afara din scoala!
"Si apoi ma intreba, nedumerita (cred ca aia era cel mai putin importanta), de ce cred asta."
Vai, dar eu URASC ca profesorii sa te intrebe chestii de genu: "mananci dulciuri? de ce? de ce mananci capsuni si nu banane?" vai sunt atat de idioti >.>
"Si cum auzeam numele uneia, celelalte deja simteau ca urmeaza sa fie strigate. "
Cam asa si la noi.... cand facem anumite exercitii si scoate pe una dintre noi, apoi se duce de buna voie a doua, noi, celelalte 2, ne simtim obligate sa mergem si noi.
"incercasem sa invat si eu cat putusem chestii de-alea cu Si major, la minor, sau cum le-o zice, ma rog, ca niste partituri pt fiecare nota (nu erau f multe, dar destule)"
eu nici macar nu stiu notele=)) sunt mai mult decat varza la muzica... dar profa zice ca sunt cea mai linistita din clasa si ca cine m-a invatat sa fiu asa cuminte (dar eu dorm in majoritatea timpului pt ca ne pune melodii de-alea clasice laugh.gif )
"unu' din colegi a dat cu mana peste cutia mea si le-am scapat pe jos."
HAHAHA =)) CE SADICA E FAZA laugh.gif tu mancai linistita si ... =))
"Cand inca faceam biologie in liceu (a 9a sia 10a), la noi se practica faza "cat timp ea scrie subiectele noi copiem de murim". Aia scria primul subiect, toata lumea se chinuia sa copieze. Dupa, semna foile tuturor, mai bagai o copietura si acolo. Apoi te descurcai cum puteai. A dat o data un 3 parca-a prins-o pe una- 3 din mila. Eu niciodata n-am fost buna la copiat, mai ales la profesoara aia, pur si simplu nu puteam. Nu de rusine sau ceva, dar..deh."
Noua ne dicteaza ca robotu, nici n-apuci sa scrii, da-pai sa mai si copiezi... totusi, parintii colegilor mei (si ai mei) au facut bio tot cu ea si toti zic ca daca nu exista copiatul ramaneau corigenti la bio laugh.gif
Dar la voi e obiceiul sa va semneze lucrarile? o.O (initial am scris "la boi" in loc de "la voi" laugh.gif )
"PS De-abia mai trag de scrollbar "
Nu-i nimic ca incep eu acum pagina noua (cu alt post kilometric laugh.gif )
"Pt prima oara dupa vreo 3-4 ani de cand sunt pe-aici, observ ca am scris gresit adresa de mail de la profil. Trebuia sa pun doi de "o" la yahoo. "
Daca imi mai trece lenea asta in cateva zile/saptamani probabil si ma voi hotari sa intru pe mess, sper sa nu uit sa iti dau add (asta daca nu te superi :"> )

Dear diary,
e tare naspa tastatura de la calculatorul asta. Nu sunt obisnuita cu ea.
vai ce ma doare si spatele... si ce bine, nu mai dau test maine la bio, dau de azi intr-o sapt biggrin.gif
azi m-a scos la mate la tabla si a fost naspa... adica un exercitiu tampit... m-a facut sa ma simt proasta laugh.gif (profa) adica eu am rezolvat cica ca in clasa a 5a cand le potriveam... si ca acum trebuie sa folosesc formule, auzi... dar oricum, am facut bine biggrin.gif
la fizica, a scos-o la rasp pe o prietena de-a mea... bai si are media 9 si face: "vai, uitati-o pe colega voastra, are media 9, cu 2 puncte mai mult decat cat ar merita" din 2 in 2 minute. nu mai suportam sa ne scuipe deja, de la fortarea pe care o facea sa-si duca limba printre dinti lol. si zicea ca si un bebelus s-ar descurca mai bine ca ea (are o problema psihica grava: ne compara mereu, dar MEREU cu bebelusii...) nu-mi spune ca el s-a nascut intelectual, ca pur si simplu teoria inteligentei refuza acest lucru: daca e dobitoc acum, inseamna ca n-a fost niciodata destept, mai putin cand s-a nascut o.O In final i-a dat un 7 (si eu am patit-o: dar e pt ca e un bou care da teste usoare de iei mereu peste 9 si la ascultat te jigneste, zicand ca vorbesti ca tata-floare, pe langa altele, si apoi iti tranteste note sub 7).
azi m-am hotarat de altfel sa-mi rezolv si problema cu laptopul meu cretin, ca nu mai suport... si sa-mi fac cateva teme pe luni, ca iar am teme kilometrice pentru pregatire si nu mai vreau sa le las pe duminica iar.
simt nevoia sa ma reuit la clannad, cred ca dupa ce termin cu olimpiada o sa mai raresc timpul dedicat animeurilor... il voi dedica mai mult "revazutului".
sa vezi ce am patit ieri: un pedofil a intrat la mine pe profil pe mal si m-a facut sa vad niste poze... dupa care m-am simtit murdara... am vazut ceva ce nu vroiam si m-am simtit oribil toata ziua... iar apoi l-am reportat, am vorbit cu adminul, toate cele si i-au sters poza si descrierea (in care era pisica lui torturata, o fetita care era .... si multe alte pornografii necenzurate). in clipa aia am simtit ca daca as avea un glont as omori toti obsedatii sexual/pedofilii/violatorii/psihopatii si manelistii... (tipu' avea 45 de ani si era brazilian, ca sa nu mai spun ca arata ca un adevarat .. . desi chiar era). in fine, nu mai vreau sa ma gandesc la el o.O
dmf
Dear diary. it's really hard to read text that is not properly formatted
Botan
Uuu..greu, ingrozitor fara internet!!

"se duce de buna voie a doua, noi, celelalte 2, ne simtim obligate sa mergem si noi."
Whoa--eu nu ma ridicam din banca nici moarta daca nu ma striga profesoara!
Cat despre intmplarea ta cu nota mai mica, si eu am patit ceva enervant rau: cum am mai mentionat, am avut de invatat la geografie. Si aveam si tema la franceza. Nici nu stiam ce sa fac prima oara, corpul mi-era transformat in statuie si nu ma puteam misca (de lene) si cat m-am mai zbatut in chinuri (=am stat intinsa-n pat) am adormit. M-am tot trezit, am tot adormit ect, dar pana la urma de-abia am reusit sa citesc de cateva ori unele chestii din proiectul la georgafie. (aia nu numesc eu invatat). Ma rog, am zis ca scap eu cum scap, ca tot am proiectul si nu o sa-mi dea 4. Tema la franceza am zis sa mi-o scriu dupa geo. Si asa am facut, dar am scris cateva randuri ca nu stiam ce sa scriu (n-aveam nico idee). Aici a fost greseala mea, caci alora care au citit li s-a dat cate un 10. (si eu n-am ridicat mana ca am scris o tampenie) TT_TT.Asta se intampla joi. "Bine", imi zic eu "nu mai fac greseala asta!!", fighting spirits activated and all, dar iar am adormit (de vina e si faptul ca nu imi scriu cum vin de la scoala.. n-as mai pati de-astea laugh.gif). M-am trezit la 7 fara un sfert a doua zi, am scris la franceza cat de repede am putut, m-am pregatit rapid si am fugit la scoala. La ora, am ridicat mana folosindu-ma de toata puterea si vointa pe care am putut-o aduna, si am asteptat sa-mi vina randul, ca alegea ea ordinea (de data asta au fost multi 'doritori"..scary..). Ca sa imi dau seama la sfarsit ca a uitat de mine!! Gwaaah imi venea sa-i dau una in mutra =)))) Si nu m-a mai pus sa citesc, desi si-a amintit imediat dupa ce a terminat cu toti aia de dinaintea mea. (se cam termina ora, dar mai eru vreo 7 minute).Si le-a pus alora care au citit 10 (si eu care ma bazam pe faptul ca e o raritate extraoridnara sa faca asta un gest asa de caritabil si nu i-am zis ca m-a uitat), si aia care aveau deja la franceza l-au primit la franceza optional. Mai pe scurt, in 2 zile am pierdut sansa de a sta ca bastanul tot restul semstrului si in vecii vecilor amin. SOB ;_; ..... LOL Ma duc intr-un colt sa ma incolacesc si sa imi plang de mila laugh.gif De fapt deja nu prea-mi mai pasa. Desi as minti daca as zice ca deloc P
"un pedofil a intrat la mine pe profil pe mal "
Adica ti-a ghicit parola sau ce-o fi facut el? Eu, daca "socul" era prea mare, as fi sarit sa caut o poza anime frumoasa la care sa ma holbez ca sa uit. Desi, acum ca ma gandesc, cel mai bine e sa joci un joc la care ai nevoie de concentrare (fighting, logica etc) si poate uitai.
""unu' din colegi a dat cu mana peste cutia mea si le-am scapat pe jos."
HAHAHA =)) CE SADICA E FAZA laugh.gif tu mancai linistita si ... =))"
Oare n-am explicat destul de bine.,..? Cred ca nu ai inteles ^^' Nu stiu cum e la altii, desi banuiesc ca e asa peste tot, dar la noi e obiceiul de a aduce bomboane la scoala de ziua ta si sa le dai (imparti) colegilor. Era ziua mea de sfant, si a trebuit sa vin cu bomboane si eu..tsk! <.< Si cand am ajuns la un coleg, a luat ala o bomboana, si apoi a dat din greseala cu mana peste cutia mea (asa, de pe dedesubt) si mi-a zburat-o din mana. n-a fost intentionat. P Si ziceam ca aprope le-as fi mancat de pe jos, dar a fost el cel care le-a adunat (si eu nitel) si le-a aruncat la gunoi, cred. =)))))))))
_______
"it's really hard to read text that is not properly formatted " (dmf)
Romanian, please....??????!!!!!!

Dear Diary,
Vrei sa stii cum ma simt acum? "KILL KILL KILL KILL KILL KILL KILL KILL [...]" iti spune ceva oare? Te he hee *cute eyes, with a chopper in my hand* Nu stiu de ce..probabil pt ca mi-am amintit de aia de franceza..O, da, si de faptul ca s-a mai mutat unu' la noi in clasa, venit de la E..ce naiba, e al treilea care se muta de acolo! Si toti sunt baieti! Macar sa vina FETE, ca se inmulteste populatia lor..erau vreo 4 la inceput, acum sunt 7!!! Desi tot fetele inving, cu vreo 20 si ceva... Dar tot ma enerveaza!! Gaahh!!! KILL THE PIG! CUT HIS THROAT! BASH HIM IN!!!
O, da, si, dupa ora de franceza (care a fost a doua), am jucat un joc pe telefonul meu tot restul zilei cand am avut ocazia. Si asa am facut sa termin toata bateria telefonului, incepand de la 10, la 4 mi s-a inchis telefonul (a tinut atat de mult pt ca m-am jucat numai pana pe la 1-2...si la 2 ore am cam ascultat ca lumea..doar in pauza l-am folosit, altfel era mort dupa o ora-doua laugh.gif)
Kassy
Ce norocoasa esti ca tu adormi repede (nu mai specific cine, ca lumea scrie pe-aici din an in paste, e ca si cand topicul e al nostru lol). Eu nu pot adormi pana pe la 1 pt ca imi vin tot felul de ganduri si mai ales duminica (adica azi) pentru ca ma gandesc ca saptamana viitoare voi avea 4 teste si olimpiada la romana si faptul ca voi avea iarasi multe teme, fara animeuri/manga, va fi de asemenea saptamana zilelor de nume si de nastere si sunt epuizata =.= nici nu mai am idei de cadouri! am si "restanta" la o colega... cadoul ei din decembrie pe care n-am mai apucat sa-l cumpar din lipsa de timp, dar le las pe toate pe week-end-ul viitor. That's it!
Pai nu, legat de tipul ala psihopat ma referam la faptul ca mi-a dat un mesaj cu "wassup baby" [imi venea sa spun ca ceru' da' cum el nu va ajunge niciodata acolo... am zis s-o las balta si sa-i zic: YOU MONSTER!, dar am renuntat si la ideea aia si i-am dat report].
Aha, acum pricep faza cu bomboanele, si noi avem acelasi obicei. Dar iti dai seama, eu cum sunt mai lenesa nici ochii nu mi i-am putut tine deschisi ca sa citesc calumea laugh.gif [da' nu stiu ce-am patit ca numa' de doua saptamani sunt asa, sper sa nu sufar de vreo boala =)) ]

Okay, si eu sunt tare curioasa ce vrea dmf sa spuna... poate are de gand sa ne dea vreo idee macar de la care sa pornim... laugh.gif

Dear diary,
maine e iar luni. Iar?!? m-am saturat de luni si de duminica. Iubesc vinerea, atunci cand vin de la scoala si stiu ca nu trebuie sa-mi fac temele pe sambata si pot sa stau sa ma uit la animeuri. Din pacate vinerea ce vine va fi oribila ca voi sta sa invat la romana pt ca sambata va fi olimpiada. Azi am facut o mie si-una de comentarii, compuneri si fraze cu locutiuni si expresii si etc ca deja m-am scarbit. Pe maine trebuie NEAPARAT sa-mi invat la fizica, deja ma apuca stresu', iar apoi trebe sa-mi invat la chimie ca vreau sa ma asculte sa-mi dea un 10 odata [oricum are intentia de mult sa ma asculte] si eu nu mi-am invatat inca. si ar mai fi engleza la care sunt sigura ca ma va asculta, dar avand in vedere ca mi-e foarte lene sa invat acum, voi invata in pauza.
Ni s-a schimbat oraru' si daca miercurea am ore de genu': religie, muzica, desen, sport, tehno etc. Joia am : istorie[test], chimie[test], civica [ascultat], fizica, mate[profesori cu fite]. Si trebuie sa fac o grama de proiecte pt tehno ca sa scot un 10!!! imi trebuie OBLIGATORIU iar eu nu mai am efectiv cand... adica profa de romana ne si ia de la alte ore, pe langa asta ne pune sa invata 10 pagini de teorie de pe-o zi pe alta... sunt TERMINATA PSIHIC.
Tin sa te anunt un lucru maret, dear diary... m-am apucat de manga <3 sunt buna :> si chiar imi place. Din cauza faptului ca a trecut deja o sapt jumate de cand n-am chef sa ma uit la animeuri, am zis sa incerc cu manga si s-ar putea sa mearga [norocoasa de mine]. Acum sper numai sa nu fac obsesie si la asta.
In rest, stiu 100% ca mai vroiam sa spun ceva, dar am uitat complet din doua motive: 1.lenea; 2.ma gandesc numai la faptul ca trebuie sa invat la fizica si chimie si teoria la romana... pe maine... si mi-e somn si nu pot dormi sad.gif iarasi trebuie sa tin cura de nu stiu ce pastile =)) deja sunt satula :|
Botan
"nu mai specific cine"
Nici eu!
Oh..vinerea..chiar ca e grozava! Momentul in care ajung acasa, ma arunc in pat si ma gandesc numai ce sa fac eu in momentul ala (sa dorm, sa desenez, sa stau la calculator.. nicidecum ce tema sa fac)
"Eu nu pot adormi pana pe la 1"
Urasc saptamanile pline de invatat..intr-un fel te invidiez, caci eu adorm fara sa mai reusesc sa-mi fac temele, dar daca zici ca e o problema, atunci incearca intr-o zi sa faci ceva obositor, in sensul de "sport". Iesi pe-afara, plimba-te mult, da-te in leagan, sari coarda, sau pur si simplu fa exercitii in casa, ori curat. tongue.gif Asta intotdeauna te oboseste asa de tare daca nu esti obisnuit, incat adormi imediat. Eu toata copilaria mea nu rezistam mai mult de 10-11 ca zburdam toata ziua. Cand am descoperit animeurile nu mai eram asa de "zburdalnica", dar tot ma chinuiam sa stau treaza. Ups, deviez de la subiect. Cum spuneam, e o metoda, dar partea proasta e ca poti sa fi atat de obosita incat sa nu mai poti face altceva. Eh, daca iti alegi bine momentul in care sa faci miscare (dupa ce ti-ai terminat "treburile"), n-o sa fie o problema. Oricum a fost doar o optiue, nu e ca si cum trebuie s-o si pui in practica.
Uff...alegerea cadoului. Mi-e mereu greu sa fac asta. Mai ales ca singurele mele idei sunt: "haine", si sunt foarte ghinionista cand vine vorba de nimerirea masurii potrivite. Totusi.."restanta"? Banuiesc ca pe fata aia nu o deranjeaza asa cum te dernjeaza pe tine faptul ca nu i-ai luat un cadou ^^. Asa ca nu-i graba.
"numa' de doua saptamani sunt asa"
Stai. Pana la urma poti sau nu sa adormi usor? : ))
"Okay, si eu sunt tare curioasa ce vrea dmf "
Me three. (again)
"Din pacate vinerea ce vine va fi oribila ca voi sta sa invat la romana pt ca sambata va fi olimpiada. "
Eu in viata mea nu am stat sa invat la olimpiada la engleza. Si merg dintr-a opta. Doar anul asta am vrut u sa ma pregatesc pt cand aia ma va chema la ea (profesoara - desi am gresit exercitiile si oricum erau de speaking), dar a fost pt baraj asa ca nu se pune, pt judet niciodata. La fel a fost mereu si la romana, desi aici imi faceam temele. Dar in rest nimic altceva =)) Totusi, banuiesc ca tu ai o profesoara mai exigenta..ce sa-ti spun decat ca-ti tin pumnii! >.<
Orarul la mine a fost de cand a ramas permanent ciudat. Primele 2 zile sunt mai usoare, apoi ne baga tot ce e greu in zilele urmatoare. Dar nu l-as schimba acum, odata ce te obisnuiesti e mai greu sa te dezobisnuiesti.
"Si trebuie sa fac o grama de proiecte pt tehno ca sa scot un 10!!"
Bwahaha ce era la mine in clasa cand aveam proiect la tehnologie.. Aia comenta fiecare lucru ce nu-i convenea. Si nu-i conveneau multe. SI asculta cred ca in fiecare ora. Si cum preda mult, nici nu prea invata mai nimeni, era un chin sa trecem peste momentele alea. Ne ridica in picioare sa-i spunem lectia, si ala care era ascultat saracul statea si nu zicea nimic, daca nu invatase laugh.gif Se incercau si soptiri, dar nu mergea. lolz
"sunt TERMINATA PSIHIC."
Atunci sa te pregatesi pt a 9a daca te adaptezi greu la ceva nou, ca e putin greu sa-ti intri in ritm. Dar cine stie, poate va f usor in czul tau. Mie una mi-a fost greu. Oricum intotdeauna mi-a fost greu, mai ales cand m-am vazut intro scoala unde nu stiu dreapta de stanga. Pur si simplu cladirea in sine imi dadea sentimentul de "esti in plus/ some stranger aici. Haha
"In rest, stiu 100% ca mai vroiam sa spun ceva, dar am uitat complet "
Si eu am uitat acum ceva posturi sa spun 2 lucruri, si nu mai uit!
1. M-ai intrebat daca e bun avatarul pt un concurs.. si chiar daca ma pusesem pe scris asa de repede doar ca sa raspund, cred ca am uitat de la mana pan' la gura. Ai participat pana la urma? Eu nu prea ma pricep la de-astea, dar imi place avatarul tau. Si cel de dinainte ^^.
2. uh..ce era..a, da! Ai intrebat daca nu ma supar daca ma adaugi in lista de mess sau ceva...cum sa ma supar? M-as bucura *hug* Desi tin sa te anunt ca messengerul nu e deloc o prelungire a mea. Ii vad mutra zambitoare din an in Paste.

Dear Diary,
Azi am facut ceva maret!!!! Am citit Micul Print =)))))!!!!! (pt franceza). A fost un chin pt mine sa nu inchid cartea aia in timp ce citeam..nu stiu cum am rezistat. Avea scrisul f mare, dar mie tot mi-a luat 2 ore intregi..sunt jalnica! N-am nicio sansa sa citesc cartile care trebuie pt scoala, e imposbil, desi stiam asta de mult timp haha.
Trebuie sa-mi scriu la stiinte, romana, economie si gramatica.. :| gasp! Vroiam sa si invat la psihologie dar exercitiul ala e prea greu pt mine lol, si la latina, dar declinarile substantivelor sunt si alea prea mult pt mine!! (desi imi place sa conjug verbe)
Mi-e somn mi-e somn mi-e somn mi-e som.
PS Oare cum o sa fie vremea maine? =))))

Kassy
"Oricum a fost doar o optiue, nu e ca si cum trebuie s-o si pui in practica."
am pus-o de atatea ori in practica , ca , corpul [tripla cacofonie <3] s-a obisnuit cu ea ca si nu stiu care care s-a obisnuit cu otrava smile.gif)
"Stai. Pana la urma poti sau nu sa adormi usor? : ))"
Stau smile.gif Pai ma refeream ca de 2 sapt sunt lenesa, nu ca de 2 sapt nu pot dormi. De insomnie sufar de multi ani =))
"Totusi, banuiesc ca tu ai o profesoara mai exigenta..ce sa-ti spun decat ca-ti tin pumnii! >.<"
Pai da, profa mea e super exigenta pentru ca vrea rezultate bune din partea noastra. Mie chiar imi place ca ma motiveaza, dar uneori chiar nu mai rezist si imi vine sa renunt la tot. Am si acum la teme / invatat pe maine, dar trecem si peste saptamana asta XD si thx smile.gif
"Orarul la mine a fost de cand a ramas permanent ciudat. Primele 2 zile sunt mai usoare, apoi ne baga tot ce e greu in zilele urmatoare. Dar nu l-as schimba acum, odata ce te obisnuiesti e mai greu sa te dezobisnuiesti."
Dintr-o "superexperienta" pot spune [adica am trecut prin mai bine de 20 de oraruri (btw, care e plurarul de la orar: oarare sau oraruri? : ))) de la inceputul anului scolar] ca nici nu mai are influenta asupra ta daca stai bine sa te gandesti. Pana la urma tot treci prin orele respective, chiar daca sunt luni, marti sau vineri. La noi in scoala fostu' meu prof de mate face oraru' pe un program pe calc, si din cauza ca avem multi profi care pleaca in schimb de experienta si alte prostii a fost un timp in care se schimba saptamanal si il afisa pe site-ul scolii, dar acum, minune!!! de 3 ani de cand ma stiu ca merg la scoala asta a rezistat un orar 2 luni... si tocmai cand ma obisnuisem cu el si il iubeam, adica lunea era oribila, adica imi pierdeam duminica, dar oricum era super sad.gif( si acum avem unul de toata minunea. dar cum am zis: nu conteaza cum sunt puse [pt mine] ca eu tot invat partial fie orice materie.
"Aia comenta fiecare lucru ce nu-i convenea."
La noi e super de treaba profa smile.gif e chiar una dintre preferatele mele, o cunosc si ai mei [adica a venit odata acasa la noi cand eu aveam 8 ani lolz] si e totul okay. Uff, in final n-am reusit sa-mi fac NICIUN proiect!! sad.gif si presimt ca toti vor lua cate un 10 si pe mine ma va asculta. Dar ar trebui sa fim scutite cele cu olimpiada la cat lucram noi sad.gif(
"Atunci sa te pregatesi pt a 9a"
Nici nu sti cat astept sa trec in a 9a. Din simplul motiv ca nu ma voi mai duce la nicio olimpiada, nu voi mai da examenul de trecere din a 8a si mi se vor schimba colegii [pe care nu-i suport] si profii.
"Ai participat pana la urma?"
Neh, mi l-am schimbat cu altul XD Asta mi se pare putin porno =)) O sa-l schimb curand si pe a-c.
"messengerul nu e deloc o prelungire a mea. Ii vad mutra zambitoare din an in Paste."
same here XD mess-ul e doar pt interes [in cazul meu], gen teme, ajutor la teme, ajutor la alte chestii referitoare la astea. Nu-mi place sa pierd timpul pretios pt animeuri pe mess. Ah, stai ca trebuie sa-mi fac o notita pe telefon sa te adaug in lista ca altfel uit smile.gif)
"Am citit Micul Print"
Naspa ca pentru franceza XD Vroiam sa zic ca a fost o carte frumoasa, ca mie mi-a placut, dar am confundat-o cu alta si dupa mi-am dat seama ca nu vorbesti de cea scrisa de Oscar Wilde [printul fericit]. Eu o am audio de la tata de ceva ani buni dar inca e sigilata smile.gif)
"PS Oare cum o sa fie vremea maine? =))))"
Aici a fost ca vara biggrin.gif vara primavaratica lol

Dear diary...
sunt o uituca si jumatate... am inceput chiar sa-mi notez in notepad ce am de facut :| iarasi vroiam sa zic ceva si am uitat...
maine dau test la desen din poligoane si mi-e lene sa invat. de fapt copiez. intamplarea de azi m-a facut sa VREAU sa copiez. am dat testul ala cretin la bio si TOTI, dar absolut toti au copiat cu exceptia mea si a colegei mele de banca care a copiat de la mine... am scris niste tampenii gigantisimo... bai si profa chiar a plecat din clasa 5 minute si eu repede, repede sa scot foile de notite ale colegei de banca... si ma uit pe ele da' imi tremurau mainile si erau toate scrise in marcar verde, rosu, galben... ce sa mai vezi?!? si parca vad ca eu iau 8 si restu' 10 sad.gif
Maine e zi relativ usoara, dar profa ne ia la pregatire vreo 3 ore din cele 4 usoare... la engleza ma asculta maine :| de ce toate saptamana asta?! btw, tu n-ai o saptamana grea? toate cunostintele mele zic ca saptamana asta e oribila laugh.gif Asa nu mai am chef sa-mi invat la nimic... vreau liniste si pace, sa treaca odata si jumatatea lui martie si voi fi fericita. sa treaca martisoareele, florile de 8 martie si miliardele de zile de nastere ale lunilor printaniere sad.gif
and again, stiu sigur ca mai vroiam sa zic ceva... dar cand imi voi reciti postul imi voi aminti si voi da edit XD

LE: a, da, mi-am amintit ca : nu-mi vine sa cred ca azi am reusit sa citesc un capitol din manga si sa ma uit la 3 episoade din X wow, sunt tare o.O
si azi mi-am facut curaj si m-am dus la diriga si i-am zis: stiti ceva? eu m-am saturat de [domn] profesor de fizica sa ne compare cu bebelusii si cu tata-floare... ori ne scoate la raspuns ca sa invatam ori ca sa isi bata joc de noi... si ne tot face imbecili si dobitoci... si ea zice: pai daca asa sunteti... dar oricum, eu cred ca nu stie sa vad explice [ laugh.gif ]
gata, m-am dus sa-mi repet conjunctiile, pronumele, gradele de comparatie la adj si adv, adjectivul si adverbul, verbele impersonale si copulative... si locutiunile si in sfarsit... infinitivul lung laugh.gif
Yuriko
Kassy, Botan, nu va mai faceti griji cu scoala... La ce sistem ce kkt avem, sa zica merci ca inca mai merge cineva la scoala happy.gif You'll see that soon enough

Dear diary,

Scormonind prin analele forumului- which took me... a lot-, am dat din intamplare peste proful meu de info din liceu (a se nota cel mai tare prof pe care l-a avut liceul meu si nu o sa mai pupe never ever again... C++ nu a mai avut nici un sens dupa ce a plecat). Se pare ca e printre "batranii" forumului and he's a V.I.P. ... Socul cultural pe care l-am avut realizand existenta fanilor anime in neinsemnata mea urbe din timpuri legendare, cand in mine abia incoltea samanta anime a fost prea greu de suportat. Micul meu Univers care gravita in jurul meu -bineinteles- s-a prabusit. laugh.gif Damn, de ce nu am aflat de forum prin 2006... rolleyes.gif
In alta ordine de idei, singurul lucru bun legat de facultate e netul din camin. Deja cedez psihic din cauza vitezei de acasa. Poate ar trebui sa il iau ca pe un semn, sa nu mai stau atata la calculator si sa imi iau o viata, dar e mult mai amuzant sa ma uit la ecranul neputiincios al laptopului isterizandu-ma decat sa misc un deget pentru orice altceva. biggrin.gif

Kassy
"Kassy, Botan, nu va mai faceti griji cu scoala... La ce sistem ce kkt avem, sa zica merci ca inca mai merge cineva la scoala happy.gif You'll see that soon enough"
As vrea sa nu-mi fac griji... dar vreau sa pot sa ajung la o facultate prin strainatate si pentru asta, sa recunoastem, trebuie o gramada de studiu... si la limba sad.gif iar eu cum sunt mai fricoasa... eh, dar stiu, sistemul nostru de invatamant pe langa ca-i al naibii rau, mai e si de-ala de te transforma in robot calificat => creativitatea, inteligenta si restul de genu' sunt de domeniul trecutului. Nici nu stiu daca cunosc vreun profesor care sa urmareasca aceste doua aspecte, fara sa te puna sa tocesti ca papagalul (in ziua de azi nu mai iei 10 daca nu sti lectia ca pe o poezie). Si totusi, ei isi permit sa comenteze: "copii, nu venim la scoala pentru voi! ca la ce salarii sunt nu mai merita!" [huh, poftim?!]

Dear diary,
maine am olimpiada... la unul dintre cele mai horror licee din oras si n-as vrea sa pasesc in el nici obligata de olimpiada sad.gif( nu sunt stresata [surprinzator] si pot spune c-am cam lenevit-o azi... de pe la 8 insa m-am apucat de repetat, revizuit si toate cele, dar deja mi-e somn si cred c-o las balta [am prostul obicei de a ingrasa porcul in ajun ceea ce dauneaza enorm]. Fie ce-o fi tongue.gif nu cred ca voi muri de la asa ceva, asa ca ... fara stres biggrin.gif
eu cred ca iti scriu mai mult pentru ca ma calmeaza, toate frazele duc la acelasi lucru [=> stresul meu stupid, ineficient]

P.s.: okay, Yuriko, dar chiar m-ai facut curioasa biggrin.gif ce nick are profu' respectiv? = )) si cand s-a logat ultima data? :>
ah, si stiu prea bine cum e sa ai cel mai calumea prof dintr-o intreaga institutie si sa-l pierzi [tocmai mi-am amintit ce prof calumea de mate am avut vreo 2 ani... prof adevarat, prof care nu se intalneste prea usor sad.gif ]
ufuf, olimpiada asta ma deprima : ))
Kassy
Dear diary,
sorry de double post. sunt trista, foarte trista, inexplicabil de trista si plang incontinuu sad.gif asta e un mesaj de la Dumnezeu... si chiar ma va influenta pozitiv cel mai probabil... dar pe moment sunt terminata! de ce mi-au tinut atat de multi oamenii pumnii la olimpiada?sad.gif( acum am trecut la nationala si urmatoarele luni [pana in mai mai precis] sunt compromise sad.gif( fara animeuri, nu tu calculator, cate un film asa pe vineri seara si in rest baga si invata, fa compuneri, etc. Nu m-as stresa daca nu ar fi vorba de o gramada de pregatire sad.gif( si mai e si la Pitesti... nu vreau sa merg cu trenu' sad.gif(
ce m-a impresionat pe mine si m-a lasat fara cuvinte: am stat langa o fata de a 5a si am intrebat-o daca i-ar placea sa ajunga la nationala. si ea a zis ca da, dar uitandu-ma in lucrarea ei am descoperit ca desi compune foarte frumos, scrisul ei e foarte dezordonat... si totusi, acum mergem ambele la nationala [o sansa sa ne revedem]. Nici nu stiu daca sa privesc acest lucru ca pe un avantaj sau nu... la partea orala o voi face praf avand in vedere ca la orale pana si la ora de romana am luat 7 desi stiam. chiar daca m-am calmat cat de cat, adio tu a-c, adio tu animeuri, adio tu manga si lista poate continua... sad.gif(((
dmf
nu inteleg, te forteaza cineva sa te duci? nu poti refuza? tongue.gif
Kassy
Nu pot refuza... Am depus un efort mult prea mare ca sa ma duc la profa si sa-i spun ca nu vreau sa ma duc sad.gif dar eu sunt varza la oral! >.< si m-a sunat si profa si eu n-am vazut decat la ora asta :| s-a mai intamplat odata sa merg, dar atunci eram 2 colege.. Acum sunt singura, atat de singura :-< macar pentru fun m-as duce, dar presupun ca nu prea va exista sad.gif
Yuriko
@Kassy: I feel your pain sad.gif Asa am patit si eu in clasa a 12-a cand trebuia sa vin la Bucuresti la pregatire(I hate cuseta T_T). A trebuit sa indur un an intreg si toata vacanta de vara TT_TT, dar in cele din urma a meritat... oarecum. Ideea era ca tot ce faci, faci pentru tine, nu pentru altii. Olimpiadele inca mai promoveaza spiritul de competitie (care in scolile noaste blazate si pline de note cumparate a cam disparut) si sunt lectii de viata mai mult decat sunt competitii in sine. Sau ceva motivant de genul biggrin.gif Imi pare rau ca nu am participat si eu la mai multe la vremea mea, dar cel putin la romana aveam o profa pe care nu o suportam si sentimentul era vadit reciproc dry.gif Revenind la subiect, felicitari pentru performanta and go for it! Demonstreaza-i lui nenea peste de ce sunt fanii anime in stare. user posted image

Ah, proful nu mai e activ, dupa cate se pare, de prin 2007. Daca stau bine sa ma gandesc, pe atunci a plecat la Bucuresti sa lucreze ca programator si ne-a lasat cu ochii in soare... Isi zicea No0ne sau ceva de genu laugh.gif

Dear diary,

De ce...? sad.gif O saptamana intreaga am stat acasa si am fost sanatoasa tun si cu 2 zle inainte sa ma intorca la scoala a dat viroza in mine cu camionul TT_TT. Simtul meu olfactiv a fost anihilat, ma chinui sa respir si nu pot dormi din cauza asta, voce nu mai am si nasul e rosu si curge intr-una. Pe langa toate astea, azi trebuia sa merg la un recital de pian la Atheneu, dar am uitat sa imi iau bilet si azi cand am fost mi s-a spus ca deschid casa la 6, dar nu mai au bilete mad.gif Iar profii ne-au tras clapa si am stat ca prostii asteptand la 2 cursuri. Dap, noul semestru a inceput cu dreptul... dry.gif Abia astept sa vad ce rezerva viitorul. Knowing Murphy, it's all gonna be pink.
Kassy
Ofof, azi chiar m-am gandit ca ar trebui sa-mi tin un jurnal adevarat laugh.gif vad ca n-am mai dat de mult timp pe aici...
@Yuriko
Uf, tot ce fac, fac pentru mine, da sad.gif doar ca eu nu mai am viata sunt practic ca un robot... In afara faptului ca mai vizit din cand in cand a-c-ul si mai arunc cate un ochi peste topicuri [fara ca macar sa mai scriu daca am ceva de zis], stau toata ziua si daca acum invat pt teste si ascultari, peste mai putin de o luna voi invata pt olimpiada [dar asta nu inseamna ca nu fac subiecte in timpul liber-si pe astea chiar le fac pt mine].

Dear diary,
Sunt atat de obosita ca nici nu pot sa adorm. Ma culc la 9 si ma trezesc la 7 si cu toate astea mor de somn - dar daca stau bine sa ma gandesc, asta e chiar modul prin care devii obosit. Tessa mi-a spus sa ma motiveze gandul ca daca iau vreun premiu o sa pot sa-mi cumpar manga laugh.gif chiar o sa-i urmez sfatul... Dar parca cu cat trec mai repede zilele ma simt tot mai nelinistita... Ma gandesc cate dezavantaje are plecarea mea: 4 zile de vacanta pierdute, majoratul sora-mii pierdut, nu tu bucurie de a vopsi oua, nu tu somn mult, nu tu animeuri... Si mai sunt, ofof :-<
maine dau test la bio... Again sad.gif profesorii astia parca sunt diliti... Si saptamana viitoare am vreo 7-8 teste [da, eu calculez din timp XD]. ieri ne-a dat test neanuntat la geometrie ca cica era praf in clasa... Si de la un singur semn sinbat in tampita teorema a lui Pitagora mi s-a dus toata problema sad.gif ca sa n mai zic ca de reciproca lui Thales am uitat si n-am scris-o sad.gif( imi vine sa-mi smulg parul din cap ~.~
ofofof!!! Nu stiu cum de am eu nenorocul asta de a trece si pe langa toti zecii sad.gif
Dar ceva bun tot s-a intamplat azi: am iesit la tabla pt prima data la chimie smile.gif am fost superfericita, avand in vedere ca proful e genial! Iar eu am numai 10 dar niciodata nu a vrut sa ma scoata la tabla. Adevarul e ca eu sunt si foarte emotiva si n ma descurc deloc la raspunsurile orale sad.gif
Si cand imi amintesc ca in fiecare an moare un copil de a 12-a la noi in scoala ma deprim grozav sad.gif parca te gandesti mereu: a cui i-e randul [Doamne fereste!].
gata cu plansul... Sunt si cateva lucruri pt care chiar merita sa zambesti smile.gif printre ele se numara si faptul ca ieri am fost la un spectacol de pantonima a lui Dan Puric care a fost genial~ <3
elpreda
Am fost si eu curios sa vad ce scrie lumea aici, am intrat, am citit ultimul reply, dupa aceea m-am uitat in urma si cand am vazut cat de lunga e conversatia asta nu am putut sa nu-mi pun intrebarea, cate serii as putea sa vad in timpul care mi-ar lua sa citesc acest mini-roman?

@Kassy Nu stiu despre ce olimpiada e vorba, dar stiu ce inseamna stresul unei nationale, dupa ce am fost si eu de cateva ori pe acolo. Poate ca nu iti va fi de nici un ajutor acel rezultat in viata, dar acest stres controlat iti modeleaza mintea si caracterul, vei vedea lucrurile astea peste cativa ani. Nu, nici nu te vei putea lauda cu asta mai tarziu, majoritatea oamenilor nu pot intelege, dar de altfel nu sunt si nici nu trebuie sa fie prea multi oameni in viata care sa te poata intelege. Presupun ca stii povestea fluturelui in metamorfoza; majoritatea ori sunt striviti ori sunt ajutati si ies fara efort, foarte putini ajung ceea ce ar putea sa ajunga.

QUOTE
Ofof, azi chiar m-am gandit ca ar trebui sa-mi tin un jurnal adevarat

Evolutia mintii este unul dintre putinele cazuri in care nu este bine sa cunosti exact treptele prin care ai trecut, exista un motiv pentru care creierul altereaza si sterge din memoriile inmagazinate.

QUOTE
Ma culc la 9 si ma trezesc la 7 si cu toate astea mor de somn - dar daca stau bine sa ma gandesc, asta e chiar modul prin care devii obosit.


Din cate am observat pana acum esti mai obosit cand te culci la 2 si te scoli la 6, dar presupun ca depinde de la persoana la persoana. Poate ceva exercitiu fizic te va ajuta, it worked for me at least.
Kassy
Iarasi a ajuns scrollbar-ul de de-a be-a tragi de el laugh.gif

"cate serii as putea sa vad in timpul care mi-ar lua sa citesc acest mini-roman? "
Lol, si eu ma gandeam la acelasi lucru laugh.gif

@Elpreda: olimpiada e la romana. a mai trebuit sa ajung odata prin a 5a, dar n-a avut statul bani si am scapat de stres. Acum insa lucrurile sunt total pe dos si chiar nu stiu cum sa reactionez... macar de-as avea habar cum e... totusi, ma gandesc ca va ramane in amintirea mea ca o realizare, indiferent de rezultat. Ce ma streseaza pe mine e pregatirea pe care o va baga profa de romana in mine si modul subit in care imi vor scadea toate mediile sad.gif Plus ca mie imi place sa compun, nu sa interpretez texte si sa ma concentrez asupra gramaticii sad.gif

QUOTE
Evolutia mintii este unul dintre putinele cazuri in care nu este bine sa cunosti exact treptele prin care ai trecut, exista un motiv pentru care creierul altereaza si sterge din memoriile inmagazinate.

Atunci de ce nu vrea sa-mi stearga toate amintirile urate de care nici macar nu am nevoie? sad.gif ele imi incarca o parte mare din memorie si n-are niciun sens sa le acord atentie... Plus ca [oricat de stupid sau prea sentimentalist ar parea] sunt anumite lucruri care ma dor si oricat as vrea sa le uit, ele sunt pur si simplu indestructibile [cred ca nici daca faci alzhaimer nu uiti anumite lucruri care te marcheaza].

Cat despre oboseala: am invatat la bio ca daca iti dereglezi programul si te culci mai devreme si te scoli mai tarziu esti mai obosit decat daca te culci mai tarziu si te trezesti mai devreme [nu stiu sa explic asta pentru ca nici eu n-am inteles cum e posibil, dar o vad la mine]. Dar oricum, eu nu stiu cum rezistati voi... am inteles ca devii deprimat parca daca te culci tot la 2-3 noaptea [asta cand esti tanar]. Dar probabil asa se face in facultate [sper ca nu laugh.gif ]

Dear diary,
am primit cel mai usor subiect la bio din cele 3 si chiar am avut timp sa-i si dictez colegei mele de banca biggrin.gif doar ca ea a inteles ca , cutia toracica e formata din coastele sternului cand eu i-am zis ca e formata din coaste, stern etc =))
La mate nu ne-a trecut notele acelea urate biggrin.gif si sunt destul de libera azi smile.gif doar ca de saptamana viitoare iar incepe stresul. Stau si ma gandesc daca viata nu e formata cumva numai din stres??? Mie rar mi s-a intamplat sa trec linistita printr-o anumita perioada de timp, chiar si in vacanta de vara am "temerile" mele ^^".
Kassy
Dear diary,
E trecut de 1 martie si nimeni n-a mai zis nimic [=>scuze de double post].
Am religie si pur si simplu nu pot fii atenta sad.gif aseara m-am trezit ca apa in casa era pana la glezne [s-a spart conducta de apa rece, tocmai dupa ce am reparat-o pe cea de apa calda!!!]
Viata asta e atat de naspa!
elpreda
Si tocmai pentru ca e atat de naspa, instalatia s-a gandit sa faca o gluma, si vazand ca nu te-ai prins de prima data...
Viata asta o sa devina si mai naspa in timp, trust me. Also, ca unul care am tinut-o si eu o perioada destul de lunga cu ganduri din astea depresive, pot spune cu incredere ca am gasit remediul cel mai simplu si eficient. You won't believe it, I didn't until I finally tried it out : exercitiu/munca fizica; sedentarimsul si deperesia are BFF. Trebuie doar sa fii constanta, one time shots don't work.

QUOTE
mie imi place sa compun

Sa-ti pastrezi toate compunerile, am scris si eu un caiet de proza in gimnaziu, dar l-am pierdut, acum imi pare asa rau.
QUOTE
, nu sa interpretez texte si sa ma concentrez asupra gramaticii

Cred ca daca ar vedea scriitorii ce interpretari le trag astazi dragii nostri critici s-ar cruci pana ar face scurta.
Eu am fost mereu pasionat de gandirea filosofica, insa consider majoritatea scriitorilor cu tendinte filosofice ca fiind nebuni, s-au separat complet de realitate si au incercat sa vorbeasca despre ea, in loc sa-si ascuta mintea ca sa vada si sa inteleaga s-au drogat in diferite feluri, si-au intunecat mintea si au spus numai bazaconii. Viata lor spune tot ce trebuie stiut despre ei; un pom bun nu rodeste fructe proaste.
De-asta am ales sa devin inginer si nu un artist lunatic, o gandire profunda nu inseamna departare de real ci din contra o mai buna cunoastere.... oh, I got carried away a little.... n-aveam de gand sa scriu despre asta.... oh well, what's done is done, it's not like there's a delete button I just can press at will.
Botan
"E trecut de 1 martie si nimeni n-a mai zis nimic" (Kassy)
Gulp O.O In fiecare zi m-am simtit vinovata de lenea cu ajutorul careia nu am postat pe-aicisa...

"Evolutia mintii este unul dintre putinele cazuri in care nu este bine sa cunosti exact treptele prin care ai trecut, exista un motiv pentru care creierul altereaza si sterge din memoriile inmagazinate." (elpreda)
Nu prea sunt de acord dar asta nu conteaza, ce vreau sa spun e ca eu oricum vreau mereu sa stiu TOT ce am facut si sa nu uit niciodata..probabil devin si eu nitel senila dupa ce am inceput sa uit ce mi-a zis cineva acum 10 secunde. laugh.gif

"am primit cel mai usor subiect la bio din cele 3 si chiar am avut timp sa-i si dictez colegei mele de banca" (Kassy)
Chiar ai avut timp!!!??? Eu nu prea am avut de ales la teza la engleza, cand ala nici nu intelegea nimic din ce-i zic, si trebuia sa-i zic toate cuvintele ca altfel cred ca lasa cat i-am dictat eu. (eram si la distanta de o banca-banci separate) Bine ca am reusit sa scriu si teza mea. Ma rog, nu zic ca tre' sa fii genial sau ceva, dar nu intreba si la exercitii de genul "modifica propozita in asa fel incat sa aiba acelasi sens". Cred ca l-a pedepsit Dumnezeu cand l-a prins aia cu copiuta (la aceeasi teza)

"Sa-ti pastrezi toate compunerile, am scris si eu un caiet de proza in gimnaziu, dar l-am pierdut, acum imi pare asa rau." (elpreda)
Oh ce rau imi pare si mie de compunerile pe care mi le-a luat aia de engleza in a 8a si nu le-am mai vazut inapoi..imi place sa ma uit pe chestii vechi si sa vad ce proasta eram atunci si evolutia maimutei (=eu) de atunci pana in ziua de azi.

"Cred ca daca ar vedea scriitorii ce interpretari le trag astazi dragii nostri critici s-ar cruci pana ar face scurta.
Ma crucesc eu, daramite ei! Intotdeauna am crezut ca prostiile de comentarii sunt mult prea exagerate, si nu o sa cred niciodata ca n-am dreptate. E prea de tot sa se fi gandit niste aia care doar vroiau sa scrie la sute de intelesuri pt povestile lor. Ma intreb cate din semnificatiile gasite de astia au fost intentionate de autori. Adica.. hai, na, treaca de la mine, cand aud ca povestea Baltagului e comparata cu mitu' lu Isis si Osiris, da' se duce prea departe cand o compara pe Vitoria aia cu Antigona doar pt personalitatea ei si cand 'sta' Ghiorghita ala cu tasu cu un fel de ajungere in Hades. Mie-mi vine sa-mi dau pumni lol. Urgh o iau si eu pe carari..dar nu e ca si cum exista vreun buton de stergere pe care pot sa-l apas oricand vreau, nu-i asa, elpreda? laugh.gif

"Eu am fost mereu pasionat de gandirea filosofica," (elpreda)
Mi tu. (me too)
"Din cate am observat pana acum esti mai obosit cand te culci la 2 si te scoli la 6,"
Ori nu inteleg eu ce-ai vrut sa spui, ori chiar te contrazici? Adica esti mai obosit cand dormi mai putin? Nu asta vroia sa spuna si Kassy?

Dear Diary,
Zicea Kassy pe-aici candva ca e grea rau scoala la ea... Eu am cam stat ca bastanul pana acum, daca mi-as si face temele de acasa ar fi si mai libera. Ma rog, ma mai si ascund pe sub banca da' merge... una din saptamani a fost "saptamana uitatului la filme", ne-am uitat la vreo 3, si cum era "trendul" prin toata scoala uitatul la filme, bibliotecara (acolo ne uitam) s-a enervat ea si s-a dus la director care a interzis vazutul de filme decat daca e dupa 2 cine se mai uita atunci?) Asta in conditiile in care ea mai are o camera in biblioteca (unde sunt cartile,are si calculator acolo grr) si nici nu are nevoie, nici nu vine in camera in care au voie elevii si unde ne uitam, dar pe ea o deranja si nu putea sa-si faca treaba =)))
Acu ma simt bine, dorm bine, la scoala la fel...
Si ca intamplare, tre sa-ti povestesc cum in noaptea de duminica spre luni nu am inchis un singur ochi (si nici n-am dormit pe zi sau ceva) citind manga (LOL) si a doua zi la scoala cadeam pe mine, primele 2 ore ca au fost usoare si practic n-am facut nimic (la latina am stat si ne-am uitat unii la latii si la stiinte au citit vreo 2 referatele despre lectie si apoi am facut ce am vrut-asa e la stiine-), asa ca am dormit de-am rupt. Si de cand am ajuns acasa (de pe la 3) pana a doua zi la 6.30 dimineata am dormit de am rupt :lolz (cu trezitul pt a manca etc si a ma muta in patul meu, si imediat inapoi la somn si mort pt patrie)
IceJack
Am impresia ca vroia sa zica de la 2 la 18:00, ceea ce e adevarat, daca dormi mai mult sau mai putin de cele 7-8 ore necesare o sa fii mai obosit decat daca ai fii dormit cam cat trebuie. Mai putin e clar, mai mult nu prea, si nu prea am chef sa caut, daca e sa dau cu presupuneri ar fii faptul ca dupa 8 ore se reseteaza ceasul biologic si corpul crede ca ai nevoie de iar 8 ore. tongue.gif

*Right, sorry for barging in*

P.S. Sunt de acord cu tine Botan la faza cu memoria. Sa uiti ceva mi se pare cel mai rau lucru care ti se poate intampla.
elpreda
De la 9 la 7 sunt 10 ore = mult
de la 2 la 6 sunt 4 ore = putin
Unde este confuzia?

Sunt foarte uituc de fel, dar nu pot spune ca as vrea sa schimb asta. Da, e deranjant cand ma saluta cineva si n-am habar cine e, cand imi programez ceva si imi aduc aminte abia ziua urmatoare, insa daca nu pot lua decat tot pachetul atunci prefer sa raman cu ele. Nu pot tine niciodata ura pe cineva, cand iert uit; nu as vrea sa-mi mai pot aminti exact ce gandeam in unele momente de depresie, imi este suficient sa stiu ca am trecut peste si sa retin numai aspectele importante. In felul asta pot retine defapt mult mai multe, ceea ce conteaza ramane, pot privi imaginea de ansamblu fara sa risc sa fiu tras in cicluri repetitive cand ma autoanalizez. I consider myself much better off decat toti cei care se lauda ca "nu uita"; toti oamenii de genul asta care i-am intalnit sunt macinati de propriile lor defecte.
Fili
Dear diary,

Azi a fost foarte frumos afara. Ceea ce pentru mie s-a tradus intr-o zi foarte naspa pt ca tata s-a hotarat ca e o vreme numai buna sa sudam gardul. El pe post de mester, eu de ucenic. Ca orice ucenic, eu caram chestii, eu fugeam sa aduc ciocanul, sa schimb discul la flex, sa caut pe unde a pus electrozii de sudura, sa tin fierul cat sudeaza, sa tin de ruleta, etc, in timp ce el dadea comenzile si suda ce-i tineam eu biggrin.gif Ca urmare ma ustura fata de mor (m-a prins flama bine de tot, ca eu n-am avut masca de sudura), ma ustura ochii (tot de la flama de sudura) si vad culori diferite pe stangul si dreptul, as putea sa ma uit la filme 3D fara ochelari. Ah, ma ustura si ceafa ca m-a prins soarele, plus vreo 3 arsuri la maini, ca mi-a intrat fier topit in manusi in timp ce tineam chestiile de care suda. Si ma doare mijlocul. Ar mai trebui sa mentionez si ca era proaspat sapat pe langa gard si am intrat cu cizmele pana la glezne in mocirla. Si n-am avut gaze asa ca am mancat mancarea de pranz rece.
Partea buna a zilei? Umm, tre' sa fi fost si o parte buna. Nu? ... Partea buna... Am gasit: baia fierbinte pe care am facut-o cand am ajuns acasa. Oooo daaa, a fost bestial! Si a fost soare toata ziua! Hai ca n-a fost o zi asa de rea! Au spatele meu!
Botan
Hahaha n-a sunat prea convingator faptul ca n-a fost o zi chiar asa de rea. laugh.gif
Am mai patit sa fiu si eu "ucenic", dar foarte rar si nu la chestii grele, mai mult stateam buna de nimic acolo. M-a pus tata o data sa-i tin o chestie, nici nu rtiu cum se numeste, lipta de perete fara sa alunece si a venit postasul cu alocatia (de la scoala) si m-a lasat acolo si muream de maini =))) ca sa nu mai zic ca cred ca am miscat aia nitel..si m-am facut ca ploua apoi.

Dear Diary,
Marti ascultare la geografie. Urasc zilelea alea...grrr...

Saptamana trecuta, la ora de romana, nimeni nu asculta ce citea o fata in clasa (un comentariu - Luceafarul) si profesoara a zis: "gata, data viitore dati test". ba ce mi-a placut sa-i vad pe-aia nemultumiti, speriati, etc mwahahaha pe mine ma durea undeva daca dam sau nu, ca s-o spun direct laugh.gif Plus ca daca dadeam testul ala, aveam si eu inca o nota. Ca singurele metode prin care le poti lua la romana sunt teste si referate. Si cred ca cam sunt vreo 2 teste pe semestru,+ teza.

PS In textul de mai sus au fost strecurate doua cacofonii. Le puteti identifica? XD
Kassy
Dear diary (=Botan),
mi-e asa dor sa-ti raspund la jurnal ca deja ma doare capul de tristete. Dar asta nu inseamna ca nu voi raspunde (asta imi aminteste de Saikano laugh.gif ) la tot ce s-a scris in absenta mea. Din pacate nu pot acum, dar am vrut sa dau macar un semn de viata, sa anunt topicul ca inca il voi TERORIZA cu romane peste cateva saptamani (=luni).
Gata, ma duc sa invat la chimie. sad.gif
Botan
Ooo succes la test sau ce o fi. Iti tin pumnii. Nu e nevoie sa raspunzi la tot ce s-a zis. laugh.gif Poti pur si simplu sa scrii ceva jurnalului si se reincepe povestea, nu-ti face tu griji..mwahahahaha.Dar tot ce s-a intamplat de-a lungul timpului in topicul asta (de la postatul de 2 ori pe zi la nimic) dovedeste inca o data ca "moda" e trecatoare. (a se citi 'omul e fiinta schimbatoare si nu tine prea mult ce isi propune sa faca XD)

Dear Diary,
Moa, ce m-a enervat o asa-zisa colega astazi...asta e una din colegele de scoala din gimnaziu (nu de clasa, de scoala-acum imi e colega) si n-am putut s-o sufar cat am trait, era ea in gasca de "gangsteri" care se cam formase in cealalta clasa (B-ul). Bineinteles, nici ele nu-si dadeau seama ce gangsterite erau. Ele erau doar "ele insele", probabil. Ma rog, trecem peste asta. Si se facea ca eram la geografie si asta s-a asezat langa mine. Si arunca cu hartiute ghemotocite in parul fetelor. Si eu am vrut sa le dau jos pe-alea din parul fetei care statea in fata mea (ce naiba, erau o gramada! si sa zica mersi ca nu am parat-o). Si ma tinea de maini nebuna, zici ca eram pe cale sa deschid un dulap cu cine stie ce secrete ale ei. Eh, am apucat eu sa dau cateva jos. Trecem si peste asta. Dar cand m-am ridicat sa plec, m-a impins si eu, mai din greseala ca aveam si nervi din cauza lapsusului major pe care l-am avut la ascultare (laugh.gif),am impins-o inapoi. Si s-a intors la mine si a inceput sa faca..scuzati expresia..ca tiganii aia care ei se cred nervosi si superiori, si cer o explicatie, ca si cum 'ce, tu nu stii cine sint?" sau chestii de-astea. Si zicea: "Ce fa, ai, fa, fa fafafafafafafa pana m-am enervat si mai tare si i-am zis "Hai, dă!" (ea tot ma-mpingea, era marea maretelor lolz. "da" adica "loveste"). Si apoi s-a si laudat la prietenele ei si alea ticnite cum mi-a zis mie "Ce, comentezi, fa?". (nu am auzit foarte bine, dar cred ca asta le povestea-macar sa vorbeasca si ea mai incet tongue.gif ) Si alea radeau ca proastele.
Acum cand ma gandesc, m-apuca rasul. De prostia lor, vreau sa spun. Cat de imatur..nu, stai, nu e un cuvant bun..cat de prost poti sa fii sa reactionezi asa doar dintr-atat.
Ee..s-am incalecat p-o sa, si v-am spus povestea meaaa.
elpreda
Dear diary,
In mod normal nu ti-as scrie nimic, but I'm so freaking frustrated!
Cand eram mic visam mereu ca o sa inventez sfera virtuala, eram mandru de ideea mea, le spuneam tuturor, si cu ce m-am ales... some bastards stole MY idea and built it before me! Trebuia sa revolutionez the gaming world, si nemernicii nici macar n-au construit-o cum trebuie, where is the pain simulator costume?!
But I won't be beaten doar cu atat, there is still the other idea pe care inca nu am spus-o nima... ba am spus-o cuiva, dar nu a luat-o in serios, if I kill him now I can still save it!
Aaa, si sa nu uit si de Laplace... the sneaky bastard... avand in vedere ca a murit cu ceva timp inainte sa ma nasc eu probabil ca nu a furat ideea de la mine, dar si eu m-am gandit la ea, why is he taking all the credit? I mean, Cauchy, Schwarz si Bunyakovsky s-au gandit la aceeasi inegalitate si poarta numele tuturor, dar nu... Laplace trebuia sa primeasca el toti laurii...
stolen idea
Nagisa-chan
Dear diary,
M-am saturat. De ce? Pai, de tot. Nu, nu sunt emo, nu vreau o lama. O sa-ti zic ce s-a intamplat. Am decis sa-l parasesc...pentru ca nu ma merita iar acum imi pare rau. Il sun si imi inchide, isi inchide telefonul. Pe la 11 noaptea il sun iar. Era in asteptare. Imi da pe ocupat si iar isi inchide telefonul. M-am saturat de...aberatiile lui si de pretentiile lui. Am o zi groaznica pentru ca aseara am adormit pe la 3 noaptea. Ma simt atat de obosita psihic si fizic. Deci, m-am saturat. Nu vreau sa-l mai vad, nu vreau sa ma vorbesc cu el pentru ca nu ma merita. Ma mint intr-una de un an si ceva dar azi am pus punct. Sper.
elpreda
Hehehe, young'uns.... invata ceva din asta si nu ai pierdut nimic.
Nagisa-chan
Dear Diary,
Azi am avut oribila. Mama a gasit la mine in geanta niste...chestii personale de ale prietenei mele si a crezut ca-s ale mele. I-am zis ca-s ale ei, si mi le-a confiscat, asa ca nu pot sa i le mai dau. A zis ca vrea sa vorbeasca cu ea iar eu nu vreau sa ma cert cu ea. E prietena mea cea mai buna. Ai mei vor sa am in jur prieteni care nu fumeaza, nu si-au inceput viata sexuala, nu injura, niste prosti ratati care sa manance bataie de la orice idiot din liceu. Evident, eu nu fumez si nici nu fac tampeniile pe care le face ea dar...e prietena mea cea mai buna!(de ce? pt ca nu imi cere sa fumez ca sa fim prietene, pt ca nu e genu' hehe esti o ratata, e genu' don;t make my mistake) Acum tremur de nervi si cu castile in urechi -"vama veche-de ce? " mai am putin si plang. Nu inteleg care e problema ei daca tipa si-a inceput viata sexuala sau fumeaza...o prietenie trebuie sa fie neconditionata, nu trebuie sa-mi aleg prietenii dupa cate calitati au. Offfff sad.gif
Horia
@elpreda

Si eu vreau sa revolutionez metamatematica, introducand coordonata N infinit (sau a 4-a dimensiune) la nivel celular.
Nagisa-chan
Dear dairy,
Azi a fost o zi mult prea calduroasa pentru mine si plictiseala si-a facut prezenta. Toata ziua am citit, mancat si am stat pe net...Ma simt obosita fizic, dar fara motiv pentru ca azi m-am trezit pe la 11 si am lenevit toata ziua. Imi doresc sa fac o plimbare, de una singura, sa ma relaxez cumva, intr-un loc linistit...dar cum nu toate visele devin realitate...
elpreda
.....That's it, I need to read something! I demand that Kassy si Botan sa treaca la volumul 2!

@Horia
Atunci ar trebui sa te iei de mana cu nenea
user posted image ,
singura parte a matematicii care mi-a placut a fost logica,numarare, combinatorica,probabilistica chestii dastea; cat despre ce vorbesti tu there's already plenty of theories, and they're not exactly new either.
darczon69
Dear diary,

De azi invat!

Eternul motto al studentului pare un pic cam fad, dar chiar asta voi face azi si maine, si toata luna asta (daca am frecat menta vara >.>): ma voi lupta cu neuroanatomia intr-un duel al rabdarii. Sa vedem cine are boken-ul mai mare! laugh.gif
elpreda
Dear diary,
My request went unheard. I am a sad panda.
cory_kay
Tin sa precizez ca eu am venit la inceputurile forumurilor anime cu ideea acestui thread. smile.gif) pentru ca in slujba mea....aceea de stalkuitoare profesionista este mare nevoie sa fi informat cu privire la tot ceea ce fac toti in fiecare zi. De fapt m-am inscris la inceput pe un forum anime ca sa o stalkuiesc pe ex prietena unui tip de care era prietena mea cea mai buna indragostita...ca sa aflam mai multe detalii despre tip direct de la sursa sigura....exa lui. Dar prea multe detalii....
Azi...adica deja ieri ca e 12:30 nu am facut mai nimic...m-am trezit, am luat micul dejun, m-am jucat putin wow, m-am uitat le filme...si am fost sa vad unde e mai exact noul meu loc de munca pentru ca maine incep munca. yey... si peste doua saptamani facultatea....in anul 3...ma asteapta un 2012 interesant... in rest toate bune si frumoase...sunt certata cu o tipa poreclita chiar de mine "Pestele". Si nu, nu e pestele mare din Naruto...ala cu care umbla Itachi...e ea asa... are o fata de peste. Dar Doamne! de ce m-am apucat sa scriu toate astea aici...e totusi un forum...dar eu iau in serios chestia asta cu diary... hehe. peace out!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.