Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Angel Beats
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Action
Sidonix
Angel Beats e probabil cel mai original blend de actiune cu story ce mi-a retinut atentia pe 2010 si desi a fost un let's try it and 2-3 ep cu putin pe edge de quit ma bucur ca l-am terminat... poate a fost putin prea emotional pentru mine insa recunosc ca este un must see din multe perspective... ->
Animal
Nu am putut sa trec de primul episod. Prea kitsch imo...
Sidonix
... aparent pare kitch dar dupa ce vezi ansamblul iti schimbi opinia si recunosti ceva nou diferit chiar socant insa nu fac spoiler >.>
Holyatheist
Angel Beats a fost original, si cu un final neasteptat de bun icon_twisted.gif dupa cum a spus Sidonix daca spun mai multe fac spoiler. Matrix cu drama plot. laugh.gif
Hikikomori?
Seria asta gave me tears... and i love the piano in the op
Holyatheist
cantecul de la pian e foarte frumos, poate cel mai frumos op , exceptand cel de la elfen lied tongue.gif
PhoeniX
Angel Beats a fost una din surprizele foarte placute ale anului 2010. Nuff' said.
elpreda
O surpriza foarte placuta acest anime, nu ma asteptam sa mai vad ceva de asa talie facut in zilele astea. Este absolutely must see. Now if you'll excuse me eu ma duc sa incerc opening-ul la pian.
@Holyatheist Nu cred ca are rost sa incerci sa le compari, amandoua sunt superbe. Bow to the composers!
Akuro
fai fain mie mio placut
mo dezamagit putin finalul dar e bun
elpreda
QUOTE(Akuro @ Oct 13 2010, 08:10 PM)
mo dezamagit putin finalul dar e bun
*



O sa presupun ca nu ai vazut prea multe finaluri de anime, eu il consider a fi exceptional. Sunt satul de finalul obvious, bland and emotionless care nu dezvaluie nimic deosebit. Aici sfarsitul explica semnificatia numelui Angel Beats, unul dintre cele mai bine alese nume din cate am vazut pana acum, si eu pot spune ca am o boala cu alegerea nume si titluri. Numai pentru asta si anime-ul merita si trebuie vazut.

Edit: Acum am observat Happy birthday Akuro ! ... daca mai apuci sa vezi astazi...
Kassy
Dupa cum era de asteptat de la studioul Key si de la Maeda Jun, animeul e unul dintre cele mai bune ale anului. De mult asteptam sa imi fac ceva timp si sa il urmaresc, avand in vedere ca Air, Clannad si Kanon se afla printre favoritele mele. Nu am fost dezamagita deloc, finalul a fost exceptional ;_;. Totusi, nu s-a ridicat la nivelul animeurilor mentionate mai sus, din punctul meu de vedere. Grafica a fost excelenta, coloana sonora la fel (de asteptat =D). Personajele m-au impresionat toate, dar l-am adorat pe T.K. - mult prea tare tipul laugh.gif
Imi pare rau ca mai vad pe unele siteuri ca se spune ca e overrated, pacat, inseamna ca oamenii nu au ajuns deloc la esenta.
Vad ca nimeni nu si-a spus parerea concreta si nici n-au dezbatut tema, iar eu n-am chef sa vorbesc singura momentan, so... cam atat. Dar oricum, consider ca e un must watch daca esti fan al studioului Key, a lui Maeda si nu numai c(:
The.Z
QUOTE(Holyatheist @ Sep 3 2010, 12:35 AM)
cantecul de la pian e foarte frumos, poate cel mai frumos op , exceptand cel de la elfen lied  tongue.gif
*


De acord 110% smile.gif


QUOTE(Akuro @ Oct 13 2010, 08:10 PM)
fai fain mie mio placut
mo dezamagit putin finalul dar e bun
*



Finalul a fost superb,mie mi-a placut foarte mult... rolleyes.gif ok,scz dar tu cu siguranta ai vazut foarte multe animeuri,si esti expert laugh.gif dry.gif
nezumichan
Tocmai l-am terminat si inca mai sunt un pic shook up. Nu ma asteptam nici intr-o mie de ani la asa un final. De fapt, cred ca si daca as fi stiut cum se termina, tot m-ar fi emotionat la fel de mult.
A fost un anime bun din toate punctele de vedere. Grafica superba, coloana sonora exceptionala, personaje bine conturate, fiecare cu propriul trecut care nu are cum sa nu te atinga, iar povestea, in general, bine pusa la punct si dezvoltata.
E de necrezut cum reuseste sa iti dea impresia ca e ceva si apoi sa ia o intorsatura la care nu te asteptai si sa iti dai seama ca, de fapt, nu e nici pe departe ceea ce parea in primul episod. De aceea, cei care il judecati dupa primele episoade faceti o mare greseala, e mult mai mult de atat in feluri pe care nici macar nu le banuiti.
Otonashi si Tenshi mi-au fost cei mai apropiati de suflet. Scena mea favorita e cand incalca regulile si mananca impreuna tofu din ala picant in cantina. Mi-a placut mult de el ca a fost singurul cu mintea si inima indeajuns de deschise cat sa lase la o parte prejudecatile si sa se apropie de ea. Iar ea a fost mult prea dulce, nici nu ma asteptam sa descopar un personaj atat de frumos si de cald in ea (dupa cum ziceam, primele episoade sunt misleading).
Si restul personajelor au fost interesante, fiecare a avut ceva aparte. Evident, TK a fost absolut genial, ii iubesc replicile in engleza. Dar pe locul doi la personaje preferate cred ca am sa ii pun pe Yui si Hinata, episodul 10 mi-a placut la nebunie.
Un alt lucru care mi-a placut a fost formatia Girls Dead Monster si spectacolele lor. Nu prea am vazut eu animeuri cu formatii muzicale, asa ca poate ce am sa zic suna prosteste, dar m-a incantat cum au fost animate miscarile lor in timpul interpretarii - foarte naturale si minutios detaliate.
Un 10 din toata inima din partea mea, impreuna cu recomandarea sa il vedeti si sa il apreciati asa cum merita. Nici nu stiu cum sa imi exprim profunda parere de rau fata de cei care nu ii pot vedea esenta.
Himitsu23
Acum ma pot numara si eu cu mandrie printre cei care au vazut Angel Beats. I loved it sooooooo much!!!! O poveste care nu prea are sens, si singura invatatura cu care te lasa este ca Everyone deserves a second chance! Faza cu God a ramas inca in pom, but who cares?! (poate ca nu am inteles-o eu bine) In ceea ce priveste grafica si personajele: totul a fost aboslut superb! Cel mai tare design l-a avut Yui: catushe, nu stiu ce fel de ciorapi erau aia, cred ca niste bande, si Devil tail? O intrabare: era de pe planeta Deviluke? smile.gif) In ceea ce o priveste pe ea si pe Hinata, e singurul lucru pe care am reusit sa-l ghices ca se va intampla... Inca de cand o tot tachina el, mi-am dat seama ca la sfarsit vor fi impreuna...it usually happens that way. In ceea ce-l priveste pe Otonashi, la inceput am crezut ca va fi cu Yuripee, but something was telling me the contrary...Ep 3 (parca atunci a disparut Iwazwa), 10 si 13 au fost cele mai emotionante...10 mi-a dat impresia de "That's what love is all about". I was so happy! Ultimul episod a reusit ceea ce alte anime-uri nu au mai reusit de foarte mult: 2 tears. Pe tot parcursul ceremoniei de absolvire, my eyes were wet... mi-a amintit de propria ceremonie de la liceu... Iar cand Kanade a inceput sa-i spuna lui Otonashi adevarul si l-a pus sa repete ca o iubeste, my eyes overflowed...
Un anime extraordinar, deosebit, cald, incantator wub.gif
darczon69
Need second season dry.gif .

Himitsu23 a reusit, once again, sa imi fure cuvintele (ai ceva microfon plasat in camera mea sau ce? tongue.gif).

Prima data am crezut ca ma uit la Haruhi, but then I was like: "Oh...you won't make me cry...nope...I'm a man...oh, fu*k *sniff**sniff*.

In fine, acum trebuie sa citesc manga. Din cate am priceput, se continua povestea? Sau am priceput rau?
cg1700
@darczon69
Cred ca manga e prequel.

Oricum, pentru mine Angel Beats a fost o dezamagire imensa. A avut atat de multe personaje secundare care au fost pur si simplu ignorate in final, iar setting-ul nu a ramas aproape in totalitate neexplicat. In plus, nici ideea nu e originala.

Sfatul meu e sa cititi Little Busters fiindca asa puteti sa va dati seama cat de slab e in realitate Angel Beats.
darczon69
Oh shush...acum sunt in mijlocul lui Muvluv Unlimited...nu ma apuc de Little Busters (yet)! dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.