Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Can You Code ?
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Ranma-kun
Am citit recent topicul "What Does An Otaku Do For A Living?" si am observat ca multi dintre cei care au postat acolo au joburi "related to programming".

De mult am vurt sa deschid un topic si sa va intreb: "Can you code ?" (any detailed information like "the College you went to, what languages you know, what kind of programming you do" is welcome)
wststreet
Stiu doar chestii banale in C... Am incercat si putin Python. Dar merg mai departe pe hardware, nu e de mine programarea.

Edit:
Chestia e ca am facut liceu tehnic si nu am facut programare in liceu, iar acum am terminat anul intai la calculatoare la politehnica din TM. Am prins usor inceputul, primul semestru am incheiat cu 10 la programare... dar in semestrul 2 deja devenise greu.. cred ca am 8 sau 9.. si nota va merge in jos de aici. Asa ca ma orientez pe hardware.
Ranma-kun
Asa ca sa dau si eu niste detallii.

Am o licenta in informatica, si acuma ma chinui sa imi termin masterul. In general programmez in Java si ma ocup de Semantic Web si Cheminformatics R&D. Am lucrat si cu C/C++ , Pascal, Prolog si PHP.

Wstreet, ce studiezi sau ai studiat, automatica ?
wststreet
Am terminat anul intai la Automatica si Calculatoare ; domeniul Calculatoare si Tehnologia Informatiei.

Urmeaza anul 2 care am auzit ca e si mai greu ;_;
PhoeniX
La UPT, cand vine vorba de AC si ETC, anul II e moarte. Ma bucur ca am scapat de el, erau perioade in care nu aveam deloc timp de mine. In sfarsit ma pot concentra pe alte chestii.

Si sa trecem la programare. Am invatat C, C++, C#, Java si Assembly. Mi-am bagat doar de curiozitate nasul in Python. In liceu imi placea foarte mult programarea, dar din moment ce modul meu de gandire incepea sa o ia in directia programatorului, adica rupt de realitate, mi-am bagat ceva in ea de programare si m-am hotarat sa o iau spre ETC. Nu regret deloc decizia luata.
wststreet
Assembly pwns xD
PhoeniX
Assembly-ul mi-a placut foarte mult. Era direct la obiectul, direct, fa aia, aia, aia, nu ca la celelalte limbaje de programare pe care le-am studiat, unde parca te rugai de ele sa faca ceva, doar daca doresc si nu au ceva mult mai bun de facut precum nimic.
Forbin
http://en.wikipedia.org/wiki/Intercal
"(20) PLEASE COME FROM 10" etc
PhoeniX
Also, LOLCODE
http://en.wikipedia.org/wiki/LOLCODE
wststreet
LOLCODE is the funniest programming related thing I have ever seen.
KòT
Ce pot sa spun, fac Contabilitate-Informatica si ca limbaje de programare ma descurc cu visual basic, python l-am inceput sa-l studiez anul trecut, auto-it(daca se poate considera asa ceva lol), ceva DarkBASIC(inceput de studiat dupa o gluma a unui prieten hehe) si limbajele web precum php, javascript etc etc...
Cam atat smile.gif
kanogt
... am trecut prin visual C++ , prin C# , pascal , si anul viitor o sa fac Java ,...., dar nu am priceput mai nimic din limbajele astea , s-a trecut mult prea rapid prin ele XD , acum ma chinui sa gasesc niscai coduri in XNA pt un joc pe care vreau sa il fac pt anul 4 la sfarsit >//> , dar cred ca ma las batut , ca nu prea gasesc nimic , asa ca voi face o animatie 3 D cu personajele pe care le-am facut pana acum XD
rogueman999
Active programmer here. Trecut prin cele istorice, ramas la Java. M-am jucat cu ceva Lisp si am ramas la Clojure - am ajuns sa scriu cod relativ fluent, dar nu suficient ca sa inlocuiesc Java in productie. Maybe one day...

Ranma, moar detail? Sounds intriguing...

KòT, cum merge python-ul? Am auzit lucruri faine despre el.
bogdan
hihii hai sa ma laud si eu, desi nu am legatura cu programarea nevoia ma obligat sa fac tot felul de mici interfete si sisteme de achizitie a datelor folosind un limbaj vizual numit labview
Ranma-kun
rogueman999, dau detalii pe privat, nu cred ca e o idee buna sa apara apoi pe google cand cauta cineva detalli despre lucrarea mea de master. Stiu ca avem nevoie de SEO, but not of this kind tongue.gif

Anyway, nice to see other Javagrammers


Stiu ca e cam frunstrant limbajul din cauza verbozitatii, dar daca ai ceva experienta si sti ce libraries sa folosesti, e ok, poti sa-ti faci jobul bine cu el, pentru ca gasesti biblioteci opensource mai pentru orice. Mai ales in domeniul meu, Semantic Web, unde java domineaza absolut. La fel ca si in domeniul stocarii distribuite: Hadoop, si a search-ului: Lucene .

Apropo, anyone listenin to Javaposee ?

Oricum, cam putini programatori pe aici, what happened to all the other pipil ?

spyderverr
C++, Java
Baka man
Mostly PHP (+html, css, mysql). Asta mi-a placut cel mai mult biggrin.gif
In rest.. am facut si C/C++ la facultate, am facut si Java, dar tot programarea web mi-a placut cel mai mult.
Facusem si Pascal prin clasele V-VI, dar l-am uitat de atunci.
Oh, si Prolog + VP-Expert, dar astea nu se pun, le-am facut doar un semestru, la sisteme expert.
PhoeniX
QUOTE(bogdan @ Aug 4 2010, 11:26 PM)
hihii hai sa ma laud si eu, desi nu am legatura cu programarea nevoia ma obligat sa fac tot felul de mici interfete si sisteme de achizitie a datelor folosind un limbaj vizual numit labview
*


C'mon, acolo lucrezi mai mult cu drag'n'drop si cu setarea a cativa parametrii...
dmf
La fel ca wststreet, am facut 1 semestru de C++(defapt C cu cout si cin laugh.gif) la facultate, si 1 semestru structuri de date si algoritmi... in rest acasa am mai incercat sa invat python, php.. nu s-a lipit mai nimic de mine doar lucruri de baza, so no... i can't really code

LE: In anul 2 o sa fac 'Programare orientata pe obiecte', poate se prinde ceva de mine smile.gif
PhoeniX
JAVA scrie pe tine tongue.gif...
Am facut si eu anul acesta JAVA pana mi-a iesit pe nas, norocul meu a fost ca l-am studiat de plictiseala prin liceu.
spyderverr
QUOTE(DmF @ Aug 5 2010, 11:14 AM)
am facut 1 semestru de C++(defapt C cu cout si cin laugh.gif)
*


QUOTE(DmF @ Aug 5 2010, 11:14 AM)
LE: In anul 2 o sa fac 'Programare orientata pe obiecte', poate se prinde ceva de mine smile.gif
*


tu sari direct la avansati? laugh.gif

app, de ce astepti anul 2? dld si tu niste cursuri de pe la vreo facultate; sunt o gramada pe net. biggrin.gif (sau citeste niste tutoriale in vacanta ramasa)

PS: daca vrei sa se lipeasca programarea de tine gaseste-ti de facut un proiect (nu pentru scoala, ci de dragul de a-l face). (+ ca tre' sa-ti placa)
ex: ai multe calcule de facut, multe chestii de tastat, una-alta si ti-e lene sa faci manual. fa un program care sa lucreze in locul tau. gaseste ceva simplu de facut care sa iti fie util. daca faci doar ce nu-ti place e normal sa nu se lipeasca de tine.

eu C++ l-am invatat facand un programel care sa-mi calculeze IP-urile dintr-o retea, care sa-mi imparta in subretele si tot asa.

EDIT:
* in liceu am facut si Pascal: urat limbaj.
* in curand o sa ma apuc de C# si PHP.
bogdan
@PhoeniX .. intradevar orice limbaj vizual pare simplu , problema este cand incerci aplicatii mai complexe , unde vrei sa ai interactiune cu utilizatorul si te trezesti ca scapa apasari ale butoanelor pt ca codul creat ruleaza altceva in loc sa citeasca starea butoanelor, sau cand incerci sa creezi un regulator si constati ca intreg sistemul incepe si oscileaza ..pt ca ... i have yet to figure that out laugh.gif lots of control theory involved ..bleah
spyderverr
@bogdan, in cazul asta s-ar pune si PDE-ase, VeriWell, CPUsim?

Matlab anyone? <- i hate it!

oricum, cel mai mult am lucrat in C++, Java si Pascal.
dmf
QUOTE(spyderverr @ Aug 5 2010, 11:05 AM)
tu sari direct la avansati? laugh.gif

app, de ce astepti anul 2? dld si tu niste cursuri de pe la vreo facultate; sunt o gramada pe net. biggrin.gif (sau citeste niste tutoriale in vacanta ramasa)

Am citit o gramada de carti, tutoriale si am vazut multe cursuri video,etc.. Concluzia? Daca nu pui in practica ceea ce ai citit, nu se lipeste niciodata nimic de tine smile.gif
Cat despre "de ce astepti anul 2?", sincer nu am mari asteptari sa invat multe despre programare la scoala, tot ce stiu pana acum despre programare am invatat singur din carti si tutoriale...(Nu sunt la o facultate de info)


PS: daca vrei sa se lipeasca programarea de tine gaseste-ti de facut un proiect (nu pentru scoala, ci de dragul de a-l face). (+ ca tre' sa-ti placa)
ex: ai multe calcule de facut, multe chestii de tastat, una-alta si ti-e lene sa faci manual. fa un program care sa lucreze in locul tau. gaseste ceva simplu de facut care sa iti fie util. daca faci doar ce nu-ti place e normal sa nu se lipeasca de tine.

Exact de asta cred ca am nevoie, am de ceva timp niste idei de programe care sa imi usureze munca, trebuie doar sa incerc sa le fac smile.gif

Kratozz
noh ma bag si eu in discutie .. desi nu codez tongue.gif dar incerc sa invat tongue.gif

liceu pascal (nu mai tin minte nimic) acum incerc sa invat php Really nice tutorial here. (ajuns la OOP )

daca tot is numa programatori pe aci, request: vreau si eu o lista cu tutoriale, si ce chestii pot fi de ajutor sau ce v-a ajutat pe voi cand ati invatat. ms. smile.gif
spyderverr
QUOTE(Kratozz @ Aug 5 2010, 01:11 PM)
ce v-a ajutat pe voi cand ati invatat. ms. smile.gif
*


pai cel mai important e google (lots of stuff there) (si nu, nu fac misto biggrin.gif)

la inceput e bine sa faci programe simple (chestii care sa te ajute pe tine, nu ce-ti da lumea ca tema) in mai multe moduri. (cu functii, fara functii, cu structuri, fara structuri etc)

oricum, daca vrei cu adevarat sa inveti programare iti trebuie neaparat un proiect personal!

daca nu lucrezi la nimic n-ai de unde sti cum functioneaza toate chestiile si in niciun caz nu ai de unde sti ce sa cauti pe net.
Kratozz
Uhu my personal project il am in semnatura (vreau sa-l php-izez complet smile.gif ) dar am impresia ca trebuie sa fie un pic mai mult decat un simplu site nu ? biggrin.gif

damn am vrus sa sar peste faza cu google-ul (searching is time consumin')
bogdan
@spyderverr hihii pana la urma se cheama coding orice modalitate de a convinge o masina sa faca ce ii ceri tu biggrin.gif
and u are right mathlab sucks tongue.gif
wststreet
@DmF

Programare Orientata pe Obiecte... a.k.a. POO
Baka man
QUOTE(Kratozz @ Aug 5 2010, 12:26 PM)
Uhu my personal project il am in semnatura (vreau sa-l php-izez complet smile.gif ) dar am impresia ca trebuie sa fie un pic mai mult decat un simplu site nu ? biggrin.gif

damn am vrus sa sar peste faza cu google-ul (searching is time consumin')
*



Haha, stii ce e ironic?
Ca la inceput asa am facut si eu, am incercat sa php-izez site-urile ca sa fie cat mai destepte. Acum incerc sa le html-izez(?) cat mai mult, ca sa fie mai rapide si sa imi streseze mai putin contul de hosting biggrin.gif

P.S. http://www.scribd.com/doc/8545174/Whys-Poi...t-Guide-to-Ruby
Mi l-a recomandat un prieten,fost coleg de banca si super-programator. Mi-a spus ca nu e util pentru partea de Ruby, ci pentru ca iti prezinta o noua modalitate de a programa, un nou mod de gandire.
PhoeniX
@wststreet: si la mine a fost tot OOP (Object Oriented Programming), nu POO.
Also, nu vad ce aveti cu MatLab. A fost o mana cereasca cand l-am folosit la Procesarea Semnalelor si la Sisteme si Semnale.
wststreet
Tu parca ai fost la international, nu? :D
Am vazut la astia din ani mai mari ca scrie POO.
PhoeniX
Aham, de aceea tot ce fac e in engleza. POO e in romana, Programare Orientata pe Obiecte.
LordPhoenix
Php, html, css, jquery
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.