Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anime-uri cu samurai
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Muza chan
Samuraii ii intalnim destul de des in anime-uri. Unii in stil traditional, altii cu puteri hiperbolizate si cu tehnici secrete (ca doar suntem in anime tongue.gif ). Dar totusi, nu orice personaj care poarta o katana poate fi numit samurai. Mai nou, avem si personaje feminine, care cunosc arta sabiei.

Hai sa vedem exemple de anime-uri in care apar samurai, si eventual cateva cuvinte despre personaj, daca va place sau nu si de ce, daca e mai special, prin tehnica sau pur si simplu prin felul lui de a fi.

As vrea sa facem o lista de anime-uri care contin asa ceva. Cateva sunt celebre, dar probabil ca si printre cele mai putin populare exista unele care merita vazute.
Luffy
Rurouni Kenshin
Kenshin Himura - un personaj cu dubla personalitate ... un calator / si un asasin
incearca sa scape de partea negativa din el si incepe sa calatoreasca in Japonia pentru a ajuta oameni pe care ii intalneste. Aceasta o face pentru a is "spala pacatele" si promite sa nu mai omoare pe nimeni!
Spre deosebire de alte anime-uri .. personajul principal are o sabie cu lama intoarsa "reverse blade sword" cea ce il ajuta sa nu omoare un om intr-o lupta ci pur si simplu sa il lase neconstient sau la pamant.
Tehnicile ... nu ma impresioneaza foarte mult, dar imi place povestea! Ceva special nu pot sa spun ca este pentru ca ii greu sa gasesc ceva e in alte anime cu samurai nu is biggrin.gif de exemplu sabia care protejeaza oameni din juru tau .. ii destul de populara aceasta tema in multe anime
Imi place pentru ca imi plac animeurile cu samurai
Trickster
I dunno, Kenshin nu mi se pare samurai decat prin faptul ca poarta o sabie, nici ca ar urma bushido... personal doar Jin si Mugen din Samurai Champloo mi s-au parut dedicati caii sabiei cu devotamentul unui samurai, Kenshin parand mai perocupat cu politici si alte de-astea...
kun san
Hmmm, dry.gif totul in Kenshin este despre Bushido: cele sapte virtuti plus cateva alte idealuri...
Pe de alta parte, Mugen e orice, numai samurai nu.
Trickster
De ce, pentru ca-i scos din context si universul nu prea respecta cutumele medievale japoneze? Se prea poate, intr-adevar, Kenshin pare mai aproape de un model real de samurai, dar sabia aia cu tais intors si juramantul de a nu ucide mi se pare ca-l strica din punctul asta de vedere. Ziceam de cei din Samurai Champloo ca mi se par mai aproape de spirit pentru ca pareau mai mult pe un drum al autoperfectionarii decat Kenshin, care cum ziceam facea uneori prea multa politica si avea un mesaj prea pacifist... intotdeauna mi s-a parut mai mult calugar decat altceva.
Luffy
muza ... chan .. ies otzara in off topic:))
Samurai nui Swordsman .. ok am inteles
da tradu in engleza mot`a`mo Samurai
pt ca Swordsman ii si Zoro ... din One Piece
si frate daca ala nu are tehnici smile.gif) atunci nimeni nu are ...
Kenshin ii 0 la tehnici pe langa Zoro
deci muza ... zi .. Zoro ce ii , are sabi japoneze .. o invatat intrun Dojo "swordsmanship and all the techniques "
Muza chan
Luffy:
Nu stiu daca Zoro e un exemplu bun sau nu pentru ca am vazut demult si nu-mi mai amintesc. smile.gif O sa-mi spui tu dupa ce o sa citesti ce ti-am scis mai jos.

Cand am spus samurai, m-am referit si la arta sabiei, dar si la conduita. Un adevarat samurai, chiar si unul modern, traieste in conformitate cu codul Bushido.

Uite, un exemplu de fata samurai, pentru ca tot ziceam mai sus ca in anime-uri sunt si fete: Setsuna din Mahou Sensei Negima!
kun san
@Trickster: Sunt de acord cu Jin, doar cu Mugen am obiectii. tongue.gif

Eu l-as da ca exemplu pe Jubei din Ninja Scroll. E un exemplu superb de samurai (chiar daca filmul se numeste Ninja...).
In plus, este inspirat dintr-un samurai real, Yagyu Jubei, celebru in legendele populare japoneze.
ryuujin
kenshin este un tip de ronin si numele lui este derivat din acest cuvant ruroni cam seamana tongue.gif si jin este ronin, ei nu pot fi numiti samurai ,cuvantul samurai este derivat din samorau -cred- ce inseamna a servi ronin nusi dedica viata ca sa serveasca unui domn calatoresc de pe un loc pe altul gasind lucru peste tot ca mercenar in cel mai mult timp iar mugen in parerea mea era mai mult supravietuitor decat orice altceva
anyway cel putin astai parerea mea smile.gif
Baka man
Un exemplu perfect de samurai ar fi mai degraba Kambei din Samurai 7.
De fapt... tot anime-ul Samurai 7 ar fi un foarte bun exemplu pentru asa ceva.
Si sa nu uitam de Afro Samurai (sic!) sau de ce nu, Samurai Jack. Desi, nici unul dintre aceste doua seriale nu poate fi considerat un anime.
Muza chan
ryuujin:
Ronin este un samurai ramas fara stapan (fie ca i-a murit stapanul, fie ca a fost dat afara). Asa ca Kenshin si Jin sunt samurai. tongue.gif
Trickster
Da, de fapt ronin e samurai fara stapan punct... se poate si sa nu fi avut niciodata unul.
ryuujin
hm impresia mea intodeaunu a fost ca samurai se considerau samurai numai cand serveau ca si in societatea medievala cavaleri care nu numai erau razboinici ci si erau poeti si etc. ori si cum stiam ca ronin sunt samurai fara stapan dar de aia ise spunea ronin si nu samurai deci nu erau samurai dar vad ca stiam gresit data vitoare poate aflu ca 3-1=3... dry.gif o si nici kenshin nici jin nu aveau stapan aveau maestri dar nu au slujit niciodata sub nimeni -ok bine kenshin a lucrat pentru revolutionar dar era mai mult assasin decat samurai pentru ei si asta pretinde de alta poveste- deci criterile tale nu se aplica Muza chan tongue.gif dar orsicum trickster are dreptate se poate ca no avut niciodata stapan sau o devenit ronin din propria lor vointa
Muza chan
ryuujin:
Mai citeste... o sa vezi ca am dreptate. smile.gif
Trickster
Nu-i atata cat e stapan sau nu, ci de faptul ca daca purtai o arma erai de obicei ronin (samurai saraci fara pamant sau stapan, sau oameni care pur si simplu vroiau sa se perfectioneze in arta sabiei, bineinteles din neam de samurai), samurai sau bandit. Ca ajungeau in slujba unui senior sau se nasteau in slujba unuia nu schimba patura sociala din care faceau parte. Oricum toata terminologia asta nu e decat atat, terminologie, si e foarte dependenta de perioada istorica la care se face referinta... daca in unele perioade samuraii se bucurau de mai multa flexibilitate si libertate in altele trebuiau sa se sinucida cand ramaneau fara stapan. Daca in unele perioade castele se mai amestecau, in altele lucruri de-astea erau interzise prin lege.
Unknown
Draguta discutia, dar pe mine chiar ma interesa lista aceea despre care se vorbeste in primul post... tongue.gif
Trickster
Samurai X, Samurai Deeper Kyo, Samurai Showdown, Samurai 7, Samurai Champloo. Sa continui? tongue.gif
Muza chan
continui eu.... Shigurui (si probabil ca mai sunt...)
andreea1990
eu nu am vazut decat samurai champloo si mi-a placut foarte mult de jin-nu numai indemanarea in lupta,ci si firea lui foarte tacuta,ganditoare, aparent rece,insa rareori il vezi intr-o postura comik sau uneori chiar se enerveaza...
pe mugen,intr-adevar,nu il pot considera samurai,dar nu putem nega k e foarte priceput cu sabia:) si mi-a placut faptul k ,oricat ar face el p durul,tot o salveaza p fuu,riscandu-si viata
Mumusan
in continuare privind lista : Bakumatsu Kikansetsu Irohanihoheto ; Peacemaker Kurogane ; Gintama ; Otogi Zoshi ; Afro Samurai si animeuri care sunt lupte cu sabii cum ar fi : Karas ; Le Chevalier D'Eon ; Devil May Cry ; Inu Yasha ; Bleach ; Escaflowne ; Utawarerumono ; Vampire Hunter D
ryuujin
vad ca am pierdut oh wheal you win some you lose some tongue.gif si ca sa nu fiu total of topic atunic si Goemon Ishikawa XIII indeplineste criterile de samurai smile.gif
kengo_fudoshin
ha....un subiect pe placul meu tongue.gif

sunt de acord cu afirmatia ca ronin-ii erau luptatori fara vr'un angajament in vr'o cauza si fara a servi pe cineva anume.

samurai, pe de alta parte, este mult mai complex decat pare la prima vedere. ; in primul rand ca este un titlu nobiliar, apoi arata apartenenta respectivului nobil la clasa militara.

samuarii purtau 2 sabii...aka trade mark..., asta nu inseamna ca toti cei care purtau deumirea de samurai erau razboinici ->-> daca ai o sabie la centura nu inseamna ca esti razboinic, pur si simplu face parte din tinuta unui astfel de nobil.

bushido, virtutiile martiale....astea nu au legatura cu a fi sau nu samurai ci mai degraba cu a fi sau nu luptator smile.gif
(again, bushido...a fost creat dupa(destul de mult dupa) ce "statele razboinice" au fost pacificate si unite de hideyoshi)


revenind la samuraii din anime-uri.....sunt de parere ca, singurii care "se potrivesc descrierii" sunt cei 7 samurai din (of course) samurai 7


pt referinte literare credibile vis-a-vis de ceea ce sunt sau nu samuraii...recomand hagakure, taiko si musashi; alte referinte...pai gugal e foarte la-indemana, nu..?



Me,
Blue Rose
Anime-urile cu samurai sunt de-a dreptul fascinante.
Ideale la aceasta categorie ar fi: Samurai Champloo, si Ninja Scroll. (mi se par cele mai potrivite si interesante.
Desigur ca si: Samurai X, Samurai Deeper Kyo, si, Samurai 7, sunt foarte bune. (Adica cele mentionate de voi,..restul, care le-ati mai mentionat, inca nu le-am vazut). smile.gif, si mai era unul, dar l-am vazut mai demult se numea Mushishi(parca si el era cu samurai.., sper sa nu-l confund) biggrin.gif
reazor9
hmmm ... aproape toate animele sunt cu samurai..... dry.gif pentru cei care le plac samuraii nu au de ce sa se planaga , sunt misto. Preferatu meu "Inuyasha".... biggrin.gif wink.gif
Trickster
"aproape toate animele sunt cu samurai"... bineinteles, doar pana si cuvantul anime vine din latinescul anima, care suna ca si animal, care stim cu totii ca e felul in care samuraii se bateau. stop ye teh spam, lest ye be taken for a fool.
Chupacabra
QUOTE
dar l-am vazut mai demult se numea Mushishi(parca si el era cu samurai.., sper sa nu-l confund) 

Hmm.. confunzi, Mushi-shi inseamna cu totul altceva
Razvan_Asakura
^ nu imi aduc aminte ca in Mushishi sau Mushi-shi sa fie samurai , de fapt parca mai mult ar fi fost un Mishi-uta , in fine e tarziu si poate creierul nu functioneaza cat trebuie XD


anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on . Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
Terry_SOAD
QUOTE
anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on

Ai uitat de mama si tatal animeurilor cu samurai: Rurouni Kenshin si Samurai 7... sigur ca probabil s-au mentionat de multe ori pana acum(n-am citit chiar toate posturile).
Si nu cred ca Saya, din Blood+, e samurai. Doar fiindca are o katana smechera si sofisticata nu o face samurai.
As adauga si eu Afro Samurai, nu stiu daca s-a spus pana acum si apoi mai e si discutia daca e sau nu cu adevarat un anime, dar cred ca merita si el pus pe lista.
spyderverr
QUOTE(Razvan_Asakura @ Aug 14 2008, 10:59 PM)
^  nu imi aduc aminte ca in Mushishi sau Mushi-shi sa fie samurai , de fapt parca mai mult ar fi fost un Mishi-uta , in fine e tarziu si poate creierul nu functioneaza cat trebuie XD
anyway , cateva exemple care probabil sau mai spus , Shigurui , Samurai Champloo , Peace Maker Kurogane , Blood + , Black Cat , Soul Taker , Gantz , Soul Eater , Shaman King , Berserk , Nabari No Ou , Gasaraki , M.D Geist , Blame - ver. 0.11 : salvaged disc by Cibo , Oh ! Edo Rocket , E's Otherwise , Kigeki , Tokko - Devil's Awaken ... and so on . Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
*


auzi, tu ai vazut ceva din ce ai insirat acolo?
Reactive
QUOTE(Razvan_Asakura @ Aug 14 2008, 11:59 PM)
Atentie , unele animeuri pot sa nu aibe samurai cum sunt ei in istorie , ci intr-un fel fictiune .
*


Bullshit, dude, nu tot ce are o sabie in el e samurai, nici macar in fictiunea aia de care vorbesti. Gantz? Berserk? Like, no...

QUOTE(Terry_SOAD @ Aug 15 2008, 12:32 AM)
Ai uitat de mama si tatal animeurilor cu samurai: Rurouni Kenshin si Samurai 7... sigur ca probabil s-au mentionat de multe ori pana acum(n-am citit chiar toate posturile).


Toate bune si frumoase cu Rurouni Kenshin, da' ce cauta Samurai 7 in aceeasi propozitie ? Rurouni Kenshin e un clasic, Samurai 7 e un rahat in comparatie cu Rurouni Kenshin, si na, numai samurai nu's aia. Cat despre Afro Samurai, mare prostie.
Terry_SOAD
QUOTE
Toate bune si frumoase cu Rurouni Kenshin, da' ce cauta Samurai 7 in aceeasi propozitie ? Rurouni Kenshin e un clasic, Samurai 7 e un rahat in comparatie cu Rurouni Kenshin, si na, numai samurai nu's aia.

Nu zic ca nu e asa, Rurouni Kenshin e evident la un alt nivel decat Samurai 7, dar cred ca la o astfel de lista cu animeuri cu samurai merita si el mentionat... sigur sunt si oameni care le place.
Muza chan
Reactive:
QUOTE
si na, numai samurai nu's aia


De ce? Salturile sunt fantastice (destul de asemanatori cu jedi din seria noua Star Wars smile.gif ), dar in rest, se conduc dupa bushido.

Un samurai adevarat (dar fara sa se poata numi totusi "anime-uri cu samurai") este si Assasin din Fate stay/Night.
Yaiba
Rurouni Kenshin,eu zic ca e cel mai reusit anime cu samurai,are o poveste incredibila,toate personajele sunt bine conturate,background music e fabulos,grafica e excelenta,nota 10+
EXODIA
cred ca un anime cu si despre samurai este Mutsu Enmei Ryuu Gaiden: Shura no Toki; si cu si despre samurai Mugen no Juunin... iar termenul de samurai este dat tuturor care poarta o sabie si fac parte din acea clasa sociala a razboinicilor. Samurai erai si daca nu urmai codul bushido.

Iar in viata lui, un samuray putea devenii ronin, sau shugyosha ...
alhambra
Un anime clasic cu samurai este "Rurouni Kenshin" cunoscut si sub denumirea de "Samurai X", dar si "Basilisk" sau chiar "Samurai 7" au povesti cu samurai. Cele mai frumoase episoade mi s-au parut cele OVA din "Rurouni Kenshin", "Trust & Betrayal" si "Reflection".
donjoe
QUOTE(ryuujin @ Jan 30 2008, 06:07 PM)
cuvantul samurai este derivat din samorau -cred- ce inseamna a servi

Traducerea e bună, dar originea cuvāntului e saburau > saburai > samurai.


On-topic: n-ar fi stricat mai multă disciplină (de-aia ca-n Bushido) şi mai puţine re-postări ale aceloraşi titluri de mai multe ori. Nu ştiţi să citiţi topicul īnainte să faceţi recomandări? rolleyes.gif
Nav
Swor of the Stranger....
fiona
Chit ca topicul a fost uitat, totusi as vrea sa completez cu un anime destul de dragut, care incearca o noua abordare...nu pot sa zic buna rea, va las pe voi sa decideti: Blade of the Immortal.
IceJack
Ma gandeam sa incep un nou topic dar e mai bine aici:

Tsukikage Ran pentru cei care prefera un serial mai usor, amuzant si cu lupte bune. E destul de vechi deci nu va asteptati la ceva iesit din comun (gen Sword of the Stranger), dar luptele sunt reusite mai ales ca de multe ori se opteaza pt nefolosirea sabilor, umorul e cu bun simt (in mare), personajele sunt interesante, numai bun de vizionat.

Are doar 3 probleme, prima si cea mai vizibila este reprezentata de lipsa sangelui, intre 13 episoade toate cu secene de lupta am vazut sange numai intr-un singur episod si atunci nu era de la lupta. A 2-a ar fii ca mai nimic nu evolueaza prea mult, relatiile intre personaje un pic ici si colo, poveastea deloc (a new town, a new problem of the day, ca in Star Trek), si gramulete de poveste de fundal. Din pacate cea mai mare problema e ca are doar 13 ep sunt, altceva nu s-a mai facut si e un pic pacat pt ca potential era, desi asta ar putea fii un lucru bun pentru ca in ritmul asta nu mai putea continua mult fara sa devina plictisitor, oricum as things are it's just kinda sits there doing it's stuff, it's good stuff but it doesn't grow.

Quote de pe AniDB: by mastorione on2010-03-25 08:45
I really enjoyed this series. It has no main central plot, just a bunch of episodes and the daily run-ins of Ran, and Mao. Its your typical Chanbara.

P.S. Ar mai fii o problema, e greu de luat, eu am asteptat cam o saptamana dupa el, daca sunteti interesant trimiteti-mi un PM si o sa vad daca va pot ajuta. (Un pic de ajutor din tara nu strica) rolleyes.gif
Kanra
Un alt anime cu samurai este Hakuouki Shinsengumi Kitan..iar daca va intereseaza manga,cititi Peace Maker Kurogane smile.gif


Edit: Am uitat de Sengoku Basara =D
Kanji
House of the 5 leaves e un anime ongoing cu samurai, desenat putin mai ciudat si totusi bine, destul de smecher
Sei Ryuun
am vazut ca shigurui este un anime cu samurai. personally, n-am reusit sa trec decat de primele patru episoade, mi se pare ca there's not much of a plot there, numai batai si ruperi de membre si mai stiu eu ce. intr-adevar, surprinde intocmai violenta clanurilor si a conflictelor militare interne din societatea respectiva, Tokugawa, mai ales ca cei care i-au urmat la scaunul shogunal lui Ieyasu au fost cam prinsi in setea asta de sange, dar totusi, poate un pic mai multa poveste si mai putine batai.

ma face sa cred ca numai asta aveau daimyou si shogunul in cap in perioada Tokugawa...
BloodSamurai
Ninja Scroll , Basilisk, Sword of the stranger, Highlander, Shura no toki, Shigurui, Samurai x, Blade of the immortal, Peace maker kurogane, Samurai 7, Samurai Champloo, Samurai Deeper Kyo, Musashi, Sword for truth, Samurai Hunt for the sword, AfroSamurai, Sengoku Basara si mai sunt destule in care apar in unele episoade niste personaje secundare tip samurai (ca in Trigun, GunXSword, Bleach, Gintama, Sakikage Otokujuku)
Mumusan
Hyouge Mono - il am in vizor dar se pare nu prea are lipici la a fi tradus si vizionat, ca nu-l gasesc pe tot, in cel mai bun caz 14 episoade.
House of five leaves - interesanta grafica ... vad ca e pe Nyaa torrent




This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.