Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anime+ devine Animax
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Pages: 1, 2
Ranma-kun
Ok, dupa cum toti cei care au citit stirile de pe site, canalul ANIME+ (aka A+ ANime+ aplustv etc) a fost cumparat de Sony si va fi relansat sub brandul lor ANIMAX.
Ca sa aveti un preview despre ce ne asteapta, aici sunt niste site-uri oficiale animax care le-am gasiti in engleza.

http://www.animax-asia.com/
http://www.animax-sa.com/
http://www.animax-asia.com/technomax/

it's cool isn't it wink.gif

Aici sunt si nishte exemple de programe tv Animax

Asia de Sud-Est: http://www.animax-sa.com/schedule/download...edule-may07.pdf
Filipine: http://www.animax-asia.com/schedule/downlo...edule-may07.pdf


Pot sa spun doar ca e incredibil cat de multe anime-uri diferite au in program, si printre ele sunt foarte multe dintre cele mai populare anime-uri, nu second rates.
Xristina
Sa nu se lanseze in perioada iunie-august, doar atat vreau biggrin.gif

Nu prea pot sa vad linkurile dar no biggie stiu in mare de pe wiki. Este un pas inainte pentru viata animeurilor in romania, sa speram ca nu vor fi dubbate.
Crystall
din pacate, nici eu nu pot accesa linkurile... sad.gif
Kagome-chan
Nici eu nu pot, dar in fine... Este binevenit un nou canal. I'm really looking forward to it. smile.gif
Vebby
Eu am reusit sa intru pe cel cu Anime India. Deci, omg. Daca se dau si la noi serii serioase si traduse (nu dublate) "ca lumea", I can say "Hooray", finally. Ar fi un lucru mare, indeed. tongue.gif Abia astept.. happy.gif
waste
Pai...atata timp cat ele sunt subtitrate calumea, nu de mantuiala, tot ce pot sa spun este: HOORAI!!!!!!!!!!!!! laugh.gif Dar cand moare a+??? blink.gif Adica, ca sa se nasca AnimaX, trebuie sa moara A+, nu? huh.gif
Trickster
Eu am o singura intrebare... Animax dubleaza vocile la anime-uri? Ca daca nu... bring on the big shots, mai lipseste Adult Swim si-s fericit.
Unknown
Buna intrebare Trickster unsure.gif Da' nuuuu... nu. Nu are sens. Sper.
Nu stiu... eu inca nu ma entuziasmez... pana nu vad cu ochii mei forma in care vor difuza la noi prefer sa raman neutru tongue.gif (si nu ma refer la dublare)
kittykirara
Un nou canal cu mai multe anime e intotdeauna bine venit,mai ales daca va avea o grila de programe asemanatoare cu ce am vazut prin linkurile alea si anume cu serii serioase!
Sa speram ca vor fi subtitrate si nu dublate ca eram la cineva acasa si pustiul lor de 8 ani se uita la Naruto dublat in romana pe Jetix si ma luat durerea de cap ce am putut auzi acolo! tongue.gif
saphir
Am vazut ca in germania deja a fost lansat dar e pay per view , sper ca nu-i la fel in romania ca ma indoiesc ca o sa imi extind pachetul .
Apropo mai stie cineva cand o sa se lanseze si la noi .. . ca sincer m-am c-am saturat de a + le stiu pe de rost , o data ceva ?

p.s am vazut adnineauri in forumu a+
Programul de pe site este momentan in revizii. Motivul acestei "defectiuini" cum este numita este preluarea Aplusului de catre Animax. Se anunta schimbari ale siteului luna aceasta , deci fiti prin preajma si va veti lamuri.
Topic inchis.

Care intelege maghiara sa imi traduca si mie ce scrie pe situl animax al ungarilor ?
http://www.animax.axntools.com/

dap si situl germanilor recent lansat http://www.animaxtv.de/
Coyotee
Data exacta inceperii Animax<br/>
<table style="width:100%; height:400px">
<tr>
<td align="center" valign="bottom" style="font-size:36pt;height:50%">2 Iulie 2007</td></tr>
<tr><td align="center" valign="top">Adica LUNI</td></tr>
</table>
saphir
Frumos din pacate vad ca rcs-ul nu a bagat nici un post nou
totusi de abia astept
Xristina
Cool...fix cu o zi inainte de bacul la mate marfa laugh.gif

De abia astept. Coyotee sti cumva daca o sa fie non-stop progamul?
Adela
i got a question, too. s-a facut un anunt oficial? or better said, de unde stii ca va incepe pe 2 iulie?
Coyotee
Nu stiu inca daca va fi non-stop. in orice caz, maine seara ar trebui sa am ceva mai multe informatii printre care posibil si o lista cu ce va fi difuzat.

Stiu ca va incepe pe 2 iulie (luni) fiindca am vazut reclama pentru Animax pe U TV unde a zis clar ca de pe 2 iulie (n-am vazut ce contzinea reclama ca eram cu spatele la tv asa ca doar am auzit).
Coyotee
Ok... some more info...

Pentru cei care n-au observat, pe splashu site-ului am pus reclama Animax (pt cei care nu prea au obiceiul sa se uite la TV).

In al 2-lea rand... tzin sa va anuntz ca pentru inceput, Animax va fi difuzat in acelasi interval orar ca shi A+, aka 20:00 - 02:00 (pentru cateva luni cel putin) si pe aceeasi frecventa.

Mai multe detalii cand le primesc (defapt, deja le am dar trebuie sa vad ce pot face public si ce nu)
saphir
Daca astia mai baga vre-un singur anime care a mai fost pe a + ( p.s. am vazut trailarul ) ma transform !!!!!!!
Coyotee
QUOTE(saphir @ Jun 27 2007, 05:28 PM)
Daca astia mai baga vre-un singur anime care a mai fost pe a + ( p.s. am vazut trailarul ) ma transform !!!!!!!


Pentru inceput vor fi doar vreo 2-3 serii noi, in rest, aceleasi ca shi pana acum.


O yeah... un anime nou care va fi difuzat in weekend-uri: Hell Girl

QUOTE
Hell Girl va fi difuzat din 7 iulie, în fiecare week-end, ora 21:15, numai la Animax.
Gavriel
ceva ecchi? unsure.gif Ar fi super sa arate Love Hina de pilda. biggrin.gif
Noi chi
Nu prea cred eu am vazut Live action la Hell girl(Jigoku Shoujo) si i mai mult horror and supernatural ...si cred ca alea-s facute dupa animeu.. nu m-am uitat la animeu pt ca mi sa parut un pic cam plictisitor

P.S. abia astept sa se lanseze noul canal happy.gif
edinaa
Am o intrebare- de ce canalul Animax va fi difuzat in intervalul orar 20.00 - 02.00 ca si a+ pentru la inceput s-a discutat ca va fi un canal 24/24 si atunci ce s-a intamplat?
si de ce atat de putine serii noi ?
Coyotee
Se vede ca n-ai citit TOT ce am scris. Am zis ca va fi asa doar la inceput, cateva luni, dupa care o sa treaca pe program full (toata ziua).

Serialele noi vin mai greu fiindca costa foarte mult licentierea lor pentru difuzare.
edinaa
Multumesc frumos Coyotee, dar animax apartine de sony si atunci licentierea nu ar mai trebui sa fie o asa problema.
In Germania au inceput sa ruleze foarte multe serii noi, nu doar 2-3 ca la noi.
Stii cat va dura acest program de doar cateva ore? Cat timp? Pana la sfarsitul anului sau mai devreme?
super
depinde cineva trebuie sa-i plateasca pe cei de la Sony pentru anime-uri ca doar nu cred ca o sa ni le dea pe gratis biggrin.gif.Oricum mai e ceva timp pana in 2 iulie asa ca asteptam si vedem ce o mai fi.
Coyotee
QUOTE(edinaa @ Jun 28 2007, 11:38 AM)
Multumesc frumos Coyotee, dar animax apartine de sony si atunci licentierea nu ar mai trebui sa fie o asa problema.

Da, e adevarat, dar tot trebuie sa negocieze cu celelalte companii incluse in producerea acelor anime-uri.

QUOTE(edinaa @ Jun 28 2007, 11:38 AM)
In Germania au inceput sa ruleze foarte multe serii noi, nu doar 2-3 ca la noi.
Stii cat va dura acest program de doar cateva ore? Cat timp? Pana la sfarsitul anului sau mai devreme?


E chiar asa de greu sa citesti posturile precedente?

Am zis acolo CLAR, pe la toamna-iarna se vrea trecerea la program full-time, si tot pe atunci sa fie introduse multe seriale noi (printre care si unele super).

In plus, in Germania e o "mancare de peshte" pe cand la noi e cu totul alta. Asteapta shi o sa vezi ce o sa se intample. Eu stiu deja cateva informatii interesante, dar nu pot spune mai multe momentan (pana nu le confirm 100%)
edinaa
Multumesc frumos Coyotee.
Abia astept noutatile privind acest post de anime.
Sunt curioasa ce noutati o sa fie in zilele si lunile urmatoare.
:) :) :) :) :)
Cand afli ceva nou si bineinteles poti sa ne spui si noua fanilor anime, te rog sa ne spui.
Coyotee
Here's a little extra:<br />

<div style="text-align: center"><object classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000" id="obj1" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" border="0" width="710" height="456">
<param name="movie" value="http://www.anime-club.ro/animax/player.swf">
<param name="quality" value="High">
<param name="FlashVars" value="file=animax_presentation.flv&autostart=true&usefullscreen=false">
<embed src="http://www.anime-club.ro/animax/player.swf" quality="High" FlashVars="file=animax_presentation.flv&autostart=true&usefullscreen=false" height="456" width="710">
</object></div>

Enjoy biggrin.gif
Emanuel
Coyotee, am si eu o intrebare : Animax va inlocui A+ ? adica va difuza tot in continuarea lui Minimax (de la 20 ), pe acelasi canal ?
intellect
Aţi pus cam devreme reclama.
Adresa web animaxtv.ro duce în Ungaria. tongue.gif
adri_yume4ever
YYYYYYYYeeeeeeeeeeeeeee Animax!!! e cel mai tare!! De-abia il astept! inca 4 zile!! of asteptarea asta.......
clipul pus de tine, coyotee, spune ca va fi tot de la 20.00 la 02.00.... adik va fi difuzat tot in continuarea la Minimax? ahhh......
dar nu conteaza...e bine ca vine si ca are programe atat de super!!!!!!!
Coyotee
Faza cu 20:00 - 02:00 va fi pentru cel putin 2 luni. De la toamna (cam prin octobrie) va trece la program full.
waste
Ei bine, pana acum toate programele din reclama erau de pe A+, nimic in plus, dar poate ca vor da animeuri cu subtitrari la locul lor, subtitrate calumea... (pana si eu stiu ca Baka nu are cum sa insemne ,,bine" cum am vazut de cateva ori intr-un anime...nu mai tin minte care) dry.gif si toate cele... si oricum, daca nu ne convine, exista internet, nu? tongue.gif
Botan
Ce rau imi pare sa aud atatea lucruri bune despre noul A+, si sa nu am cum sa vad!! sad.gif mellow.gif
Nici nu cred ca voi reusi sa vad din nou, pt ca nu mai e pe acelasi canal...(si la mine in oras sunt 2 canale dintre care niciunul nu prinde)
Oricum,bucurati-va de nol A+! wink.gif

Dar ma gandesc..stie cineva cam ce animeuri noi vor aparea?
edinaa
si eu ma bucur enorm si abia astept ziua de 02.07.2007. sper sa fie difuzate cat mai multe serii noi.
Lumpy
Vorbind din punctul de vedere al unei persoane care nu a mai vazut televizor de mai bine de ... 8 luni pot spune ca nu sunt chiar impresionat.
Ce ma calca pe mine pe nervi ca au aceleasi animeuri care le are si A+ ca sa nu mai zic ca m-am tot saturat sa vad reclama la InuYashsa, Gravitation, Full Metal Panic si Cowboy Bebop. Nu zic ca unele din ele nu sunt bune, dar daca lanseaza un post nou mai bine sa inceapa cu un nou line-up sau asta incepe de prin octombrie? Poate in august cand ajung acasa o sa aiba timp sa ma impresioneze.. pana atunci mai vedem noi.
waste
Ce chestie...cam prin 7 eu plec la mare si in 2 incepe animax...macar nu pierd nimic...ei, oricum, pentru ce altceva exista internet??? Si youtube, si veoh, si downloads si toate cele...si mai nou sectiunea de ftp downloads de pe aici pe care in curand o s-o incerc...deci, who needs TV??? tongue.gif
edinaa
QUOTE(waste @ Jun 29 2007, 05:26 PM)
Ce chestie...cam prin 7 eu plec la mare si in 2 incepe animax...macar nu pierd nimic...ei, oricum, pentru ce altceva exista internet??? Si youtube, si veoh, si downloads si toate cele...si mai nou sectiunea de ftp downloads de pe aici pe care in curand o s-o incerc...deci, who needs TV??? tongue.gif
*




de ce vorbesti asa kira? o sa vezi ca o sa fie difuzate multe serii noi si foarte bune.
andrew_seul
Chiar daca se repeta unele anime-uri... mi-ar placea sa vad noul stil la subtitrarile de pe noul post animax. smile.gif
edinaa
QUOTE(andrew_seul @ Jun 29 2007, 05:45 PM)
Chiar daca se repeta unele anime-uri... mi-ar placea sa vad noul stil la subtitrarile de pe noul post animax. smile.gif
*



da si eu abia astept sa vad noul stil de subtitrare.
edinaa
V-a placut noul canal Animax?
mie mi-a placut? este foarte interesant. abia astept hell girl.
Doxx
deocamdata nu arata ca un nou canal tongue.gif
Arata mai mult ca un update la vechiul canal... ca sunt facute modificari vizibile la subtitrare, sigla, si faptul ca arata ce urmeaza o data la 2 ore ... aaa si vocea prezentatorului s-a mai schimbat... so nu mi se pare deocamdata cine stie ce Animax asta tongue.gif
Astept sa vad cum va fi cand o sa se difuzeze 24/24
Missa-chan
Deocamdata nu ma pot pronunta prea bine asupra noului canal. Pot spune ca imi place mai mult design-ul de la Animax decat cel de la A+ (care era cam monoton). Partea buna e ca se vor difuza anime-uri noi si va avea (candva XD) un program intreg. Incetul cu incetul va evolua. Cred ca e mai bun ca A+.
Kreatur
eu tot nu inteleg de ce sunteti asa entuziasmati , din moment ce postati aici inseamna ca aveti internet , si din moment ce aveti internet inseamna ca aveti si posibilitatea de a scoate repede si usor toate acele 'serii noi' care vor fi difuzate pe Animax , cu avantajul ca va puteti uita la ele cand vreti voi fara sa fiti ingraditi de un program de difuzare .

Totusi , consider ca postul e binevenit in sensul ca va atrage o gramada de oameni spre anime-uri , la fel cum a facut si A+ , dar probabil cu un segment de varsta ceva mai inaintat
Missa-chan
QUOTE(Kreatur @ Jul 7 2007, 07:50 AM)
eu tot nu inteleg de ce sunteti asa entuziasmati , din moment ce postati aici inseamna ca aveti internet , si din moment ce aveti internet inseamna ca aveti si posibilitatea de a scoate repede si usor toate acele 'serii noi' care vor fi difuzate pe Animax , cu avantajul ca va puteti uita la ele cand vreti voi fara sa fiti ingraditi de un program de difuzare .
*




Nu toti au viteza mare la internet. Unii au chiar si dial-up (si nu ma refer la mine tongue.gif ). Eu imi permit sa scot anime-uri de pe internet, dar nu foarte des. 14 episoade am scos intr-o luna si ceva...so...XD Mai vad si eu ceva (spre exemplu Hell Girl).

So...azi s-a intamplat ceva interesant la AXN. In jurul orei doisprezece dimineata asteptam sa inceapa The Amazing Race si brusc a inceput o reclama lunga la Animax, dar in care erau prezentate anime-uri precum Hellsing, Eureka Seven si asa. In continuare a prezentat programul din ziua respectiva in germana enumerand anime-uri ca: Eureka Seven, Chrono Crusade, X. Apoi a continuat cu o reclama in care prezentau site-ul in germana (www.animaxtv.de) apoi a inceput un anime. Era dublat in germana si opening-ul si ending-ul au fost interpretate de Within Temptation. Cred ca a fost anime-ul X din cate am vazut la inceput (nu am fost prea atenta ca eram uimita XD). Nu a avut subtitraj anime-ul (era doar in germana), dar era subtitrajul la ceea ce se difuza atunci la AXN (respectiv The Amazing Race). S-a intrerupt cateva minute revening la The Amazing Race apoi a continuat anime-ul. Dupa ce s-a terminat urma sa inceapa Eureka Seven, dar atunci a iesit de tot si AXN si-a continuat programul normal...
Am fost surprinsa. Anime-urile carora le-a facut reclama aveau o grafica foarte buna si nu pareau deloc de copii mici. InuYasha nici macar nu a fost mentionat. Defapt nicio serie care se difuzeaza acum la Animax nu era in reclama.
Oricum, am sa-i trimit un e-mail la matusa-mea si am sa o intreb daca la ei se difuzeaza programul Animax in germana (nu de alta, dar sunt curioasa XD).
Coyotee
QUOTE(Alexis @ Jul 12 2007, 03:35 PM)
Nu toti au viteza mare la internet. Unii au chiar si dial-up (si nu ma refer la mine tongue.gif ). Eu imi permit sa scot anime-uri de pe internet, dar nu foarte des. 14 episoade am scos intr-o luna si ceva...so...XD Mai vad si eu ceva (spre exemplu Hell Girl).

So...azi s-a intamplat ceva interesant la AXN. In jurul orei doisprezece dimineata asteptam sa inceapa The Amazing Race si brusc a inceput o reclama lunga la Animax, dar in care erau prezentate anime-uri precum Hellsing, Eureka Seven si asa. In continuare a prezentat programul din ziua respectiva in germana enumerand anime-uri ca: Eureka Seven, Chrono Crusade, X. Apoi a continuat cu o reclama in care prezentau site-ul in germana (www.animaxtv.de) apoi a inceput un anime. Era dublat in germana si opening-ul si ending-ul au fost interpretate de Within Temptation. Cred ca a fost anime-ul X din cate am vazut la inceput (nu am fost prea atenta ca eram uimita XD). Nu a avut subtitraj anime-ul (era doar in germana), dar era subtitrajul la ceea ce se difuza atunci la AXN (respectiv The Amazing Race). S-a intrerupt cateva minute revening la The Amazing Race apoi a continuat anime-ul. Dupa ce s-a terminat urma sa inceapa Eureka Seven, dar atunci a iesit de tot si AXN si-a continuat programul normal...
Am fost surprinsa. Anime-urile carora le-a facut reclama aveau o grafica foarte buna si nu pareau deloc de copii mici. InuYasha nici macar nu a fost mentionat. Defapt nicio serie care se difuzeaza acum la Animax nu era in reclama.
Oricum, am sa-i trimit un e-mail la matusa-mea si am sa o intreb daca la ei se difuzeaza programul Animax in germana (nu de alta, dar sunt curioasa XD).


Ai prins o problema in sistemul lor de emitere, de-aia ai primit Animaxu german (sau AXN-ul german).
In orice caz, Animax-ul de la germani e total diferit de Animaxu de la noi. La ei e de mult timp Animaxu, iar programu e 24/24, iar anime-urile sunt cu totul altele. Cu timpul, o sa ajunga si la noi acele anime-uri, dar mai e de asteptat.
Missa-chan
QUOTE(Coyotee @ Jul 12 2007, 03:39 PM)
Ai prins o problema in sistemul lor de emitere, de-aia ai primit Animaxu german (sau AXN-ul german).
In orice caz, Animax-ul de la germani e total diferit de Animaxu de la noi. La ei e de mult timp Animaxu, iar programu e 24/24, iar anime-urile sunt cu totul altele.  Cu timpul, o sa ajunga si la noi acele anime-uri, dar mai e de asteptat.
*




Ar fi frumos sa mai prind asa probleme laugh.gif . Si ar fi chiar bine sa ajunga pe la noi si Hellsing O.O
Doxx
Hmm... si yo am patit la fel am dat exact cand era X-Tv... Si eram uimit si f fericit: am crezut ca era Animax 24/24 si mai baga si animeuri foarte bunde [ca X-tv] dar cabnd am obs. k sub era altcva si ca personajele vorbesc in germana.,.,.. am ramas .... suparat putin...
Daianara
Eu din pacate inca nu prind asa ca salivez la reclamele de pe alte posturi. Sunt curioasa, e cineva din reteauau UPC care prinde? Tot vreau sa-i sun si sa intreb dar ma prind cu alte lucruri si uit.
Blue Obelix
Daca prin upc spui fostul Astral atunci eu prind Animax prin UPC.
trust_no_more
eu sunt la digi tv, si ziua e cinemax, si seara de la 20:00 e animax-ul.... la inuyasha ma mai uit, si in week-end la "fata iadului".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.