Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casshern
Anime-Club Forum > Japan / Asia TV > Filme asiatice
HEartLES
Un produs al anului 2004 titlul in cauza a fost o surpriza placuta pentru mine .
Filmul e...un mutant in sine ( nuu nu face parte din spoiler tongue.gif ) adaptat dupa o animatie care este la randul ei inspirata dupa un live-action . E un film care iti cam incalzeste neuronii daca vrei sa-i intelegi diferitele ..fatete , o combinatie destul de originala intre filosofie , religie , lupta ...si viitor .
Un review destul de edificator este aici
Trickster
Nu stiu, mie mi s-a parut o porcarie incoerenta si stupida, de la care dupa ce am vazut trailerul ma asteptam la mult mai mult.

Da, a fost simpatica actiunea pe mai multe planuri si implicatiile alea, dar pacat ca regia era slaba, acting-ul aiurea, efectele speciale menite parca sa incurce nu ajute, toate intr-un ghiveci lipsit de un fir epic suficient de inchegat incat sa-l poti urmari mai usor. Pur si simplu mi s-a parut ca in afara de aspectul vizual iesit din comun nu prea are ce oferi, si ala nu face un film sa fie bun. Si apropo, ce naiba a fost cu fulgerul ala?!
kaeru
De acord cu Trickster.
shuin
Ce'i drept filmul are o poveste km incoerenta. Insa dak ai ales sa'l vezi pt poveste e greseala ta.

Filmul e un no-brainer, multa actiune ajutata de fx-speciale. Defapt e genul de film facut in laborator (majoritatea backgroundurilor sunt facute pe calculator... e printre primele filme kre au fost filmate integral in studio, alaturi de captain sky sau ceva de genul - film amrican)

Mie mi'a placut OST-ul per ansmablu. Si actiunea a fost draguta. Povestea nu m'am kinuit s'o inteleg... nici n'ar avea rost. Pt cei kre au de gand sa'l vada si citesc aici, sfatul meu e sa'l priviti doar dak sunteti fani ai filmelor de actiune. Dak vreti o poveste mai eleganta, cautati in alta parte..
Trickster
Primul filmat complet in interior e intr-adevar Sky Captian and the World of Tomorrow.

Apropo de multa aia actiune... numai o scena de lupta serioasa, si si aia in trailer? Am tot zis de trailer pentru ca pana la momentul asta imi place mai mult ca filmul, avea ceva piesa rock simpatica si arata bine, nu m=am plictisit uitandu-ma la el tongue.gif
shuin
AFAIK durata dintre scenele de lupta nu t face sa casti.
Sau poate a trecut prea mult timp d knd l'am vazut si am uitat..dar impresia pe kre mi'a lasat'o a fost k la capitolul scene d actiune a avut ce oferi dpdv cantitativ (k dpdv calitativ n'au fost kiar asa impresionante luptele, k dovada k nu am retinut nicio secventa)
Nim
nu tin minte exact

dar impresia de acum e ca mia placut ... si amalgamul de scene este haosul care ma atrage ....
nu trebuie ceva liniar bine definit ... fragmente de sine statatoare puternic concentrate.
Sidonix
user posted image
Dupa ce am vazut seria animata am vrut sa vad si filmul... eram curios cum au reusit sa transpuna ideea din serie si mai ales lumea in realitate... povestea este putin "diferita" insa pastreaza ceva din ideea generala, insa ceea ce m-a incantat a fost experienta vizuala... au depus o munca titanica pentru a realiza ceea ce am vazut... lumea casshern este un spectacol grandios, probabil depaseste matrix-ul la capitolul efectelor speciale si magnitudinea abordarii unui viitor apocaliptic... sunt curios daca vehiculatul Gits a lui Spielberg se va apropia de ceea ce a resit sa faca Kazuaki Kiriya ... Casshern merita sa-l ai in colectie, recomand varianta Blu ray ^.^
HEartLES
In sfarsit , cineva care stie sa aprecieze filmul smile.gif . In comparatie , animatia e la pamant dry.gif .
Terry_SOAD
Am vazut si eu filmul acum cateva zile. Efectele vizuale au fost intr-adevar impresionante, tema mortii prezenta atat de intens in Casshern Sins este prezenta si in acest live-action, iar povestea, desi diferita, este interesanta si m-a facut sa ma uit pana la sfarsit. Recomand filmul oricui a vazut Casshern Sins sau anime-urile mai vechi, Neo-Human Casshern sau Casshan, pentru ca este o alta viziune, cel putin interesanta, asupra lumii apocaliptice a lui Casshern.
EcsTasY
foarte foarte fain filmul. atmosfera realizata este extrordinara si contine o incarcatura emotionala pe masura. planul visual si olfactiv au fost desfatate de imgaini si muzica excelente,dar nici intelectul nu a fost neglijat de actiune/poveste - care contine twisturi interesante si pune niste probleme interesante atat in abordare cat si in continut.
merci de recomandare
BIGUP Kazuaki Kiriya
Mikael
destul de vechi filmu but nonetheless awesome, lam vazut acum mult timp si inca mai tin minte faze din el foarte tare, acuma a aparut si anime la el
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.