Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mancare Japoneza
Anime-Club Forum > Japonia > Mancare japoneza
Pages: 1, 2
rogueman999
Un subiect drag inimii mele... (sau hara-ului daca vreti). Adica, daca nu v-ati dat seama, retete japoneze sau chinezesti care nu necesita importuri de varza coreeana sau drojdie de sake.

Astazi prezentam reteta romaneasca pentru ramen.
Se cer: teietei din orez fini (sursa: cora, carrefour, fourmi etc. un pachet de 10 lei ajunge pentru muuulte ramen-uri), legume la alegere, piept de pui si/sau mezel de vaca sau porc, un ou, sos de soia (aceleasi surse).

Se pune pe foc 1.5 cani de apa, un strop de ulei, legumele si carnea. Legumele pot fi morcovi, pastarnac, fasole etc, taiate nu foarte marunt. Dupa ce au fiert 10-15 minute (daca ati pus pui, fasole etc cu 5 min mai mult) puneti ramen-ul (nu intrebati cat, o sa vedeti cu pachetul in fata) si sos de soia dupa gust si in loc de sare.
Oul se adauga si se amesteca la sfarsit, ideal dupa ce ati luat ramenul de pe foc.

Servirea ideala se face in bol de 400 de mii, cu betzigase asortate (pentru maniaci ca mine, din carrefour orhideea, magazinul cu diverse de la capat).


Coming soon: onigiri.
aldonza
mai aveam si eu cateva retete de mancare japoneza(yammmy),dar va trebui sa le caut pentru doritori biggrin.gif
Kobra
tee hee hee ... potzi sata sau iei un rolton shi tot c faci e sa-l pui intr-un castron torni apa fierbinte shi gataaa ramenu laugh.gif XD (varianta pt leneshi k mine) iar betze tari gaseshti in dragonu vesel la un magazin cu o groaza d chestii d genu .... adik 70k dai p un set d betze lacuite pt 10 persoane ... au fost ideale cad am fost la profa d japo sa ne fak mankre jap. icon_twisted.gif ... tee hee hee dap atzi auzit bine am fost la profa d jao sabata trecuta cu toata clasa sa facem haleala japoneza biggrin.gif ... p scurt m-am delectat cu miso shiru, abura tofu, sushi, tamagoyaki, salata d surimi, peshtele shi orezul obligatoriu XD .... shi in + am invatzat sa fac tamagoyaki shi abura tofu icon_twisted.gif .... singuru drawback e k pt tamagoyaki itzi tre o tigaie speciala kre nu o gaseshtiin romania >_< ... oooricum datz bout it ... kre vrea detalii sa-mi zik icon_twisted.gif
rogueman999
Bun, daca de laudat puteti sa va laudati, show me the money. Sa vedem o reteta...
mayteme
QUOTE(rogueman999 @ Dec 1 2006, 07:34 AM)
Un subiect drag inimii mele... (sau hara-ului daca vreti). Adica, daca nu v-ati dat seama, retete japoneze sau chinezesti care nu necesita importuri de varza coreeana sau drojdie de sake.

Astazi prezentam reteta romaneasca pentru ramen.
Se cer: teietei din orez fini (sursa: cora, carrefour, fourmi etc. un pachet de 10 lei ajunge pentru muuulte ramen-uri), legume la alegere, piept de pui si/sau mezel de vaca sau porc, un ou, sos de soia (aceleasi surse).

Se pune pe foc 1.5 cani de apa, un strop de ulei, legumele si carnea. Legumele pot fi morcovi, pastarnac, fasole etc, taiate nu foarte marunt. Dupa ce au fiert 10-15 minute (daca ati pus pui, fasole etc cu 5 min mai mult) puneti ramen-ul (nu intrebati cat, o sa vedeti cu pachetul in fata) si sos de soia dupa gust si in loc de sare.
Oul se adauga si se amesteca la sfarsit, ideal dupa ce ati luat ramenul de pe foc.

Servirea ideala se face in bol de 400 de mii, cu betzigase asortate (pentru maniaci ca mine, din carrefour orhideea, magazinul cu diverse de la capat).
Coming soon: onigiri.
*


thanks!! o sa incerc si eu sa fac!...sper sa iasa biggrin.gif tongue.gif
Hitomi
Am si eu o reteta,se numeste Tempura: 1 ceapa, 1 morcov, jumatate vanata, 1 ardei gras, 1 cartof(nu prea mare), 2 oua.......
Se curata legumele si se taie feliute subtiri .Se adauga 2 oua, sare, piper si faina cat cuprinde pt. a fi un aluat care sa nu curga.
Se ia cate o lingura din compozitie si se prajeste in uleiul incins cateva minute pe ambele parti....Se servesc cu sos de soia ,alaturi de snitel sau pui prajit.
rogueman999
Zvon auzit recent: un strop de otet de orez face orezul fiert mult mai sticky. Merge zeiss la onigiri de exemplu, unde acru+sticky=perfect.

Si pentru lenesi: www.sushionline.ro E ok, dar nu super calitate.
Luffy
da ii adevarat ,
auzi ai reteta pt ramen ...da japoneza .. se pune Piept de Porc!~ nu vita
se pun spaghete speciale ...ii o leguma cu un gust tare interesant inauntru
nustiu cum ii zice
jumate de ou fert.. pt traditi nu neaparat de gust si 5 ingrediente/condimentate speciale .. pe care bucataru nu o vrut sa mi le zica ... ii vb de Restaurantul Tokyo din Cluj ...
apropo mio parut asa de rau ca nu am fost la sfarsitul luni august era prezentare:(
si era cu all you can eat .. de 3 lei smile.gif) man .. nu am stiut numa 2 zile dupa:((
kAtA_ssj6
exista si pe la noi prin oras un restaurant japonez si pot spune ca mancarea este excelenta . se prepara orez cu peste , niste cotlete de porc cu nush ce sos , si altele . Iar pretul e destul de acceptabil . In jur de 100 si ceva de lei 3-4 persoane + bautura . happy.gif
Luffy
kAtA_ssj6 din ce orash esti smile.gif)
moama la noi in Cluj au preturi de Preturi smile.gif)
6 bukati de Su-Shi 20 ron smile.gif) cool nu

anyway ... vreau reteta posibila de facut in romania de ramen si cat mai originala ..!!!! Identica .. cate se poate smile.gif) DE CEA ORIGINALA
kAtA_ssj6
take a look here http://www.sushitogo.ro/ . you can comand on this number 021.230.95.11 . Ori poti incerca varianta de preparare acasa , insa am gasit o reteta , dar este din ton .

Sushi de ton

Aveti chef de mancare japoneza, adica de ceva sanatos si care sa va crute silueta? Va recomand sushi si in acest caz sushi cu ton. Avand peste drept ingredient acest sushi cu ton va avea si mai benefic sanatatii prin continutul ridicat de zinc. Deci pentru sanatate si gust va oferim reteta de sushi cu ton, bun si sanatos.

user posted image

Ingrediente

100 g file de ton proaspat
3 cesti orez
1/3 ceasca otet de orez
1 lingurita sare
3 lingurite zahar

Mod de preparare

Orezul se prepara ca in reteta: Sushi de orez;

Se amesteca ingredientele pentru sosul de sushi si se amesteca cu orezul, se taie tonul proaspat in felii subtiri (2 cm). Se modeleaza orezul in pumn si deasupra se aseaza feliile de ton.



Tips:

Acelasi proces se foloseste si in cazul somonului, bibanului de mare, caracatitei sau crevetilor fierti.
Luffy
man ce sushi ii asta man ?? eu am facut cva sushi smile.gif)
vrei sa pun poze???? sa vezi cum ii un sushi adevarat ...
ghimbir , avocado , hrean , alge si multe altele .. care leai uitat
dac vrei pun poze biggrin.gif
kAtA_ssj6
astal loai de pe net acum . era o reteta . mie mi-a placut sushi-ul cu file merlucius , orez si lamaie happy.gif poti sa pui o poza dak vrei
Luffy
nu man .. tot timpu folosesc ghimbir inauntru sau langa bugatile de sushi ....
depinde ...smile.gif
orkum herz a pick biggrin.gif
user posted image
kAtA_ssj6
tocmai azi am gatit o reteta excelenta cu file de merlucius crud . Sa va scriu mai jos reteta :

Sendwich de peste japonez

4 felii subtiri - potrivite de file de merlucius crud si udat
o jumatate de mar
paine
piper
bulion / sos de ardei iute
hrean
coaja de castravete
putina faina

gata ! poti servi masa happy.gif
yo ma duc chiar acum sa il mananc si sa fac niste poze biggrin.gif
Luffy
man:)) mo de preparare ...smile.gif) si in paine sau in cxe il pui kum pui faina asa peste
tot????
kAtA_ssj6
nop. scz k nu mai am facut poze da am mancat-o deja laugh.gif

sandwich-ul se prepara rece si tre sa pui intre cele 2 felii de paine mai mici o bucata de file de merlucius , condimentata cu piper , ardei , sos , hrean , putin orez etc si putina faina peste el (si o felie de mar , k era sa uit) si e ca si gata . Poti face si cu file de pui sau ghimbir . am sa caut acum o imagine happy.gif .
Luffy
gata .. stiu .. kata ...
facem un concurs cu poze la mancaruri japoneze pe care leam gatit:))
Muza chan
O sa va cada greu mancarea de la atata spam! Ultimele posturi au fost sterse. mad.gif


rogueman999:
Se gasesc paste pentru ramen in Romania? Vreau sa zic, adevarate? Sau daca nu, ce-mi recomanzi ca inlocuitor. Nu m-am uitat pana acum dupa asa ceva... am devenit interesata de mancarea japoneza doar de foarte putin timp.

Shinju:
Parca tu ziceai ceva despre asta.. dar nu mai gasesc topicul. mad.gif
Shinju
prezenta la datorie biggrin.gif

nu stiu daca scriam pe undeva de asa ceva, dar mi-a zis un prieten ca taiteii de orez care se gasesc acum pe toate gardurile (mai ales in supermarketurile mari (cora, carrefour) ar fi f buni pt ramen. eu personal nu am cumparat sa incerc, dar o sa iau sa vad. am mancat ramen la restaurantul japonez, deci as avea cu ce sa fac comparatie. o sa va comunic dupa ce pap. biggrin.gif
Daianara
Shinju, te rog detalii despre restaurantul japonez (mai ales prices). Planuiesc sa merg pe acolo dupa ce-mi iau primul salar. biggrin.gif
Muza-chan, eu am vazut prin comert taitei speciali, probabil gasesti la ceva magazine mai mari. smile.gif
Luffy
Noodles le zice al teitei aceia ... biggrin.gif
si uita aici o poza cu ramenu facut de mine

user posted image

Daca vreti va dau si retzeta biggrin.gif
o iesit ff bun
....
nu am avut lingura japoneza.. ca nu am gasit numa la set de vase cu 125Ron....
sad.gif si na nu imi trrebe tot seul
///
ce vedeti acolo in poza noodles(taieteii) ...aia neagra din supa ii o bucata de foaie de alge marina carne de pork ... jumate de ou patrunjel .. si ceapa .. mai este ghimbir da nu se vede
Luffy
hei am gasit Noodles soup ... in plikuri
este de la "mammita" ... ei au tot felu de supe instant la pre3turi accesibile .. si instant noodle Mild/Hot din ...... fiecare din ele: PUI , Vita, Creveti, Legume, pret 0,49Ron
sau de la Blue Dragon 2,5 Ron *(un pik mai mare si autentica aproape)
Noi chi
hey Luffy vreau si eu reteta pare destul de gustos biggrin.gif
tsunade
QUOTE(Noi chi @ Oct 10 2007, 06:35 PM)
hey Luffy vreau si eu reteta pare destul de gustos  biggrin.gif
*


mmmmm si eu vreau reteta de ramen biggrin.gif vad ca arata suuuper bine
Luffy
Deci sa incep asa .. unele ingrediente le folosesc altele nu .. ii dupa preferinte
si cand zic ca unele ingrediente ma refer la la reteta originala
biggrin.gif

Ingrediente:
apa.. 2 l
un cub de knor maggy sau alcva cu gust PORC(gust mai intens)
100g ceafa de porc (chiar numai de gust)
Pulpa de porc (gramaj la preferintza) pentru gust si ornament
1 bucata sau mai multe de ghimbir
patrunjel(nui neaparat/in caz ca nu aveti ceapa verde)
Ceapa(daca ii sezon de ceapa verde folositi daca nu folosit jumate de ceapa alba taiata foarte marunt )
Noodles(taietei special/daca nu gasiti folositi taietiei mai lati )
UNT 1/4 (NU FOLOSITI MARGARINA!!!)
Foaie de alge marina cam 10cm pe 10 cm (la portie)
+ 1 ou fiert/ la 2 porti !!!!!!(CONTEAZA FOARTE MULT LA ASPECT)
*(daca vreti mai puteti adauga morcovi)


Mod de preparare:

user posted image
(in poza ii procesul de fierbere)

se pune cubul de "knorr"(maggy sau ce ii) in apa(2/L) se laas la fiert cam 5-7 minute .. dupa care se adauga un sfert de unt la /2L de apa.. se pune patrunjelul si el la fiert (De preferat intreg cu tot cu coada dar bine spalat)
ghimbirul se taie cateva bucatele *(deobicei se taie lungi nu cuburi) se pune ceapa si 100de grame de ceafa de porc se lasa 20 - 30 minute dupa care
se adauga feliile de pulpa de porc .. taiate de cam de gosimea 0.7mm -1cm
si se lasa 1h:20m(o ora si 20 minute) - 1h:35m(se poate lasa si mai mult )
se lasa 20 min cu capac pt ca sa is omogenizeze gustul ...

user posted image
(aici era deja gata ramenul)

Cum se aranjeaza:
1 se pune noodlesu(sau teitei ... cand am facut poza am avut doar taietei simpli ) pe jumatate din castron ca si in imagine
user posted image
*(puteti sau nu sa puneti patrunjel in farfurie .. dar e foarte bun)

2 se aranjeaza carnea de porc ca si in imagine (cea de sub pulpa de porc este costita)

user posted image

3 se toarna zeama peste noodles si carne si apoi se adauga o bucata din`tro foaie de alge marina... apoi daca vreti .. puneti niste frunze de patrunjel la mijloc....

user posted image
user posted image
user posted image
*(observati ceva negru langa carne... este foaia de alge)

4 se pune jumatate de ou fiert (galbenusul sa fie un pic moale... si de sigur pt aspect daca oul este proaspat si de casa ii super)
user posted image


se serveste ... si ce puteti mancati cu betele .. ce nu, luati lingura!


Sfaturi:
1 Daca nu gasiti noodles ... sunt tot felu de instanturi in supermarket care is pe baza de noodles ... de ex "mammita" ii un mare producatir de condimente si instanturi .. ei au ... la preturi foarte mici .... iar ceva mai scump daca gasiti .. de la Blue Dragon ... Noodle Town...
Luati Noodle de la ele si le folositi la ramen

2 ghimbir se gaseste aproape la ori ce supermarket

3 foi de alge ... mai greu dar in orasele mari poti gasi la Carrefour , Auchan, Real, Metro, Cora.

Sfatul meu e sa nu faceti decat pe azi pe maine .. ca gusul sa fie mereu proaspat biggrin.gif

****imi pare rau de dimensiunile la imagini da chiar nu am avut ce face ca imageshack nu mergea .. si restu aveau probleme .. am hostat si eu cum am putut

Later Edit:
Pentru intrebari ... Feel Free !!! to ask me:D

si pt alte retete lafel (care stiu numa)
Shinju
am vazut acuma ca m-a rugat daianara sa povestesc de restaurant...

well, eu zic ca se merita. asta pt ca primesti cantitate mare de mancare. eu am dat pe ceva meniu sushi ramen 25 ron parca si aveam un bol imens de ramen, 10 bucati de sushi, tenpura si salata. plus sosuri, tot ce ai nevoie...nici nu am fost in stare sa mananc tot ce am primit...
deserturile sunt cam scumpe, dar sunt genuine, adica nu mai nici un alt loc in oras unde poti manca tarta cu fasole rosie de exemplu (care e si f buna, de altfel).

noi am mai fost cu trupa de la club seireitei/yume acolo si ne-am simtit excelent. plus ca acuma tratam cu cei de la restaurant sa avem un otaku menu, special facut pentru cei de la club, cu carnet de membru tongue.gif . ar fi super, nu?

luffy, mersi de reteta. o sa pun intrebari cand o sa ajung sa o pun in practica... biggrin.gif
Luffy
Shinju,
ohmy.gif vorbesti serios 25Ron?
eu am dat 18ron pe 6 bucati de sushi la Tokyo
si stiu ca ii singuru din cluj japonez...
mai ii un fast food care are ceva japonez in el .. ala ii in polus ...
am uitat cum ii zice .... ceva cu z... z... Togo

Later Edit:
Cteva din retete care le cunosc

Sarat:
Ramen
Sushi cu caracatita somon macrou surimi crevete etc...
Sushi Kyoto
o Gramada de retete legume cu orez si sosuri*(cea mai simpla ii brokoli cu orez si cu sos ... sosul se cumpara)
si mai nou am invatat niste frigarui japoneze sa fac am uitat cum ii zice ... in japoneza

Acrisor/iute/etc:
salata de mare japoneza
wasabi
Soy Sauce - tot feluri de sosuri cu soia
Ginger - ghimbir muart /... condimentat etc
aicia lista continua ...

Dulce
Orez cu lapte (ei chiar il au ca desert) da vati prins ca glumeam
Kashiwamochi Reloaded:)) / Kashiwamochi simplu*(da cam greu)

Daca sti o reteta mai interesanta.. datio aicia.. o fac eu si va arat poze:))
Shinju
bine ca avem un bucatar sef aici tongue.gif tre sa vii o data la mine sa imi arati pe viu cum se fac, ca am o bucatarie echipata si imi place sa gatesc.

PS. nu mai face double post ca te trezesti cu moderatorii pe cap. citeste regulamentul sa vezi cand ai voie sa faci double post...
Luffy
QUOTE(Shinju @ Oct 16 2007, 12:04 PM)
bine ca avem un bucatar sef aici tongue.gif tre sa vii o data la mine sa imi arati pe viu cum se fac, ca am o bucatarie echipata si imi place sa gatesc.

PS. nu mai face double post ca te trezesti cu moderatorii pe cap. citeste regulamentul sa vezi cand ai voie sa faci double post...
*


in cazul ala aveam numele Sanji nu Luffy:))
imi place sa gatesc dar nu ii nici pe aproape profesia mea de viitor biggrin.gif
Muza chan
O carte foarte buna, care se mai gaseste la Diverta, este cea din seria The Australian Women's Weekly. Inca n-am gatit nimic din ea, inca caut ingrediente, dar am gatit din aceasta serie din cele cu bucatarie italiana si franceza si retele sunt foarte bune. Plus ca explica bine ce trebuie facut, asta daca esti incepator.

Sunt multumita ca am gasit, in sfarsit, orez special de sushi. smile.gif

Stie cineva, am vreo sansa sa gasesc in Romania tofu? In forma primara?
Luffy
este tofu in ro da sigur nu asa cum vrei .. asa l gust + nu are gustu ala original
..... ce sa zic ....
ii in ambalaj ca si de parizer .... la "ruda`"
si zice Branza Tofu ... am poza ...cu o incercare dea mea de tofu daca vrei .. muza s o vezi biggrin.gif
.. ii chiar de aseara
Muza chan
Pune poza! smile.gif

Da, branza tofu a altceva. Ce vreau eu arata ca niste cubulete si e tofu in forma bruta.
elpreda
Poti gasi mai multe feluri de tofu la Sanovita si multe alimente naturiste care ar putea fi folosite probabil in retete japoneze, desi se ocupa in special de cereale. N-am vazut in ce forme se gasea tofu pentru ca nu prea imi place, dar n-ar strica sa te uiti. Primesc si comenzi speciale din cate am inteles si ai putea face rost chiar daca nu au in magazine.
Luffy
user posted image
poza....

apropo ... tocmai am incercat sa vad cum e sushi cu orez rosu .. (am oars oala cu fiertu lor cu tot ca cica orezu rosu o trebuit sastea in aburi 1 ora .... si am pus un pik de apa si am lasat o ora ... si apa so terminat in primele 25 minute:) biggrin.gif )
in fine oala so ars dar orezul sa facut .. si intradevar era mai bun decat cel alb ..... parerea mea

PS:Am blurat rapid poza ca era murdar aragazu
Muza chan
Arigato, nu stiam de Sanovita, o sa va spun ce se gaseste, poate mai sunt si altii interesati.

Luffy:
Treci si tu prin bucatarie din cand in cand si uita-te ce se intampla! Lasa anime-urile atunci cand gatesti! wink.gif

Later Edit:
Am gasit cuburi de soia texturizata, exista de la mai multe firme, nu pare sa fie diferenta daca e sa ne luam dupa pret asa ca am luat una la intamplare. Se lasa in apa la inmuiat o ora si jumatate si dupa aceea se foloseste. Nu cred ca e buna pentru creme si prajituri, dar pentru unele retete in care trebuie si putina soia cred ca e buna. Fac niste experimente si va zic exact.

Apropo de orez-ul pentru sushi pe care ziceam ca l-am gasit (sushi rice de la Blue Dragon), l-am testat si are gustul care trebuie. smile.gif E scump dar merita. tongue.gif
Luffy
auzi o sa fac un topic unde gasiti tot felu de ingrediente!

pana atunci va zic orezuri care seamana cu cel de sushi

Artfico(cred ca asa ii numele)
Delta
(ambele is in ambalaj verde)
o sa va zic in topicul ala unde gasiti faian de orez si tot felu de chesti intresante.... daca esti din cluj va dau si adresa biggrin.gif
Shinju
a propos, am mancat sushi maki rolls facute de Luffy....a adus duminica la club, la Seireitei sa ne hraneasca biggrin.gif
i-au iesit SUPER!!! erau si cu orez rosu, care si mie mi s-a parut mai bun ca si ccel alb. am mai mancar ceva prajiturele facute tot de el, cele cu ghimbir au fost cele mai bune.
in concluzie, mancarea facuta de el nu numai ca arat bine tongue.gif e si gustoasa biggrin.gif
Muza chan
Buna idee, Luffy! smile.gif Eu sunt interesata. Si cred ca mai sunt si altii.

Poate punem si niste retete; eu inca experimentez, dar vad ca avem avansati pe aici! tongue.gif

O reteta simpla, de sezon, care nu are cum sa nu va iasa bine.

Dovleac in sos de soia (nu am denumirea in japoneza, dar va asigur ca reteta e autentica)

- 500 g dovleac, curatat de coaja, taiat cubulete cam de 3 cm
- o cana si jumatate de apa (asta in lipsa de dashi... mad.gif )
- o lingura si jumatate de zahar
- 3 linguri sos de soia
- 2 linguri de mirin. Se poate inlocui cu un vin dulce, Muscat Otonel de exemplu.

Se pune intr-o oala apa, zaharul, vinul si dovleacul taiat cubulete si se lasa sa fiarba acoperit 5 minute. Nu lasati mai mult, pentru ca se va inmuia prea tare.
Apoi, intr-o tigaie se pune sosul de soia si se prajesc bucatile de dovleac. 8 minute, avand grija sa se intoarca, sa se prajeasca pe ambele parti.

Se serveste cald sau la temperatura camerei, cu onigiri.

Din pacate fotografie nu m-am gandit sa fac si mancarea a disparut. Dar e o reteta foarte simpla, nu cred ca era nevoie neaparata de fotografie.
Luffy
Prajiturica:D

Va dau o reteta scurta usoara si buna am facuto azi .. si am dus la yume ..


Ingrediente necesare:

Cocos
Faina de Orez
Budinca de vanilie
Ghimbir macinat(se cumpara ca si condiment)
Zahar
Putin Gris ...

se face budinca dupa ce se intareste si inca ii mai calda.... se ingroasa cu faina de orez (la 0,5L lapte pui cam 150gr faina de orez) pui niste praf de ghimbir inauntru .... dorni cam doi pumni mari ...cu nuca de cocos(daca esti fata foloseste trei pumni biggrin.gif ) in budinca ... mai pui ceva zahar .. dupa cat vrei sa fie de dulce
si mai torni ata nuca de cocos pana se face asa mai gros ca si un aluat ... daca ii deja nu mai turna
apoi le modelezi in forma de bila ...si le pui in tava in cuptor ...15- 20 minute
la 15 minute scoti afara pui niste praf de ghimbir pe fiecare bila cate putin , si se pune inapoi in cuptor biggrin.gif

si gustul e piscator pe dinafara dulce inauntru
si ii ff bun
ASK Shinju:D
Shinju
da, am gustat in seara asta la yume din minunatele prajituri. si ce bune erau! combinatia dintre gustul de ghimbir si dulcele din cocos e *drool*....super buna! incercati si voi! se fac simplu si repede...si sunt bune!
Alinna
QUOTE
Shinju,
vorbesti serios 25Ron?
eu am dat 18ron pe 6 bucati de sushi la Tokyo


O_O si mie mi se pare foarte ieftin, chiar ieri mi-am luat sushi [pt cei interesati la et 4 in Magazinul Unirii (Bucuresti)...unde este "Micul Paris"] si am paltit 22 de ron pt 6 bucati...
Shinju
stiu, am un cuplu de prieteni din bucuresti care au venit weekendul asta in vizita la mine la cluj si s-au dus de trei ori in trei zile la restaurantul japonez...

cele mai avantajoase meniuri aici sunt cele de pranz. sunt de doua ori mai ieftine decat cele de cina si meniuri foarte variate... plus ca pentru pranz nu trebuie sa faci rezervare biggrin.gif
Luffy
Biscuiti traditionali Japonezi

Faina de orez (300gr)/Faina de grau
Budinca de Vanilie(un plic + 0.5lapte si zahar)
Ghimbir macinat
Ceai de Hibiscus
Ceai Verde
Ceai de iasomie
Crema de Cocos cu lapte si ghimbir
ZAHAR

prepari faina de orez/grau cu budinca (pastrati budinca si pt umplutura) .faceti aluatul si decupati cu ceva mic si rotund biscuiti .. aluatul sa fie de 0,75 - 1 cm maxim .... il puneti la cuptor... pentru cel cu umplutura puneti 2 biscuiti si la mijloc umplutura (budinca) biggrin.gif si puneti ghimbir macinat ... dupa preferinte biggrin.gif

si lasati 20 - 30 min

apoi pt cei care sunt simpli.....
faceti ceaiurile ... si crema si ii lasati la (inmuat cam 1-2 ore )
si apoi se lasa la uscat si se pot manca apoi:D
si is ff buni ...
am mai facut o data .... si Shinju stie cum is biggrin.gif

Stay Tuned for next Recipes
Shinju
da, din aia am mancat acum o saptamana biggrin.gif mi-au placut mai ales cei cu cocos si cei cu ghimbir. erau cam tari...asa trebuiau sa fie sau sau am ajuns eu prea tarziu la yume ? tongue.gif
Muza chan
Incetisor, ca nu se prea intelege. Bucatarii, de obicei, sunt tipicari, trebuie sa le zici clar. Aluatul contine si zahar sau nu? Si ce cauta Crema de Cocos cu lapte si ghimbir?

Rescrie reteta sa se inteleaga ca e pacat de ea daca spuneti ca e atat de buna si eu o sa sterg postul meu, ca n-are rost sa ramana.
Luffy
QUOTE(Muza chan @ Dec 2 2007, 10:37 AM)
Incetisor, ca nu se prea intelege. Bucatarii, de obicei, sunt tipicari, trebuie sa le zici clar. Aluatul contine si zahar sau nu? Si ce cauta Crema de Cocos cu lapte si ghimbir?

Rescrie reteta sa se inteleaga ca e pacat de ea daca spuneti ca e atat de buna si eu o sa sterg postul meu, ca n-are rost sa ramana.
*



scuze
biggrin.gif

ambeel contin zahar
anaxor
Am incercat si eu reteta de prajitura cu ghimbir... dar a trebuit sa fac unele imrovizatii, pentru ca, in Bacau, nu se gasesc toate ingredientele (sau poate ca nu le-am gasit eu).
Improvizatii:
1. n-am gasit faina de orez, asa ca am folosit rasnita de cafea ca sa transform putin orez in faina smile.gif
2. ghimbir pudra iar nu se gaseste, dar am descoperit (dupa un maraton prin oras) un plafar de unde am luat ghimbir zaharisit, pe care l-am taiat felii mai mult sau mai putin subtiri si am obtinut "fulgi" de ghimbir
3. prajiturile sunt cam roz pentru ca am folosit budinca de capsuni (singura pe care o aveam prin casa)
Nu stiu exact cum ar trebui sa arate prajiturile astea unsure.gif (Luffy n-a pus nici o poza), dar ale mele arata cam asa:
user posted image
Poate ca nu obtin nota buna la impresia artistica, dar gustul e de 10+ tongue.gif

PS: poza nu-i grozava mad.gif
Luffy
ma bucur ca tia placut
o iesit bine .. asa ies rotunde biggrin.gif
arat bine ... biggrin.gif
gustu nu il stiu dar banuiesc ca is super bune

uita iti sau siteul .. de unde am cumparat faina de orez ... http://www.granovit.ro/produse.htm
am crezut ca is din bacau ei dar era braila ...
orcum dai untelefon si intrebi asa .. la ce magazin distribuie in bacau ... si o sa iti zic
in cluj is 3 magazine cu chesti naturiste ... si se gaseste acolo
sau mai ii de la SolarisPlant ... ei mai au faina de orez dar nui aceiasi calitate ...sad.gif
dar 100% au si in bacau biggrin.gif

Pe joi faca lta prajitura .. asa ca stati pe aproape si o sa aflati reteta
Muza chan
anaxor:
Bine ai venit in club! smile.gif Arata bine biscuitii tai!

Ghimbir pudra am gasit de la Kotanyi... in Bucuresti sunt peste tot... poate gasesti si in Bacau, ca o sa-ti trebuiasca si pentru alte retete.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.