Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fruits Basket
Anime-Club Forum > Ro Anime > Review-uri in dezbatere
Diana
Titlu: Fruits Basket
An aparitie: 2001
Realizator:
Studio: Studio Deen
Episoade: 26
Gen: Comedie, Drama, Romance

Review:
Honda Tohru ajunge sa locuiasca intr-un cort dupa moartea mamei ei intr-un accident de masina. Se straduieste din greu sa continuie scola in ciuda tuturor dificultatilor. Intr-o zi, in drum spre scoala, ajunge in fata unei case si se opreste sa admire niste figurine cu personajele din zodiacul chinezesc. Spre marea ei surpriza descopera ca in acea casa locuiesc Sohma Yuki, cel mai popular baiat din scoala (avea propriul lui fan club) si varul lui Shigure. Cand acestia afla, ceva mai tarziu, ca Tohru nu are unde sa stea ii ofera o camera in propria lor casa in schimbul unor ?mici? servicii de menajera. Totusi prezenta unei fete in aceasta casa va pune cateva probleme celor doi veri deoarece familia Sohma are un secret: unii dintre ei sunt blestemati sa se transforme in animale din zodiacul chinezesc atunci cand sunt imbratisati de o persoana de sex opus sau traiesc emotii puternice. Apare si un alt personaj Sohma Kyo care se muta in aceeasi casa. Si incep aventurile.

Parerea autorului:
Desi la prima vedere pare un anime cu subiect banal, nu este chiar asa. Emotiile personajelor sunt foarte bine conturate. Anime-ul asta este preferatul meu cand vreu sa imi ridic moralul. Poti sa razi si sa te intristezi odata cu personajele. Cineva intr-un alt review pe care l-am citit spunea ca este un anime de privit impreuna cu persoana draga. Si avea dreptate. Seria te (ma) ajuta sa privesti viata de zi cu zi altfel ba chiar te mai si invata cate ceva.. Mie mi-a desenat un zambet mare pe fata.
Singura ?dezamagire? mi-a produs-o finalul: se putea si mai bine.

Continut sexualitate: 1
Continut violenta: 1

Note:
Animatie: 9
Sunet: 10
Poveste: 10
Personaje: 10

Nota finala: 9.75
yuki
Si mie mi-a placut Fruits Basket foarte foarte mult happy.gif Review-ul tau mi se pare foarte bun daor ca ar puteafi adaugate unele lucruri ca sa para mai interesant pentru cei care nu stiu nimic despre FB, ca de exemplu faptul ca pe parcurs iti dai seama de faptul ca titlul e o metafora , nu e pus la intamplare si poate mentionate si alte personaje + trasatura lor de caracter definitorie , fara a dezvalui prea multe evident.
Mai bine schimbi punctajul : 10 la animatie si 9 la sunet, desi nu merita nici atat.
Diana
Spune-ti parerea intr-un replay pastrand formatul existent
Parerea mea
Note
si orice altceva mai vrei sa completezi.
Si m-a "enervat" animatia paentu ca personajele sunt prea perfect desenate...daca imbraci orice baiat in haine de fata este miss..nu prea mi s-a parut realistic...[/b]
Claudia
Seria mi-a placut foarte mult...si review-ul mi se pare bine realizat..intradevar cineva care il citeste fara sa stie detalii poate nu e atras..dar oricum e o serie ce merita sa fie vazuta si nu doar de fetele romantice
yuki
aici ai perfecta dreptate. I l-am aratat si fratelui meu si i-a placut mai mult de cat ma asteptam.
Alexa
Foarte buna seria,una din preferatele mele.Si review-ul e bine realizat rolleyes.gif
Nagisa-chan
Asa putini oameni au postat aici..:|

Edit:Scuze Tessa. sad.gif I'm kinda tired to be honest. Ok, Pai animenul e bun dar povestea nu merita 10, ci 8 dupa parerea mea. Cat despre final, da, e cam aiurea...dar s-au accentuat foarte mult sentimentele si asta m-a emotionat. Mi-a placut finalul, dar era loc si de mai bine.
Tessa
Motivul pentru care sunt asa de putine commenturi aici e deoarece sectiunea aceasta este dedicata articolelor manga/anime, iar ca urmare ar trebui sa comentezi articolul realizat de diana si nu anime-ul in sine.
Pentru comentarii legate de anime vezi aici: http://forum.anime-club.ro/forum/Fruits-Basket-f110.html ca au o sectiune intreaga dedicata lui. Nu stiu cum de ai ratat-o XD.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.