Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noir pareri pro si contra
Anime-Club Forum > Detaliat > Noir
Pages: 1, 2, 3
Fate
Hai sa deschid eu discutia.
Noir.
Stiu ca sunt multi carora li s-a parut super seria asta. Scrieti aici de ce , ce v-a impresionat , ce v-a surprins , ce ati apreciat.... dar si ce nu v-a placut.... ca are si ea minusurile ei : eu as zice ca sunt episopadele alea de la incepur menite sa te faca sa te obisnuiesti cu personajele , dar care nu reusesc decat sa te plictiseasca....nici o legatura unul cu altul , cate un subiect rerlativ simplu care se rezolvba in alea 20 de minute alocate episodului....
Urfe
+ lipsa sangelui
+ coloana sonora
+ unele scene de lupta

- restul scenelor de lupta
- unele personaje
bogdragon
Urfe, ti-a placut lipsa sangelui?
Ai facut o gresala sau este pe bune. Elaboreaza!
Diana
Noir pt mine este o idee dezvoltata destul de bine. Nu m-a deranjat lipsa sangelui nici nerealismul luptelor (care totusi sunt spectaculose). Accentul este pus mai mult pe personajele principale si pe legatura dintre ele. Primele episoade sunt plictisitoare, dar dupa aceea povestea devine chiar interesanta. Sound-ul este superb (OST-ul de la Noir este preferatul meu). Fianalul este iar un plus. Si inca ceva: seria asta am privit-o din exterior ca un spectator, desi mi-a placut nu m-am implicat. Cred ca asta a fost intentia..o povestire nu un action...si daca e asa, lipsa sangelui devine de inteles.
d r k
Noir….hmmm, dat fiind ca il am inca proaspat in memorie( multumesc Lothar biggrin.gif ), cred ca o sa-mi dau si eu cu parerea.
Plusurile cred ca ar fi grafica( de, e o serie destul de noua si evident lucrata), sunetul( cu adevarat un soundtrack impresionant, putin prea repetitiv la inceput poate), unele povestioare de la ineput care nu ti-au placut Fate( cea cu pictorul, cea cu batranul din KGB- “Stray Cat”, cea cu unchiul lui Mireille- “A Bouquet for Mireille”) care sincer sa fiu mi s-au parut mai bune decat cea principala care a fost putin prea monotona(minus).Minusurile…ei bine, impresia mea a fost ca seria a fost mai lunga decat ar fi trebuit sa fie…poate datorita intentiei de a reda lumea intr-un mod destul de realist…Unele scene a la Rambo au fost putin prea trase de par( in special in episodul cand se bat cu Heartless Assasin- pustoaica merge pur si simplu spre o mare de bad people sa o salveze pe Mireille, iar inamicii pur si simplu nu reusesc sa nimereasca de la o distanta relativ mica); sa nu ma intelegeti gresit, stiu ca exista un element de supranatural care justifica anumite scene, insa cateodata nu mai tinea. Overall, si eu am o impresie buna despre aceasta serie, dar nu a reusit sa ma tina in tensiune episod cu episod ca X…
PS Lipsa sangelui mi s-a parut chiar suparatoare in unele scene.
Boieru
Ce sa zic si eu ?
OST-ul e superb, toata lumea e de acord. (apropo OST de la HACK e facut de aceeasi)
Mie mi-a placut pe ansamblu desi sunt de parere ca chestia principala care ii lipseste e suspansul, tensiunea, mi se pare ca nu reuseste sa te tina in priza, e frumos desenat, povestile sunt destul de interesante (chiar daca nu cele mai bune), dar eu dupa 2-3 episoade trebuia sa fac pauza ca ma cam plicitseam. Ma intorceam apoi cu placere la serial dupa vreo 2 zile.
Urfe
Nu, nu am facut nici o greseala. Mi-e pana aici (Urfe ridica mana pana in dreptul fruntii) de sange in anime-uri, si nu numai. Imi aminteste de un film serie B/C unde sunt varsati litri de sange pentru fiecare impuscatura. Felicitari celor care au realiazt Noir.
O idee trebuie sustinuta de imagini sugestive, dar nu si gratuite - si chiar mai mult. Lipsa lui aduce seria mai aproape de realitate (asa ca nu treceti lipsa lui pe lista cu gafe/nereusite din serial), deoarece in cazul unei morti, cum sangele nu mai este circulat de inima, curge, cu mici exceptii, putin (ca sa nu mai spun ca nu 'tasneste' la intrarea/iesirea glontului, pentru ca nu avem 3-4 atmosfere in vasele sangvine).
Un exemplu cu ceea ce as prefera sa vad intr-un anime care presupune morti? O realizare ca 'Lista lui Schindler'.

d r k> cand ti s-a parut chiar suparatoare lipsa sangelui? Nu te vad lipsit de imaginatie sau intelegere. Deci?
d r k
Urfe, si eu sunt la fel( sau cel putin aproape la fel) de dezgustat de ra^urile de sange din unele anime-uri, iar in cazul Noir-ului am subliniat ca doar in anumite scene pur si simplu se simte lipsa unei pete rosii, nu neaparat a unui jet interminabil de lichid rosu. Cand creierasul meu vedea unele scene imi spunea ca trebuia sa mai fie ceva acolo. Daca tot au pus accentul pe realism...cred ca niste sange aplicat cu simt de raspundere ar fi completat imaginea...Totusi intr-un anime cu pistoale, impuscaturi etc. se cam cere...Geeeez, destul despre sange!
bogdragon
Daca iti este rupta vre-o artera importanta sangele tasneste la o distanta destul de mare (poate un metru). Dar in cazul unei "flesh wound" nu vad de ce ar face-o. Asa ca animeurile au exagerat (si intr-o directi si in alta) acest lucru.
Inima nu se opreste instantaneu in cazul unor rani (exceptand cazul cand chiar inima este distrusa), iar daca ai material alb peste o rana deschisa cu siguranta acesta se va murdari de sange. Inteleg de ce esti satul de sange dar la un show precum acesta lipsa lui exagerata este suparatoare.

Ar mai fi ceva, in scenele in care apare ceva sange, parca acesta nu are culoarea de rosu. Imi da impresia ca este apa colorata nu sange. Pun acest aspect pe grafica ajustata pe calculator.

Off topic:
Cea mai buna si realista scena de impuscaturi o gasesc a fi scena din Jin Roh cand in canal eroul foloseste o mitraliera de calibru mare. Se vad urmele de iesire a gloantelor, sangele dar nu acea explozie stupida a corpurilor.
Cea mai prosta cred ca o gasesc in Noir, o scena cu scari de piatra. (poate ca sunt si alte scene in alte filme mai proaste dar acum imi sta in minte acest serial)

Lasand la o parte acest aspect, asi vrea sa imi afirm si eu parerea despre acest anime.
M-a plictisit si ma surprin in acelasi timp. Unele episoade sunt superbe altele sunt jenante. Curiozitatea ma facut sa vad aceasta serie pana la capat, dar sfarsitul ma dezamagit. Mult "build-up" pentru nimic.
Cred ca mi-a placut partea de inceput mai mult in care erea vorba de Noir ca asasini platiti decat de toata poveste cu Soldatii.
DMW
chestia cu sangele nu e o caracteristica a filmelor noir?

anyway, acum vroiam sa spun doar...

NOIR RULES!
KIRIKA IS THE SHINIGAMI.
I'm a worshiper.

partea serioasa tre sa astepte post-ul urmator. smile.gif
bogdragon
Parerea mea ca este mai mult o caracteristica a noi generatii. Pana si seria Ghost in the Shell tinde spre curatenie (contrar filmului). De, copiii trebuie sa nu fie expusi la sange decat dupa 18 ani.

Sau te referi la filmelor noir in genereal si nu la Noir in special. Daca da, explica. Nu pot sa spun ca am vazut prea multe filme din acest gen (da cateva exemple chiar) asa ca nu mi-ar strica cateva lamuriri.
DMW
QUOTE(bogdragon)
Parerea mea ca este mai mult o caracteristica a noi generatii. Pana si seria Ghost in the Shell tinde spre curatenie (contrar filmului). De, copiii trebuie sa nu fie expusi la sange decat dupa 18 ani.

Sau te referi la filmelor noir in genereal si nu la Noir in special. Daca da, explica. Nu pot sa spun ca am vazut prea multe filme din acest gen (da cateva exemple chiar) asa ca nu mi-ar strica cateva lamuriri.


filmele noir in general. *shrug* don't ask, I'm just tellin' like I heard it.

mai exista si o teorie - lipsa sangelui ca simbol, de ex pt lipsa umanitatii.

prima oara cand mi s-a parut intr-adevar interesant e cand Kirika e ranita in ep 7 si desi noi nu vedem sange, scaunul pe care statuse in masina e super patat.
Fate
Ahem . Chestia aia cu lipsa simbolica a sangelui mi-am imaginat-o si eu .
Uite , alta treaba simbolica : atunci cand trage cu arma , se aude focul , nu arata daca nimereste , dar dupa aceea arata cum cade pe jos masca gaurita la jumatate in frunte de un glontz si rupandu-se in doua .... Indivizii aia mascati simbolizeaza si ei ceva , identici si toti mascati , lipsa de identitate , intr-un cuvant LUMEA sub toate aspectele ei , oamenii , calatori prin viata , alaturi unul de alul fara a se cunoaste , mergand catre acelasi final inevitabil indiferent de drumul pe care il iau , toi impinisi de o mana nevazuta catre un obiectiv absurd , insa niciunul cu puterea de a se opune. Toti sfarsesc in acelasi fel; masca simbolica , conduita in societate , cade in fata mortii , se rupe in doua. Glontul , simbolizand adevarul , trece mai departe .....NOIR , brat al Divinitatii pe pamant , acel element necesar pentru a mentine echilibrul vietii . Noir este un instrument , un simbol , o modalitate de a concepe si de a accepta dreptatea divina .... materializata in chipurile si bratele celor doua tinere, ea poate exista in constiinta oricarei fiinte umane ... Noir de fapt nu exista .....oricine poate fi Noir in momentul in care constientizeaza acest lucru. De aici si absurdul conflictului dintre Kirika , Mireille si Cloe .... ma scuzati daca am scris gresit numele lor ...
bogdragon
Vad ca sunt persoane ce cred in aceasta explicatie. Personal, Noir nu mi-a dat insa aceasta impresie. Aceasta teorie implica un nivel de control asupra detaliului foarte amanuntit, ce eu nu il vad a fi prezent (sau poate nu il vad.).
Cand ma gandesc la Noir, primul serial la care ma duce gandul este Hellsing. Si in acest seria apare pseudosimbolism ce este menit doar de a impinge poveste mai departe (poate chiar in mod fortat).
Daca spuneti ca sunt prezente atatea simboluri, spuneti-mi si mie despre ce se refera Noir in general: adevar, viata-moarte, destin, existenta.
Diana
Fate, cam mult simbolism ai gasit in Noir. Postul tau imi aduce aminte de un comentariu la poeziile lui Eminescu biggrin.gif. Nu cred ca Noir are ceva cu Divinitatea. Este o idee creeata de oameni pentru a sprijini puterea oamenilor. In schimbul servicilor ele primeau plata. Si ucideau pt oricine avea suma necesara. Itr-adevar erau educate de mici sa creada ca ceea ce fac este justitie, dar indiferent cum o privesti crima ramane crima, unori justificata dar de cele mai multe ori nu.
kaeru
Tocmai am terminat de vazut Noir-ul. O sa sar peste enumerarea lucrurilor care nu mi-au placut si o sa
trec direct la ceea ce m-a impresionat cel mai mult: relatia dintre Kirika si Mireille. In atmosfera
rece si detasata a serialului, singurul lucru ce aduce o nota de caldura e prietenia dintre ele. E
surprinzator cat de bine sunt redate sentimentele celor doua avand in vedere zgarcenia dialogurilor si
faptul ca, in marea parte a timpului, personajele comunica prin privire si gesturi. Muzica, desigur,
face si ea minuni. Cum ar fi aratat Noir-ul cu alta coloana sonora?
d r k
Nu inteleg de ce va-ti grabit sa dezaprobati interpretarea lui Fate, care mi se pare pe cat de curajoasa, pe atat de plauzibila. Indiscutabil in Noir se afla destul de mult simbolism, iar Noir nu e nici primul, nici singurul...poate asta doar pentru ca e foarte greu de perceput, in special la o singura vizualizare. Diana, comparatia ta cu un comentariu la poeziile lui Eminescu e foarte potrivita si de aici rezulta intrebarea mea: de ce sa nu ridicam (anumite) animeuri la standardul de arta? De ce sa nu fie mai mult decat niste desene animate? Inca un exemplu de anime incarcat de imagini simbolice ar fi "Samurai X"( povestea cu inceputul).
Impresionant Fate wink.gif ....pacat ca te-ai limitat la o singura scena din serial.
Diana
Anime-uri la rang de arta le-am ridicat pe alea de la Ghibli. Le ador. Comparatia cu un comentariu la poeziile lui Eminescu am facut-o pt ca n-am inteles niciodata de unde scotea profa mea de romana atatea intentii bune dintr-o amarata de poezie care nici nu imi placea (eu prefer Toparceanu, pe Eminescu l-am lasat de mult deoparte - prea am fost stresata cu el in scoala). Am inteles tot ce a vrut Fate sa spuna si inteleg logica simbolurilor pe care le-a gasit, dar nu cred ca realizatorul a gandit chiar asa de departe cand a facut anime-ul. Eu nu pot ridica Noir la rang de arta desi mi-a placut.
bogdragon
Am si eu o problema cu definitia de arta.
Pentru ca daca analizez din punct de vedere subiectiv un anime, atunci definitia de arta devine subiectiva si deci proprie doar mie.
Daca insa fac o analizare obiectiva atunci trebuie sa am un sablon bine definit, o scara de departajare bine delimitata si in final rezum definita artei la o ecuatie matematica.
Deci cu Noir cum facem? Este film de arta pentru ca lipsa sangelui arata dezumanizarea personajelor, atunci si AngelNine este un film de arta (film ce il gasesc oribil). Daca interpretam insa individual serialul atunci fiecare poate sa ajunga la alte concluzii.
Pentru mine toate animeurile au ceva arta in ele. Doar ca in unele o vad mai bine decat in altele. Iar la modul general, majoritatea decide (EX: filmele Ghibliad sunt recunoscute de majoritatea oamenilor, daca nu toti, ca fiind "de arta" si nu doar ca spune unul, doi asa zisi critici cinematografici). Contra EX: Gozila, desi a incasat bani grei, este recunoscut de multi ca fiind o porcarie.
DMW
QUOTE(Fate)
NOIR , brat al Divinitatii pe pamant , acel element necesar pentru a mentine echilibrul vietii . Noir este un instrument , un simbol ,  o modalitate de a concepe si de a accepta dreptatea divina .... materializata in chipurile si bratele celor doua tinere, ea poate exista in constiinta oricarei fiinte umane ... Noir de fapt nu exista .....oricine poate fi Noir in momentul in care constientizeaza acest lucru. De aici si absurdul conflictului dintre Kirika , Mireille si Cloe .... ma scuzati daca am scris gresit numele lor ...


1. (cel mai simplu) nu, nu le-ai scris gresit. smile.gif
2. si eu cred in Noir ca instrument al Divinitatii. (de fapt, dupa cum spuneam, cred in mai mult de atat, da' nu asta e ideea acum.)
3. de ce spui ca Noir e in oricare dintre noi? da, da, discutie metafizica... bring it on.
ok, da, in masura in care noi suntem totul, da, evident. smile.gif

Diana, *talking very New Age* bog, "arta" inseamna calitate. dar ce inseamna calitatea e o alta discutie. heh. cred ca estetica se ocupa cu asta.

nu , acum serios, in my book "arta" e data de profunzime.
Diana
DMW, nici chiar biggrin.gif. Inca sunt tanara, mai rezist nu ma dau batuta asa usor.
d r k
Referitor la arta din fiecare anime...ei bine...cred cel mai usor e sa o lasam ca o chestie subiectiva, libera la aprecierea fiecaruia dintre noi...Diana si eu am injurat comentariile si profii care scoteau dintr-un singur cuvant o explicatie de zeci de pagini total absurda, insa aici nu e cazul. Simbolismul descoperit in Noir nu e chiar asa de complex sau tras de par, iar logica lui Fate nu e deloc rea....(personal, sunt cu Eminescu, probabil de aici divergenta in opinii..)...
DMW
d r k, yay! inca unul in tabara noastra.
(ok, ai adus aminte de profesori si am trecut intr-o dispozitie razboinica :evil: )

Diana, one is never too young to be jaded. (I should know...)
OT, ai citit Erich Kastner?[/b]
SebyTheDragon
La urma urmei...tot in aburteala ati ramas...o fi sau nu o fi arta...asta depinde...multa lume zice ca animele nu poate fi arta...dar exista...(sper ca la fel de multa lume) care sa le dea in cap la primi


Dac tot vreti ceva super artistic...luati de exemplu muzica..Alte comentarii sunt cam de prisos...daca nici aia nu-i arta...
DMW
eh, Seby, muzica mai arta decat filmul? nu sunt ehh... a nu-stiu-cata-arta fiecare? LOL. nah, si abureala e o arta.
oricum Noir e arta. are si muzica... :roll:
Fate
Daca ar fi sa compari omul cu animalul , lasand la o parte motivul biologic care zice ca si omul este tot un animal , s-ar putea zice ca si animalul este o expresie a artei , si asta ca ai adus seby vorba de animale biggrin.gif
Si asta datorita faptului ca omul tinde sa incadreze tot ceea ce se gaseste in jurul sau , omul nu accepta lipsa de limite , pentru om totul trebuie sa fie perfect incadrat pentru ca apoi el sa poata procesa mai departe. Sa delimitezi si sa categorisesti lucrurile inseamna sa te inseli pe tine insuti pt. ca insasi notiunea de notiune presupune invariabilitate.
Eu am un principiu , si anume ca singurele lucruri care nu pot fi contrazise pe lumea asta sunt aberatiile. Aberatiile se contrazic prin adevar , adevarul este delimitat prin notiune , notinuea respinge variabilul.
Sau sa o luam altfel: in varf sta notinuea ( in cazul nostru arta ) care depinde de adevar care este construit si variaza pe baza unui sistem de notiuni preconcepute si general acceptate fara valoare axiomatica. Functia de atribuire este incapabila de a cuprinde ansamblul.
De aici vine si variabilitatea: omul mereu inceraca sa atribuie valori tuturor lucrurilor pe care le intalneste.

Acum ma duc..... ca ma asteapta o auditie Phoenix.
Tzur
Mi se pare ca Boieru a fost pe acceasi lungime de unda ca shi mine cand s-a uitat la Noir .... intradevar nu te tine in tensiune deloc ba din contra nu poti sa te uiti la prea multe episoade. Nu stiu daca e vorba chiar de plictiseala dar oricum e o senzatie de saturatie. Si peste cateva zile poti sa mai vezi inca cateva ep din Noir shi sa-ti placa iarasi foarte mult. Apoi iara va 3 sa iei pauza.

.... apropo, io pana acum nu am reusit sa ma uit decat pana pe la ep 18. Si totusi mi-a placut; aparent ciudata afirmatie. In ori ce caz se poate spune de Noir ca e un anime destul de atipic din multe puncte de vedere. Renunta la multe dintre elementele specifice genului in favoarea unei senzatii de roman englez cu sute de pagini ....
bogdragon
Tzur> Eu credeam ca e tocmai invers. L-am vazut pe o perioada de o luna (de obicei vad o serie in intervalul de cateva zile) si de acea credeam ca acesta ar fi un motiv de ce nu mi-a mers chiar la suflet.
Citind insa postul tau cred sa fi fost cea ce ai afirmat tu. Adica mi-a placut enorm episodul in care trebuie sa il omoare pe acel batran, si dupa el am vazut inca cateva episoade (si am adormit). Peste o saptamana (si alta serie vazuta) am mai vazut inca un episod care mi-a placut si tot asa.
Tu spui ca esti la ep.18; ce episoade ti-au placut mai mult, cele de inceput sau cele mai de la sfarsit. Mie, primele mi s-au parut mai bune.
Fate
Hmmmm......si mie tot primele , mi-a placut ala cu tipul care desena.
final maniac
+ personajele (asasina fara emotii, epresie faciala etc)
+ atmosfera, coloana sonora , grafica , povestea

--- lipsa sangelui
bogdragon
Toata treaba cu "Soldatii" este frumoasa atat timp cat avea acel mister in ea. Odata ce misterul este disipat, incepe sa fie chiar ridicola pe alocuri. Episoadele de inceput, imi aduc aminte de "GunSmith Cats" dar sunt ceva mai serioase.

"tipul care desena" - iarasi un episod frumos.
Tzur
In sfarshit l-am terminat ... mai mult din ambitzie m-am apucat sa vad ultimele 5 ep dar pana la urma a meritat. Shi faptul ca l-am vazut pe o perioada asha de indelungata sunt sigur ca ma va face sa mi-l amintesc mai bine.

Da domne, mi-a placut pana la urma.

sa zic shi io plusuri shi minusuri:

- redarea plina de naivitate a realitatii Pariziene, mai ales in situatiile cand apar diverse monumente de arhitectura sau piete bine cunoscute ... era la un moment dat un arc de triumf penibil ... in loc sa fie in piata circulara era cumva bagat printre blocuri. Mai erau multe altele cum ar fi malul Senei, Sacre Coer, Pantheonul parca samd dar faza cu arcul de triumf m-a dat gata.

- lipsa de sentimente pe care le-ar putea transmite dar nu le transmite. In afara de povestea cu batranul care incerca ajutandu-i pe altii sa-si rascumpere greselile trecutului si poate cea cu pictorul pot sa zic ca am vazut sute de oameni muriti impuscati de ele fara sa-mi trezeasca nici macar gandul ca sunt niste fiinte umane care mor. Ma rog, sa zicem ca lipsa de sentimente e un light-motiv al povestii si ca ar fi o caracteristica a asasinilor dar mi se pare ca se transmite in mod negativ shi celor ce privesc Noir deoarece nu iti trezeste nici un sentiment.

+ este original, sau cel putin e total diferit fatza de grosul animeurilor in care ea e eleva la scoala shi de fapt fie are puteri magice, fie e robot, fie e extraterestru ... ma rog, d-astea impanate cu bagatele comerciale.

+ are o coloana sonora deosebita pe care am ascultat-o de sute de ori in masina inainte sa apuc sa vad shi serialul.
Anonymous
Cand am fost in Paris si aveam de ales intre a vizita centrul pe cont propriu sau sa merg la Versailles, am ales sa vad centrul cu un prieten, toata ziua m-am plimbat prin centru. Pot sa va zis, e MARE centrul. Arcul de triumf se afla intr-o piata uriasa, un spatiu imens, nu am fost pana la Arc, eram in drum spre turn, plimbare pe malul Senei. Aveam si harta. De la turn am plecat pe jos pana la Notre Dame. De acolo-> Louvre. Logic ca intr-o zi nu am avut timp de toate, dar m-am plimbat cat am putut.

Eu am fost cazat destul de aproape de Opera, daca m-as intoarce, m-as descurca prin zona.

Cand am vazut Noir, nu cred ca am vazut ceva care sa-mi arate ca erau in Paris, pur si simplu nu prea s-au documentat oamenii, dar pe vremea cand se facea Noir nu se faceau Anime cum e Read or Die sau DNAngel, la decoruri.

In concluzie, frumos Parisul, dar prea multe cafenele!
DMW
I beg to differ la faza cu Parisul.
de altfel ce era de asteptat de la o echipa care s-a documentat atat de amanuntit cand e vorba de arme, ca o sa lase locatiile la intamplare?
uite aici niste linkuri la un site japonez.


credit for the post goes to kaguya_hime
(I just follow your lead, sempai. ^.^)

> A *dedicated* Noir fan from Japan went to Paris a while ago, and he
> took some pictures showing where the animation staff got their
> on-location ideas:
>
> - The streets where Kirika and Mireille passed by, on their way home
> from shopping in ep. 2, as well as the bridge they crossed on their
> way to their job in ep. 10
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris01.htm
>
> - The underground sewer where Mireille and Kirika had their shooting
> practices (even comes with a tourist plaque explaining the history of
> Paris' sewer system. So apparently this is a tourist attraction!)
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris02.htm
>
> - San Piere Church (please forgive my French, I probably spelled this
> wrong), where Mireille met "that important old man from Soldats"
> under the sights of a few snipers in ep. 23
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris03.htm
>
> - Scenes from ep. 18. Where Mirelle was baited to wait while the
> assassin moved in, where Kirika was supposed to meet her contact from
> Soldats, and where Mirelle and Kirika chatted at the end, and
> Mireille gave Kirika her ID card back
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris04.htm
>
> - Shocking revelation! Mireille's and Kirika's apartment discovered!
> Just scroll to the page bottom, the black door is the entrance to
> their apartment building. Btw, the address is "x? Rue de l'Echaude
> 6e, Paris" or "xx l'Echaude Street/Road, District 6, Paris." All you
> fanfic writers, take note!
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris06.htm
>
> - From the observation deck of Notre Dame Cathedral. The place
> Mireille stared into sunset just before reading Kirika's letter in
> ep. 23. You even get to see exactly the same shot used in the anime,
> at page bottom.
> Link: http://www.geocities.co.jp/AnimeComic/5071...oir-paris11.htm
cobaiu
cel mai mult pot sa spun ca mi-a placut primul episod..lipsa sangelui face "serialul" sa fie mai uman,cred ca si-a atins scopul..unele faze sunt trase de par,dar compenseaza cu muzica si grafica..ce sa mai spun..overall,ii dau 10 cu felicitari biggrin.gif sunt enervante episoadele de pe la mijloc,cand au task-uri doar,si mai pe aici,pe colo mai apare cate un indiciu..ma asteptam la ceva mai dinamic la sfarsit,dar e foarte bine si asa..cam atat am avut de spus
SebyTheDragon
Si io iam data 10..chiar daca sunt obsedat de sange...insa formula gasita de autori..e aproape perfecta...actiune bine pusa la punct...povest foarte interesanta..grafica superba....si un OST..de te da pe spate..As putea chiar zice ca lipsa sangelui e ca un Trade Mark pt seria asta!!
Aoi
Ce pot sa zic! Azi ( e ora 03:30!) am terminat de vazut seria si mi-a placut la nebunie!!La inceput parea cam plictisitoare , cu misiuni , asasinate unu dupa altul...totusi finalul este surprinzator, dramatic,
si probabil de aia si zic unii ca e "naspa" ( cele doua focuri de arma)
Totusi eu unul zic ca e finalul care trebuie , chiar daca iti lasa un gust amarui...
Majin
nu credeam ca am sa zic asta vreodata,dar daca nu as fi un supermaniac dbz as putea spune ca noir e cea mai buna seria pa care am vazuto!!are tot ce gasesti intrun film de actiune bun!!
viky
Noir e plin de simboluri ... eu nu-l privesc ca pe un anime de actiune ... mai mult psihologic ... manipularea, crima, lupta pentru putere chiar ... toate se invart in jurul conflictelor interioare ale celor 2 Noir ... destinul lor este sa pedepseasca ... si ele reusesc sa scape din plasa frumoasa pe care le-a intins-o Altena ... Ador animeul asta ...se vede nu?
Fate
Parca spuneai ca eu gasesc prea multe simboluri...in fine , sunt de acord cu ce ai scris mai sus smile.gif
viky
Fate, totusi tu ai gasit prea multe simboluri (parere pesonala).
Vreau sa ridic o intrebare. Care ar fi fost Noir-ul ideal pentru Altena: Kirika+Chloe sau Kirika+Mireille. Parerea mea este ca Altena de la inceput a manevrat situatia pt ca Kirika si Mireille sa se cunoasca si sa formeze o echipa.
Pls argumentati nu facet posturi de juma de rand. Vreau sa stiu ce anume v-a convins.
DMW
viky, am mai citit intrebarea asta undeva... *grin*

parerea mea e ca pt Altena conta Noir, nu cine il alcatuieste.
pt ea cele 3 nu sunt "persoane", nici macar Chloe.

and...
for me it's Kirika/Mireille all the way!
(*I'm a hi-fi caring guy, don't you know that?*)
viky
intrebarea vine pt ca am intalnit o opinie care m-a surprins pe un alt forum, nu pe cel pe care mi l-ai recomandat tu. Asa ca nu se pune ca plagiat happy.gif
DMW
but viky dear, would I ever accuse of something so petty? I was just teasing ya like I usually do. I know you have your own opinions. *pats viky-chan's head* but you did not give yours on the matter. will you grace us with your wisdom now?
SebyTheDragon
Io asa zice Kirika/Chole...altfel nu imi prea explic sfarsitul..sincer...
DMW
dar sfarsitul creeaza alte intrebari.
depinde cum il interpretezi tu
laugh.gif
Majin
nu pot spune decat :super,extraordinar,fenomenal!!!daca nu as fi vazut dragonballz inainte,as fi putut spune ca noir e cea mai buna serie anime pe care am pus mana!!!!!!
DMW
hehe.

atunci alte anime... ai vazut Hellsing, Witch Hunter Robin, chiar si Najica Blitz Tactics? s-ar putea sa-ti place. (ultima are multe. f multe panty shots.) si Gunslinger Girls, e foarte nou, nu circula pe aici inca, daca pui tu mana pe el... :twisted:

dar, desigur, Noir e mai bun dacat toate. laugh.gif

*Edit: nah, ca am sters spam laugh.gif *
Majin
wow.pai daca ai dami si mie.vreau sa vad!!!!!!daca le ai mi le trewmiti si mie????
andrixnet
QUOTE(Boieru)
Ce sa zic si eu ?

OST-ul e superb, toata lumea e de acord. (apropo OST de la HACK e facut de aceeasi)




Si o parte din tema de la Kimagure Orange Road - Summer's beginning. Si acolo se imbina superb cu filmul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.