Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trilogia Inheritance
Anime-Club Forum > Non-Anime > Fantasy
liantasse
A citit cineva de aici Eragon, de Christopher Paolini? Ce parere aveti?

A citit cineva traducerea in rom?neste aparuta la RAO? E faina?

zeri
Chiar...si eu vreau sa stiu, merita citita? Am vazut Eragon de vanzare la Carefour, era vreo 300 si ceva de mii, ce m-a surprins e ca pe a doua pagina e o harta cu denumiri foarte asemanatoare cu cele a le lui Tolkien. Daca e cat de putin comparabila cu LOTR, Hobbitul sau Silmarilionul trebuie sa o citesc smile.gif
liantasse
Zeri, ma crezi, nici nu stiu ce sa zic despre valoarea literara a lui Eragon! Prin asta nu vreau sa zic ca e o carte proasta, nicidecum, dar inca nici nu m-am hotarit cit de buna e, si daca se compara cit de cit cu Tolkien rolleyes.gif E foarte tributara lui Tolkien, asta da, precum si altor carti fantasy, se pare, desi eu n-as putea zice, pt ca n-am o cultura prea vasta in acest sens.

As spune doar atit: ca este o povestire interesanta, cu personaje si teme demne de atentie; virsta frageda autorului ei cam transpare, dar asta nu e in mod necesar un defect. Pentru mai multe judecati de valoare generale, ar trebui sa o recitesc! smile.gif

Daca vrei, iti pot imprumuta exemplarul meu in engleza, ca sa-ti faci o idee proprie smile.gif

Oricum, este o carte care merita discutata, asta pot zice cu toata inima.
zeri
Eh...atunci o sa fac rost de carte smile.gif ...am eu pe cineva care sigur o va cumpara biggrin.gif , dar mersi de oferta oricum.

In schimb, pe caldura asta, numai de citit nu imi arde unsure.gif
liantasse
Te inteleg perfect! biggrin.gif

Atunci o sa astept cu rabdare sa citesti, si sa vii sa ne impartasesti reactiile smile.gif

Si daca se mai gaseste cineva intre timp, super smile.gif
Sakado
onegayshimasu, eu am citti eragon si mi sa parut foarte marfa. O sa ma duc pana la new york sa cumpar si eldest in septebrie. e marfa mi sa parut park mai buna dekt lotr. Parerea mea un pic nu mult
zeri
Hm...New York...cool blink.gif Zici ca se poate sa fie un pic mai buna decat LOTR?...hm...atunci chiar trebuie citita.
liantasse
Oh, oh, Sakado, please don't let's exaggerate! smile.gif Sau hai, fie, daca asa simti tu, dar atunci te rog mult de tot dezvolta, ca sa intelegem si noi cum ai facut comparatia intre LotR si Eragon, si cum a iesit Eragon cistigator...

And be sure to write SPOILERS daca e cazul, ca nu vrem sa stricam bucuria descoperirii pt Zeri si alti oameni! smile.gif

E super ca ai ocazia sa mergi la NY si sa-l iei pe Eldest! Am rugat si eu pe cineva din State sa mi-l trimita, let's see what will happen.
zeri
Se pare ca am apucat si eu sa citesc prima carte din trilogie. Mi-a placut si m-a captivat foarte mult. Ultimile 200 de pagini le-am citit fara intrerupere smile.gif
E incredibil ce a putut sa scrie Christopher Paolini la varsta pe care o avea atunci. Am mai vazut eu oameni tineri talentati, dar parca el e ceva special. In comparatie cu Tolkien mi s-a parut mai lipsit de sentiment, dar sa nu uitam diferenta de varsta si experienta dintre cei doi. Tolkien a muncit o viata intreaga la universul sau, Paolini inca mai are timp...

Astept acuma sa iau si cea dea doua carte...tot in engleza. Sper sa nu pierd foarte multe nopti din cauza ei biggrin.gif
Vetinari
Dupa ce am citit cartea m-am uitat la poza lui Paolini... daca nu arata ca un fantasy-geek de prima clasa nush ce sa mai zic. biggrin.gif

Plotul este cam linear si simplu, with no jokes or major plot twists si de aceea m-am cam plictisit in primele trei sferturi. Insa personajele sunt captivante si ideea de baza mi-a placut, asa ca am continuat sa citesc. smile.gif Si ultimul sfert l-am inghitit si acuma vreau cartea II. smile.gif

...ceea ce va fi o problema fiindca ma incapatanez sa le citesc in engleza. Eragon in engleza am gasit dar Eldest se gaseste la noi in engleza doar ca Hardcover - si e al naibii de scump.

zeri
Eu am avut noroc si am putut imprumuta cartea in engleza de la un prieten smile.gif , am citit-o bineinteles pe nerasuflate si mi-a placut foarte mult, poate un pic mai mult decat Eragon.

Nu stiu de ce, dar eu aseman relatia dintre Eragon si Aria cu cea dintre Jinto si Lafiel din Crest/Banner of the Stars. Si acolo Lafiel este o printesa (cu aspect de elf pe deasupra smile.gif ) care intalneste un baiat abia familiarizat cu lumea nobila.

Astept cu nerabdare filmul Eragon, dar pana pe 15 decembrie mai trebuie sa asteptam.
Vetinari
Ce sansa am sa-mi imprumute si mie cartea? biggrin.gif

Am vazut trailerul la film... m-a cam dezamagit. Brom si Murtagh arata bine dar despre ceilalti nu ma pronunt....
zeri
QUOTE
Ce sansa am sa-mi imprumute si mie cartea?


O sa-l intreb, dar nu promit nimic. Stiu ca tine foarte mult la cartile lui smile.gif
shinigami
Am incercat sa citesc prima carte din serie. Am lasat-o balta destul de repede. Acum ca a aparut filmul, am cautat review-uri, si in cautarile mele, am dat de acest site. Foarte instructiv pt cei curiosi care nu stiu daca sa faca rost de carti sau nu. Si, in general, e un site fun pt cei care sunt mai inclinati spre critici decat spre laude. wink.gif
Vetinari
QUOTE(shinigami @ Jan 9 2007, 10:30 PM)
Am incercat sa citesc prima carte din serie. Am lasat-o balta destul de repede. Acum ca a aparut filmul, am cautat review-uri, si in cautarile mele, am dat de acest site. Foarte instructiv pt cei curiosi care nu stiu daca sa faca rost de carti sau nu. Si, in general, e un site fun pt cei care sunt mai inclinati spre critici decat spre laude.  wink.gif
*




I know, I found it too, a while back. Now I'm a convinced anti si membra a acestui forum. Btw, se fac schimbari de forum, deci cine nu vrea sa intre pe Dog-Eared, ci pe Anti-Shurtugal forum original: http://z13.invisionfree.com/urubaen
Trickster
Uite ca am vrut si eu sa intru acolo, apreciez o critica sanatoasa la fel de mult ca oricine (pe cine pacalesc, mai mult), dar uite ca s-a intamplat in primele 5 minute sa citesc o critica de 2 lei la adresa Dune (poate ca era vorba de film, prea lenes sa am o parere atat de informata tongue.gif) si am facut singurul lucru posibil, am criticat forumul. E naspa, bleah.

PS Asta inseamna ca poate o sa citesc si cartea tongue.gif
MemoriesOfNobody95
Eu sunt un mare fan al genului fantasy si al science-fictionului. La Eragon am ajuns pana la volumul 3, mai trebuie sa apara al patrulea. O carte faina ( dar nu la fel de faina ca Eragonul biggrin.gif ) sunt Cronicile Wardstone. Acestea au aparut pana la volumul 6, oricum ti le recomand, si trilogia Cartea stelelor este faina dar nu le ajunge nici pana la degetul mic biggrin.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.