Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Club de proiectii anime la Liceul Ion Creanga
Anime-Club Forum > Arhiva > Arhiva > Anunturi
Ingerasu
Mi s-a comunicat dorinta unei profesoare de la Liceul Ion Creanga din Bucuresti care ar dori sa infiinteze un club de vizionat anime o data pe saptamana (vineri).

Mai asteptam sa inceapa scoala ca sa si confirmam acest proiect.



Banuiesc ca voluntari doritori sa contribuie exista nu... :twisted:
Kataracta
he he he, voluntari exista biggrin.gif Just say the word
zeri
Sigur ca exista /happy.gif Vineri e ziua mea cea mai libera, e perfect.



Nu-mi vine sa cred ca in sfarsit am gasit un loc unde sa ne uitam in grup la anime, acuma numai timp sa avem.



Ingerasu, sa ne mai dai detalii, daca mai ai.
bogdan
hehehe perfect biggrin.gif daca mai e si dupa ora 14 e si mai bine umm can`t wait here biggrin.gif
Asra
wow,suna prea bine! eu vin sigur, nu conteaza ora.. okay sa nu fie dupa miezu' noptii da' altfel merge :]
Scorpio
Iar in Creanga? biggrin.gif biggrin.gif......ce misto biggrin.gif......si vinerea e ziua mea libera....literalmente......biggrin.gif biggrin.gif......in sfarsit ai facut si tu o traba klumea.....ca daca la yayoi matsuri nu ne-ai anuntat din timp.....macar acuma ai facut-o biggrin.gif biggrin.gif.....count me in
Urfe
Anuntati din timp prima proiectie, vreau sa strig prezent .



/happy.gif
Coyotee
Oooi, can't miss this. Gotta be there biggrin.gif
^Dash^
Desi de obicei nu sunt genul de om sa strige prezent... in cazul de fata se pare ca e o situatie mai delicata, deci e urgent. Si dupa cum bine stii nu ma pot abtine, sa nu zic un DA... in rime. biggrin.gif
kaoru
DAMN O_o Vreau si eu.....Dar daca este in miezul zilei nu voi putea...this is not happening : ((( Uff...daca e pe la ora 6 vineri e super cool.

Se poate>?
Kataracta
Eu as ruga sa fie cum 6.30 (Daca e 6 am sa ma chinui sa plec mai repede dar as prefera 6.30) tongue.gif
axi
eu as prefera seara ... inspre miezu noptii daca se poate ... eventual la mine acasa ... si numai fetele tongue.gif

breeee ... wake up ... e la liceu ... liceul se inchide la 7 jumate 8 cel mai tarziu ... profesoare aia are si ea probabil familie si treaba acasa, nu poate sa stea noaptea dupa voi ... ea o sa zica ora si cine poate vine ... asta e. ziceti sarumina ca se poate si bucurati-va ptr cei care pot sa se duca...

ps. daca nu ne gaseam noi timp sa ne ducem pe la yayoi matsuri (cei care au fost se stiu) ... nu cred ca exista oportunitatea ... ca nu cred eu ca nu ati avut in 3 zile macar o ora sa treceti si voi pe acolo.
Kataracta
pai tocmai ca este la la liceu, inseamna ca sunt ore si nu stiu daca vor putea organiza ceva in timpul scolii, eventual dupa program.



In fine, o sa vedem. Daca nu se poate atunci asta este. Nu o sa mor daca nu ajung si eu tongue.gif
Ingerasu
Like I said... o sa va anunt cand se definitiveaza treaba.

Until then... matte kudasai biggrin.gif
kujaku-chan
/happy.gif Hmmm...

Hajime ni >> Konbanwa ! Kujaku pe fir - suspendata (si kand ma gandesc k am rau de inalt :oops: ) ! JK ...

Deci - "anime-fililor" biggrin.gif , stati flaxati k lucrurile oricum se vor rezolva de la sine ! Doar tre' sa ajteptatzi k "micutzii" de noi sa n reluam activitatea de shtrangulare masiva si conditionata :evil: la scoala ! Apoi mai vb > doar tre sa mai si chiulim (makar asa avem ink un motiv in plus :oops: ).

Vad k ideea profei e mai mult decat binevenita p'aci si "siguralmente" si la liceu.

Asa k deocamdata - trageti aer in piept si adunati-va fortele (eventual si timpul & "cd-ele" - vb cuiva biggrin.gif ) k de restu se ocupa "etaju' superior"(eventual si ingerashii biggrin.gif ).



Pana atunci >>> STAY FRESH !



Ganbatte ! /happy.gif



Kujaku-chan
Scorpio
Eu n-am incredere in Ingerasii aia...ca daca n-au fost in stare sa ne anuntze de festival din timp....si am mai vb eu ceva cu el si tot incapabil s-a dovedit :twisted: :twisted: ......sa speram ca de data asta o sa faca si el ceva klumea tongue.gif tongue.gif.......da fara ajutor oricum n-o scoate la cap tongue.gif tongue.gif
CyBeR
3 cuvinte:

YOU LUCKY DOGS!



I guess luck favors the few...

Ma mir sa aud de o asemenea initiativa intr-un liceu romanesc...sa fi fost asa si la mine...

Intrebarea mea: ce veti viziona? :twisted: Imi cam inchipui ce le trece unora prin testos, in special celor echipati cu una bucata coasa.
Ingerasu
QUOTE(Scorpio)
......da fara ajutor oricum n-o scoate la cap tongue.gif tongue.gif




Wanna bet :twisted:
Scorpio
Mai baietii...cat stam si asteptam raspunsul ce-ar fi sa facem noi o lista cu posibile nume de anime pt proiectat....in idee sa fie filme sau oav-uri scurte....sa nu uitam ca proiectiile o sa fie intr-o institutie publica deci ceva care sa nu aibe sange pe toti peretii sau continut sexual explicit.



Eu zic sa incepem cu animele clasice....GITS, Akira...desi parca e putin cam violent....Princess Monoke...da la 2 h cat are....daca nu adorm e bine...mai veniti si voi cu idei...ca eu daca stau sa ma gandesc bine nu prea am multe optiuni pt un anime cu violentza redusa.......bine ca daca ma gandesc cum era Azumi....hmm......parca merge si Ninja Scroll difuzat biggrin.gif biggrin.gif
Ingerasu
Well... here it is:

Am primit OK-ul din partea liceului pentru ziua de sambata (asta fiind in fiecare saptamana) de la ora 11:00.



Acu' sariti cu anime-uri pe care sa le putem pune acolo.



P.S. I am in charge! :twisted:
Scorpio
Si daca tot esti tu in charge ce-ar fi sa te ocupi si cu promovarea acestui lucru prin liceu? mmmm? tongue.gif tongue.gif :twisted: :twisted: ca daca vad aceleasi moace ca in fiecare joi deja mi se duce cheful tongue.gif tongue.gif....I WANT FREASH MEAT :twisted: :twisted:



Avem e la 11 la cat ? ca sa stim ce anime putem aduce.....si in plus.....hai sa vedem ce aducem.....eu zic ca cele 2 GITS-uri sunt perfecte pt inceput...eu am numai Inno-ul aici......primul e acasa.....care sare cu primul ca sar eu cu al doilea



Si sa vedem cum facem cu proiectia....ca daca e de la 11 e soare afara ....si e soare puternic....si mai bate si fix pe partea sali de proiectie....iar jaluzelele alea nu fac fatza.....tre sa vedem acolo unde pitim ecranul ca sa se poate vedea klumea
kaoru
Am eu GITS 1.Il aduc.Unde anume ne intalnim toti si cand? Sau vine fiecare de capul lui?

Si daca vin numai baieti Scorp?....hmm...sa te lasam cu ei?Poate asa n-o sa ti se duca cheful....ca nu vrem sa ti-l stricam.
Ingerasu
Care in fiecare Joi bey... te-ai dilit de tot... poate nu ai inteles... dar proiectiile alea de sambata vor fi sa promoveze Anime in liceu... nu e special pentru noi otaciii de pe forum. Ideea era sa incepem un mic club de Anime in liceul asta.



In ceea ce priveste ce anume o sa punem acolo... eu zic ca GitS 1 si 2 sunt OK pentru inceput... chiar daca primul film e cam violent si destul de sangeros... poate avem ceva mai light... astept idei (repede).



P.S. De la 11 pana la cat vrem noi (adica 14-15) nu cred ca o sa stam chiar atata.
Scorpio
Kaoru...nu ma bag peste teritoriul tau......si ne intalnime pe grupuletze......stiti sa ajungeti la Creanga..nu stiti...citit instructiunile lui Zeri :twisted:



Ingeras....perfect...asa.....mi-ai luat o piatra de pe inima biggrin.gif biggrin.gif.......o sa vin pregatit moral pt ziua de sambata biggrin.gif biggrin.gif...... noi vb pe Ym sa stabilim ce si cum si daca e mergem impreuna.....ca oricum trec pe langa tine cand ma duc spre Creanga
Ingerasu
Deci... problema care a intervenit este dupa cum urmeaza:

Sambata asta nu se mai fac proiectiile din motive administrative (adica directa de la Creanga).

The good news is ca sambata viitoare se vor face numai ca tre sa mergem cativa (eu m-am gandit la mine, axi si scorp + inca cineva) si sa ne prezentam intr-un mod foarte foarte decent la directa liceului si sa o convingem ca merita sa facem aceste proiectii (mai bine zis ca suntem in stare).



P.S. Trebuie totusi pana sambata viitoare sa producem un poster si sa ne gandim bine ce anime bagam din prima si dupa aia.

Awaiting ideas /happy.gif
cioby2k
mai pai daca tre facut decent prima data pt convingere atunci eu as recomanda sa nu puneti GITS prima data. cautati si voi ceva mai pasnic...

si sa nu va ganditi la vreun hentai...
Kataracta
Faza este ca poate nu este administratia sambata.

Daca este in timpul saptamanii, vin si eu cu voi. Sambata e discutabil, dar poate reusesc.



Axi, Scorp, tre sa mergeti imbracati la costum daca vreti sa lasati impresie buna biggrin.gif
Sidonix
apropo de proectii...firma la care lucrez inchiriaza proector toshiba semi-profesional cu 10 euro pe zi...desi nu cred ca va ajuta la nimic biggrin.gif

...ca titluri eu recomand Perfect Blue pt a arata ca anime e mai mult decit "desene animate "...eu am facut si subt in romana... cred ca il are si scorp de la mine, deci nu ar fi o problema sa fie premiera /happy.gif
Scorpio
Pai cred ca in timpul saptamanii mergem...problema e ca eu Marti si Miercuri nu pot....am nistre treaba....deci Luni, Joi sau Vineri......dar mai nasol partea cu costumul......missa nu poarta costum....deci missa in a pinch....da lasa ca pot sa fiu prezentabil si in blugi si o camasa....ca la BAC asa m-am dus si a fost toul OK biggrin.gif biggrin.gif



Sid....mi se pare ca Perfect Blue-ul meu e acasa....parca nu l-am luat cu mine.....da lasa ca putem proiecta si altceva cum ar fi.....Mononoke
Kataracta
Heh, ar fi fost mai bine sa fie costum si cu diplomat plin de hartzogaraie tongue.gif dar fie poti sa vii si asa. Dar sa nu uiti sa-ti pui cravata biggrin.gif



Lasand gluma la o parte, eu in principiu sunt la servici, dar cred ca pot sa lipsesc vreo ora, doua. Si v-a trebui sa fim prezentabili (blugi si camasa cred ca e ok) si cat se poate de seriosi sa facem impresie buna. biggrin.gif



Stii cumva Ingerasu care au fost motivele astora de la Creanga, de ce nu mai vor? Ca ar fi bine sa avem pregatite argumente pentru motivele alea.
kaoru
Bafta....Am inteles ideea acum.

Well....still my old comp at home rules...

Enjoy your viewing si sper sa intalniti oameni dornici de anime peacolo.

Ja!
Lunaris
QUOTE(Ingerasu)
proiectiile alea de sambata vor fi sa promoveze Anime in liceu... nu e special pentru noi otaciii de pe forum. Ideea era sa incepem un mic club de Anime in liceul asta.




nu ar fi o idee mult mai la locul ei sa se promoveze anime in toate liceele, avand ca centru (cu multumiri si et caetera) ion creanga? sa inteleg ca elevii din alte institutii nu au voie sa se prezinte acolo sau ce? *does a long face* *silly rabbit* /!
Ingerasu
Ideea e ca ei vor sa facem club de anime acolo... numai ca tre sa facem si noi impresie buna... ca sa stie si ei pe mana cui lasa aparatura... mi se pare si normal /happy.gif

Lunaris... eu cred ca candesti prea in fata... intai sa plantam samanta si dupa aia vedem ce flori face :wink:
Scorpio
Semintzele alea mai trebuie si udate ca sa creasca biggrin.gif biggrin.gif......da lasa ca facem noi o gradina mare si frumoasa biggrin.gif biggrin.gif.



Ingeras....ce-a zis si Kata....sa stim si noi ce motive au avut pt amanare.....ca sa mergem cu tema facuta...si ar fi bine sa ne facem un mic plan de atac...ca la orice proiect se schiteaza obiectivele & co
Lunaris
pai da.. da' daca eu nu pot sa fiu in gradina cand plantati samanta aia.. sau pot?.. *huge decent smile - no grinning*

oricum, good luck cu discutiile alea.



[...] (timp in care am citit post-ul lui kujaku-chan..) gata, gata, m-am lamurit.

offtopic q: profesoara asta 'sugestiva'/'cu pricina' e cumva blonda care s-a imbracat in prima zi de yayoi matsuri in kimono si care urla din cand in cand la elevii de la creanga pt ca stateau pe holuri si 'incomodau lumea'? /sweat
Scorpio
Kujaku-chan.....cu afisele sa vedem.....pana sambata hmmm......sa vb cu Axi si Ingeras daca au timp sa le facem......ma bag si eu daca scapt de treaba pe care o aveam saptamana asta. De facut nu e greu....de printat...ei...asta e alta mancare de peste....ca daca vrem sa facem asa ceva e greu sa se faca la o imprimanta personala...consumul de tus ar fi imens...si ar dura mult.....deci aici tre sa gasim o solutie....



Faza cu premiile e chiar misto.....da daca nu bagati o Katana acolo.....eu nu ma mai joc biggrin.gif biggrin.gif......dar bilitele o sa fie ca bilete cu numere or smth like that......presupun ca nu se pune problema de bilete in sensul lor economic....adica bilete de vanzare.



In rest o sa vb cu Ingeras sa vedem cand stabilim ziua in care sa mergem sa vb cu directa....tu sa ne spui ce orar are...da asta discutam noi intre noi. Ar fi bine daca ai putea tu sa ne faci o programare sa zicem...ca sa putem sta linistiti la vb.
LordMethos
mai nu vad o pb foarte mare in faza cu multiplicatu ...

se trag la imprimanta una doua copii restu la xerox

acum intervine doar pb daca pliantu va fi colorat :-)

ca daca da ... atunci este o pb :-)
Scorpio
Pai eu ziceam sa fie color...deci aici era problema...si in plus.....oricum pliantul pe pc se face color...dupa care daca e sa fie imprimat pe alb-negru....trebuie o imprimanta klumea ca sa nu strice culorile....sau un pliant care sa nu aibe prea multe culori mixte......ca ce in culoare arata klumea in alb-negru poate sa arate ca naiba....si oricum un pliant pt anime arata ca naiba alb negru.....pana si copertile de la manga-uri sunt color :?



Xeroxatul e o idee....dar trebuie un xerox capabil
cioby2k
pai se ofera in mod patriotic un voluntar care are imprimanta color sa scoata 2-3 exemplare, dupa care se trage la xerox pe un A3. stiu eu un xerox de genu asta aproape de drept. si daca imi aduc aminte bine e

8.000 lei copia. facem cheta si tragem mai multe si cu asta ne-am scos.



ps: daca aveti nevoie de o persoana la camasa si cravata atunci ma ofer voluntar sa merg cu voi.
LordMethos
QUOTE
facem cheta si tragem mai multe si cu asta ne-am scos.




am mai auzit eu asta ... eu unu dau un 50k .. dar ultima data cand era vb de asa ceva sau dat totzi la fund /angry
Scorpio
Bey......voi nu vedeti padurea de copaci?? Sau copacii de padure? Ho fratilor ca inca nici nu am vb cu directoarea......am gresit eu ca v-am dat putina apa la moara.....stati sa vb cu directoarea sa vedem ce si cum....ca restul vine de la sine......daca toti sunteti asa saritori puneti mana si faceti plansa....daca tot nu aveti ce face.....si va aruncati asa.....



Daca maine vad posturi cu idei despre planse le sterg instant.....mai intai sa trecem de faza cea mai importanta si dupa aia vedem ce si cu......
zeri
Perioada de beta testing a proiectiilor s-a terminat /happy.gif



De acum acum in colo, va asteptam in fiecare sambata, de la ora 11:00, la liceul Ion Creanga. Daca nu stiti cum sa ajungeti acolo, uitati aici o harta.



Daca aveti sugestii ce sa proiectam scrieti aici, deocamdata sambata viitoare sunt in plan Macross Zero si/sau Interlude.



Locuri sunt destule, asa ca nu va sfiiti sa veniti tongue.gif
zeri
Ce de lume, va rog nu va inghesuiti, e loc pentru toata lumea :roll:

Anyways...sambata la 11:00 ne intalnim in fata la liceu, vedeti ca pe acolo e si o sectie de politie, nu cumva sa nimeriti gresit biggrin.gif
axi
deci sper sa veniti ca e belea mare daca nu veniti tongue.gif

zeri ... s-ar putea sa nu ajung tongue.gif ... hahahaha ... glumeam
Animal
Prea departe,prea devreme si prea troublesome...stiu ca nu imi va fi simtita lipsa tongue.gif asa ca have fun...poate ma prezint dupa ce aud pareri.



P.S. Scuze zeri de vinerea trecuta...dar mam trezit tarziu(1.30 *cough*) si am luat mobilu sa te sun pe drum dar lam luat descarcat.
zeri
Nici o problema Animal. Proiectiile de saptamana asta au fost mai mult sau mai putin...un esec. Am fost sabotati, calculatorul pe care am pus filmul era o rashnitza totala. Dar...sa speram ca data viitoare totul va fi ok...mai ales ca-mi aduc eu compu' biggrin.gif
usagy
Astept vizionarea urmatoare cu mare interes.

Ca a fost cam chinuitor sambata trecuta. Sigur ca mai bine va fi, ca mai rau nu se putea.

Dar sper sa vina si mai multi, doar nu faceati galagie ca promovati anime-ul? /sweat



Si pentru cei care nu au fost , sambata a fost organizata o dupa-amiaza Japoneza. Am vazut 2 interpretari foarte frumoase: una la Koto (un instrument traditional cu coarde) si una la tobe.

Si am avut ocazia sa cunoastem cativa japonezi. In opinia mea , oameni extrem de ospitalieri (sa nu mai zica nimeni ca romanul e ospitalier :evil: ), dornici sa invete cat mai multe despre cultura Romana, sa cunoasca oamenii si locurile si chiar limba. Era foarte dragutza Japoneza care incerca sa pronunte corect "bine ati venit" /happy.gif .

Am invatat de la ea sa fac un cub origami tongue.gifu:

Vestea buna e ca se mai intorc in Romania, se organizeaza si niste cursuri de Japoneza in iulie (pacat ca sunt cu bani)...

Au fost foarte surprinsi sa afle ca exista un club anime in Bucuresti, dar cand a fost vorba sa spunem nume de anime....... :oops:

Poate persoanele care au fost acolo sunt dragute sa-si spuna si ele impresiile :wink: JA!
zeri
Offf...se pare ca saptamana asta nu vom avea parte de proiectii. A intervenit ceva neasteptat si nu se mai poate. Nu stiu exact problema, dar sper sa aflu si poate sa o rezolv...
axi
nici eu nu stiu care e exact problema dar nu cred ca se poate rezolva zeri.

si anuntzasem atata lume ... ce ma fac daca vin si nu e nimeni acolo? ... o sa mi iau bataie ... hahaha
axi
proiectiile anime se cam amana din pacate pe termen nedeterminat. cel putin pe perioada bacului si a vacantei de vara probabil. nu se mai stie nimic sigur asa ca pica totul momentan. cel mai sigur daca se va mai face ceva va fi de la toamna.

multumim tuturor celor care au participat si ajutat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.