Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ogm ??????
Anime-Club Forum > Arhiva > Arhiva > Downloads
fugen
Helpless fugen is back...



m-am trezit cu un film de tip ogm, pe care nu-l pot deschide sub nici o forma.



ma puteti ajuta...please???? sad.gif
zeri
Trebuie sa instalezi codecul pentru ogm-uri, pe care il gasesti acia:

http://www.vorbis.com/files/1.0/tobias/OggDS0995.exe



Vezi ca ogm-urile de obicei au mai multe stream-uri audio si mai multe subtitrari. Poti sa alegi de multe ori intre engleza si japoneza.
axi
de obicei merg cu media player clasic ... daca ai macar un codec pack instalat nu ar trebui sa ai probleme smile.gif
Sidonix
...cel mai bun player de .ogm este ZOom player...recomand calduros...stie sa extraga embeded sub pe care unele playere nu reusesc chiar daca au packul vob sub .
fugen
multumesc pentru sfaturi... biggrin.gif



pentru inceput am reusit sa-mi conving calculatorul sa-mi arate filmul, e ceva...

problema e, daca filmul are intradevar mai multe suburi si duburi atunci nici un program al meu nu mi le arata...

o sa incerc si cu zoom player...



pe calea asta ma specializez in domeniu si-mi aduc calculatorul in pragul disperarii :twisted:
Tenshi
Io mi-s de acord cu Axi... De ce sa te complici? Simplicity rullz! /happy.gif
axi
recomand divx total pack ... merge de minune

ptr cele cateva tipuri de fisiere care nu merg cu asta am mai adaugat cate ceva smile.gif

dar ogm-urile merg de nu se poate ... si are si subtitrare pe media player ... asa ca trust me ... e cel mai simplu cum zice si tenshi wink.gif tongue.gif
zeri
Ca sa schimbi intre stream-urile audio, de obicei iti apare o iconita jos in dreapta, langa ceas, si dai click dreapta pe ea si iti alegi de acolo. La media player clasic schimb ducandu-te sus la Play - Audio (sau Subtitles)
Sidonix
encodarea .ogm simuleaza formatu dvd..adica dual audio, cu/fara subt...insa cum ziceam...o sa aveti surpriza ca folosind alte playere, decit Zoom player-ul, nu o sa gasiti subt la unele animeuri, desi ea exista...DE CE ? Pt ca desi este este embeded in momentul cind citeste in .sub memory nu orice player poate sa reproduca asta...asta o spun din experienta /happy.gif
axi
lol sid ... ai auzit de vorba aia: "dupa sufletul omului" ? tongue.gif

dar sa lasam pe fugen sa vedem ce incearca si daca ii merge e ok ... sa nu ne mai incurcam aici in detalii tongue.gif
fugen
gata, am facut-o si pe asta...ce mai, sunt un geniu...

in devenire, sa raman totusi modesta 8)



in afara de codecul pe care mi l-a recomandat zeri, imi mai trebuia un filtru pentru subturi.

acum imi merge totul ca pe roate biggrin.gif



folosesc divxul, deoarece media player clasic nici nu mai stiu cum arata :twisted:
SebyTheDragon
Ca sa nu mai ai problema cu nici un codec iti recomand

Ace Mega Codecs Pack 5.95 sau 6.03 care sunt cele mai stabile variante si cele mai complete codecuri ever!!

Orice player de avi iti poate rula ogm daca are codecul!

IO folosesc BSplayer si Media Player Clasic!
fugen
seby, propunerea ta suna interesant ...

poti sa-mi spui si un link...ceva unde gasesc codecul...?!
Kataracta
este foarte complicat tongue.gif



intri pe www.google.ro si dai search la "Ace Mega Codecs Pack download" biggrin.gif
fugen
cer iertare...am vrut si eu sa-mi fac viata mai usoara cu un link direct :twisted:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.