Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mai E Cineva Fan Sindbad Marinarul (1975)?, despre serialul Sindbad


radu oltean
post Dec 17 2007, 11:13 PM
Post #1


Newbie
*

Group: Members+
Posts: 4
Joined: 17-December 07
Member No.: 5.753
Points: 504
Gender:



Oameni buni!!

Serialul Sindbad marinarul din 1975 ("Arabian Nights Sinbad no Boken " in original) in 52 episoade a fost un film de exceptie atat ca animatie cat si ca scenariu si muzica. Pe mine m-a impresionat si am "sorbit" cu fascinatie toate episoadele, de fiecare data cand a fost difuzat. Din pacate varianta vorbita (si cantata) in japoneza a fost data doar de ori la inceputul anilor 80; dupa aceea la inceputul anilor 90 a fost difuzata din nou dar dublata in germana si cu o muzica noua (mai slaba). Sper ca multi din cei ce aveau pe atunci intre 9-15 ani isi aduc cu placere de atmosfera magica a filmului. Am revazut pe you tube 2 secvente ( http://www.youtube.com/watch?v=_AslkL-pXug&NR=1 , http://www.youtube.com/watch?v=wrj5W1E6d_E&feature=related

) care m-au convins ca desi veche, animatia nu e depasita si copiilor de acum cred ca le-ar place, datorita in primul rand povestii.
Cautand pe Net am decoperit ca serialul exista disponibil pe DVD in varianta germana (aprox 50 euro) sau in japoneza dar nu i-am aflat pretul. Bineinteles ca chiar daca un fan infocat ar obtine aceste filme mai ramane problema traducerii (aproape 22 ore).
Totusi as face un apel catre cei din generatia mea(sau nu neaparat) care au nostalgia acestui film (sau doar ar dori sa il arate copiilor lor-cine are) sa incercam sa il gasim/facem rost intr-un fel...
Cu bine
Radu Oltean
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Dec 17 2007, 11:33 PM
Post #2


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Dec 17 2007, 11:45 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Hehe intellect, eMule ruleaza. Dar sa iei ceva de acolo ai nevoie de muuuulta rabdare si muuuult timp. E bine de stiut insa ca exista toate episoade traduse si in format ogm. Mai ramane de vazut in ce limba sunt traduse :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Dec 17 2007, 11:50 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



In engleza sunt subtitrate. Have fun on eMule.....it's REALLY slow
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Dec 17 2007, 11:55 PM
Post #5


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



anidb zice english
din păcate, majoritatea episoadelor de pe emule sunt incomplete, cel putin deocamdata, dar macar sunt un punct de plecare

QUOTE
sa iei ceva de acolo ai nevoie de muuuulta rabdare si muuuult timp

Prea v-aţi īnvăţat cu trackere şi huburi metropolitane de pe care scoateţi totul de-a gata, cu > 1 MB/s. La munca de jos cu voi :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Dec 18 2007, 10:30 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Tocmai a cumparat o cunostinta dvd-urile originale cu toate ep. Sa vad daca reusesc sa le copiez. Va tin la curent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

radu oltean
post Dec 18 2007, 12:38 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members+
Posts: 4
Joined: 17-December 07
Member No.: 5.753
Points: 504
Gender:



QUOTE(kaeru @ Dec 18 2007, 10:30 AM)
Tocmai a cumparat o cunostinta dvd-urile originale cu toate ep. Sa vad daca reusesc sa le copiez. Va tin la curent.
*



Ar fii grozav daca ai reusi sa le scoti. Nu ar fii graba, dar visul meu e sa i le arat fetitei mele.
succes!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Dec 18 2007, 12:43 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Sunt dublate in germana.... Snif...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

radu oltean
post Dec 18 2007, 06:38 PM
Post #9


Newbie
*

Group: Members+
Posts: 4
Joined: 17-December 07
Member No.: 5.753
Points: 504
Gender:



QUOTE(kaeru @ Dec 18 2007, 12:43 PM)
Sunt dublate in germana.... Snif...
*


E, lasa, nu-i asa grav ca-s in germana!! Singurul lucru nasol e ca nemtii au schimbat total coloana sonora. Macar de pe DVD le poti scoate la o calitate buna(vizual). Vezi si tu cum ai putea sa le faci accesibile la copiat.
Cu bine
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Dec 18 2007, 07:52 PM
Post #10


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Farmecul unui anime este sa il vezi in original, sa asculti limba japoneza...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mihaelas1977
post Sep 7 2009, 06:53 AM
Post #11


mihaela sandu
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 4-September 09
From: covasna
Member No.: 9.011
Points: 4
Gender:



ma intereseaza si pe nime seria sindbad dar sau dublat in engleza sau titrat in engleza, nu am pretentii la romana, oricum numai in germana nu pentru ca e singura limba care imi raneste urechile, niciodata nu am reusit sa o invat. si doar in scoala a fost obligatorie la noi :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vortex105
post Nov 5 2009, 11:13 PM
Post #12


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 5-November 09
Member No.: 9.160
Points: 5
Gender:



QUOTE(radu oltean @ Dec 17 2007, 11:13 PM)
Oameni buni!!

Serialul Sindbad marinarul din 1975 ("Arabian Nights Sinbad no Boken " in original) in 52  episoade a fost un film  de exceptie atat ca animatie cat si ca scenariu si muzica. Pe mine m-a impresionat si am "sorbit" cu fascinatie toate episoadele, de fiecare data cand a fost difuzat. Din pacate varianta vorbita (si cantata) in japoneza a fost data doar de ori la  inceputul anilor 80; dupa aceea la inceputul anilor 90 a fost difuzata din nou dar  dublata in germana  si cu o muzica noua (mai slaba). Sper ca multi din cei ce aveau pe atunci intre 9-15 ani isi aduc cu placere de atmosfera magica a filmului. Am revazut pe you tube 2 secvente ( http://www.youtube.com/watch?v=_AslkL-pXug&NR=1http://www.youtube.com/watch?v=wrj5W1E6d_E&feature=related

) care m-au convins ca desi veche, animatia nu e depasita si copiilor de acum cred ca le-ar place, datorita in primul rand povestii.
Cautand pe Net am decoperit ca serialul exista disponibil pe DVD in varianta germana (aprox 50 euro) sau in japoneza dar nu i-am aflat pretul. Bineinteles ca chiar daca un fan infocat ar obtine aceste filme mai ramane problema traducerii (aproape 22 ore).
Totusi as face un apel catre cei din generatia mea(sau nu neaparat) care au nostalgia acestui film (sau doar ar dori sa il arate copiilor lor-cine are) sa incercam sa il gasim/facem rost intr-un fel...
Cu bine
Radu Oltean
*



Salut,

Am reusit sa descarc intreg serialul in cam 3 saptamani. Cine il doreste sa dea reply. Din pacate este in araba si nu am gasit subtitrare. Poate incercati si voi.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

annaboss
post Nov 9 2010, 04:18 PM
Post #13


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 3-November 10
Member No.: 10.158
Points: 13
Gender:



QUOTE(vortex105 @ Nov 5 2009, 11:13 PM)
Salut,

Am reusit sa descarc intreg serialul in cam 3 saptamani. Cine il doreste sa dea reply. Din pacate este in araba si nu am gasit subtitrare. Poate incercati si voi.
*


:) Azi 09 11 2010 am reusit eu sa descarc seria originala (in japoneza )din pacate nu este intreaga mai lipsesc cateva episoade .Toate au subtitrarea incorporata in film in engleza.Cine e interesat sa ma caute ,am trimis si prima subtitrare pe net a primului episod,urmeaza si restul .Dar trebuiesc traduse ca sunt in engleza .Astept un raspuns urgent.Multumesc. :rolleyes: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caguars
post Nov 24 2010, 09:40 PM
Post #14


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 24-November 10
Member No.: 10.204
Points: 8
Gender:



QUOTE(annaboss @ Nov 9 2010, 04:18 PM)
:) Azi 09 11 2010 am reusit eu sa descarc seria originala (in japoneza )din pacate nu este intreaga mai lipsesc cateva episoade .Toate au subtitrarea incorporata in film in engleza.Cine e interesat sa ma caute ,am trimis si prima subtitrare pe net a primului episod,urmeaza si restul .Dar trebuiesc traduse ca sunt in engleza .Astept un raspuns urgent.Multumesc. :rolleyes:  :P
*



Zi-mi si mie te rog de unde le-ai luat, eu gasesc pe net doar varianta in araba si oricum nu o pot lua ca nu merge si oricum nu as intelege nimic tu zici ca ai gasit-o si tradusa in engleza. Raspunde-mi te rog la caguars@gmail.com, multumesc !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

annaboss
post Nov 30 2010, 01:57 PM
Post #15


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 3-November 10
Member No.: 10.158
Points: 13
Gender:



QUOTE(caguars @ Nov 24 2010, 09:40 PM)
Zi-mi si mie te rog de unde le-ai luat, eu gasesc pe net doar varianta in araba si oricum nu o pot lua ca nu merge si oricum nu as intelege nimic tu zici ca ai gasit-o si tradusa in engleza. Raspunde-mi te rog la caguars@gmail.com, multumesc !
*


Cauta-ma pe adresa annaboss23@yahoo.com. Iar pe net gasesti si primele subtitrari in engleza.Episoadele unu si doi...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 1 2010, 07:19 PM
Post #16


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



:D
http://www.bakabt.com/156178-arabian-night...-1975-riva.html
Mi-am adus aminte ca l-am vazut in lista de upload-uri recente de pe Bakabt!
Enjoy
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Dec 1 2010, 08:48 PM
Post #17


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



@Baka man
saru' mana! :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 1 2010, 09:40 PM
Post #18


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Heh, cu placere!
Sa il descarcati si sa va bucurati de el!
O sa il iau si eu cand mai eliberez niste spatiu pe hard, I'm a sucker for old school anime :lol:

As avea si o intrebare, ca sa nu fiu total offtopic: are structura episodica si urmareste un fir narativ? Sau altfel spus, are parte de cate o aventura diferita in fiecare episod sau se leaga intre ele pentru a forma toata povestea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caguars
post Dec 2 2010, 08:39 PM
Post #19


Newbie
*

Group: Members
Posts: 2
Joined: 24-November 10
Member No.: 10.204
Points: 8
Gender:



Am facut rost de toate sunbitrarile in engleza pt versiunea in japoneza. Se incumeta cineva sa le traducem in romana? Le urc pe titrari.ro
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

annaboss
post Dec 6 2010, 11:01 PM
Post #20


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 3-November 10
Member No.: 10.158
Points: 13
Gender:



QUOTE(caguars @ Dec 2 2010, 08:39 PM)
Am facut rost de toate sunbitrarile in engleza pt versiunea in japoneza. Se incumeta cineva sa le traducem in romana? Le urc pe titrari.ro
*


"urcale "daca vrei sa le traducem.Cind ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |